מאמרים אחרונים

שתף בפייסבוק שיתוף בפייסבוק
RSS - מאמריםמאמרים
RSS - פורומיםפורומים
דווח למנהל דיווח למנהל
קישור לעמוד זה קישור לעמוד זה
עוד בקבוצת HTמעגל הגנה ליציאה של מגבר + כמה תוספות - תת-פרוייקט


עמוד 1 מתוך 2
עבור לעמוד  1  |  2  |  הבא 
   פורומים > טכני > DIY
מחבר הודעה
anatoli15
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Mar 11, 2005
הבעות תודה: 236
מספר הודעות: 2242

 #1  נשלח: ה' 13/10/2016 16:50
מעגל הגנה ליציאה של מגבר + כמה תוספות - תת-פרוייקט

שלום לכולם,

אני מנצל את החופשים בימים אילו לדברים שנידחו כבר הרבה זמן, ובין היתר השקעתי כמה שעות בלהחיות פרוייקט ששכב בצד כבר קרוב לשנה. הפרוייקט כולו הוא בנייה של מגבר שיחליף את שני המגברים שיש לי היום (אוזניות + רמקולים). כחלק מהפרוייקט הזה אני מתכנן מעגל הגנה על היציאה שינתק את הרמקולים במידה והמתח במוצא של המגבר אינו תקין ועלול להיות מסוכן. לצערי לא מצאתי פיתרון טוב מספיק שיתאים לצרכים שלי (לכל אחד יש את המגבלות שלו), ולכן החלטתי לתכנן לוח כזה בעצמי.

הפונקציונליות שהכנסתי לתכנון היא קצת מעבר להגנה מפני מתח DC, והיא כוללת:
1 - הגנה מפני DC במוצא
2 - רגישות ניתנת לכיוונון
3 - זיהוי נפרד לכל ערוץ (כך שערוץ אחד לא יכול לחפות על השני)
4 - תמיכה בספק של החל מ-12V-+ ועד ל-75V-+
5 - תמיכה בסיגנלים של מעבר ל-50V-+ בכניסות האודיו
6 - חיווי ויזואלי על תקלה (לד על גבי הלוח)
7 - תמיכה בזוג יציאות (A/B/A+B)
8 - חיווי ויזואלי על המוצא הפעיל (לדים)
9 - השהייה בהדלקה
10 - ניתוק מואץ בכיבוי
11 - תמיכה במגברים שהם SE או Balanced ללא מגבלות
כמובן שלא חובה לנצל את כל האופציות האלה, ואפשר להשאיר רכיבים כאלה ואחרים בחוץ במידה ולא מעוניינים בדברים כמו מיתוג A/B, ניתוק מואץ, לד לחיווי תקלה, וכו'.

הסכימה מצורפת בתמונה הבאה (לרזולוציה גבוהה יותר ):הרעיון דיי בסיסי, בקצה השמאלי 2 ערוצים זהים, עם מגבר דיפרנציאלי ופילטר לתדרים נמוכים בלבד שמנחית את הסיגנל לאמפליטודה בטוחה למעגל הזה. לאחד מכן דרגה שנייה עם הגבר מתכוונן לכיונון הרגישות ופילטר נוסף. לאחר מכן עוד פילטר לתדר נמוך וזוג טרנ' שמוליכים במידה והסיגנל גדול מ-0.6V (ללא תלות בקוטביות שלו).
במידה ויש תקלה באיזשהו ערוץ אחד מהטרנ' האלה Q1/Q2 יוליך, והמתח בבסיס של Q4 יעלה וגם הם יתחילו להוליך. ישנם 2 טרנ' ב-Q4, האחד להדלקת הלד על חיווי התקלה, והשני לפריקת השער של טרנזיסטור Q5 אשר מפסיק את פעולת הממסרים ומנתק את המגבר מהרמקולים.
הנגדים R12/R13 והקבל C6 משמשים כפילטר אשר דוחה את ההדלקה של המעגל כשהספק נדלק, ובכך מאפשר למוצאי המגבר להתייצב לפני חיבור הרמקולים.
המעגל סביב Q3 משמש לניתוק מהיר של המוצא כשמכבים את המגבר (ובכך מקטין את הסיכוי לקול "פיצפוץ" בכיבוי), כשהספק נופל טרנ' Q3 מוליך מהמטען שאגור ב-C5, ומנתק את הממסרים בדיוק באותו האופן שבו Q1/Q2 היו עושים זאת.
המתג SW1 משמש לבחירת המוצא הפעיל. ניתן להשתמש גם במתג אשר מחבר בו זמנית את כל ההדקים ואז לאפשר גם חיבור של A+B. גם הלדים לחיווי המוצא הפעיל ממותגים דרך אותו המתג SW1. כמובן שהלדים אופציונלים בלבד וניתן לוותר עליהם.
בחלק של הספק מדובר על מעגל בסיסי ביותר שכולל דיודות זנר של 12V וטרנ' ביפולאריים ליצירת מתח קרוב ל-12V בספק הפנימי. השימוש בספק דיסקרטי כזה נעשה לצורך הפשטות, בחירה של רכיבים מתאימים (כפי שמשורטט בסכימה) מאפשרת תמיכה במתחי כניסה של 100V-+ ללא נזק לרכיבים (בניגוד למרבית הרכיבים כדוגמת LM7812 שלא עומדים במתחים כאלה). כמו כן, בכדי לאפשר עבודה בכאלה מתחים ללא התחממות יתר, ניתן להוסיף לטרנ' גם גופי קירור (לא נדרש במידה ועובדים עם ספק של פחות מאשר 30V-+).
הנגדים R15/R16 משמשים להגבלת הזרם בדיודות הזנר. הערך הנומינלי שלהם הוא 10K, אך במידה ומפעילים את המעגל מספק מאוד נמוך (12V-+) מומלץ לשים במקומם נגדים של 2.2K, זה יבטיח שהמעגל יתפקד כראוי גם במקרה שבו הספק של המגבר לא יהיה בדיוק הערך הרצוי אלא נמוך יותר (כפי שקורה לא פעם).

את התכנון של הסכימה (למעט נגיעות קטנות) עשיתי כבר לפני כשנה, אך עקב עניינים אחרים שתפסו את הזמן שלי לא הצלחתי לסיים את המעגל הזה. היום ביצעתי את העריכה של הלוח (לרזולוציה גבוהה יותר ):כפי שניתן לראות, כל המוליכים של הסיגנל נעשו רחבים בכדי לשמור על התנגדות נמוכה. שאר המוליכים דקים הרבה יותר מאחר ומדובר על זרמים נמוכים, ועל מעגל שלא רגיש לקצת התנגדות פרזיטית. כמו כן, הרכיבים ה"רגישים" (סיגנל האודיו) נמצאים בחלקו השמאלי של הלוח, בכדי למנוע מצב שיש השפעה כלשהי על הסיגנל (למרות שבתאכלס, עם ההתנגדות הנמוכה שיש במוצא של מגבר, לא משנה מה הייתי בלוח הזה כנראה שלא הייתי מצליח לגרום לבעיות).
גודלו של הלוח הוא 10cmX5cm, והוא כולל 2 שכבות מתכת.

אגב, הממסרים שאני כללתי על גבי הלוח אומנם קומפקטיים בגודל שלהם, אבל הם לא פראיירים בכלל. הם מסוגלים להעביר יותר זרם מאשר הממסר הגדול פי כמה שיושב ב-KA7100 שלי. כמו כן, במידה ואין צורך באופציה של מיתוג A/B, ניתן להשתמש בשני הממסרים במקביל ולקבל התנגדות נמוכה פי 2.

אני אשלח את הלוחות להדפסה היום\מחר כנראה, ואז תגיע ההמתנה הארוכה עד שהם יחזרו. לאחר מכן אני אבנה לוח או שניים בכדי לוודא שאין תקלות ושכל הפונקציונליות תקינה ואז אשתמש בהם במגבר שאני בונה.
כרגיל אני אשתדל לעדכן כשיהיה במה לעדכן, גם בנוגע ללוח הזה, וגם בנוגע לפרוייקט הגדול יותר שהלוח הזה הוא רק חלק ממנו.

אם מישהו ירצה לוחות כאלה למגבר שהוא בונה\מתקן, מוזמן ליצור איתי קשר. אין לי בעיה גם לספק את ה-eagle project במידה ומישהו ירצה להתאים את המעגל לצרכים שלו (למרות שהוא דיי ורסטילי ואמור להתאים לכל מגבר שאני נתקלתי בו עד היום, אבל אני בטוח שיהיו אנשים עם רעיונות לשיפור המעגל).

שיהיה סופ"ש נעים וחג שמח

_________________
DIY Amplifier & links to projects
My DIY Blog
(4) הבעות תודה: fLy , yosiaz , b2k , FOXY
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
noam3039
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

הצטרף בתאריך:
  Jan 11, 2013
הבעות תודה: 497
מספר הודעות: 3418

 #2  נשלח: ה' 13/10/2016 17:13

כל הכבוד anatoli15 היקר
_________________
אשכול לכול חובבי עישון הבשר
http://www.hometheater.co.il/vt215693.html
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
fLy (דורון לוי)
חבר ותיק
חבר ותיק


הצטרף בתאריך:
  Apr 17, 2009

מיקום: רמת השרון
הבעות תודה: 324
מספר הודעות: 1738

 #3  נשלח: ה' 13/10/2016 20:19

אליל
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
legopart
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

הצטרף בתאריך:
  Oct 07, 2013
הבעות תודה: 339
מספר הודעות: 4084

 #4  נשלח: ה' 13/10/2016 22:34

ממש מדהים, ראיתי רק על קצה המזלג.

ד"א: עוד לא צברתי ידע מספיק בתכום האלקטרוניקה.
עד כה נתקלתי רק בלוחות CROSSOVER שקניתי ברכיב הנ"ל שהקדים את הטוויטר אחרי מיתוג הקרוסאובר והוא מחובר אליו בטור:
פיוז משתקם [קישור] || נגד 100ohm || נגד 100ohm (במקביל שלושתם)
כעיקרון לדעתי מספיק הפיוז, מה שהחיבורים האלו עושים זה מקצרים רק על הפיוז ואם הוא "נשרף" אז הטוויטר נשאר עם נגד 50ohm בטור.
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
anatoli15
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Mar 11, 2005
הבעות תודה: 236
מספר הודעות: 2242

 #5  נשלח: ה' 13/10/2016 22:58

בשעה טובה, הלוחות הוזמנו. מדהים איך שהם מייצרים 10 לוחות ושולחים אותם עד לפה, וכל זה בפחות מ-30$.

מסתבר שמאז הפעם האחרונה שהזמנתי המערכת שלהם מעט השתנתה וכיום היא מזהה לבד את גודל הלוח ברגע ההזמנה והמחיר נקבע בהתאם לכך. אבל מה לעשות שאני עיגלתי 25ממ לאינץ', ואצלם זה מחשב בדיוק לפי 25.4ממ? אז עכשיו הייתי צריך להקטין טיפה את הלוח אחרת המחיר היה קופץ פי 3 כמעט. טוב נו, לא נורא, סך הכל זה אומר שגופי הקירור יהיו ממש על הקצה של הלוח, ושהראש של הבורג יהיה קרוב יותר לקצה, נחייה עם זה.

אגב, רינדור של הלוחות משני הצדדים כדי שיהיה קצת קל יותר להבין איך הוא נראה:
_________________
DIY Amplifier & links to projects
My DIY Blog
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
yosiaz
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

הצטרף בתאריך:
  Aug 18, 2011
הבעות תודה: 210
מספר הודעות: 837

 #6  נשלח: ג' 18/10/2016 11:02

נראה מצויין ! זמן רב אני מחפש מעגלים איכותיים לנושא ואכן לכל מעגל שפגשתי היה חסרון כזה או אחר שהפריע ותמיד נאלצתי לבחור בפשרה כלשהי...
רק להבין את סדרי הגודל, מכיוון שלא הייתי מרוצה מהמעגלים השונים שרצים ב EBAY (לאחר שנשרף לי טוויטר יקר של קוודראל) עברתי להגברה דיגיטלית (LM3886) ששם יש הגנות מובנות בצ'יפ, עד שאמצא את המעגל הנכון.
והנה, מבית היוצר של אנטולי - הגיע אחד כזה.

רעיון - אמרתי שזה מיועד למגבר אוזניות / רמקולים - מה דעתך על שילוב של הגנת אוזניות ? או חיבור אוזניות במקביל לאותו מגבר רק עם ממסר ממותג ידנית בכפתור/אוטומטית מסגירת מעגל בהכנת פלאג האוזניה ?
כך שמכניסים אוזניות ניתן לבחור האם רוצים לשמוע אוזניות / רמקולים ? וכן שהאוזניות יהיו מוגנות אף הן ?

שאלה נוספת - מדוע השתמשת בתצורה של מסילה כפולה לאספקת החשמל ? לא עדיף היה להשתמש באדמה וירטואלית לנושא ?
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
anatoli15
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Mar 11, 2005
הבעות תודה: 236
מספר הודעות: 2242

 #7  נשלח: ג' 18/10/2016 11:20

היי יוסי,

במקרה שלי מדובר על מגבר שבו A יתחבר לרמקולים, ו-B לאוזניות, לכן כבר יש פה תמיכה בשניהם והגנה על שניהם.
אם רוצים להשתמש ביותר ממסרים, אין שום מניעה לעשות זאת, אלא שצריך להלחים כמה חוטים ללוח, ולהשתמש במתג עם כמות המצבים המבוקשת. זה אומר כמובן שהממסרים הנוספים יצטרכו לשבת במקום אחר ולא על הלוח.
כמובן שאם אתה רוצה להשתמש באחת היציאות של הלוח ולשרשר אליה ממסרים נוספים או מתג שיברור לאיפה למתג את זה, אין בעיה. המעגל יעבוד ויגן על הכל בכל מקרה.

בנוגע לספקים, הסיבה שיש מסילה כפולה היא כי לכל מגבר מה-50 שנים האחרונות בערך יש מסילה כפולה. עם זאת, אם תסתכל על הסכימה של המעגל, תבין שזה לא באמת חובה. המעגל יכול לעבוד גם אם לא מחברים את חיבור האדמה של הספק. הוא יצור אדמה וירטואלית שתהייה בערך באמצע של הספק, והעובדה שזה רק "בערך" באמצע לא משנה כלום, כי המעגל דיפרנציאלי לחלוטין. אני ממליץ להשתמש בחיבור האדמה כשהוא קיים, והוא קיים תמיד. גם במגברים עם אדמה וירטואלית שמשתמשים בהגברה אקטיבית לערוץ האדמה יש אדמה, היא פשוט נוצרת באופן פנימי על ידי האלקטרוניקה ולא על ידי שנאי עם סנף אמצעי או זוג משניים. כשמנסים לחשוב על מצבי כשל שונים של מגברים, המצב שבו כן משתמשים בחיבור האדמה מוריד עוד יותר את הסיכוי לבעיות.

_________________
DIY Amplifier & links to projects
My DIY Blog
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
b2k
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

הצטרף בתאריך:
  Jul 15, 2008
הבעות תודה: 993
מספר הודעות: 4268

 #8  נשלח: ג' 18/10/2016 11:59

איפה אתה מייצר את ה pcb ?
יש לינק?

_________________
הפלייליסטים שלי ב spotify
https://open.spotify.com/user/44cnozek8ga8d5nuar2s...

הפלייליסטים שלי ב deezer
https://www.deezer.com/he/profile/2203287904/playl...
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
anatoli15
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Mar 11, 2005
הבעות תודה: 236
מספר הודעות: 2242

 #9  נשלח: ג' 18/10/2016 12:02

אני מזמין את הלוחות, כמו בפרוייקטים קודמים, מהסיניים. יש המון מקורות דומים, אני משתמש ב-seeedstudio או itead. משניהם הייתי מרוצה עד היום, גם בלוחות גדולים יותר ועם שכבות רבות יותר.
בפעמים האחרונות אני מזמין בעיקר מ-Seeed למרות שהם יצאו מעט יקרים יותר, פשוט כי השירות שלהם הרבה יותר לטעמי, והמערכת שלהם נוחה יותר.

_________________
DIY Amplifier & links to projects
My DIY Blog
(1) הבעות תודה: b2k
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
lggddhv
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

הצטרף בתאריך:
  Oct 18, 2014
הבעות תודה: 3
מספר הודעות: 161

 #10  נשלח: א' 23/10/2016 15:16

כול הכבוד
זה כיף לראות diy תוצרת הארץ.
מדוע בחרת ב מעגל הגנה על פני פיוז?
מעגל כזה לא צובע את הקול?
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
anatoli15
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Mar 11, 2005
הבעות תודה: 236
מספר הודעות: 2242

 #11  נשלח: א' 23/10/2016 15:24

יש לא מעט סיבות אם לומר את האמת, אבל "בקצרה":
1 - בחירת פיוז היא עניין בעייתי, כי הפיוז חייב להיות מותאם לעומס הקיים - זה אומר שפיוז שיהיה חזק מספיק לרמקולים "קשים" ומגבר חזק, עלול להיות חסר תועלת לחלוטין ברמקולים שלא עומדים בהספקים גבוהים כל כך.
2 - הפיוז מושפע גם מ-DC וגם מ-AC, זה אומר שככל שתנגן חזק יותר הוא יתחמם יותר, וההתנהגות שלו תשתנה. בהתנהגות אני מתכוון גם להתנגדות שלו, וגם לזרם שבו הוא "מגן" על המעגל.
3 - כפי שרשמתי ב-2, ההתנגדות גם יכולה להשתנות (אם כי בדר"כ מדובר על שינויים דיי קטנים עד לנקודה שבו הוא אמור להגן), זה יכול להשפיע על הסיגנל.
4 - דווקא המעגל שהצגתי לא צובע את הסאונד, כל המסלול של ההגנה, הזיהוי, ההחלטה, הכל נמצא מחוץ למסלול הסיגנל. הדבר היחיד שנמצא בדרך הוא הממסר, והממסר הזה לא צריך להיות מוגבל בהתנגדות שלו, כיוון שהוא לא צריך להתחמם בכדי לבצע את ההגנה שלו (בניגוד לפיוז). זה אומר שאתה יכול לשים ממסר שיכול להעביר כמה זרם שבא לך, שיעמוד גם בעומס הכי כבד, אבל ההגנה עדיין תהייה אפקטיבית בדיוק באותה מידה.

אז לא, המעגל הזה לא צובע את הקול, והוא בהחלט עדיף מאשר פיוז. אגב, בכל מגבר מסחרי שמיוצר בייצור סדרתי יש מעגל הגנה עם ממסר.

עד כאן המעגל הבסיסי, אבל המעגל הזה אינו בסיסי כל כך. כמו שרשמתי, הוא מאפשר גם פונקציונליות נוספת (שמתוארת בפוסט הראשון), כך שהוא עושה הרבה יותר ממה שפיוז יודע לעשות

_________________
DIY Amplifier & links to projects
My DIY Blog
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
ZiggyMan (זיו)
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Jun 03, 2007
הבעות תודה: 238
מספר הודעות: 2637

 #12  נשלח: א' 23/10/2016 16:14

ובנוסף למה שכתבת, פיוז במוצא במגבר חייב להיות איטי, כדי שלא ישרף בניגון רגיל. בניגוד למעגל הזה שהוא מהיר ביותר וזה יתרונו.
_________________
..


נערך בפעם אחרונה על-ידי ZiggyMan בתאריך א' 23/10/2016 16:19, נערך סך הכל פעם אחת
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
lggddhv
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

הצטרף בתאריך:
  Oct 18, 2014
הבעות תודה: 3
מספר הודעות: 161

 #13  נשלח: א' 23/10/2016 16:19

עכשיו הבנתי....
מעגל חכם...
מה עלות של הבום?
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
anatoli15
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Mar 11, 2005
הבעות תודה: 236
מספר הודעות: 2242

 #14  נשלח: א' 23/10/2016 16:41

זיגי, אני מסכים איתך שפיוז יהיה בטוח איטי יותר משמעותי כי הוא יהיה slow-blow, גם המעגל הזה לא יהיה מהיר מדיי. אחרת הוא עלול לקפוץ כשיש באס חזק בתדר נמוך מספיק. זה קרה לי בעבר עם מעגל שהיה באחד המגברים שיש לי. בסופו של דבר פתחתי אותו והוספתי כמה נגדים וקבלים כדי לסנן את זה.

לגבי עלות ה-BOM, מדובר על סכומים דיי נמוכים. רוב הרכיבים הם נגדים/קבלים/טרנ' ודיודות שנמדדים בסנטים לחתיכה, ויש פה כמה עשרות בודדות סך הכל. גם המגברי שרת פה דיי פושטים ועולה כמה עשרות סנטים לחתיכה (צריך 2). גופי קירור זה גם סיפור של כמה שקלים, ולמעשה יש שם מספיק מקום לרוב גופי הקירור הקטנים כך שגם אפשר לאלתר אם יש לך משהו זרוק בארון.
הדברים היקרים היחידים פה הם הממסרים. יש חלופות זולות יותר, אבל הממסרים שאני רשמתי בסכימה עולים כ-4 דולר לחתיכה (צריך 2). בקיצור, אני מעריך שמדובר בסדר גודל של 20$ לרכיבים ללוח כזה לפני משלוח. בורדים אני הזמנתי בכמות דיי קטנה מאחר ואין לי צורך בהרבה, אך יהיו לי כמה בורדים ספייר וכמובן שבמידת הצורך אוכל להדפיס עוד. מאחר ומרבית הרכיבים הדרושים אני לא הזמנתי אלא אני משתמש בדברים שכבר יש לי, לא סידרתי BOM באף חנות ולכן אין לי מספר מדויק לתת.

_________________
DIY Amplifier & links to projects
My DIY Blog
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
lggddhv
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

הצטרף בתאריך:
  Oct 18, 2014
הבעות תודה: 3
מספר הודעות: 161

 #15  נשלח: א' 23/10/2016 16:44

אם הממסר נפתח בגלל קפיצה, לאחר הקפיצה הוא נשאר פתוח או שהוא חוזר למצב סגור?
| פרופיל | שלח הודעה | חפש
כל הזמנים הם שעון חורף - ישראל (GMT+2) הצג הודעות קודמות:    
פורומים > DIY עבור לעמוד  1  |  2  |  הבא 


  
    שם משתמש:
נתוני כניסה לכל אתרי HT:

  סיסמא:
 

  


 | 

קפוץ אל: 
לא ניתן לשלוח הודעות בפורום זה
לא ניתן להגיב להודעות בפורום זה
לא ניתן לערוך את הודעותיך בפורום זה
לא ניתן למחוק את הודעותיך בפורום זה
לא ניתן להצביע לסקרים בפורום זה
לא ניתן לצרף קבצים בפורום זה
לא ניתן להוריד קבצים בפורום זה

תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht