עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

אייפון 4 - סקירת משתמש.

07/09/2010 - 07:20


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: מדיה >

 
 
 

הקדמה

נתחיל מזה שהיה קשה להשיג את האייפון 4. כמה קשה? מאוד קשה. שלחתי קרובים לפה ולשם, הזמנתי מפה, ביקשתי מההוא טובה, וטרטרתי פחות או יותר את כולם. בסוף השגתי, ביוקר, אבל השגתי.

השאלה הראשונה שכולם שואלים זה האם זה היה שווה את כל המאמץ. אין לי תשובה, חצי מהחיים אני מתאמץ להשיג ציוד וגאדג´טים חדשים, ובחצי השני אני משתמש בהם. מה מבין שני מצבי הצבירה האלה עדיפים? על כך אין לי תשובה, אבל לפחות הגעתי לפורקן מתחים, לפחות עד למכשיר הבא.

העיצוב

מכיוון שכבר שני אייפונים אחורה, העיצוב לא השתנה, התקבעתי במידה רבה על העיצוב של ה-3G וה-3GS. זה מרגיש לי נוח ביד וכל מכשיר אחר פשוט לא בדיוק מתאים לי כמו כפפה. למרות השימוש האינטנסיבי באייפון 4, הוא ממש לא מתיישב לי בטבעיות בכף היד כמו ה-3GS. 

רבות דובר על העיצוב החדשני ועל כך שאפל מעדיפה עיצוב על פונקציה (FORM OVER FUNCTION) ואני חושב שזה במידה רבה נכון. יש כאן ללא ספק הקרבה על מזבח העיצוב היפה. מצד שני, מכשיר סלולרי, בדיוק כמו שעון, כבר מזמן אינו רק פריט פונקציונלי כמו שזה גם איזה הצהרה שאתה מפריח החוצה לגבי זוהתך הטכנולוגיות. הגיקים האמיתיים עברו לאנדרואיד בתור מחאה על אפל, והגיקים האופנתיים ואולי גם הקהל הרחב האופנתי עם אייפון 3, כל השאר עם המכשירים האחרים. זה כיף להיות די ייחודי, לפחות במשך החודש הזה עד שהמכשירים יגיעו ארצה רשמית...

 

כאמור, העיצוב חדשני ומודרני. מרגישים מיד שהמכשיר שונה, הוא מרגיש כבד יותר מה-3GS (לדעתי זה בגלל הדרך שהוא יושב לך ביד). הוא דק משמעותית (25% פחות עובי) והוא גם פחות רחב (בכמה מילימטרים). הדבר גורם לכך שבעריסה שלו ברכב שלי, הוא פשוט כמעט ולא נאחז, למרות שזה על גודל מינימלי - עדות לדיאטת הרצח שסטיב ג´ובס האכיל אותו. 


לעומת האייפוד טאץ´ - כמעט אין הבדל בעובי בפועל (למרות שהטאץ´ דק יותר בפינות וכך מרגיש דק הרבה יותר)


האייפד, אייפון 4 ואייפוד טאץ´

גב המכשיר, כמו חלקו הקדמי, חלקלק להפליא. זה נראה מעולה, אך גורם לך לאחוז במכשיר כאחוז אמוק. פחד אלוהים שלא יפול חס ושלום. ברוטינת הבוקר שלי, למשל, אני מניח את המכשיר לצידי על מעמד פלסטיק מיוחד וכך אני קורא את חדשות הבוקר (RSS, פייסבוק, טוויטר, דואל) תוך כדי צחצוח/גילוח. בפעם הראשונה שהוא נפל מהמעמד שלו (שמחזיק לי אייפונים מאז האייפון 2G) חשבתי שאולי הנחתי אותו לא טוב. בפעם השניה הבנתי שהגב של המכשיר כה חלק שפשוט שום דבר לא מצליח לאחוז בו... גם הפינות החדות בצדדיו (עיצוב מונוליטי) פשוט לא נוחות לאחיזה ויש תחושה מתמדת שהמכשיר הולך לפול לך מהידיים. אם מישהו שאל מדוע אנשים אוחזים באייפון 4 בכח כה רב, זה לא בגלל שהם מנסים להוכיח שיש לו בעיה באנטנה אלא בחשש מפני הנפילה הפוטנציאלית...

 

בניגוד לאייפון 3GS, כאן ממש אני חש את החוסר באפשרות לצרף רצועת ביטחון אשר שימשה אותי בנאמנות עם כל המכשירים שקדמו לאייפון. מה כל כך קשה בהוספת חור קטן שיאפשר זאת? לאלוהים ולסטיב ג´ובס פתרונים.
 

לחצני המכשיר עברו שידרוג משמעותי. במקום לחצנים פשוטים המכשיר קיבל לחצנים מאלומיניום אשר החסרון היחיד שלהם הוא שהם מעט בולטים יותר מהמינימום מחוץ למסגרת של האייפון. לא ברור לי מדוע החברה פשוט לא השאירה לטובת העיצוב את כל השטח שטוח - כנראה העיצוב הזה לא היה אהוד על ידי הנסיינים שלה.

בטריה וטעינה

נושא מעניין אחר שהעיצוב מביא איתו הוא חימום. המכשיר מתחמם משמעותית יותר מאשר האייפון 3GS. זה בעיקר מתבטא בטעינה ברכב שלי, כאשר חלקו העליון בעצם צמוד לשמשה הקדמית של הרכב שלי. כאשר אני מסיר אותו מהמתקן, אני חש בפירוש חום לא נעים מהמכשיר. החום הזה מתפוגג אחרי זמן קצר, אך זה בהחלט מדאיג. בטעינה רגילה יותר קשה להגיע לדרגות חום כאלה. נראה כיצד העסק הזה ימשך גם כאשר הקיץ האינדיאני הזה ירגע טיפה.

זמן הבטריה שופר ללא כל ספק. גם כאן, קשה לומר בדיוק אבסלוטית בכמה, מכיוון שאני משווה מכשיר בין בערך שנה למכשיר חדש מהתנור. ההבדל ניכר בעיקר בדפדפן ובמשחקים. בעוד שעם ה-3GS התקמצנתי מאוד על המכשיר בשימוש אקראי במהלך היום בשל העובדה שאני עלול למצוא את עצמי מרוקן עד לסוף היום - כאן אני הרבה יותר חופשי.

ובעצם זה מה שמביא איתו העיצוב החדש והבטריה שמגיעה איתו - יותר חופש לעשות את אותן שטויות במשך יותר שעות ביממה..

האנטנה

כפי שהחתימה שלי באתר אמרה למשך זמן רב,  לאנטנה הפרטית שלי אין שום ירידה בביצועים כשלופתים אותה בכח. הערות שנונות הצידה, כפי שצפיתי, אפטקט בעיית האנטנה אינה חריפה במיוחד בישראל. זאת, הודות לקליטה סבירה ביותר במרבית האיזורים. מי שיש לו בעיות קליטה (סלולריות) שלא יצפה לניסים ונפלאות. המצב היחיד שבו הצלחתי לגרום למספר הברים לרדת במספר אחד לא שוחזר כאשר שחררתי את לפיתת המוות. 

רוצה לומר, כאשר הקליטה סבירה, קצר בין האנטנות פשוט לא רלוונטי. כאשר הקליטה גרועה, יתכן בעיות שכאלה.

בלי קשר, אפשר להבין שקשה מאוד יהיה להסתובב עם המכשיר ללא סוג של הגנה או מארז כלשהו. המכשיר לא יושב נוח ביד, ולכן צריך BUMPER או מארז כלשהו, ולאו דווקא בגלל בעיות קליטה כלשהן.

אגב, מהירות ההורדה במכשיר מהירה לי (ב-WIFI, לפחות) מה-3GS. קשה להשוות אחד לאחד, אבל אני בהחלט רואה הבדלים לא דרמטיים במהירות.

מעניין היה לגלות גם את נושא הקליטה של ה-GPS וה-WIFI. שתי האנטנות הללו בעבר היו מאחורי המסך הקדמי וניתן היה להבחין בהם על ידי צפיה בזוית כאשר המסך מואר באור חזק. באייפון 4 אני לא מצליח להבחין בסנסור כלשהו (הסנסור היחיד שנשאר שם הוא סנסור הקרבה, שאגב עובד לי טוב יותר מאשר באייפון 3GS...). הבעיות שהיו לי עם הקליטות השונות באייפון 3GS עלולות להיות קשורות, באופן מעניין, דווקא למגן המסך מכיוון שהחלפתו שיפר לי את הקליטה במכשיר של WIFI, הוריד תופעות של זיהוי קירוב פנים מוטעה, וגם קיצר לי את זמן הנעילה ב-GPS.

באייפון 4, ללא מגן מסך כלשהו, השיפור מורגש בכל התחומים. אני מצליח לעיתים להתחבר לרשת שלי מהחניה (אני גר בקומה שניה). מהירות הנעילה ב-GPS היא מיידית ותופעות לוואי מרגיזות שמופיעות לי באייפון 3GS - שגורמות לירידה מהכביש (מרגיז במיוחד כשהוא מפספס את כביש 6 ותוך שתי דקות יש לך 20 ניווטים אפשריים שאף אחד מהם לא רלוונטי לך). כאמור, הבעיות האלה השתפרו לי באייפון 3GS כאשר החלפתי מגן מסך - בהחלט משהו לחשוב עליו!

שן כחולה

כמו רבים אחרים, אני משתמש באוזניית VOYAGER PRO אשר היתה שדרוג מאוזניית ה-VOYAGER המקורית שלי (לפני זה JABRA). עם ה-3GS לא היו לי כמעט בעיות (חוץ מניתוקים פה ושם).

עם ה-iPhone 4 יש בעיות לא קלות בכלל. ניתוקים מדי פעם למרות שהמכשיר מונח על השולחן פחות מ-30 ס"מ מהפנים שלי וללא שום הפרעה או מכשול שיכול להסביר את הניתוק. מדי פעם הקליטה משתבשת לחלוטין, אני לא שומע כלל את הצד השני או שהוא לא שומע אותי כלל (או גרוע מזה - שמיעה גרועה לחלוטין).

לא ממש ברור, אך לפי העדויות ברשת, אני לא היחיד עם הבעיה הזו. עברתי אוזניה וננסה גם אותה.

בכל מקרה, יש ככל הנראה בגירסאת התוכנה 4.0 של האייפון 4 בעיית תוכנה כלשהי שגורמת לבעיות אודיו מהסוג הזה. למי שמשתמש כבד באוזניות BT כמוני - צפו פגיעה.

בהכרזה על גירסא 4.1, ג´ובס דיבר על תיקוני באגים ויש להניח ש-BT נמצא גם ברשימת התיקונים הזו. עם זאת, צריך לזכור שיקח זמן עד שגרסא זו תפרץ, כך שיש לנו בעיה ככה או ככה...

המסך


אייפון 4 משמאל - כהה יותר (קונטרסט), רזולוציה גבוהה יותר

השיפור במסך נראה מיידית. המעניין הוא שלא הרזולוציה המשופרת תפסה לי את העין אלא דווקא השחורים. אנשים לא מציינים את זה כל כך, אבל יחס הניגודיות במסך ה-RETINA השתפר דרמטית. בהשוואה ל-3GS, רואים שהשחורים של זה הראשון הם יותר כמו כחול כהה (אפרורי) מאשר שחור. 

באייפון 4 השחורים עמוקים ביותר. עדיין רואים את ההבדל בין המסגרת למסך, אך הפער בין המסך לבין שחור אבסלוטי צומצם ביותר. 

יש לציין שגם עוצמות האור של המסך פחתו. על אותן הגדרות תאורה, האייפון 4 כהה יותר. כאשר מסתובבים איתו בחוץ ניתן בפירוש לראות שיש צורך להגביר את עוצמת האור שלו.

מגע המסך מרגיש מעט יותר חלקלק מה-3GS, אבל יתכן שזה תחושה סובייקטיבית, הודות לעובדה שלאייפון 4 שלי אין עדיין מגן מסך (פשוט בגלל שעיצוב המסך שלו שונה מזה של ה-3GS ולכן צריך להמתין למגיני מסך חדשים שטרם הספיקו להגיע לידי).

 שימו לב לפירוט הרב יותר בגרפיקה (חתכתי את התמונה בכדי לשמור עליה בגודל של המסך. כאן אני מחובר ב-VNC למחשב הראשי שלי...

כך נראה האתר שלנו ברזולוציה הזו, גם כאשר הוא לא בזום אין.


 

כשעוברים בין טאבים:

 

 

קשה לומר שהרזולוציה המוגברת תופסת אותך מיד. אין ספק שהמסך חד להפליא. האם צריך מסך חד עד כדי כך? קשה לדעת - אני חושב שמרבית האנשים לא ממש יחושו בהבדל. אני בהחלט חש בהבדל בכמה נקודות מעניינות:

  1. כלקוח של אורנג´ הלוגו שלהם בפינת המסך ב-3GS נראה נורא ואיום. זה נראה כאילו שמישהו הקטין טקסט עד לרמה שבו כמעט והוא משתבש. לעומת זאת, האיכות שלו באייפון 4 היא משמעותית יותר טובה. כאשר שמים את שני טלפונים זה לצד זה, זה הדבר הראשון שתופס את העין.
    כדאי לציין שעם עיבוד טקסט חכם (כמו CLEAR TEXT של מיקרוסופט) יתכן מאוד שההבדל היה פחות דרמטי.
  2. אחד מהדברים שמציקים כאשר משתמשים בקבוצות של אייקונים בעמוד הראשי, זה שחוץ מהשם של הקבוצה (FOLDER) בעצם נורא קשה לזהות את תוכן האייקונים בתוך הקבוצה. באייפון 4 ניתן היה אפילו ללחוץ על אייקון ספציפי אם רוצים - הכל ממש חד וברור.
  3. בקריאה רגילה בדפדפן מצאתי שכאשר אני קורא מאמר אני צריך במהלכו לדפדף לא מעט פעמים בכדי לקרוא בנוחות. באייפון 4 אני מדפדף ועושה SCROLLING אופקי הרבה פחות. הטקסט פשוט יכול להיות הרבה יותר קטן אך הוא נשאר ברור וקל לקריאה. גם בקריאת מסמכים, דואל ומאמרים, החדות של המסך פשוט מוסיפה המון. קל הרבה יותר לקרוא מסמכים עמוסים וכמות הדפדוף וה-SCROLLING יורדת פלאים.
  4. בתמונות ובמצלמה רואים שיפור דרמטי. החדות מופלאה, זה פשוט נראה כמו גלויה או מסך HD מקרוב.
  5. גם בניגון תכנים זה בולט, יותר בניגון סרטים מאשר ב-YOUTUBE. הגודל של המכשיר והאפשרות שלו לנגן (שלא לדבר על להקליט) תכני וידאו ב-720P הופכת אותו מבחינתי כרגע לעדיף אפילו על האייפד בתור נגן הוידאו הנייד הטוב ביותר. ובכל זאת, הייתי ממליץ לכל מי שמתכנן לטוס איתו להביא בטרייה ספייר או לפחות לשבת במושב עם חיבור חשמל בכיסא, מכיוון שמהרגע שמדליקים את הוידאו, קשה מאוד להפסיק את זה...
  6. לא הכל טוב, יש מספר אפליקציות לא גדול, שלמרות השדרוג בזיכרון ובמעבד של המכשיר, עובדות פחות טוב על גבי האייפון 4 מאשר האייפון 3GS. דוגמא אחת לאפליקציה כזו היא תוכנת הניווט iGo. האנימציות היפות שעובדות טוב ב-3GS פשוט מגמגמות באייפון 4, ככל הנראה בגלל הרזולוציה המוגברת שלו. לשמחתי אפשר לכבות בתפריטים את האופציה של האנימציה (הנפשה) וה-iGo חזר לעבוד במלואו.

מעניין להשוות את הפיקסלים באייפד לאייפון 4. מבחינת רזולוציה הם דומים מאוד (האייפון 4 הוא 640 לרוחב על 960,  האייפד הוא 768 לרוב על 1024 לגובה). מבחינת גודל הם דרמטית שונים. אחרי שרואים משהו באייפון 4, פתאום מסך האייפד (שמראש לא דחוס במיוחד מבחינת הרזולוציה שלו גם ביחס לאייפונים הקודמים) הופך לגס ולא חד.


הקדמה  המאמר המלא עמוד הבא: מדיה >


עוד מ: oferlaor
תגיות


דרגת קושי: 3
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

4.0

בהקשר זה

 עוד על HTMobile


המאמר הפופולרי ביותר בתחום HTMobile:
חוק ניתוק זיקה. מה זה?
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht