עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

PortaPow Crystal USB - כנראה המטען האחרון שתקנו

11/11/2014 - 07:00 
 
 

הקדמה

אם נסתכל קצת מסביב, נראה שאנחנו מחזיקים מטעני USB בכל עבר. בבית אין חדר ללא מטען, ברכב כבר ממזמן שקעי המצת משמשים כמטענים וגם בעבודה יש לנו מטען לצד המחשב. לפעמים נדמה שאנחנו מנהלים את כל חיינו עם דאגה שיהיה מטען בנמצא וכבר זה נהפך למראה של שגרה לראות במקומות ציבורים, מסעדות או בתי חולים אנשים לצד שקעי חשמל מטעינים בסבלנות את הסלולרי שלהם. אחד הדברים הראשונים שאנחנו גם מכניסים לתיק כשאנחנו יוצאים לחופשה הינו המטען וכמות מספקת של מטענים לכל המשפחה. על מנת לענות על הצורך הזה הבלתי נפסק הזה למטען ובשאיפה גם לספק מטען איכותי, באה לענות כתבה זו עם ההצגה של המטען של חברת PortaPow. זהו מטען קומפקטי בעל 4 מחברי USB עם זרם של 4.2A והספק כולל של 21W, איכות בנייה טובה ויצרנית בריטית בעלת שם.

PortaPow Crystal USB Mains Charger

 

מה יש בכלל בתוך המטען?

המטען בו אתם משתמשים כל יום ובהרבה מקרים מספר פעמים ביום, מכיל המון תחכום בתוכו. הדרישה להציג את הספק בעלות זולה עד כמה שניתן, גוררת כל יצרן לבצע תכנון פשוט ויצירתי של מעגלי המטען וביצוע פשרות רבות ברכיבי המטען - הכל על מנת לעמוד בתחרות מול יצרנים אחרים. בצורה טבעית, המטענים מכילים המון שונות מבחינת ערכי התוצאה שלהם, כאשר רובם שקופים למשתמש הסופי ואחרים - בעלי השפעה שלילית מתמשכת על חיי הסוללה או המכשיר.

בשלב הראשון בתוך המטען, מתקיימת המרה של מתח החילופין הגבוה למתח נמוך חליפי, פעולה זו מתבצעת בעזרת שנאי. בשלב השני, מתבצע יישור המתח הנמוך ממתח חילופין למתח ישר. בשלב השלישי והאחרון, ניתן למצוא סינון רעשים ממתח היציאה וייצובו.

מטענים בעלות גבוהה, משתמשים ביחידת בקרה ייעודית עבור פיקוד על מעגל ההמרה יחסית למתח ביציאה לשמירה על יציבות ללא תלות בגודל העומס (מה שתואר בפסקה הקודמת כשלב שני ושלישי), כאשר מטענים זולים חוסכים כאן על ידי שימוש במעגל פידבק מאוד פשוט.

עיצוב לא יעיל של מטען יכול לגרור מספר בעיות. אם מתח היציאה חסר פילטר תקין, רעשים יכנסו למתח, דבר אשר עלול להביא לספייקים אשר יכולים לפגוע בצרכן המחובר למטען, אך ברוב המקרים, רעש יתווסף למתח, דבר אשר עלול לפגוע במסך. חסרון נוסף של עיצוב לא יעיל יכול ליצור זמני טעינה ארוכים מהרגיל - ספק המטען אמור להציג מתח חשמל יציב ככל שהעומס גדל, אך במידה והמתח לא יציב בצורה כזאת שהוא נמוך ממה שהוא צריך לספק, זמן הטעינה כאמור, יתארך.

ספק הכח הקטן מעביר דרכו מאות וולטים, תקלה קטנה באחד הרכיבים עקב פשרות בתכנון, עלולה לגרום לקצר - ומכאן, גם לנזק למטען עצמו אשר יתבטא בהפסקת עבודת המטען במקרה הטוב, דרך התכה של המטען וטלפון לא תקין במקרה הבינוני ועד לקצר שיגרום להתלקחות המטען באש.

עם התפתחות הטכנולוגיה וריבוי המכשירים המצריכים טעינה, נולד שלב רביעי למטען, בו נדרש מהמטען יכולות מתקדמות יותר ממה שהיה ניתן למצוא עד היום. תכונות מתקדמות כאלו הינן:

  • ניהול זיהוי הצרכן.
  • הגנה מפני צריכת זרם מוגברת.
  • הדלקה "רכה".
  • ניהול תקלות.
  • ניהול אופן העברת הזרם בצורה מבוקרת לאורך כל שלבי הטעינה, בייחוד אספקת הזרם הראשוני.

לאור דרישה זו, נולדו בקרי טעינה ייעודיים לשילוב כחלק מן המטען הסטנדרטי אך מכיוון שאלו בקרים חדשים יחסית, לא ניתן למצוא אותן עדיין בהרבה מטענים. דוגמאות לבקרים כאלו: ST, TI, Microchip.

המטען של PortaPow תומך ב- DCP, אשר מציין Dedicated Charger Port ומהווה חלק מ- USB Battery Charging 1.2 Compliance Plan. זוהי הסמכה של ארגון USB לכל התקן נייד, מטען, סוללה או אביזר USB אחר ומטרתו להסדיר את ערכי מתח החשמל והזרם החשמלי המותרים באביזרים כאלו, כולל השימוש הנכון בפינים של הנתונים. בנוסף, BC 1.2 מכניס הגדרות מדוייקות לזיהוי שקע הטעינה כשקע בעל יכולות הטענה מהירה עבור התקנים תומכים. אם נפרט בקצרה על יכולת ההטענה המהירה, סוללות ליתיום אשר קיימות כיום בכל סלולרי וטאבלט, נפגעות כאשר הן מגיעות למצב של טעינת יתר. הסוללות מכילות לרוב מעגלים יעודים להגנה מפני פריקת יתר או טעינת יתר, אך לא תמיד. מצב טעינה מהירה מאפשר להתקנים תומכים לתת זרם חשמלי גבוה יותר בין המטען לצרכן. 

PortaPow Crystal USB - כנראה המטען האחרון שתקנו

 

שימוש

מטען ה- PortaPow מגיע עם 4 מחברי USB, כאשר 3 מתוכם עם DCP והרביעי אשר מסומן כ- iPad Fast, עושה שימוש בזרם 2.4A והספק של 12W עבור הטענה מהירה יותר להתקנים נתמכים, כמו אייפדים מהדורות האחרונים.

PortaPow Crystal USB Mains Chargerמטען ה- PortPow מגיע עם 4 מחברים עבור שימוש ברוב המדינות מעבר לים. 

המטען בעל 4 נורות LED על מנת לציין את השימוש בכל אחד מהמחברים. כאשר אין אף צרכן מחובר למטען, כל הנורות מכובות. כאשר צרכן מתחבר, נורית LED מתאימה תדלק ותתחיל להבהב כאשר הצרכן מתחיל להתקרב ל- 100% הטענה. כאשר הצרכן יגיע ל- 100%, נורית ה- LED המתאימה תכבה, אך המטען יחזיק את הצרכן במצב Trickle Charging, כלומר אספקת חשמל נמוכה מהמטען ודומה לצריכה של הצרכן במצב המתנה, בצורה זו הצרכן נשאר על סוללה טעונה תמיד גם אם הוא ישאר מחובר למטען במשך זמן רב כאשר מצד שני המטען לא יראה חיווי שהוא מטעין את הצרכן.

הסבר יותר פשוט לפסקה למעלה ופחות מעמיק אומר שיש לחבר את הצרכן למטען ויש לנתק כאשר נורית המטען תכבה.

PortaPow Crystal USB - כנראה המטען האחרון שתקנו
נוריות ה- LED הצבעוניות מסמנות את הפורט הפעיל. נורית מכובה מציינת מכשיר טעון במלואו.

מעט על מטענים וצרכנים (כל מכשיר שמחובר למטען נקרא צרכן), מי שקובע את מהירות הטעינה הינו הצרכן והמטען (במידה והמטען חכם, לא כולם כאלו). האייפון עד דגם 5S) ורוב הטלפונים המתקדמים כיום למשל, מסוגלים לקבל רק 1A זרם עבור טעינה, לפיכך אם יחובר מטען בעל 2A, הצרכן לא יטען מהר יותר, אלא באותה מהירות בדיוק כמו מטען בעל זרם 1A. יתר על כך, כאשר הסוללה במצב ריק יחסית, בקר הסוללה בצרכן  ידווח למטען כי הסוללה ריקה, כאשר הוא בתורו, יאפשר טעינה במקסימום זרם מהמטען, כלומר 1A. כאשר הסוללה תגיע לכדי טעינה מלאה, הבקר יבקש להוריד את הזרם בצורה הדרגתית (מספר הדרגות והרמה שלהן תלויות בבקר במטען ובצרכן) עד כדי טעינה מינימלית ואפילו מופסקת לחלוטין. הדבר נועד על מנת להאריך את חיי הסוללה אשר מבוססת ליתיום.

באייפון 6 ו- +6, איפשרו לבקר המובנה בטלפון למשוך 2A במידה ויחובר למטען של אייפד או למטען בעל חיווט דומה מבחינת קווי המידע, הדבר יאפשר טעינה במהירות גבוהה יותר.

PortaPow Crystal USB Mains Chargerניתן לראות כיצד המטען מספק 1A בתחילת ההטענה וככל שהסוללה בצרכן מתמלאת, הזרם יורד ל- 0.86A, אחר כך ל- 0.62A ולבסוף ל- 0.1A, מצב אשר מדמה Trickle Charging. ערכי הזרם תלוים בבקר הקיים בצרכן ובמטען.


לאחר שקראנו את הכתוב בפסקה הקודמת, אנו מבינים כי על מנת לאתגר את המטען של PortPow, עלינו לחבר צרכנים בעלי צריכה גבוהה, כמו טאבלטים. 4 צרכנים כאלו חוברו למשך מספר שעות, כאשר בתום הבדיקה, הטמפרטורה החיצונית של המטען הגיעה ל- 37.1 מעלות צלסיוס, טמפרטורת עבודה מעט גבוהה, אך תקינה עבור המטען.

PortaPow Crystal USB Mains Charger

טעינה ממושכת מביאה את גוף ה- PortPow לטמפרטורה של 37.1 מעלות, מעט חם, אבל תקין.

מבחינת הספק לצרכנים, מולטימטר USB חובר לכל אחד מהמחברים על מנת לבחון את הצהרות היצרן בנוגע לזרם המופק מהמטען, כאשר היצרן מצהיר על 21W עם 4.2A בסך הכל אשר מתחלקים בין 4 הפורטים.

3 הפורטים הרגילים, סיפקו כל אחד בתורו 5V ו- 1A, בדיוק לפי המוצהר ובדיוק מה שרוב המכשירים שלנו צריכים, כאשר הפורט הרביעי סיפק 1.2A עם 6W, דבר אשר תואם את הצהרות היצרן. מכיוון שהמטען מסוגל להוציא גם 4.2A מפורט בודד במידה ויחובר לצרכן מתאים, זה טוב לדעת שניתן לחבר לו גם מחשבים חסכונים כמו חלק ממחשבי ה- Chromebook כמו זה של HP אשר דורש 3A.

PortaPow Crystal USB - כנראה המטען האחרון שתקנולמעלה מדידה אשר מאשרת מתח של 5V וזרם 1A משלושת הפורטים של ה- PortPow כאשר המטען בעומס מירבי.
רצוי להתעלם מהמספר השלישי והרביעי אחרי הנקודה בשל מגבלות דיוק של המכשור אשר עומדות על 1%.

 

PortaPow Crystal USB - כנראה המטען האחרון שתקנומדידה של הפורט הרביעי הניבה תוצאה של 6W בגלל הזרם הגבוה יותר של 1.22A
המתח עמד על 4.97V, אומנם לא 5V, אבל מספיק קרוב וכזה שניתן להסבר בשל העומס הגבוה על המטען בנקודה זו.


אם נסכום את ערכי ההספק, קיבלנו 21W יחד עם זרם של 4.2A (אפילו קצת מעל), בדיוק לפי הצהרת היצרן.

עוד בנושא: מטען USB לקיר של חברת וויסבורד 

סיכום

ניתן למצוא אינספור מטענים ב- eBay / DealeXtreme, הרבה מהם לא מספקים את הזרם עליהם הם מצהירים ואחרים פשוט מפסיקים לעבוד ללא סיבה לאחר זמן קצר. זה כבר נהפך לנוהג תמיד לרכוש 2 מטענים כי אחד מהם יהיה D.O.A
אם נמאס לכם ממטענים זולים ואתם מוכנים להשקיע קצת עבור מטען מיצרן מוכר, אמין, כזה שישדר בטחון בהטענה וכזה שימשיך איתכם לאורך השנים וכנראה שגם ישרוד את החלפות הטלפון שלכם, ה- PortaPow Crystal USB יעשה את העבודה. הוא מספק את זרם העבודה המוצהר על ידי היצרן, מגיע עם מספר תקעים שישמשו אתכם בטיולים שלכם מעבר לים וכנראה שגם יגרום לכם להפסיק לבזבז כסף על מטענים חד פעמיים.

מחיר: £15.49 כולל משלוח לישראל, אשר מתורגמים לקצת פחות מ- 100 ש"ח.
לעמוד המוצר באתר היצרן: PortaPow Quad USB Mains Charger

 

לדיון בנושא: PortaPow Crystal USB - כנראה המטען האחרון שתקנו

 

PortaPow Crystal USB - כנראה המטען האחרון שתקנו


עוד מ: ziv_r
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על בשיתוף עם HTMobile


המאמר הפופולרי ביותר בתחום בשיתוף עם HTMobile:
iXtreamer - סטרימר משולב תחנת עגינה לאייפון (iDevice)
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht