עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

 מהיר ועצבני או מהיר וקטלני?

04/01/2015 - 07:00 
 
 

עד היום

כולנו מכירים את המצב בו לקראת אמצע היום אנחנו מחפשים וזקוקים לניחומיו של המטען כי המכשיר הסלולרי כבר נמצא לכל היותר בחצי הדרך של חיי הסוללה של ואין חשש גדול יותר מלראות את מסך הטלפון כבה לאחר התרוקנות הסוללה ובכך להתנתק מהעולם.


רובנו משתמשים במכשירי סלולר חכמים שעם התקדמות מערכות ההפעלה מגרסא לגרסא מאפשרות למשתמש לבצע הרבה יותר פעולות, במהירות, יעילות וכמובן שלא נשכח את העובדה שיותר ויותר אפליקציות ממשיכות לעבוד גם ברקע במצב המתנה וצורכות מידה מסויימת של אנרגיה ע"מ לעשות זאת. חיי הסוללה מעולם לא היו נושא כאו כמו בשנתיים האחרונות ויעידו על כך משתמשי אפל (Apple) שלטעמי חווים את חיי הסוללה החלשים ביותר בקרב מכשירי הסלולר.


ראיתם כתבות שונות ומשונות העוסקות במכשירים גדולים עם נפח סוללה רציני כפתרון למועקת חיי הסוללה או לחילופין כתבות העוסקות במטענים ניידים (סוללות חיצוניות ניידות) שחלקן מאפשרות הטענה של 60% בטעינה אחת או אפילו הטענה מלאה של כמה מכשירים בו זמנית (תלוי בגודל הסוללה הניידת ובעוצמתה). עדיין זה מצריך מאיתנו לשאת מכשיר נוסף או מכשיר גדול מאוד כדי למנוע מצב שבו נשארנו ללא סוללה במכשיר הנייד ומנותקים מהחיים.מהיר ועצבני או מהיר וקטלני?

 

אז מה יהיה?

הקדמה הטכנולוגית והנושא הבוער העוסק בשמירה על המשתמשים און-ליין לאורך זמן ללא הצורך בנשיאת סוללות חיצוניות ניידות או המצאות בקרבת מטען ושקע מוביל חברות טכנולוגיות כמו קוואלקום (Qualcomm) לפתח טכנולוגיית מעבדים עם צריכת חשמל נמוכה ואפשרות לטעינה מהירה. טעינה מהירה ואיתה הפחתת זמן ההמתנה לטעינה מצטיירים כדבר הגדול הבא בתחום שמירת הדופק של מכשירי הסלולר שלנו ודבר יעיל במיוחד עבור המשתמשים הכבדים שביננו.


כבר בפברואר 2013 חשפה Qualcomm את הגרסא הראשונה או 1.0 של שיטת וטכנולוגיית הטעינה המהירה שלה הקווייק צ'ארג' (Quick Charge). גרסא זו איפשרה הטענה חוזרת של מכשיר הסלולר התומך בטכנולגיה (מעבדים ספציפיים) בזמן הקצר ב- 30% עד 40% מזמן הטעינה הרגיל. את טכנולוגיה זו קיבלה Qualcomm כאשר רכשה את חברת Summit Microelectronics בתחילת 2012. בעיקרון רוב המכשירים שנמצאים בשוק מהרבעון השני של 2013 בעלי יכולת הטענה מהירה אך כמו כל שבבי (SoC (System on Chip כך גם שבבי ה-Snapdragon של Qualcomm מה שאומר שיצרניות יכולות להתאים את הפיצ'רים הזמינים במכשירים שלהן ע"י שינוי הגדרות השבב ולכן יהיו מכשירים חדשים יותר ופחות שחלקם יהיו בעלי יכולת טעינה מהירה וכאלה שלא.מהיר ועצבני או מהיר וקטלני?

 

הדבר הגדול הבא

בנובמבר 2014 הכריזה Qualcomm על הגרסא החדשה של טכנולוגיית הQuick Charge והיא גרסא 2.0. גרסא 2.0 מאפשר הטענה של מכשיר במהירות של עד 75% יותר מאשר בטעינה רגילה. Quick Charge 2.0 מצויה כבר ברוב המכשירים החדשים עם שבבים מבית Qualcomm וכן זמינותם מותנית ביצרן המכשיר.


אז "איך זה עובד?" אתם בטח שואלים… ככה, התשובה טיפה מורכבת ולכן בואו נדבר שנייה על בטריות והצורה בה הן נטענות. טעינת סוללה מתרחשת ע"י זרם שנשלח אליהן ע"י מקור אנרגיה, במקרה של כולנו המטען בין אם הוא נייד או מחובר לשקע סטנדרטי בדירה, משרד או כל מקום אחר.ככל שנגביר את הזרם שמסופק לסוללה ככה נקטין את זמן ההמתנה עד לטעינה מלאה אך עם זאת נצטרך להוסיף רכיבים שיכולים לעמוד באספקת זרם גבוה כדי למנוע פיצוץ, שריפה או נזק בסיסי לסוללה.


בעיקרון כשאנחנו בוחנים מטען למכשיר נייד מה שיקבע את מהירות הטעינה הוא נתון האפר (Amp) שמצויין על המטען, עם זאת חשוב להבין שלכל מכשיר יש את העוצמה המקסימלית שהוא יכול לקבל או שאפשר להזרים לתוכו ושימוש במטען לא נכון עלול להוביל לתוצאות לא רצויות.


בכל מכשיר נייד בין אם זה טאבלט או מכשיר טלפון יש אמצעי הגנה המגבילים את המתח שנשלח לסוללה בהתאם למכשיר וכך מונעים ממתח חזק מידי לעבור אל המכשיר וכך למנוע נזק פוטנציאלי למכשיר. כידוע, המטענים השונים שלנו לוקחים זרם מרכזי במקרה של ישראל 220V וממירים אותו לזרם שהמכשיר שלנו יודע לעכל. מטעני הסלולר לוקחים את הזרם החזק המסופק ישירות מחברת החשמל ומורידים אותו ל-5V שאיתם המכשיר שלנו חי בהרמוניה.


הגרסא הראשונה של Quick Charge איפשרה הזרמת 10watts יחד עם מתח של 5V ו-2 אמפר וכך להקטין את זמן הטעינה ב30% או בעצם להטעין מכשיר 130% מהר יותר מאשר בטעינה רגילה או קונבנציונאלית. ה-Quick Charge 2.0 העלה את עוצמת הוואטים ל36 על בסיס 5V ו-3 אמפר שמאפשרת הטענת מכשיר במהירות גבוהה עד 75% יותר מטעינה קונבנציונאלית ו-45% יותר מזמן טעינה בגרסאת 1.0. את גרסא 2.0 קוואלקום (Qualcomm) מסווגת לשתי רמות או מחלקות, A ו-B, כאשר A רלוונטית לתחום המובייל (טלפונים חכמים, טאבלטים וכו').


הנתונים הטכניים של מחלקה A מאפשרים זרם טעינה מקסימלי של 3Amp על בסיס 5V תלוי במטען או במקור הזרם. עם קוויק צ'ארג' 2.0 ניתן להגיע לאספקה של 15watts וכך בעצם ניתן להשיג יותר זרם מהמטענים הרגילים והמוכרים של מכשירי הטלפון שלנו. מחלקה A יכולה להתמודד עם מטענים שמספקים רמות מתח שונות 5Volt, 9Volt ו- 12Volt.מהיר ועצבני או מהיר וקטלני?

 

אז מה עכשיו?

לאחר שנגענו מעט בפן הטכנ של איך הדברים עובדים אפשר לדבר על מטענים והאם טעינה מהירה עלולה לסכן ולקצר את חיי הסוללה הכוללים שלנו בטווח הארוך או שמא הכל תחת שליטה ולא נשקפת סכנה לחיי המכשירים שלנו.

כבר עם השקת Quick Charge ב2013 התחילו לצוץ מטענים רבים של חברות רבות המציעות טעינה מהירה בהרבה ממה שראינו עד היום. חלק מהמוצרים בהחלט היו טובים והציגו תוצאות מרשימות וחלק אחר לא עמד ברף הציפיות. עם הכרזת הQuick Charge 2.0 וזמינותו במכישירים בשונים בשוק המטענים התחילו לצוץ מטענים שונים של חברות מובילות שהחלט מספקים את הסחורה.


שניים מהמובילים בתחום הם ה-Motorola Turbo Charge ו- HTC Rapid Charger 2.0. שני המטענים האלה שכבר מגיעים עם מכשירי הדגל של החברות בהתאמה, מבטיחים זמן טעינה מאפס למאה הקטן ב-50% ממה שראינו עד היום ובטעינה של 15 דקות נזכה לזמן סוללה שיספיק לשמונה שעות.


חשוב להבין שמטענים אלו הנמכרים גם בנפרד טובים לכל מכשיר סלולרי התומך בטכנולוגיית ה-Quick Charge 2.0 וכמובן שבמידה ולא המכשירים לא יגרמו לנזק למכשיר הטלפון שלא תומך בהם אבל גם לא יספקו את התוצאות המיוחלות. כמעט כל מכשיר דגל הנושא עליו את מערכת ההפעלה אנרואיד או ווינדוס תומך בטכנולוגיה הזו וכן כל מכשיר הנושא את סדרת המעבדים של Qualcomm ה-Snapdragon 800.


האם לחשוש מהטעינה המהירה? התשובה היא לא. כל עוד המכשיר שלכם תומך מטכנולוגיה הוא יודע לנתב בצורה חכמה את הזרם למכשיר וכך להטעין את הסוללה בצורה יעילה וטובה מבלי לגרום לנזק. חשבו להבין שוולטים, אמפר ווואטים קשורים אחד בשני ומהווים את השלם בכל נושא הטעינה ולכן כמובן שתמיד עדיף להשתמש במטען שמגיע ישירות מיצרן המכשיר. כאמור טכנולוגיית הטעינה הזו מגובה ע"י שבב במכשיר הטלפון שלכם שמווסת את העוצמה המסופקת למכשיר ולבטרייה - אופן הטעינה מתבצע כך שבהתחלה מסופק זרם באופן איטי ולאט לאט מוגבר בהתאם לתגובת הסוללה כך שבטווח ה50% מואצת ההטענה ולקראת הרבע העליון מואטת בחזרה וכך נמנעת פגיעה פיזית בסוללה.מהיר ועצבני או מהיר וקטלני?


לדיון בנושא: מהיר ועצבני או מהיר וקטלני?

עוד מ: JonathanSharabi

דרגת קושי: 1
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על HTMobile


המאמר הפופולרי ביותר בתחום HTMobile:
חוק ניתוק זיקה. מה זה?
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht