עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

 Nikon P900 – למתוח את הגבול

14/03/2016 - 12:00


הקדמה | המאמר המלא | עמוד הבא: המשך מבחן >

 
 
 

הקדמה

אצל הרבה אנשים השאלה הראשונה ששואלים על מצלמה היא "כמה זום יש לה?". העניין מקביל לשאלת ה- "כמה מגה פיקסלים יש לה?" וכמו בנושא הרזולוציה, גם פה ישנה תחרות תמידית בין יצרני המצלמות. עושה רושם שכל שנה היצרנים מציגים מצלמה עם טווח זום יותר ויותר גדול. אם פעם קצה הזום הארוך בא על חשבון הזוית הרחבה בתחילת הזום, אז היום מקבלים גם טווח זום ארוך וגם זווית רחבה באותה העדשה. ה- Nikon P900 שעומדת פה למבחן היא, נכון לעכשיו, המצלמה שמחזיקה בשיא הנוכחי בכל הקשור לטווח הזום שמתחיל ב- 24mm ומסתיים אי שם ב- 2000mm! (במונחים שווי ערך ל- 35mm), או כמו שיותר אוהבים לומר – פי 83.3.

Nikon P900 – למתוח את הגבול

המצלמה

ה- P900 היא מצלמה דמויית DLSR או Mirrorless, כלומר נראית ועובדת בדומה למצלמות עם עדשות מתחלפות. ההבדלים העיקריים טמונים בעובדה שפה ישנה עדשה קבועה והחיישן הרבה יותר קטן, כאשר במקרה הזה החיישן הינו בגודל סטנדרטי של 1/2.3 או 6.17X4.55mm. מדובר בחיישן בעל Crop Factor של 5.6, ולכן כאשר רשום על העדשה שהיא מתחילה מ- 4.3mm נהוג לומר 24mm במונחים שווי ערך ל- 35mm.

Nikon P900 – למתוח את הגבול

לשם המחשה, זה טווח הזום של ה- P900 מ- 24mm ועד 2000mm:

החיישן ב- P900 הוא מסוג BSI-CMOS ומגיע ברזולוציה של 16MP עם פלט סופי של 4608X3456 ביחס הנפוץ של 4:3. מבחינה טכנית, 16MP זה נתון נאה, אך לא יוצא דופן ואיכות התמונה הסופית כמובן תלויה בעוד גורמים נוספים. טווח הרגישות של החיישן מתחיל מ- ISO100 ומגיע עד ל- ISO6400 או 12,800, אבל רק בשחור לבן.

Nikon P900 – למתוח את הגבול

העדשה מגיע במפתח צמצם שמתחיל ב- F/2.8 סטנדרטי ומסתיים ב- F/6.5 שאמנם לא מרשים במיוחד, אבל לא רע בהתחשב באורך המוקד בקצה הזום. Nikon, באופן צפוי, הכניסו בעדשה מייצב תמונה אופטי או Vibration Reduction שמיועד לעזור עם הרעידות הקטנות של הידיים, במיוחד בקצוות היותר רחוקים של הזום. לפי Nikon, המייצב מאפשר לקבל יתרון של 5 סטופים, או במילים פשוטות, יתרון של 5 הכפלות של מהירות חשיפה או ISO. מה זה אומר? הרעיון, בתאוריה לפחות, הוא לאפשר למשתמש לעשות שימוש במהירות חשיפה נמוכה יותר שללא מייצב היתה מפיקה תמונה מטושטשת, או לחילופין היתה מצריכה ISO גבוה מדי שהיה מפיק תמונה גרעינית ורועשת מדי. מייצב התמונה הוא בהחלט שימושי, אבל רק בתנאים המתאימים, כלומר הוא לא עוזר "להקפיא" עצמים נעים מכיון שאלו נמרחים במהירות חשיפה נמוכה.

Nikon P900 – למתוח את הגבול

ממאחור המצלמה מצויידת במסך LCD מפרקי מלא, כלומר כזה שמסוגל להסתובב לא רק למעלה/למטה, אלא גם קדימה, מה שעוזר עם צילומי סלפי ומאפשר להפוך את המסך ולשמור עליו כאשר המצלמה באחסון. גודל המסך הוא 3 אינץ' והרזולוציה היא 921,000. המסך לא עובד עם מגע ומצריך שימוש בכפתורים/בוררים על מנת לנווט בתפריטים של המצלמה. מעל המסך שוכנת העינית האלקטרונית אשר מגיעה באותה הרזולוציה ומכסה 100% מהפריים. ישנו חיישן אשר מדליק את העינית ומכבה את מסך ה- LCD כאשר מקרבים את הפנים אל העינית. מסך ה- LCD הוא איכותי ושימושי למדי, אבל האיכות של העינית פחות הרשימה אותי.

Nikon P900 – למתוח את הגבול

מי שמעוניין לחלוק את התמונות שלו יכול לעשות זאת תודות לתמיכה של המצלמה ב- WiFi והאפליקציה של Nikon, כאשר תיוג המיקום של הצילום נעשה בעזרת תמיכה ב- GPS.

Nikon P900 – למתוח את הגבול

ה- P900 היא מצלמה יחסית גדולה וכבדה, אבל נוחה לשימוש. ניתן לראות בבירור שהעדשה הגדולה תופסת כמעט את כל הגודל והמשקל וכאשר משתמשים במקסימום זום, היא גם מאד בולטת החוצה. ידית האחיזה גדולה ונוחה, מנגנון הזום עובד או עם מתג קטן ליד כפתור ההפעלה או עם מתג ליד העדשה עצמה, כאשר בנוסף ישנו מתג אשר מאפשר בלחיצה אחת למשוך מעט את הזום פנימה ואז בחזרה החוצה על מנת לאפשר למשתמש למצוא שוב את האובייקט במידה והוא איבד אותו. מעל העדשה ישנו פלאש וצמד מיקרופונים לצילום וידאו.

Nikon P900 – למתוח את הגבול

שימוש

מהירות האוטופוקס ב- P900 היא טובה, אבל רק בצד הרחב של העדשה ורק בתנאי תאורה טובים. בתנאי תאורה חלשים ישנה נורית עזר לאוטופוקוס, אבל גם אז המצלמה לא תמיד הצליחה לפקס. בקצה הארוך של הזום היו הרבה פעמים שהמצלמה לא הצליחה לתפוס פוקוס בפעם הראשונה, או, בתנאי תאורה נמוכים, לא הצליחה לפקס בכלל. הזום במצלמה זז מהר וחלק והכפתור שמכניס ומוציא את הזום בלחיצה אחת הוא מאד שימושי כאשר משתמשים בקצה הארוך של הזום. הגלגלת הראשית נוחה לשימוש, אבל הגלגלת המשנית שצמודה למסך היתה לדעתי קטנה מדי ופחות נוחה לשימוש.

Nikon P900 – למתוח את הגבול
מסך התצוגה הראשי של ה- P900

התפריטים במצלמה פשוטים ולא מורכבים מדי, מה שמאפשר שליטה נאה בכל מיני מאפיינים של המצלמה מבלי לגרום למשתמש לברוח אל חוברת ההוראות כל שניה. התצוגה הראשית בזמן צילום כוללת את כל הפרטים הנחוצים, החל מזמן חשיפה, צמצם, פרופיל תמונה, מצב עבודה, ISO, רזולוציה, איכות קובץ, מייצב תמונה, מצב פלאש, איכות וידאו וזמן הקלטה.

Nikon P900 – למתוח את הגבול
תפריט ראשי

Nikon P900 – למתוח את הגבול
תפריט סצנות

איכות תמונה

הערה: כל התמונות במאמר שצולמו עם ה- P900 לא עברו עריכה למעט הקטנה.

איכות התמונה של ה- P900 היא טובה, אבל זה תלוי בסיטואציה בה נמצאים. דבר ראשון, המצלמה, באופן מפתיע, אינה תומכת בצילום בקבצי RAW שמאפשרים, בין היתר, לסחוט יותר "מיץ" מהחיישן ולעקוף את עיבוד התמונה הפנימי של המצלמה למטרת עריכה עצמאית על המחשב. לא מדובר במצלמת צעצוע, וכאשר חלק מהמתחרים כן מציעים תמיכה ב- RAW, המחסור של התכונה הזו נראה תמוה.

קודם כל, בשביל הטעימה, זה מה שאפשר לצלם עם 2000mm:

Nikon P900 – למתוח את הגבול

בתנאי תאורה טובים ה- P900 מפיקה תמונות טובות, עם טווח דינמי לא רע וחדות מרשימה בהתחשב בטווח הזום המטורף של העדשה. מה שכן, עיבוד הסרת הרעשים של המצלמה, או Noise Reduction, שאמור לטפל בגרעיניות שנוצרת ב- ISO גבוהה ותנאי תאורה נמוכים, היא מאד אגרסיבית וגורמת למריחה של הפרטים הקטנים בתמונה. אם צופים בתמונות על מסך המחשב או הטלפון אז הכל נראה מצויין, אבל הבעיות מתחילות כאשר מסתכלים על התמונה ב- 100%, או כשרוצים לעשות Crop גדול על מנת לתקן את הצילום או להדגיש נושא מסויים, ואז הסרת הרעשים מתחילה להפריע.

איפה מתבטא טווח הזום הענק של ה- P900? עם ציפורים ובעלי חיים כמובן:

Nikon P900 – למתוח את הגבול

קרופים ב- 100% של התמונה הנ"ל:

Nikon P900 – למתוח את הגבול

Nikon P900 – למתוח את הגבול

דוגמא נוספת:

Nikon P900 – למתוח את הגבול

קרופים ב- 100% של התמונה הנ"ל:

Nikon P900 – למתוח את הגבול

 Nikon P900 – למתוח את הגבול

Nikon P900 – למתוח את הגבול

Nikon P900 – למתוח את הגבול

נושא ששמתי לב אליו עם ה- P900 הוא ירידה בחדות כאשר סוגרים את הצמצם למקסימום שזה F/8. בעוד שבמצלמות DSLR סגירת צמצם ל- F/8 בדר"כ תשפר את החדות במידה מסויימת, פה שמתי לב שמקסימום החדות של העדשה תמיד היתה בצמצם הכי פתוח. בנוסף, במידה ואתם אוהבים לצלם אובייקטים מאד רחוקים במקסימום זום אז חשוב לשים לב להשפעת האויר החם שאינו קשור למצלמה, אבל עלול לגרום לטשטוש מסויים בתמונה.

ככה זה נראה בצמצם F/4:

Nikon P900 – למתוח את הגבול

 ככה זה נראה בצמצם F/8:

Nikon P900 – למתוח את הגבול

פרופילים

ה- P900 מאפשרת בחירה מתוך ארבעה פרופילים שונים לתמונה:

Natural שיותר מיועד לתת תמונה פחות מעובדת למטרת עריכה על המחשב:

Nikon P900 – למתוח את הגבול

Standard שלוקח את פרופיל ה- Natural ומגביר את ה- Contrast וה- Saturation:

Nikon P900 – למתוח את הגבול

Vivid שלוקח את פרופיל ה- Standard ומקצין אותו:

Nikon P900 – למתוח את הגבול

Monochrome שממיר את התמונה לשחור לבן או חום Sepia:

Nikon P900 – למתוח את הגבול

בנוסף ישנם שני מצבי Custom שמאפשרים למשתמש ליצור שני פרופילים כרצונו.


הקדמה המאמר המלא עמוד הבא: המשך מבחן >


עוד מ: HazooM
תגיות


דרגת קושי: 5
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

5.0

בהקשר זה

 עוד על בשיתוף עם HTphoto


המאמר הפופולרי ביותר בתחום בשיתוף עם HTphoto:
אפסון מציגה: הדפסה של 4000 דפים בעלות של 40 ש'ח בלבד!
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht