עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

נגן MP3 ניידים - המדריך לרוכש !

כתבה זו נכתבה ע"י Hazoom ומרטין סבג.
22/05/2005 - 07:00 
 
 

בוא נהיה שניה ריאלים, מי לא רוצה נגן נייד ? זה צעצוע קטן, כיפי ורק יכול להוסיף לחובבי אודיו שכמונו, אבל אבוי ! המבחר כל כך גדול, המחירים כל כך שונים וחובב האודיו נתקע באמצע...


לשם כך נכתב בדם ויזע "המדריך". מפורט וקל להבנה, המדריך הזה אמור לסגור פינות אצל מי שלא מצליח לשחות בים המכשירים הניידים הללו. וזה בעברית !!!


הפורמט :

הכל התחיל מ mp3, פורמט הדחיסה, או "היתוש" שרק עוקץ את תעשיית המוסיקה. הרעיון אומר – לקחת את קבצי האודיו בפורמט WAV המוכר, ולדחוס אותם ללא אובדן איכות שמע (בתאוריה) כמו שעשה פורמט JPEG לתמונות. טווח השמיעה האנושי מתחיל פחות או יותר מ 20 "מחזורים" בשניה ועד 20,000 מחזורים בשניה, או 20hz – 20khz. זה נתון שמשתנה מאדם לאדם ומצטמצם עם הגיל. מוסיקה לא אוכפת את כל טווח התדרים הזה, אלא הרבה פחות. פורמט הדחיסה לוקח את התדרים הכי גבוהים והכי נמוכים ופשוט לא כולל אותם בקובץ המוסיקלי בהנחה שאת ההבדלים אנחנו לא נשמע שכן אלו אינם מופקים. כל זה עובד פחות או יותר עד לגבול מסויים כאשר רוב האנשים מרוצים (כולל אני) מקובץ הדחוס בקצב של 192 קילוביט בשניה, או במילים אחרות בערך 87 מגהבייט לשעת אודיו. בשונה מ WAV שזקוק ל 600 מגבייט לשעת אודיו. בתחילת המהפכה היה נהוג להאזין לקבצים ב 128 קילוביט, אבל עם הזמן הבינו שזה סף קצת נמוך והעלו אותו מעט למעלה.

מלבד mp3 שהתמסחר עם הזמן, קיימים גם המון פורמטים אחרים כולל WMA של מיקרוסופט , Ogg vorbis ונוספים פחות נפוצים. לכל אחד יתרונות וחסרונות, אך ידוע ש OGG נשמע הכי מוצלח בדחיסה גבוהה, mp3 הכי מוצלח בדחיסה נמוכה ו WMA נופל באמצע.

נגנים קיימים בכמויות מטורפות, רק צריך לדעת מה רוצים ומה מקבלים. הראשונים שבאמת התחילו במהפכה היו אפל עם ה IPOD שכיום מיוצר בגרסה רביעית. לאחר מכן כולם (ממש כולם) רצו לנגוס בעוגה השמנה הזו. אז מה יש, או מה אני צריך ?

אחסון :

קיימים שלושה סוגי אחסון עיקריים לנגנים ניידים

1. פלאש : זיכרון פלאש הוא בעצם הכי מוצלח מבחינה טכנית. אינו כולל חלקים נעים ולכן הוא מאד אמין, אינו רגיש לרעידות, קטן וצורך פחות אנרגיה. הבעיה היחידה שהיתה ועדיין קיימת היא המחיר ליחידת זיכרון, שיורד עם הזמן.

2. דיסק קשיח : כמו בכל מחשב זהו כלי מכני לאחסון מידע באופן מגנטי על גבי פלטות נעות. בנגנים משתמשים בדיסקים כמו במחשבים ניידים בגלל גודלם הקומפקטי יחסית. המחיר הוא הכי זול והנפח הכי גדול. מצד שני אלו לא אמינים במיוחד, שכן יש הבדל בין לשבת סטטי במחשב לניידות בתוך נגן, הם אינם קטנים, רגישים לרעידות וצורכים הכי הרבה אנרגיה.

3. מיקרודרייב : אלו בעצם דיסקים קשיחים מיניאטוריים. יקרים יותר מדיסק קשיח יחסית לנפח אכסון, אבל הרבה יותר קטנים. מצד שני הם ידועים כפחות אמינים מדיסק קשיח רגיל, צורכים יותר אנרגיה מפלאש ורגישים לרעידות.

אנרגיה :

עניין מאד חשוב בנגנים אלו אשר לא מחוברים לחשמל באופן תמידי. קיימים שני סוגים.

1. סוללת אצבע : אלו העובדים עם סוללות אצבע הם רק נגני פלאש. רובם עובדים על AAA ומעטים על AA. זמן העבודה נע בין 5 שעות בנגנים זולים לכמעט 50 שעות בנגנים טובים. אלו סוללות שזמינות בכל מקום בעולם, זולות, קיימות גם כנטענות ותמיד אפשר לשמור נוספות למקרה חירום.

2. נטענות : הן אלו שנותנות לנגנים את הצורה הדקה והאלגנטית. נפוצות בכל סוגי הנגנים, כאשר חיי הסוללה בדר"כ נעים בין 10 ל 20 שעות. החיסרון הוא שכאשר הסוללה נגמרת, אי אפשר סתם להחליף ואם אפשר הרכישה מסתכמת ב לפחות 35 דולר. לאחר בערך שנה של שימוש טוב, בדר"כ צריך להחליף את הסוללה ואז העניין מתומחר בצורה מוגזמת ביותר. במקרה של אפל לדוגמא זה עניין של לא פחות מ 100$.

תכונות :

יש נגנים שרק משמיעים מוסיקה ויש כאלו שכוללים תכונות נוספות שלא קשורות רק לאודיו.

1. רדיו : רצוי שהרדיו יהיה מורכב בנגן ולא באוזניות שלו. איכות קליטה משתנה תלוי במיקום, כאשר שום נגן לא שובר שיאים בתחום.

2. רשמקול : רעיון יפה שטוב להרצאות, שיחות או האזנת סתר (כמעט), חלק כוללים חיבור למיקרופון חיצוני, רובם כוללים בחירה של רמת איכות ההקלטה הרצוייה. לרוב התוצאות פחות ממרשימות שכן המיקרופון שבנוי בנגנים מאד זול, פשוט ולא רגיש דיו.

3. קידוד ישיר : קידוד לאודיו דחוס ממקור חיצוני הוא דבר מועיל, כאשר אין מחשב. הבעיה היא שלרוב האיכות אינה מספקת, והחיבורים הם אנאלוגים בלבד ולא דיגיטלים.

4. דיסק און קי : כל נגן משמש כמקור איחסון נייד. יש כאלו שדורשים כבל חיצוני, יש כאלו שתקע ה USB כלול בהם, חלקם דורשים את התוכנה המיוחדת של הנגן שמסופקת על ידי היצרן.

5. תצוגה : הכל מתחיל "מסתם" מסך LCD בגוון אפור ללא תאורה, דרך כאלו עם מאות גווני תאורה לבחירה ועד לתצוגת OLED עם מספר צבעים שמספקת אנימציות יפות והשיא, מסך ציבעוני שמציג תמונות לכל דבר. קיימים כאלו קטנים וכאלו מאד גדולים.

6. פורמטים : כולם תומכים ב mp3, כאשר רובם בנוסף תומכים ב WMA והשאר מוסיפים גם ogg, asf ו WAV רגיל. כל פורמט והאיכות שלו, כאשר חלקם נפוצים יותר מאחרים. לסוני פורמט דחיסה ותיק וייחודי בשם ATRAC (זכור לנו עוד מימי המינידיסק) וכיום הם משמשים גם בנגנים הניידים שלהם מבוססי זיכרון. Mp3 ו-ATRAC הם היחידים שממוסחרים השאר חופשיים.

7. "שיפור" סאונד : כמעט כולם כוללים אקולייזר שמיועד למשחק עם עוצמתם של תדרי השמיעה. במערכות ביתיות זה דבר שמומלץ להימנע ממנו, אבל בנגנים ניידים צריכים כמה שיותר שליטה על אופן השמע שכן כל אחד אוהב משהו אחר. אקולייזר טוב יכלול כמה שיותר "עקומות" תדרים, מקומות בזיכרון למצב משתמש שבו אתם מכוונים את האקולייזר, כאשר עדיף כמה שיותר מקום לכיוון העוצמה של כל עקומה ועקומה.

בנוסף קיימים כל מיני פטנטים למשחק עם הצליל, בעיקר שיפור של התדרים הגבוהים והנמוכים שלא מופקים תמיד בצורה טובה במיוחד באודיו דחוס מאד. לרוב הם לא מוסיפים.

8. עידכון תוכנה : חברות רציניות, תומכות בלקוחות הקיימים שלהם עם עידכוני תוכנה לנגנים קיימים או ישנים. מדובר בדר"כ בשיפורי ממשק, הוספת תכונות ותמיכה בפורמטים עתידיים.

9. רכיבי אודיו : זהו החלק החשוב בכל הקשור לאיכות השמע של הנגן. מדובר בנגנים ניידים ללא מקום רב לאיחסון רכיבי אודיו גדולים ורעבים לחשמל, ולכן היצרנים מתפשרים למקום באמצע.

10. המפענח : הגורם האחראי על הפיכת הספרות 1 ו 0 למשהו שאנחנו יכולים להאזין לו. או במילים אחרות המרה מדיגיטלי לאנאלוגי. לא ניתקלתי בשום נגן שמתפאר בקטע הזה שאחראי על חלק גדול מאיכות השמע.

בסופו של דבר להפוך קובץ דחוס למשהו שנשמע טוב זו לא משימה קלה.

11. המגבר : אין הרבה מקום בנגנים למגברים רציניים. המדידה נעשית במיליוואטים. כמו במגבר לבית גם פה חלים חוקים מסויימים. יותר חזק יותר טוב, מגבר מסוגל להפיק עוצמה מסויימת מסט אוזניות כלשהו. כאשר מגבר חזק יותר יהיה מסוגל להפיק עוצמה חזקה יותר, (טוב במיוחד לאוזניות לא נצילות או כאלו בעלות התנגדות גבוהה) והוא יהיה מסוגל להתמודד עם הפקת תדרים נמוכים חזקים בצורה טובה יותר וללא עיוותים שמקלקלים את כל ההאזנה. לכל נגן יש את הגבולות שלו ולא תמיד זה מספיק.

נגנים זולים בדר"כ מספקים 4-8 מיליווט ל 16אום (ההתנגדות הנפוצה באוזניות קטנות), יותר טובים נותנים 13-30 מיליוואט. אגב, לשם הבהרה, הכפלה של עוצמת המגבר לא אומרת שהמגבר ייתן פי 2 יותר "ווליום".

12. אוזניות : 95% מהמוצרים האלו נמכרים עם האוזניות הכי זולות ופשוטות שיש. בדר"כ אוזניות כפתור שנשמעות החל מנורא ועד לסביר. העיקר שהיצרן יוכל לרשום "אוזניות כלולות בחבילה".

תמיד מומלץ כחלק מהתקציב לרכוש אוזניות מיצרן מוכר בתחום - Sennheiser, SONY, GRADO, SHURE, Etymotic, Koss, Beyerdynamic, ונוספים.

מחיר :

הכל במסגרת התקציב כמו שאומרים. נגני פלאש פשוטים הם הכי זולים, לאחר מכן יש עליה במחיר + כניסה לטריטורית המיקרודרייב, ולאחר מכן תחום נגני הדיסק קשיח – אלו שרק מנגנים מוסיקה ואלו שבנוסף מציגים תמונות או וידאו. מחיר גבוה לא אומר בהכרח שהמוצר יותר טוב או יותר מתאים לנו.

נגני "המדבקה" :

קיימים עשרות כאלו, רובם זהים אחד לשני תחת שמות שונים ומחירים מפתים. הנגנים האלו אמנם מתומחרים טוב, ומלאים בתכונות שונות, אבל איכות הבנייה שלהם גרועה, ההגברה חלשה מאד והם נשמעים כמו ווקמנים מלפני עשר שנים. לא מומלץ נקודה. הנגנים הטובים עולים בדר"כ כמה מאות שקלים יותר, השקעה שווה. אמנם את כל הנגנים בשוק מתכננים ומייצרים אותן חברות ענק מהמזרח הרחוק, גם של אפל וגם של מוצרי המדבקה, אבל החברות/חנויות שקונות ומשווקות את הנגנים יודעות איזה נגן הן רוצות ובאיזה רמת איכות ומחיר, והסטנדרט של הפירמות המוכרות הוא פשוט יותר גבוה, ולכן הנגנים גם יותר יקרים.

שמות מוכרים :

השמות המוכרים בתחום בדר"כ משווקים את הנגנים המוצלחים יותר. שמות כגון – אפל, סוני, iaudio, iriver, קריאטיב, סמסונג, דל, ארקוס, ריאו ועוד.

לסיכום :

לעשות סקר שוק! האינטרנט מכיל מידע מקיף על הכל מהכל, רק צריך לחפש. אם אפשר, להאזין לנגנים שיש לחברים, מכרים או חנויות. לדעת מה באמת צריכים ומה לא. מפה הדרך להנאה מוסיקלית ניידת היא קצרה.

כמה דוגמאות של נגנים פופולאריים

iPod

iPod Shuffle

iPod mini

iaudio 5

iaudio g3

iaudio u2

iriver ifp/-7/899

iriver H10

Sony NW-E

Sony NW-HD

Creative N200

Creative ZEN Micro

Creative ZEN


נושאים מקושרים

אודיו
אודיו
"נגן MP3 ניידים - המדריך לרוכש !" | התחבר/צור חשבון | 3 תגובות | חיפוש דיון
אחוז חסימה
צוות האתר אינו אחראי על התגובות אשר נכתבות באתר

משתמשים אנונימים לא יכולים להגיב. אנא הרשם

Re: נגן MP3 ניידים - המדריך לרוכש ! (דירוג: 1)
על ידי zeev ביום 22/05/2005 - 06:36
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
" פורמט הדחיסה לוקח את התדרים הכי גבוהים והכי נמוכים ופשוט לא כולל אותם בקובץ המוסיקלי בהנחה שאת ההבדלים אנחנו לא נשמע שכן אלו אינם מופקים."
זה פשוט לא נכון לחלוטין ולא מתקרב למורכבות האמיתית של mp3. אין מקום בתגובה זו לתיאור האמיתי, אולי מאמר בהמשך...Re: נגן MP3 ניידים - המדריך לרוכש ! (דירוג: 1)
על ידי ygili ביום 17/06/2005 - 14:26
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
חבל שלא ציינו את הSAFA.
מכשיר מצויין עם יכולות הקלטה מרשימות, אולם בעל מחיר גבוה.דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

4.6
(10) הצבעות

בהקשר זה

 פורום נגנים ניידים
 ביקורות גאדג'טים
 עוד על ניידים


המאמר הפופולרי ביותר בתחום ניידים:
תדרי הסלולר בישראל. מדריך.
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht