" /> ">


עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

קורא ספרים אלקטרוני Amazon Kindle 3

21/12/2010 - 07:00


פתיחה | המאמר המלא | עמוד הבא: שימוש שוטף >

 
 
 

 
 

מבוא

קוראי ספרים אלקטרוניים נמצאים איתנו כבר זמן רב. הם מופיעים בסיפורי מדע בדיוני כבר עשרות שנים, כרעיון מדעי בארבעים השנים האחרונות וכמכשיר ממשי (אם כי לא מוצלח) מסוף שנות התשעים. אולם, בשנתיים האחרונות השתנה משהו - קוראי הספרים האלקטרוניים (אני אקצר את השם לקוראי ספרים) פורחים. מכירות של מיליוני מכשירים בשנה, עשרות מיליוני ספרים דיגיטליים זמינים ומספר גדול של שחקניות גדולות פעילות בשוק. כיום, כ-9% ממכירות הספרים בארה"ב ב-2009 היו של ספרים אלקטרוניים ו-14% בחצי הראשון של 2010. נראה שהספרים האלקטרוניים וקוראי הספרים נמצאים איתנו בשביל להשאר.

ספר אלקטרוני זו לא המצאה חדשה - כבר משנות ה-70 המחשבים הכילו גרסאות של ספרים מסוימים. אולם, החוויה של קריאת ספר על גבי המחשב השולחני לא הייתה הצלחה מרקיעת שחקים - זה מעייף את העיניים, אי אפשר לקחת אותו איתך וצריך לקרוא רק בצורה אחת - לשבת מול המחשב. כניסת המחשבים הניידים שיפרה את המצב אבל עדיין מחשב נייד בתור ספר הוא אחת האפשרויות הפחות נוחות לקרוא ספר. חדירת הסמארטפונים והטאבלטים היא שהכשירה את השוק למכשירים ניידים לקריאת ספרים (אני אישית מכיר כמה אנשים שקוראים ספרים על הסמארטפון שלהם).

מעבר למהפכת הניידות שהתרחשה בשנים האחרונות, גם הטכנולוגיה הבשילה בדמות הדיו האלקטרוני. אחת החברות הידועות בתחום היא חברת E Ink המייצרת המייצרת נייר אלקטרוני בשיטת ייחודית. החברה הוקמה ב-1997 בהתבסס על מחקר שנעשה ב-MIT media lab, מעבדת מחקר של ה - MIT (המכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, ארה"ב) אשר כוללת מאות חוקרים שעובדים על פיתוחים שונים בתחום המדיה.

הנייר שלהם עובד על עיקרון של קפסולות כדוריות שקופות שהמכילות פיגמטי צבע לבן טעונים חיובית ופיגמנטי צבע שחור טעונים שלילים. הקפסולות מונחות על משטח של שתי אלקטרודות כשכל  קפסולה מהווה למעשה פיקסל. אם שתי האלקטרודות טעונות חיובית, כל הפיגמנטים השחורים ימשכו אליהן והצבע שנראה יהיה לבן. אם רק אחת טעונה חיובית והשנייה שלילית, אז חלק מהפיגמנטים הלבנים ימשכו לאלקטרודה השלילית וחלק מהפיגמנטים השחורים ימשכו לחיובית והצבע הנקרא יהיה אפור. אם שתיהן יהיו טעונות שלילית אז הפיגמנטים הלבנים ימשכו אליהן ונראה שחור.

השיטה עובדת כך שהשארת המצב כמות שהוא לא צורכת אנרגיה ורק אנרגיה קטנה ביותר דרושה לשינוי המצב. יתרון נוסף בשיטה זו הוא שזווית הצפייה היא בת 180 מעלות. החברה השיקה את ה- E Ink Pearl שמציג ניגודיות טובה יותר (ההבדל הטכני חסוי) בסוף יולי 2010. הקינדל 3 והקינדל DX בנויים בטכנולוגיה זו.

בנובמבר החברה הכריזה על E Ink Triton, טכנולוגיה חדישה שתתמוך בצבעים. עדיין אין מידע אמין (מלבד שמועות) על מכשירים תומכים או יכולות (ומגבלות) השיטה.

הקינדל הנוכחי הוא גרסה שלישית של מכשירי הקינדל הקטנים (גודל מסך 6 אינץ'). ישנם גם מכשירי קינדל DX עם מסך בגודל 9.7 אינץ'.
ההבדלים העיקריים במכשיר החדש לעומת הקודמים הוא מעבד חזק יותר, סוללה בעלת קיבולת גדולה יותר, תמיכה ב-Wi-Fi, מכשיר קטן יותר ללא שינוי בגודל המסך, ניגודיות גבוהה יותר ובעיקר תג מחיר אטרקטיבי - $140 לגרסא רק עם ה-Wi-Fi.

משלוח ואריזה

הזמנתי את המכשיר ישירות מאתר אמזון לישראל (כן, בשונה ממכשירי אלקטרוניקה אחרים, יש אפשרות לשלוח את המכשיר ישירות לארץ, בתשלום מכס ועמלות. לאחר שבועיים של המתנה (5 ימים עד שהמוצר הגיע למלאי וקצת יותר משבוע למשלוח עצמו), הגיע אלי הביתה שליח של חברת DHL עם ה-Kindle.

האריזה פשוטה למראה ומינימלית, רוב הנפח הינו הקרטון אשר מחזיק את המכשיר ודואג שהוא ישאר שלם. בחבילה מגיעים ה-Kindle,  כבל USB להטענה וסנכרון (כאשר מזמינים את הדגם הבינלאומי, אפשר להוסיף בעלות מופחתת גם מתאם להטענה ישירות מהחשמל) וחוברת הוראות קצרה לתפעול ראשוני. ה-User guide המלא זמין במכשיר עצמו ובאינטרנט.


באריזה - האיור על גבי המסך אינו מדבקה, כי אם תצוגה סטטית רגילה!

תאור ומפרט טכני

Kindle 3 מגיע בצבע אחד בלבד - אפור כהה. הדגמים הקודמים הגיעו גם בלבן אבל התברר שהצבע הכהה מגביר את הניגודיות וכך מקל על הקריאה.

בצד הקדמי ניתן למצוא בעיקר את המסך, בעל תצוגה בטכנולוגית E Ink pearl בגודל 6 אינץ'. משני צידיו נמצאים כפתורי העברת דפים, הגדול להעברת עמוד קדימה והקטן לחזרה אחורנית. אין הבדל בין הכפתורים מימין למסך ואילו שמשמאל. מתחת למסך ישנה מקלדת מלאה של אותיות אך ללא מספרים וסימנים מיוחדים, אליהם ניתן להגיע בעזרת כפתור ה-sym. השליטה נעשית ע"י כפתור 5-כיווני בצידו הימני התחתון של המכשיר. המקלדת נוחה לשימוש וההתנגדות של המקשים טובה.

החסרון הכי משמעותי לטעמי הוא קרבת המקשים Home, Menu ו-Back לכפתור ה-5-כיווני. תכנון זה גורם ללחיצה שגויה על אחד המקשים הללו כאשר מנסים לנווט בתפריטים.


חזית המכשיר

בצד האחורי ישנם שני רמקולים בחלקו העליון לשם הפעלת ה-Text to Speech והשמעת מוזיקה. בתחילה חששתי שהמכשיר יחליק לי מהיד מכיוון שהצד האחורי חלק במקצת, אבל בשימוש שוטף נוכחתי לדעת כי זה לא מפריע (כנראה גם בזכות משקלו הנמוך).

 


מבט מאחור - ניתן לראות את הרמקולים בחלק העליון וכמובן -הלוגו של אמזון...

בתחתית המכשיר נראה (מימין לשמאל) את כפתור ההדלקה והכיבוי, חיבור USB למחשב/חשמל, מיקרופון (עדיין לא בשימוש בשלב זה), חיבור 3.5 מ"מ לאוזניות וכפתורי ווליום.

הרגשתי בחסרונה של האפשרות להוספת כרטיס הרחבה. נכון ש - 3100MB מספיקים לאלפי ספרים, אבל המכשיר גם תומך בקבצי מוזיקה שתופסים נפח רב.

 


מימין לשמאל - מתג ההפעלה, שקע USB, מיקרופון, שקע 3.5 לאוזניות, כפתור ווליום כפול

מפרט טכני

 • מעבד: Freescale 532MHz, ARM-11
 • זיכרון פנימי: תוצרת סמסונג, 4 GB total (מתוכם כ 3 ג'יגה זמינים למשתמש).
 • בטריה: Lithium Polymer 3.7 1750mAh (לגבי זמן סוללה - ארחיב בהמשך).
 • מסך:
  -  גודל: 6 אינץ'.
  -  רזולוציה: 600x800.
  -  DPI (נקודות לאינץ'): 167
  -  16 גווני אפור
 • שבבי תקשורת:
  - מודם סלולרי (בגרסה האמריקאית, לא נבדקה בביקורת זו) - AnyDATA DTP-600W 3G GSM
  - תקשורת אלחוטית - Atheros AR6102G 802.11b/g
 • מידות:
  - משקל: 240 גרם
  - מימדים: 19 ס"מ על 12.5 ס"מ על 8 מ"מ

מסך ופונטים

המסך של הקינדל (או של כל קורא ספרים אלקטרוני אחר) הוא הבסיס והסיבה לעצם קיומו. לולא התכונות המאפיינות של המסך, הפריחה של קוראי הספרים בשנים האחרונות לא הייתה אפשרית. המסך של הדגם האחרון נבנה בטכנולוגית E Ink Pearl ולטענת אמזון, הוא בעל ניגודיות גבוהה יותר ב-50% מכל קורא ספרים אחר.

המסך מאפשר הצגת תמונות ללא הוצאת אנרגיה מכיוון שאינו מכיל מקור אור והוא דורש אנרגיה מעטה על מנת להחליף עמוד. הישג זה אפשרי בין היתר גם בעזרת  קצב רענון מסך (refresh rate) נמוך; למרות שאמזון טוענים שיש שיפור של 20% לעומת הדור הקודם.

למסך יש זווית צפייה של 180 מעלות, אולם לרוב זה לא רלוונטי כי קשה לתאר סיטואציה בה קוראים ספר מהצד (ניסיתי וזה לא נוח גם בספר רגיל). ייתכן ותכונה זו שימושית לצורך סקירת מאמר משותפת (לימודים משותפים וכו'), אבל גם כאן אין צורך בזווית של 180 מעלות מלאות. לפי היצרן של המסך (חברת E Ink) למסך יש יחס ניגודיות של 10:1.

לצערי לא היה ברשותי קינדל דור שני על מנת להשוות, אולם הצלחתי להשיג מחבר Sony PRS-600 על מנת להשוות בין המסכים. להלן הממצאים:

 1. ה-Sony בעל צג מגע בסיסי (יש סטיילוס אבל אפשר גם עם האצבעות) בעוד שהקינדל לא.
 2. הניגודיות בקינדל גבוהה משמעותית מה-Sony והטקסט חד יותר. להבדל יש שני הסברים -
  - טכנולוגית המסך המתקדמת יותר של הקינדל לעומת ה-Sony.
  - טכנולוגית מסך המגע וה -E ink לא משתלבות טוב ביחד. הוספת שכבת צג המגע מעל ה-E Ink מזיקה לניגודיות והחדות של הטקסט.
 3. ה-Sony כבד יותר במקצת (~50 גרם).

בקינדל ניתן לשלוט על הטקסט ב-4 דרכים שונות:

גודל הטקסט
יש 8 גדלי פונטים כאשר הסטנדרטי לפי אמזון הוא מספר 3 (כאשר 1 הוא הקטן ו-8 הוא הגדול ביותר). בשורה ממוצעת בגודל 3 יש 9 מילים ובעמוד מלא יש 25 שורות. חישבתי לפי היחס בגדלי הפונט כמה מילים נכנסות בכל דף -

פונט 1 - 352 מילים בעמוד
פונט 2 - 262 מילים בעמוד
פונט 3 - 225 מילים בעמוד
פונט 4 - 146 מילים בעמוד
פונט 5 - 105 מילים בעמוד
פונט 6 -  77 מילים בעמוד
פונט 7 - 31 מילים בעמוד
פונט 8 - 18 מילים בעמוד

סוגי גופנים
קיימים שלושה סוגים -  רגיל, condensed, sans serif. שני הגופנים הנוספים (פרט לרגיל) מעלים את מספר המילים בעמוד בכ-20%.

מרווחים בין השורות
גם פה, ישנן שלוש אפשרויות (יכול להיות שמישהו ממתכנני הקינדל קיבל השראה מצה"ל?) - קטן, בינוני וגדול. הסטנדרטי הוא הגדול וכל הקטנה מעלה את מספר המילים בעמוד ב-10%.

כמות מילים בשורה
fewest, fewer, default. כל שינוי מצמצם את רוחב השורה.

 


אפשרויות השליטה בכתב - גודל, גופן, מרווח בין שורות, מרווח בין מילים, הקראת הטקסט ואוריינטציה

כאשר קוראים PDF אפשר לשלוט על בהירות הטקסט ב-5 רמות - מהבהיר ביותר לכהה ביותר. מנסיוני עד כה, רק שתי האפשרויות הכהות  ביותר מאפשרות קריאה נוחה.

פורמטים נתמכים
הקינדל תומך בפורמטים הבאים:
טקסטים (ספרים, מאמרים, עיתונים):

 • AZW - הפורמט הייחודי והמוצפן של אמזון.
 • גרסאות לא מוגנות של MOBI ו-RPS של חברת Mobipocket.
 • טקסט פשוט TXT, TPZ, PDF.
 • תמונות - JPEG, GIF, PNG, BMP.

בכל הנוגע להמרות קבצים שאינם נתמכים, קיימות מספר אפשרויות. קבצים בפורמט ePub (הנפוץ מאוד לספרים דיגיטליים ברשת), אינם נתמכים במכשיר וניתן להמירם בקלות בעזרת תוכנות כמו Calibre לפורמט נתמך (בד"כ Mobi).
אפשר להמיר גם קבצי Doc, RTF, JPEG, GIF, PNG, BMP ו-HTML דרך אמזון - שולחים את הקובץ שרוצים להמיר למייל שנוצר אוטומטית בעת הקנייה - [email protected]. הקובץ מומר ללא פעולה נוספת מצד המשתמש וכאשר מתחברים לאינטרנט אפשר להוריד את זה מהמכשיר עצמו דרך התפריט הראשי על ידי Sync & Check for Items.

הפעולה מבוצעת בחינם דרך Wi-Fi ובתשלום בחיבור דרך 3G.


פתיחה  המאמר המלא עמוד הבא: שימוש שוטף >


נושאים מקושרים

בשיתוף עם HTMobile
בשיתוף עם HTMobile


תגיות


דרגת קושי: 2
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על בשיתוף עם HTMobile


המאמר הפופולרי ביותר בתחום בשיתוף עם HTMobile:
iXtreamer - סטרימר משולב תחנת עגינה לאייפון (iDevice)
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht