עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

שנזן. המקום בו נולדים סלולריים

27/08/2015 - 07:00 
 
 

סין, ארץ הזיופים הבלתי מוגבלים. או לפחות לפי שמה שהולך לפניה. לא תמיד ללא סיבה כמובן כפי שגם למדנו לגלות בסיורנו האחרון בארץ הזו, אך מלבד התדמית הזאת, שנראה שמתחילה להשתנות לטובה בתקופה האחרונה, יש מנגד גם צמיחה של זרוע אחרת לאותו תמנון סיני אימתני שמאיים לכבוש את העולם במחירים זולים וכמויות בלתי נגמרות של אלקטרוניקה וכזה מצאנו בסיורנו בעיר שנזן שבסין, בירת חברת וואווי הסינית.

העיר שנזן היא עיר צעירה שהוקמה בשנת 1980 ונחשבת מערבית למדי ביחס לערים אחרות בסין ונהנית מהשקעות וכסף זר רב. בשנזן תמצאו את כל המוצרים שהזמנתם מתישהו דרך חנויות הרשת השונות והזולות באינטרנט וברחובות העיר ניתן לצפות ברוכלים מסיימים את יום העבודה שלהם ומתפנים לאריזת מוצרים בחבילות שיישלחו מאוחר יותר למזמין שלהן בחו"ל.

ביקור וואווי בסין

מישהו מזהה את החבילה שלו כאן? (צילום: איתי מקמל)

 

מוצרי האלקטרוניקה בשנזן זורמים כמו הביוב ברחובות הודו או לפחות מתנקזים לאזור ענק בו קיימים מספר בניינים וכולם מוכרים את אותם המוצרים - מטענים, כיסויים, סוללות, כבלים והמון המון המון סמארטפונים מכל הסוגים - אייפונים, גלקסים...הכל ארוז בתוך קופסאות מוכן למשלוח. כששאלנו את עצמו האם כל המוצרים אמיתיים ומקוריים, לא איחרה התשובה לבוא כשהבחנו שבכל דוכן כזה עומד מגדל קופסאות ולצידו מגדל מכשירים והמוכר מתאים מכשיר לקופסא, עוטף את הקופסא בניילון ומצמיד אותו עם אקדח חום לקופסא. התוצאה מדהימה - אייפון "מקורי" בקופסא "מקורית" וחתומה. האם כולם כך? לא ברור. מה שכן ברור הוא שמשלחת הכתבים הישראלים שביקרה במקום ורכשה לעצמה מיני אלקטרוניקה בזול, גילתה בישראל שהמטען כבר לא מטעין, ה DRONE עף ולא חזר ולא ברור אם השעון החכם אכן חכם כי הוא פשוט לא נדלק.

בתוך כל ההמולה האלקטרונית הזו יושבת לה חברת וואווי הסינית שהחלה את דרכה עם מכשירים זולים ואיכותיים יותר מהסינים ה"רגילים". השם הסיני לא ממש עזר לה בהתחלת הדרך והתדמית של זול ולא איכותי דבק גם בה. בישראל ראינו את מוצרי וואווי כבר לפני זמן רב וגם כאן דשדשה החברה אז עם מכשירים סבירים אך זולים אבל בלי מישהו שיקח את המושכות ויצעיד אותה קדימה.

וואווי רוצה לשנות את התדמית הזאת ולהציג את עוצמתה וחוזקה בעולם. החברה הסינית לא מסתפקת במקום הראשון במכירות בסין וגם לא במקום השלישי בעולם ולשם כך הזמינה אותנו, כתבים טכנולוגיים, כדי להגיד - ראו, סין היא לא מה שחשבתם, ראו את תהליכי העבודה שלנו, בידקו את פס הייצור של המכשירים שלנו וראו באילו תנאים העובדים שלנו מועסקים. לא פס ייצור בתוך חממת זיעה עם עובדים מיוזעים ומנהל על פדיסטול מחזיק בשוט ארוך, אלא מעבדות לבנות ומלוקקות, תהליכים מסודרים ותנאי עבודה של מערב.

את הסיור התחלנו במפקדת וואווי ("מפקדה", זה השם הרשמי). למעשה לא היינו בטוחים כי בכניסה עברנו על פני אגם ענק, ברווזים מטיילים על הכביש ועצים עד שהעין מסוגלת לראות, וחשבנו לרגע שהגענו לפארק אירופאי. לא ברור אם בגלל החום המעיק ו 99 אחוזי הלחות ששררו באיזור או בגלל שהמקום הוא "לראותו בלבד" לאורחים של החברה ולמראית עין, העובדים אינם מסתובבים כאן והאיזור היה שומם לגמרי ומלבד אוטובוס הכתבים והברווזים (שהיו שקטים גם הם) לא היתה נפש חיה.

ביקור וואווי בסין

 

חלק קטן ממתחם מפקדת Huawei בשנזן. אגם, ירוק וברווזים

ביקור וואווי בסין

 

ביקור וואווי בסין

מיצג מדינות בכניסה הראשית. דגל ישראל לא נמצא שם

 

כולם נחמדים. כולם נמצאים שם בשביל לעזור ולשרת. זאת התחושה הכללית שקיבלנו ממערך השרות והתחזוקה המרשים שסובב סביב המותג. החל מאותה מדריכה מאירת פנים שתספר לנו על אנטנות 5G והמכשירים החכמים, דרך מקבלות הפנים בכניסה לבניין, נגניות "המשהו שדומה לסיטאר" וכלה במלצריות שצצות לך לפתע מול הפנים מ"אלוהים יודע מהיכן" ושואלות אם נחפוץ בתה או משהו לא טעים לאכול. האווירה כולה היתה מתקתקה. אולי אפילו מתקתקה מידי.

ביקור וואווי בסין

אולם ההדרכה והצגת המוצרים של Huawei

 

אבל את מי מעניינת קבלת הפנים, האוכל והקימונו של המארחות (כן, יפן, יודע)? באנו לראות איך מייצרים מכשירים. אנחנו כתבי טכנולוגיה למען השם. תראו לנו מעבד שנפל על רצפת המעבדה, טרנזיסטור שובב מציץ מלוח PCB או סתם קונקטור שרגליו מולחמות היטב...הוו בייבי....למעשה, פס הייצור של מכשיר ה MATE 7 בו צפינו, היה בין השיאים של המסע מבחינתנו. עלובים.

חדר התינוקות של הסלולר

ברוב המקומות שעברנו יש איסור לצלם. להסתכל מותר, לצלם אסור. וחבל. פס הייצור של ה MATE 7 של וואווי היה מרשים מאוד וברובו המוחלט אוטומטי ובכדי להיכנס אליו, היינו חייבים להתלבש בבגדים אנטי סטטיים (חלוק, נעליים וכובע) ולעבור בדיקת מכונה שתאמת שהסטטיות מאיתנו והלאה. שני לוחות PCB ריקים נכנסים בו זמנית לפס. כל לוח הוא בעצם שני לוחות שיחולקו בהמשך לשני מכשירי MATE 7, כך שבסבב אחד אנחנו מקבלים 4 מכשירי MATE. הלוחות נכנסים למכונה, מקבלים קוד זיהוי, נכנסים למכונה אחרת ונצרבים בהם המעגלים המודפסים. שוב מכונה, שוב פעולת הלחמה כלשהי ושוב יוצאים למכונה הבאה. כך במשך הסבב השלם. במהלך הדרך יותקנו על גבי הלוחות רכיבים אלקטרוניים שמוצבים על גבי גליל הדומה לגליל סרט קולנוע ישן. כמה אחדות גלילים כאלה מונחים אחד ליד השני, ובכל גליל רכיב אחר - מעבד, טרנזיסטור, נגד וכו'...וכולם נשאבים לתוך המכונה ומולחמים לתוך ה PCB בתורם.
כשרכיבים נגמרים והמכונה צריכה עוד, היא שולחת הודעה למחסן ששולח עגלה ללא נהג עם הרכיבים המתאימים. העגלה נוסעת לבד על גבי פס מגנטי שמוצב ברצפת המפעל.

ביקור וואווי בסין

 

הכניסה למפעל. מיד לאחר התמונה נלקחה המצלמה שלנו

ביקור וואווי בסין

 עולים על מדי ב'

 

ביקור וואווי בסין

עם קובי קליף, מנכ"ל אלפא טלקום, יבואנית וואווי בישראל

 

אין הרבה עמדות של בדיקה או ייצור אנושי. ישנן כמה כאלה לאורך הפס שרובן מבקרות את פעולת המכונות אלא שגם בני האנוש שם היו בספק מכונה כשאחד מהעובדים בדק את לוחות ה PCB בקצב של מכונה ובתנועות ראש של מדפסת סיכות ישנה.

בסופו של התהליך מתקבלים מכשירי MATE 7 מוכנים המוכנסים לתוך הקופסא עם האביזרים הנוספים שהוכנו בפס אחר ומסודרים כמה ביחד בתוך ארגז קרטון אחד שנארז ונשלח ליעדו. מדובר רק בפס ייצור אחד מתוך פסי ייצור רבים, הן במפעל הזה והן באחרים. פס ייצור אחד מייצר סוג מכשיר אחד. לשאלתנו, נעננו שפס הייצור מייצר כ 1,500 מכשירים ליום.

 

צעקות מחדרי אינקוויזציה

בחדרים אחרים במפעל של וואווי עובר מדגם מתוך הייצור בדיקות איכות. המכונות בתוך המעבדות הללו הינן מכונות עינוי שמפילות, שורפות, מטיחות, מעקמות ומקפיאות את מכשירי הסמארטפון המוזנים אליהן. את זעקות המכשירים העוברים אינקוויזיציה אפשר לשמוע למרחוק. כל מכשיר עינוי תפקידו לענות בצורה אחרת, אכזרית יותר מקודמו. אם עבר הסמארטפון את סבב העינויים, הסדרה שלו הוכרזה כהצלחה. אם כמה מכשירים מאותה הסדרה לא עברו, אחד הסינים יאבד את ראשו, סליחה, הסדרה תאבד את ראשה.

הצפייה במכונות שמעבירות את מכשירי הסמארטפון שלנו עינויים היא פשוט ממכרת. אפשר לצפות שעות במכונה שמכניסה את פלאג הטעינה לסמארטפון ומוציאה, מכניסה...ומוציאה...מכניסה ומוציאה...ככה מאות ואלפי פעמים. מכונה נוספת תכופף את המכשיר עד לנקודת שבירה, אחרת תשחק בפלאג לכל הכיוונים לראות מה יקרה לו ומכונה אחרת סתם תהיה אלימה ותתפוס את המכשיר ותטיח אותו בחוזקה לרצפה בכל מיני פוזות שונות.

ביקור וואווי בסין

 

המכשיר נכנס למכונה שתתפוס אותו ותטיח אותו לרצפה

ביקור וואווי בסין

 

מממ...הכל נראה בסדר

ביקור וואווי בסין

 

מכונת הפורנו - המכשיר קשור ושרוע כשיחדור אליו פלאג הטעינה אלפי פעמים ביום...אוי האנושות!

 

ביקור וואווי בסין

 

מכונה לבדיקת פיתול המכשיר. כדי שכשתפתלו אותו, תדעו עד היכן בדיוק

 

ביקור וואווי בסין

 

בדיקת כיפוף על ג'ינס שמדמה ישיבה על המכשיר

ביקור וואווי בסין

 

ואחרי מסע עינויים ארוך, הגיע הזמן להתחמם בתוך תנור

ביקור וואווי בסין

 

הסינים הם עם מסודר ומאורגן בכל הקשור לעבודתם. נראה כי העובדים הסיניים הפשוטים במפעל עושים את עבודתם בצורה שקטה ויעילה. לא תראו שם שיחות בין עובד לעובד בזמן התהליך במפעל, לא תראו עובד שבגדיו אינם מסודרים, שפוזל הצידה, שמדבר בטלפון בזמן העבודה או לועס מסטיק. כולם מוכווני מטרה, לטוב או לרע. נקודות אור אנושיות ראינו פה ושם. כך למשל לסיני יש 10 דקות הפסקה בכל שעה וחצי בו הוא יוכל לשבת, לדבר, ללעוס ולעשות כל דבר אחר מלבד עבודה. על גבי הקיר ישנן תמונות של עובדים סינים שהחברה בחרה להביע הערכה כלפיהם בגין פיתרון שהביאו לקיצור או ייעול תהליך כלשהו במפעל. אבל לא רק זה, הופתעתי לגלות למשל שעובדת סינית במפעל יושבת על כסא בזמן עבודתה. לנו זה אמנם נראה טריוויאלי, אך במפעל רובוטי שכזה זה לא הסתדר בנוף המכונתי. שאלנו. הגברת ענתה בתשובה שגרמה לנו לפליאה גבוהה יותר - אם אתם הייתם עובדים כך שעות גם אתם הייתם צריכים לשבת והוסיפה כי יש לה בעיות גב ולכן מותר לה לשבת.

 

העובדים של וואווי הולכים עם...אייפון

אבל ההפתעה הגדולה ביותר היתה במדיניות החברה לגבי מותגי טלפון של העובדים. מסתבר שאין כזו. או שהיא מתירנית מאוד. העובד הסיני בחברת וואווי, יכול, כך מסתבר, ללכת עם איזה מותג שהוא רוצה. החברה אמנם מספקת לעובד הסיני מכשיר טלפון שלה עם הלוגו של וואווי מתנוסס עליו, אולם הוא יכול לבחור לרכוש לעצמו מכשיר נוסף ולהסתובב איתו. כך למשל ראינו עובדי וואווי שמסתובבים עם מכשירי אייפון או גלקסי. כששאלנו את עובדת ההדרכה (עובדת הדרכה, לא פחות) מדוע היא מסתובבת עם מכשיר שאינו של וואווי, השיבה לנו שהחברה אינה מכריחה אותם ואף נתנה דוגמא שכשפעם אחת, ראש ממשלת סין הגיע לביקור במפעל הוא שאל את אותה השאלה ונענה על ידי נשיא החברה שהחברה נותנת לעובדיה את החופש לבחור עם איזה מכשיר להסתובב.

אז נכון, מצד אחד זה נשמע מתירני, הרבה מעבר למה שחשבנו כלפי סין ונראה גם הגיוני בעיניים מערביות. אולם בהנחת אפשרות הבחירה, המוערכת כלכך, בצד, אנחנו מקבלים עובדי חברה סינית גדולה מסתובבים עם מכשיר מחברה אחרת.

 

ביקור וואווי בסין

 

הנחיות בכל מקום 

 

ביקור וואווי בסין

 

 

וואווי, שרק לפני כשנתיים החלה למכור לשוק הצרכני, יוצאת מעורה כדי לנגוס בשווקים הסלולריים בעולם ובשנת 2014 מכרה 75 מיליון מכשירים בעולם ואת שנת 2015 צפוייה לסיים עם מכירות של 100 מיליון מכשירים. על פי נתוני GFK, וואווי נמצאת במקום השלישי בעולם במכירת סמארטפונים, אחרי סמסונג ואפל. זה לא חכמה גדולה כשהקהל הביתי שלך הוא הקהל הסיני ואכן בסין, וואווי נמצאת במקום הראשון במכירות כשמתחרתה הסינית, XIAOMI לא עושה לה את החיים קלים. אבל החברה שהחלה כחברה שמוכרת מוצרים זולים, הבינה שהתדמית של הסיני הזול לא טוב לה ומחליטה לשנות מדיניות, לשפר את איכות המוצרים ולהעלות את המחירים של הסמארטפונים שלה בהתאם כשעל פי התחזיות יגיעו מחירי המכשירים שלה למחירים של המתחרות הגדולות - סמסונג ואפל.

ביקור וואווי בסין

בשיחה שערכנו עם סגן מנהל אסטרטגיית שיווק בחברה, אמר יאנג שאו שזו אכן מדיניות החברה ולא רק שהמחירים יעלו (בהתאם לאיכות) אלא שהחברה מתכוונת לצמצם גם בסדרות מכשירים ולהוציא מספר סדרות מצומצם על פני התפרשות גבוהה מידי בשוק.

 

ביקור וואווי בסין

 

פרזנטציה יפה, הטעם פחות

ביקור וואווי בסין

כל זה בשביל כוסית מרק עוף

 

את שנזן עזבתי רעב. האוכל הסיני, למרות שמוצג בצורה יפה, אינו מעורר תיאבון, שוחה בהרבה נוזלים והבשר צמיגי מידי. את המים לא שותים בסין, גם המקומיים, אם לא הגיעו בתוך בקבוק מים מינרלים חתום ומאושר. בנוסף לתיאבון שהושאר בפתח המדינה, עזבתי לא לפני שהשארתי לבודק הביטחון בשדה התעופה רכינוע חדש ונוצץ שנקנה באחד משווקי האלקטרוניקה של שנזן. הסינים מתברר חרדים מאוד להעלאת סוללות למטוס וכך זכה אחד מילדיו של הבודק הבטחוני בשדה, לצעצוע יקר ומגניב.

ביקור וואווי בסין

רכיבה אחרונה

לא ראינו חממת זיעה ועובדים מפוייחים והמארחים שלנו הציגו את הצד היפה של העיר והמפעלים ובסופו של יום ועם מחיאות הכפיים של הנוסעים בשדה התעופה בישראל, הבנתי שמפעל סיני כזה יכול להתקיים רק שם. הסדר המופתי, המשמעת ההדוקה והצייתנות עוזרים בסופו של יום לייצר אלפי מכשירים בצורה סדרתית ובמחיר זול.

הכותב היה אורח של חברת וואווי בשנזן, סין

 


לדיון בנושא: שנזן. המקום בו נולדים סלולריים


עוד מ: elihaboosh
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על בשיתוף עם HTMobile


המאמר הפופולרי ביותר בתחום בשיתוף עם HTMobile:
iXtreamer - סטרימר משולב תחנת עגינה לאייפון (iDevice)
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht