עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

 GameFly - לזנוח את הקונסולה ולשחק בענן

20/10/2015 - 07:00 
 
 

אם יש לכם ילדים בבית או שאתם סתם כאלה שאוהבים לשחק במשחקים מפעם לפעם, בוודאי יש לכם או לפחות שקלתם, בשלב כלשהו, רכישת קונסולה ייעודית כמו PS4, XBOX וכו'. אבל מה קורה אם אתם לא רוצים להשקיע הרבה כסף לרכישת קונסולה ייעודית ואחר כך לקנות משחק בכמה מאות שקלים רק כדי לגלות שהוא לא מה שחשבתם או שסיימתם אותו בתוך פחות מיממה. ואז מה?

בדיוק לשם כך עולם הגיימינג מתחיל לעבור שינוי וניתן למצוא היום מספר שירותים על גבי הרשת שיספקו לנו משחקים בלי שנצטרך לרכוש אותם ובלי שנצטרך לרכוש קונסולות יקרות. ממש כמו ספריית וידאו.

כזה הוא השירות של חברת גיימפליי, (בעבר פלייקאסט), המאפשר למשתמשים לשחק במשחקים שונים דרך הרשת בלי לרכוש ציוד או משחקים על בסיס מנוי חודשי. בדקנו את השירות על גבי המסך החכם של סמסונג, שהטמיעה את שירות GameFly על גבי מסכי הסמארט TV שלה.

אז איך מתחילים?

מאוד פשוט. אם אתם בעלי מסך חכם של סמסונג מהסדרות J או H משנת 2014 ומעלה, תוכלו לגשת לחנות האפליקציות של סמסונג במסך החכם ולהוריד את אפליקציית gamefly. האפליקציה היא חינמית לחלוטין ולא תדרוש מכם דבר מלבד אישור הורדתה. מיד לאחר הורדת האפליקצייה תוכלו ללחוץ עליה ולהיכנס לשירות.

הממשק עצמו נראה טוב. מצד שמאל נראה את קטיגוריות המשחקים כשהאפשרות הראשונה היא "המשחקים שלי". שם יהיו כל המשחקים והחבילות שרכשתם.

מתחת ניתן למצוא את "כל המשחקים" שם נמצאים כל המשחקים וכל החבילות הערבוביה אחת גדולה כשהמשחקים שאנחנו רכשנו יקבלו מסגרת ירוקה סביבם כדי שנדע שאלו המשחקים שניתן להפעיל ללא כל הגבלה. מתחת ישנה חלוקת המשחקים לקטיגוריות זאנר שונות כמו משחקי פעולה, משפחה ועוד..

המסך הימני הוא המסך הגדול והעיקרי ושם נראה את כל הכותרים מסודרים כעטיפות של דיסקים עם תמונת המשחק, השם שלו ומשפט או שניים על המשחק בתחתית הכותר. המעבר בין המשחקים הוא אופקי ומתבצע באמצעות הגויסטיק שלנו.

במועד כתיבת הכתבה, היו 42 משחקים שונים כשכמה ימים לפני פרסום הכתבה נוספו עוד שני משחקים לאוסף מה שמצביע על דינאמיות שאנחנו רק יכולים לקוות שתימשך. אין אפשרות לחיפוש משחק ספציפי ואמנם יש חלוקה לפי זאנרים אבל לא תמיד זה המצב הנוח לחיפוש. המשחקים די מעורבבים ביניהם, במיוחד במצב "כל המשחקים" כך שלמשל משחק לגו אחד נמצא בפינה אחת ומשחק לגו אחר בפינה אחרת.

GAMEFLY

בעיה נוספת בממשק היא שמצד אחד הוא אמנם מאוד נוח ופשוט להפעלה והבנה אך מהצד השני חסרים מספר מאפיינים. כך למשל חסרה לי האפשרות לסנן תכנים מסויימים מהמשתמש. אם יש לכם ילדים קטנים בבית וגם אתם משחקים בשירות, ישנה בעיה של תכנים שמתאימים לילדים - לא תוכלו לסנן משחקים מסויימים או להגביל אותם לשימוש עבור ילדים. ישנם משחקים רבים, במיוחד בקטיגוריית האקשן שהתכנים שם די בעייתיים כמו למשל תכנים אלימים מידי (שיסופי גרונות, קטעי אימה) או תכנים מיניים (לא מצאתי תכנים פורנוגרפיים כמובן אך ישנן סצנות מיניות מידי פעם במשחקים מסויימים).

GAMEFLY

מצד ימין - הגיל המתאים לשחק במשחק. בפועל, אין ממש הגבלה

 

החבילות הקיימות היום: חבילת אקשן, חבילת לגו וחבילת all round שמשלבת בתוכה מגוון משחקים מסוגים שונים.

על מנת להחליט האם להשתמש בשרות ולרכוש את אחת החבילות, נוכל לשחק בכל משחק 10 דקות בלבד שיאפשרו לנו להחליט האם הוא מתאים לנו. לא ניתן לרכוש משחק בודד אלא חבילה שלמה שאליה שייך המשחק. כל חבילה עולה בין 25 ש"ח ל-30 ש"ח לכל חודש כשהחיוב הוא חיוב מתחדש ואוטומטי בכל חודש. אם תרכשו את שלוש החבילות, ייצא לכם כ-85 ש"ח חודשיים וכאלף ש"ח  בכל שנה. אבל כאמור, לא חייבים לרכוש את שלוש החבילות.

GAMEFLY

מצד ימין למעלה - ציון העובדה שניתן לשחק במשחק 10 דקות בחינם

GAMEFLY

GAMEFLY

שעון זמן בצד המסך המציג כמה זמן נותר לשחק במשחק בחינם

GAMEFLY

GAMEFLY

 

תשלום של 25 ש"ח על חבילת All Round

 

בקרים

מהרגע שנכנסנו למסך המשחקים נצטרך להשתמש בבקר משחק. ניסיתי לצורך הכתבה שני סוגי בקרים של לוג'יטק - האחד אלחוטי והשני חוטי. הבקר האלחוטי עשה לנו המון בעיות. החיבור נעשה באמצעות דונגל שנכנס לכניסת ה USB מאחורי המסך ואמור להתחבר אלחוטית לבקר עצמו. בפועל הקליטה היתה פשוט נוראית ואם לא שיחקנו בבקר האלחוטי כשהוא ממש כמעט צמוד למסך ולדונגל, הפעולות שביקשנו לבצע לא הגיבו טוב במשחק. לא ברור האם הבעיה כאן היא בעיה ספציפית לשלט שקיבלנו או בעיה גורפת עם האלחוט שלו אבל מה שנראה הוא שהבעיה אינה קשורה לשירות GameFly וזאת משום שהבקר החוטי עבד מעולה. בלי לאגים ובלי בעיות תקשורת כמובן, אבל כפועל יוצא, אנחנו מחוברים בכבל לטלויזיה וזה פחות נוח משימוש בבקר אלחוטי.

 

המשחקיות והתגובתיות

להפתעתי הרבה, המשחקים עבדו חלק ברוב המוחלט של המקרים. השחקן על המסך הגיב ממש כמעט במאית השניה בה לחצתי על הבקר ולא הבחנתי בכל DELAY כלשהו בין המקש הפיזי לתנועת השחקן במשחק. נכון שכשהקשיתי ובחנתי את התגובה לעומק יותר, כן מצאתי חלקיק של השהייה בתגובה אך זה  לא ממש מורגש ואם לא תחפשו את זה, גם אולי לא תרגישו שזה קיים בכלל וברוב המשחקים תגובת השחקן גם כך מספיקה ולא מורגשת בניהול המשחק.

מה שכן, כפעמיים בכל התקופה הארוכה בה בדקתי את השירות, היתה תקלה כלשהי שגרמה לתגובתיות במשחק להתמהמה בצורה מוגזמת ובלתי אפשרית למשחק בכלל שאף נתקבלה הודעה המסבירה את האיטיות בתחתית המסך, אך למרות שהיו אלה מקרים חריגים, עדיין יש לקחת בחשבון שזה יכול לקרות משום שאנחנו לא תלויים בציוד שנמצא אצלנו בבית אלא בשרת מרוחק.

GAMEFLY

הודעת מהירות

GAMEFLY

 

אהה? קרה משהו

 

 המשחקים

אל תצפו למצוא בין כל 44 המשחקים, משחקים חדשים מאוד שרק יצאו לשוק ולא תמצאו את כל הכותרים הפופולאריים שאנחנו מכירים מקונסולות ה PS וה XBOX אך כן ניתן למצוא משחקים חדשים יחסית לצד משחקים די ישנים כמו NBA2013, פקמן (בשתי גרסאות שונות) כמה משחקי מירוץ ישנים ועוד...הדגש בשירות אינו במשחקים חדשים אלא במשחקיות ובמגוון.

GAMEFLY

מי שאוהב את משחקי הלגו למיניהם, ימצא כאן מגוון רחב של משחקי לגו וחבילה נפרדת אותה ניתן לרכוש רק למשחקי לגו. משחקי הלגו הם משחקים כיפיים כשאין בהם ממש רמת תיסכול פסילות וכך הילדים יכולים לשחק שעות. העובדה שמשחקי הלגו מגיעים עם אפשרות לשחקן נוסף, רק מעלה את רמת החוויה.

GAMEFLY

משחק פלטפורמה בסגנון SONIC. מעצבן וקשה למשחק

ז'אנר משחקי הספורט לא שלם בכלל. לא תמצאו כאן משחק כדורגל והמשחק הכי חביב כאן הוא משחק הכדורסל - NBA 2013. שני המשחקים הנוספים, כדוריד ורוגבי משעממים למדי כשאפילו הפרשן נשמע כאילו הוא נרדם באמצע הקריינות.

ז'אנר משחקי הפעולה מספק. ישנם כ-18 כותרי משחק בז'אנר הזה החל ממשחקי פלטפורמה חביבים ועד משחקים עתירי גרפיקה (יחסית)בהם אנחנו שולטים בשחקן בגוף שלישי (משחקי SHOOTER). משום שמשחקי השוטר קשים לשליטה בבקרים מהסוג שבדקנו מבלי "סייען כוונת", רמת התסכול היתה גבוהה למדי.

GAMEFLY

משחק בסגנון GTA

משחקי Casual והמשפחתיים היו חביבים אך לפעמים נראו לנו ילדותיים למדי. תוכלו למצוא שם שני משחקי פאקמן למשל, האחד משחק קלאסי (בערך) והשני פאקמן בתלת מימד. עוד משחקי פלטורמה למיניהם, מה ג'ונג (משעמם וקשה לשליטה), משחק "ערי הזהב" שהוא מעין משחק קווסט בו אתם משחקים שלושה שחקנים שונים (שהחזיר אותנו אחורה בזמן לתקופת הסדרה המצויירת)ועוד כמה משחקים חביבים. לא מצאתי כאן משחק מוביל ושובר קופות אלא משחקים "מבזבזי זמן חביבים".

GAMEFLY

משחק טיסה חביב מאוד

GAMEFLY

 

מלבד שיר הפתיחה ההסטורי, המשחק משעמם. צריך עוד כמה משחקים מהז'אנר הזה

 

מה היה חסר לי?

מלבד משחקי ספורט שציינתי, חסרים משחקים לבנות/ילדות. מלבד כמה משחקי פלטפורמה שאפשר לנכס אותם לשני המינים, לא מצאנו משחק אחד המזוהה עם בנות המין היפה.

חשוב לזכור שמדובר בשירות שמשתנה מפעם לפעם. כך שמשחקים יכולים להתווסף ואולי גם לרדת מהשרת. כך למשל בתקופת כתיבת הכתבה נוספו לי לחבילה 2 משחקים שונים, מבלי שאף הצטרכתי לשלם עבורם תוספת מעבר למה שכבר שילמתי לחבילה. זה למשל אחד היתרונות שיש בשירות כזה.

משחקים מרובי שחקנים - לא ממש קיים. ראשית, אין בכלל משחקי רשת מול שחקנים אחרים ברשת למרות שבחלק מהמשחקים יש את האופציה הזו בתפריט, תקבלו הודעה שמשחק ברשת לא נתמך. גם משחקים מול שחקן לוקאלי עם בקר משלו שיישב לצידנו מעטים וקיימים בעיקר במשחקי הלגו ובאולי 2-3 משחקים נוספים כמו ה NBA.

השהיית משחק - אם חפצה נפשכם במשקה או חטיף או אפילו להתפנות למספר רגעים לשרותים, כדאי שתחזרו מהר. המשחק, לאחר מספר דקות של אי שימוש בו, יזהיר אתכם שהוא עומד להיסגר ובסופו של דבר פשוט ייסגר ותצטרכו להעלות אותו מחדש עם האפשרות שהמקום שלכם במשחק פשוט לא נשמר. הסיבה לכך פשוטה - המשחק כשהוא פועל דורש משאבים רבים מהרשת ומהשרת אליו הוא מחובר והרציונאל הוא לא להשאיר משחק פועל כשהשחקן אולי שכח אותו פועל.

לסיכום

ההשוואה בין שירות GameFly לקנסולות משחק אחרות היא לא ממש רלוונטית. GameFly, לפחות כרגע, לא מנסים ובטח לא מצליחים להוות חלופה לגיימרים רציניים שמחפשים את הכותרים הכי אחרונים והכי פופולאריים ואת טכנולוגית המשחק והגרפיקה העכשווית. לא תמצאו כאן שטיקים כמו מצלמת מעקב, משחקים ל-4 אנשים, משחקי מולטיפלייר ברשת רזולוציה מדהימה ועוד.

GAMEFLY

הילדים (גם של השכנים) מרוצים וזה מה שחשוב

השירות נותן כרגע מענה ל casual gamers, כאלה שמעוניינים לבלות בכמה רגעי משחק מידי פעם או עבור ילדים מתחת לגיל נוער. המשחקים עבדו חלק למדי בתקופה בה בדקנו את השירות ואיכות הוידאו טובה. מגוון המשחקים סביר למרות שהיינו מצפים לראות יותר משחקים למספר שחקנים במקביל אך נראה שהייתה כאן כוונה לתת נגיעה כמעט מכל ז'אנר. כן חסרים לנו משחקי כדורגל שמאוד פופולאריים, משחקי מכות של שחקן מול שחקן ומשחק פלטפורמה טוב וממכר.

בסופו של דבר מדובר בשירות שאינו מחייב כלל - אין כאן התחייבות או תשלום גבוה עבור קונסולת משחקים אלא תשלום חודשי שיכול להסתכם במינימום של 25 ש"ח לחודש או כ-90 שקלים עבור כל שלוש החבילות.כשגם את זה לא חייבים לשלם. ניתן פשוט לשחק בכל משחק לזמן התנסות של 10 דקות ולהחליט האם מתאים לנו להוציא את הכרטיס מהארנק ולשלם את התשלום החודשי.

אם אתם לא גיימרים רציניים, לא מחפשים משחקים ברשת אבל כן צריכים קצת זמן משחק איכותי לכם או לילדים בעלות נמוכה ביחס לרכישת קונסולת משחק (מעל 2,000 ש"ח) כשעלות כל משחק שם יכולה להגיע לכ-200/300 ש"ח, פשוט תנסו את GameFly. ההורדה החינמית, האפשרות לשחק 10 דקות בכל משחק והעלות החודשית הנמוכה אותה ניתן להפסיק בכל עת, לא מותירים ממש סיבה שלא לעשות זאת ובסופו של דבר תישארו בגלל המשחקים והשירות.


לדיון בנושא: GameFly - לזנוח את הקונסולה ולשחק בענן


עוד מ: elihaboosh
תגיות

דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על בשיתוף עם HTMobile


המאמר הפופולרי ביותר בתחום בשיתוף עם HTMobile:
iXtreamer - סטרימר משולב תחנת עגינה לאייפון (iDevice)
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht