עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

מגילות ים המלח מגיעות לעולם הדיגיטאלי

26/09/2011 - 18:07 
 
 

בזכות פרויקט משותף של מוזיאון ישראל ושל חברת Google נחנך היום אתר אינטראקטיבי,  אשר בו ניתן למצוא גרסה דיגיטאלית של מגילות ים המלח.

הכל בזכות צילום המגילות באיכות גבוהה והטכנולוגיה של Google המאפשר לגולשים לבחון ולחקור את כתבי היד העתיקים האלה מתקופת בית שני ברזולוציה גבוהה.

האתר פותח בשיתוף חברת Google במשך כחצי שנה והוא מנגיש, בטעינה מהירה, דימויים מהמגילות באיכות גבוהה, כולל אפשרות חיפוש ושיתוף וכן קטעי וידאו וטקסט, המספקים הסברים מלווים לכתבי היד הללו ולהיסטוריה שלהם. מגילות ים המלח, ובהן כתבי היד העתיקים ביותר של התנ"ך שנתגלו, מאפשרות התבוננות מעמיקה בחברה היהודית בארץ-ישראל בימי הבית השני, הם ימי התַנאים וגם תקופת ערש הנצרות.  

באירוע מסר ג'יימס סניידר, מנכ"ל מוזיאון ישראל כי: "זכות גדולה היא לנו לשכן בהיכל הספר שבמוזיאון ישראל את המגילות שנשתמרו במצב הטוב ביותר והשלמות שאי פעם נתגלו. המגילות הן בין הממצאים החשובים ביותר שנמצאו מתרבות העולם המונותאיסטי והן מייצגות מבחר ייחודי של חפצים השמורים באוסף האנציקלופדי של המוזיאון. כעת, באמצעות השותפות עם Google, אנו יכולים להביאן לקהל רחב ככל האפשר".

מטעם גוגל אמר פרופ' יוסי מטיאס, מנכ"ל, מרכז המחקר והפיתוח של Google בישראל כי: "פרויקט מגילות ים המלח עם מוזיאון ישראל מעשיר ומשמר חלק חשוב מהמורשת העולמית בהפיכתה לנגישה לכול. בפרויקטים דומים שהיינו מעורבים בהם בעבר, ובהם Art Project , אוסף יד ושם ואוסף מוזיאון הפראדו במדריד, ראינו כיצד אנשים מרחיבים את ידיעותיהם ואת הבנתם באירועים מכוננים בהיסטוריה באמצעות גישה מקוונת אל מסמכים ואל אוספים. אנו מקווים להפוך את הידע השמור בארכיונים היסטוריים ובאוספים נגיש לכול, ובכלל זה לסייע בהעלאת חלקים נוספים מהמגילות לרשת".

לכבוד אירוע מיוחד זה, ניתנה לראשונה הרשאה חד פעמית לאנשים, שאינם חוקרים ידועי שם, להיכנס לכספת המוזיאון ולצפות מקרוב במגילת ישעיהו ואף הצלחתי לקבל עבור אתר HT אישור מיוחד לצלם את המגילה (ללא פלאש ותאורה בחדר) ראו צילום מצורף מטה.

על המגילות
המגילות, שמקורן מן המאה ה-3 לפני הספירה ועד המאה ה-1 לספירה, נתגלו בשנים 1956-1947 ב-11 מערות לחופיו הצפון-מערביים של ים המלח.
היכל הספר במוזיאון ישראל הוא משכנן של המגילות מיום פתיחתו בשנת 1965.
בשלב ראשון הועלו לרשת חמש מגילות שלמות מתוך שמונת המגילות.

הטכנולוגיה ברקע של פרויקט זה
את המגילות צילם ארדון בר חמא, שהינו בעל ניסיון בתחום דיגיטציה של המסמכים עתיקים.
המגילות צולמו ברזולוציה של 1200 מגה פיקסל (stitch), שהינה גבוהה פי 200 מכל צילום במצלמה דיגיטאלית סטנדרטית.
בגלל רגישות המגילות לתאורה השתמשו בפלאש UV עם חשיפה של 1/4000 לשנייה.
לשם כך השתמש בר חמא במצלמת ALPA 12 MAX  משולבת בטכנולוגיה הדיגיטאלית Aptus II 10  של חברת LEAF הישראלית. לכן אפשר לומר כי במקרה זה מסמכים יהודיים עתיקים צולמו בעזרת טכנולוגייה יהודית ישראלית.

מגילת ישעיהו היא הראשונה שתורגמה לאנגלית ובעת חיפוש במגילה של פסוק או פרק מסוים מתקבל באופן מיידי התרגום שלו. כאשר מבצעים חיפוש מידע בנושא תוכן המגילות הגנוזות, בשפה האנגלית, במנועי החיפוש ברשת, נקבל ,בין תוצאות הקישור הישיר לפרק ולפסוק הרלוונטי, גם את מיקומו על גבי תמונת המגילה.

בעתיד יש  כוונה להעלות תרגומים למגילות בשפות נוספות, כאשר השפה הבאה היא השפה הסינית - עוד לפני עברית וזה בגלל עניין של זכויות יוצרים.
האתר מאפשר לציבור הרחב לשלוח את הפירוש או התרגום לשפות נוספות וכך להכין את הגרסה המלאה לשפה הרלוונטית.

במגילות ניתן לעיין באתר מוזיאון ישראל בכתובת http://dss.collections.imj.org.il/צילום מגילת ישעיהו בכספת מוזיאון ישראל

לדיון בנושא: מגילות ים המלח מגיעות לעולם הדיגיטאלי


עוד מ: zviwr
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 פורום נגנים ניידים
 ביקורות גאדג'טים
 עוד על ניידים


המאמר הפופולרי ביותר בתחום ניידים:
תדרי הסלולר בישראל. מדריך.
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht