עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

איך לבחור מסך דק - פלזמה או LCD?

כתב: עפר לאור
26/11/2006 - 07:00 
 
 

אז השתחרר לכם כסף מגמול ההשתלמות, הירושה מסבתא או תוכנית חיסכון. הסלון שלכם בתול ויפה והחלטתם שזה הזמן להקים בו קולנוע ביתי לתפארת מדינת ישראל.
שום קולנוע אינו שלם ללא מסך גדול במרכזו. מסך דק הפך למשאת נפשו של כל פועל בשנים האחרונות, והמחירים ירדו מספיק בכדי לאפשר לכם לרכוש את המסכים ללא צורך במשכנתא שניה.
אז איך מצליחים לבחור מסך בין שלל המותגים על קירות החנות ?
בשלב הזה, מרבית עם ישראל יקפוץ ויאמר שברור לו ללא צל של ספק ש-LCD זה הפיתרון המושלם. הרי זה מה שמויישה ושמוליק מהמילואים, וגם אריק מהעבודה הסבירו לך לא מזמן... הרי ל-LCD יש אורך חיים אינסופי, היא חדשה יותר בהרבה, אין לה בעיות צריבה, ובכלל - לא צריך למלא לה גז כל 10,000 קילומטר.

מאמר זה בא לסדר לכם טיפה את העיניינים ולעזור לכם בהחלטה שגם אם לא תשבור לכם את הבנק, לפחות לא תשאיר אתכם כשבר כלי כאשר יתברר לכם שקניתם חתול בשק.

אז תחילה נסדר את העניינים:

גם LCD וגם פלאזמה הן טכנולוגיות אמינות, ארוכות חיים ומתאימות לאנשים רבים.
כמובן שאין בעיות של אורך חיים (אלא אם כן התוכניות שלכם כוללות אורך חיים של יותר מכמה עשרות שנים) או בעיות של "גז דולף" בפאלזמה, והיא מתאימה לאנשים רבים.


מרחק צפיה

מי שיש לו עיניים חדות או יושב בהנאה אל מול המסך במרחק של כשני מטר, בפירוש יהנה הרבה יותר מסך עם רזולוציה גבוהה יותר (כלומר LCD, או מסך פלאזמה HDTV). ב-LCD יש יתרון ברור ברזולוציה והמרווח בין הפיקסלים קטן ולכן זה פיתרון טוב יותר במרחק קצר מהמסך. גם במקרים שבהם החדר "מאלץ" אתכם להשתמש במסך קטן מ-37" (עם כל הכבוד, בחדר שינה צפוף, לא לכולם יש אפשרות להציב מסך 42") - מסך LCD יעשה את עבודתו נאמנה. כלומר, אם ברצונכם מסך קטן או שמרחק הצפיה קרוב, LCD עדיף.
גם בעלי מחשב שמתכננים לחברו לסלון יעדיפו LCD. בעלי מחשב מעדיפים רזולוציה גבוהה יותר, ונוטים להשאיר תמונות סטטיות זמן רב על המסך (מה שעלול לפגום בפלאזמה לאורך זמן) ולכן LCD יתאים להם יותר.

כאשר אנחנו מדברים על מסכים בגודל 37" ומעלה, הבעיה הופכת קשה יותר. ככל שהמסך גדל, כך פוחתת איכות התמונה ב-LCD. הבעיה היא טכנולוגית, וכיום אין לה פיתרון של ממש עדיין. פלאזמה מהווה פיתרון מצויין כאשר דרוש מסך גדול יותר, כלומר גדלים אופייניים של 37", 42", 50" ולאחרונה גם 61" ו-65".
מרבית עם ישראל מתמקד בד"כ בפלאזמה 42".

רזולוציה

יש שני סוגים של מסכים מסוג זה:

  • מסכי EDTV (רזולוציה "רגילה" לעיתים נקראית HD COMPATIBLE) מסכי HDTV (רזולוציה "גבוהה" - בד"כ נקראים HD READY).
  • מסכי EDTV הם הזולים יותר, והם מתאימים למי שצופה במסך ממרחק של 3.5 מטר ומעלה. הם מתאימים כמובן לטלויזיה רגילה, ואם אתם מתכננים בעיקר לצפות בשידורי טלויזיה (יס/הוט/ערוץ 1,2,10) זה סוג המסך שעדיף לכם לרכוש.


HD Ready

אז מתי לרכוש את המסכים היקרים יותר (HD READY)? מי שבתוכניותיו ובתקציבו לשנתיים הקרובות מסומן נושא ה-HDTV, או שצופה בהרבה DVD בהחלט שווה לרכוש מסך מתקדם יותר. גם מי שצופה ממרחק קצר יותר (כ-3מ') יהנה יותר ממסך HD READY. למסך כזה יש יותר פיקסלים ולכן תוכן טוב יראה בו טוב יותר.

בגדלים גדולים יותר, הבעיה קלה... ב-50" ומעלה כל המסכים הם כבר HD READY לפחות ... כמובן שיש מקרים מיוחדים, ולפיוניר ופנסוניק יש מסכים מתקדמים אף יותר (FULL HD) שהם ברזולוציה גבוהה אפילו יותר. כאן כבר בהחלט דרושה משכנתא נוספת, או פשוט אפשר שאחד מדיירי הבית יתחיל להשתמש בתחבורה ציבורית במקום ברכב...

כאמור, פלאזמה עדיפה (מיד יוסבר מדוע) עבור מי שצופה בעיקר בטלויזיה רגילה (ערוץ 1,2, 10, יס, הוט וכו'), אבל מכיוון שמהפכת ה-HDTV בפתח. עבור מי שמתכנן לעבור ל-HDTV (מנויי הוט, צפו "פגיעה" בקרוב) מסכי LCD בהחלט יעשו את העבודה, אבל גם מסכי פלאזמה HD READY (היקרים יותר, אך הגדולים יותר) יהיו מצויינים.


מה עדיף?

ובכן, שאלה קשה. אם תשאלו אותי, ברגע זה עדיף פלאזמה למסכים 42" ומעלה.

תעזבו בצד את הסטיגמות לגבי הטכנולוגיות שרובן שטויות גמורות. למשל, לפלאזמה לא "בורח גז" ולא צריך למלא גז. פלאזמה היא דווקא טכנולוגיה חדשה יותר (לא שזה משנה בכלל לגבי איכות התמונה) - אבל שתי הטכנולוגיות כבר קיימות מזה עשרות שנים בצורה כזו או אחרת. LCD אינה בהכרח בהירה יותר (בד"כ ההיפך הוא הנכון) ופלאזמה אינה נצרבת לאחר מספר שניות של שימוש... אורך החיים של שתי הטכנולוגיות כיום הוא דומה (אורך החיים נמדד בזמן שלוקח למסך להפיק מחצית מהבהירות שהיתה לו כשהיה חדש): כמה עשרות שנים עם שימוש חכם. מבחינת צריכת חשמל, גם כאן אין יתרון מובהק לאחת הטכנולוגיות, בעיקר אם עושים את החשבון לפי כמה הספק המסך צורך לפי כמות הפיקסלים (בד"כ מדובר על 300W - כלומר כשלוש נורות דלוקות בו זמנית).


לפאלזמה יש חסרונות כמו לכל סוג מסך, אבל בסופו של יום, יש לה יחס ניגודיות טוב יותר. בוודאי שמעתם את המונח הזה בעבר, יש מסכים של 3000:1, 5000:1 ואפילו 10000:1. אבל מה המספר הזה בכלל אומר?

מרבית המסכים כיום הם מספיק בהירים בשביל צפיה באור יום. הבעיה של מסכים דקים היא להגיע לגוונים כהים שקרובים לשחור. דמיינו אתכם בערב יושבים לראות סרט. בסרט רואים מישהו בחשכה. במסך עם יחס ניגודיות נמוך, רוב הסיכויים שתראו משהו שיראה כמו צללית של דמות מקרטון. במסך עם יחס ניגודיות גבוה, תוכלו לזהות פרטים גם בין הגוונים הכהים. מכיוון שהעין איננה לינארית, משמעות הדבר שהשיפור בין ניגודיות של 500:1 לבין 1000:1 גדולה בהרבה מההבדל בין מסך 1000:1 ל-2000:1...

מסכי LCD כוללים בד"כ פאנלים של 800:1 עד 1000:1 לכל היותר. מסכי LCD מתקדמים יותר משנים את גוון התאורה האחורית לפי הסצינות והם כבר מסוגלים להגיע עד ל-5000:1 במקרים מיוחדים.

במודלים בודדים כיום (מה שאנחנו קוראים HIGH END) ב-LCD כבר ניתן להגיע ליחס ניגודיות גבוה של כ-8000:1 ומעלה. הדבר מתבצע לרוב על ידי "קונטרסט דינמי" (ראה מאמר זה וכן מאמר זה עבור הסבר מלא) וכן על ידי תאורה אחורית דינמית. זה עדיין לא טוב כמו פלזמה, אבל מגיע מאוד קרוב. חשוב לציין שמודלים מועטים בלבד (המחירים בהתאם) מגיעים לרמה הזו (כגון 40X2000 של סוני, הטוליפ R81 של סמסונג ודומיהם).

עבור תקציב סביר, מרבית הסיכויים שאתם עומדים מול החלטה לרכוש מסך מהסוג בעל יחס הניגודיות הנמוך יותר. חשוב להבין שמשמעות הדבר הוא שגוונים כהים ייראו רע.

במסכי פלאזמה, הבעיה נפתרה לפני מספר שנים וכיום מרבית המסכים בעלי יחס ניגודיות גבוה למדי. האם עדיף מסך עם 10000:1 על פני מסך של 3000:1? כאמור, ההבדל הוא קטן כשמדברים על מספרים כאלה. הוא בהחלט קיים, אבל לא תמיד מסכים בעלי יחס ניגודיות 10000:1 הם איכותיים בכל הפרמטרים האחרים (כמו איכות תמונה).


לכן, אם החלטתם ללכת על מסך כזה, כדאי שתראו אותו במו עינכם. חשוב מאוד לדאוג ולראות את המסך עם תוכן דומה למה שאתם צופים בו בבית. כלומר, אם אתם חובבי ערוץ 2, חשוב לבקש לראות את הערוץ על המסך בכדי שלא לחטוף שוק בבית ולגלות שרואים "על הפנים".

זמן תגובה

בעיה נוספת ב-LCD היא זמן תגובה. זמן זה מגדיר את המעבר בין שחור ללבן. כמובן שככל שהמספר נמוך יותר, כך טוב יותר. כיום נמכרים בשוק מסכים החל מ-12 מילישניות ועד 4 מילישניות. אין ספק כל מילישניה חשובה כאן ואם ביכולתכם לרכוש מסך בעל זמן תגובה של 4 מילישניות, איכות התמונה בהחלט תשתפר.

היכן זה מתבטא?

ב-LCD יש פירוט רב יותר, אבל ברגע שדמויות מתחילות לזוז (או לחלופין, המצלמה נעה) - הפרטים נעלמים והתמונה מתחילה "להימרח".

צריבה

בפלזמה אין את שתי הבעיות הללו, אבל יש בעיה קשה לא פחות - צריבה. מרבית האנשים לא יסבלו מזה, לפחות לא אם ירכשו פלאזמות מהדור האחרון. צריבה נוצרת בגלל שיש במסך פוספורים "שמתבזבזים" ככל שמשתמשים בהם יותר. כלומר, פיקסל שכל הזמן דלוק בצבע לבן יפיק אחרי זמן מה פחות אור.

אז איך נמנעים מצריבה?

אם לא תצפו כל הזמן בסרטים עם פסים שחורים בצידי המסך, מרבית הסיכויים הם שלא תפגעו מהתופעה. אם אתם לקוחות של יס, שימוש במסך רחב בהחלט עוזר. אם אתם רואים תחנה בעלת לוגו בוהק במיוחד, תתלוננו לערוץ ולמועצת הכבלים. אם תפעלו כך, מרבית הסיכויים שלא תתקלו בתופעת הצריבה לעולם...


מותגים

יש בארץ עשרות "יצרנים" של פלאזמה ו-LCD, אבל מרביתם חברות מדבקה. כלומר, את המסך מייצרת חברה אחת עבור כולם. יש בפירוש יתרונות של מסך מקורי של חברה ידועה ופעילה (חברות מסויימות לעיתים מסיימות את חייהן באופן פעיל ואז הופכות במהלך השנים לשם מותג מדבקה). יש חברות מסויימות שהן מותגים ידועים, אך בתחום מסויים (פלאזמה או LCD) אינן ממש פעילות או מוצלחות במיוחד.

בתחום הפלזמות העניין קל יותר מכיוון שיש מעט מאוד יצרני פלאזמות בפועל. פלאזמות מיוצרות בקוריאה (חברות LG וסמסונג) וביפן (פנסוניק, פיוניר/נק, היטאצ'י). שאר החברות, אפילו אם הן גדולות וידועות, בעצם קונות פאנלים של החברות האחרות. ככל שהחברה גדולה והמותג שלה חזק יותר, כך מתרבים הסיכויים שהם רכשו פאנל עדכני יותר.
החברות שמייצרות את המסכים עצמם בפירוש מבטיחות לעצמן פאנלים מהדור האחרון, אולם חברות מדבקה עלולות להשתמש בפאנל מדור או שניים אחורה - כך שההפרש במחיר משמעותו רכישה של טכנולוגיה ישנה ומתקדמת פחות. עד כמה זה משמעותי? תוספת של 2000 ש"ח יכולה להבטיח שהמסך אצלכם יחיה יותר שנים ויציג תמונה טובה יותר.

תחום ה-LCD קשה יותר מכיוון שיש המון המוני יצרני פאנלים בעולם. חברות רבות מציגות יתרונות שונים על פני האחרות. ראוי לציון שגם כאן מותגים גדולים יכולים בהחלט לעזור בהחלטה ובד"כ יהיו פחות בעיות עם מסכים כאלה. שלוש חברות במיוחד ראויות לציון - פיליפס (טכונולוגית CLEAR LCD/APTURA) וכן שארפ וסמסונג שהן יצרניות פאנלים מוצלחות במיוחד.

אז מה לבדוק כשבוחרים מסך?

תחילה כדאי לחשוב באופן מסודר ולבדוק מה בדיוק אתם מתכננים לראות במסך - HDTV, DVD, טלויזיה רגילה, מחשב, משחקים וכו'. גם גודל המסך ומרחק הצפיה יעזרו לכם לעשות סדר בעניינים. ברגע שיש לכם את הנתונים הללו ויש לכם תקציב מסודר, תוכלו לבחור בין LCD לבין פלאזמה.

כדאי לחשוב על רמקולים שנכללים במסך כאל חיסרון. אם ברצונכם לצפות בדבר כלשהו פרט לראשים מדברים (חדשות, חדשות ועוד חדשות) ורוצים גם לשמוע טוב, הרמקולים המובנים במרבית המסכים יהיו ברמה גרועה למדי עבורכם. שווה לבדוק את האפשרות של שימוש במסך ללא רמקולים ורכישת רמקולים נפרדים באיכות טובה בהרבה. אם יש לכם מערכת קולנוע ביתית והגברה, שווה לשקול רכישת מסך ללא רמקולים כלל (מוניטור) ושימוש במערכת גם עבור חדשות... אל תשכחו, זה לא מבזבז לכם כלום אם תשתמשו במערכת טובה גם סתם בצפיה רגילה...

רצוי לבקר בחנויות (גם כאלה שמתמחות בקולנוע ביתי, ולא רק ברשתות גדולות שבד"כ משווקות עשרות פלאזמות שהן בעצם אותו פאנל בשינוי אדרת) ולראות את התוכן שאתם מתכננים לצפות בו בבית.

לא להתפתות מתמונות מרהיבות ב-HDTV שעלולות לגרום לכם לחשוב שמסך מסויים מדהים, הרי אצלכם אין מקור HDTV כרגע, וחבל שתסבלו עד אשר (אם בכלל) ערוצי הטלויזיה המקומיים יעברו לשידורים מסוג זה.

בכל מקרה, בהצלחה וצפיה נעימה!
"איך לבחור מסך דק - פלזמה או LCD?" | התחבר/צור חשבון | 20 תגובות | חיפוש דיון
אחוז חסימה
צוות האתר אינו אחראי על התגובות אשר נכתבות באתר

משתמשים אנונימים לא יכולים להגיב. אנא הרשם

Re: איך לבחור מסך דק ? (דירוג: 1)
על ידי il62 ביום 26/11/2006 - 07:56
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
איזה יופי של סקירה !!!
אתה מרגיל אותנו לטוב...
מדריך חובה לכל אחד!
השילוב של ליאור ולאור ...ממש הוצאה לאור!!!Re: איך לבחור מסך דק ? (דירוג: 1)
על ידי ziv_r ביום 26/11/2006 - 08:18
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
כתבה מוצלחת מאוד לכל המתלבטים לפני רכישה!

מפריע לי רק משפט אחד, מתחת לסעיף "מרחק צפייה", רשום:מי שיש לו עיניים חדות או יושב בהנאה אל מול המסך במרחק של כשני מטר, בפירוש יהנה הרבה יותר מ-LCD.
מכן יוצא שמי שיש לו עיניים חדות צריך לקנות LCD.

אז לכל אלו שקנו פלסמה יש עיניים לא חדות ;-)Re: איך לבחור מסך דק ? (דירוג: 1)
על ידי גיל ביום 26/11/2006 - 08:25
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
אחלה סקירה
מוסברת מאד בצורה מפורטת ולעניין
עושה הרבה סדר בבלאגן הקיים בתחום המסכים הדקים.
תודה והמשיכו כך.מעולה (דירוג: 1)
על ידי udiled ביום 26/11/2006 - 09:59
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
זו הסקירה הברורה ביותר שקראתי עם היום בתחום (וקראתי הרבה...). כל הכבוד שהצלחתם לוותר על פירוט ודיוק (שבדרך כלל חשובים לכולנו) לטובת פישוט והבהרת הקריטריונים החשובים ביותר לבחירה. ללא ספק אפנה מתלבטים לסקירה זו.Re: איך לבחור מסך דק ? (דירוג: 1)
על ידי emordeko ביום 26/11/2006 - 10:11
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
סקירה מצוינת.

לגבי מרחק צפיה שזהו פרמטר חשוב ביותר לפני קנית מסך האם יש כלל אצבע לגבי מרחק וגודל מסך?
אם לא הייתי מוסיף המלצות לגודל מסך לפי מרחק
מהנסיון העשיר שלך.Re: איך לבחור מסך דק ? (דירוג: 1)
על ידי motico ביום 26/11/2006 - 18:48
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
מצויין ולעניין !!!
כתבה מפורטת נקיה ולא "מקושקשת".
כן ירבו.Re: איך לבחור מסך דק ? (דירוג: 1)
על ידי פילפלון ביום 26/11/2006 - 20:02
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
לפי איך שהמסכים מציגים את התמונה,הטכנולוגיה של
LCD ופלזמה עדיין לא בשלה.
הטכנולוגיה תהיה בשלה כאשר יהיה ניתן לקנות מסך
שיהיה מסוגל להציג שידורי טלויזיה בצורה סבירה.
מה שיש כיום במיין סטרים זה פשוט זוועה לצפייה.
בטלויזיה CRT של טושיבה 100 הרץ,רואים הרבה יותר טוב מאשר בכל מסך פלזמה או LCD
המסכים שמצבם קצת יותר טוב ,מחירם פשוט בשמיים.
גם אם ייצא ערוץ HD ויראו אותו מעולה על גבי הטכנולגיה הזאת,עדיין רוב הצפייה שלנו תהיה שידורי טלויזיה.
אני מעדיף להמתין למשהו טוב יותר.Re: איך לבחור מסך דק ? (דירוג: 1)
על ידי nirmv ביום 26/11/2006 - 22:37
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
כתבה מצויינת. מציגה באופן אובייקטיבי את היתרונות וחסרונות בכל שיטה. יופי!

רק עניין קטן, לגבי זמן תגובה ב-LCD, לדעתי 8ms זה מספיק בהחלט, לי יש 8ms ואני בכלל לא רואה מריחות. גם במשחק כדורגל, כשבהרבה פלזמות (לא חדשות) ראיתי שהכדור השאיר שובל אחריו (גם ב-CRT 100Hz של סוני), ואילו ב-LCD - שום שובל.

לגבי CRT :
ל-CRT יש באמת קונטרסט הרבה יותר גבוה, אבל יש לו בעיות משלו. קודם כל, כמעט ואין CRT מסך רחב. שנית, מה שלא 100Hz סובל מריצודים נוראיים. ל-100Hz דווקא אין ריצודים אבל, לפחות במסכים שאני ראיתי, יש תופעה שמאד מעייפת את העיניים. כנראה המעגלים הדיגיטלים לשיפור התמונה, ולהכפלת התדר. אני מדבר בעיקר על CRT של סוני.Re: איך לבחור מסך דק ? (דירוג: 1)
על ידי Eyal_W ביום 27/11/2006 - 11:50
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
אהבתי , הבנתי , הפנמתי
הפעם גם הבנתי מה אתה כותב
אני בטוח שהיה לך לא קל :-)Re: איך לבחור מסך דק ? (דירוג: 1)
על ידי loginn ביום 28/11/2006 - 10:05
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
הנאה לקרוא מדריך כ"כ ברור.
אני בטוח שהוא יעניין הרבה מאוד אנשים.
הוא עוד לא הגיע ל YNET ?

תודה!Re: שאלה לגבי מוניטורים (דירוג: 1)
על ידי EliA ביום 02/12/2006 - 00:07
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
ראשית, תודה על המאמר.
אתה מדבר על מסך ללא רמקולים כלל. זה בהחלט נשמע רעיון בכיוון הנכון, בעיקר עם זה יאפשר לקנות מסך איכותי יותר בתקציב הנתון.
האם אתה יכול למסור עוד מידע על מוניטורים שכאלו.
אילו חברות מייצרות מסכים כאלו? אילו חנויות מוכרות אותם?
ושאלה נוספת באותו הקשר: האם יש צורך בטיונר של הטלוויזייה (כאשר מתחברים לכבלים דרך הממיר, דרך רסיבר, או ממחשב)?
תודה,
אליRe: איך לבחור מסך דק ? (דירוג: 1)
על ידי המהנדס ביום 07/12/2006 - 20:44
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
מוזר שאינך מזכיר את טושיבה שמיצרת מסכים עם
איכות מעולה.משפחת wl68 שתגיע בקרוב תכה
את המסכים שהזכרת ללא ספק,בודאי בהשואת
מחיר/תמורה.Re: איך לבחור מסך דק - פלזמה או LCD? (דירוג: 1)
על ידי david-g ביום 13/09/2008 - 19:56
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
שלום עופר
כתבה מענינת ומחכימה אבל נכתבה בסוף 2006 ,האם יש מאמר יותר מעודכן ,אני רוצה ללמוד את הנושא כי אני מתעתד לקנות מסך גדול לסלון.
האם אתה יכול להציע לי לינקים נוספים שעוסכים בנושא של בחירת מסך?
תודה
דודRe: איך לבחור מסך דק ? (דירוג: 1)
על ידי Evil-u ביום 22/02/2007 - 18:14
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
אני רוצה להגיד לך, קלעת בול במטרה בסקירה הזו
נותן בדיוק מה שצריך למתלבטים שביניינו.

אם הייתי קורא את זה לפני שהייתי קונה מסך LCD החיים היו קלים יותר בשבילי מהקנייה אני דווקא מרוצה, אבל מסע הבירורים היה מתיש.

לעיתון ועכשיו!Re: איך לבחור מסך דק - פלזמה או LCD? (דירוג: 1)
על ידי shayjis ביום 01/06/2007 - 20:58
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
איזה כיף ,ממש נהנתי.
הכל ברור קליט לא צריך תואר
להבין את המאמר.
כל הכבוד עופר קבל ח"חRe: איך לבחור מסך דק - פלזמה או LCD? (דירוג: 1)
על ידי saariko ביום 26/06/2007 - 10:22
(מידע על המשתמש | שלח מסר)
לכל המגיבים:
הכתבה נהדרת
אל תשכחו שהיא נכתבה בשלהי 2006, ולכן טוב שלא הזכירה יטתר מדי חברות. היא עסקה באיך ומה - ולא מי.

נהדרדירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

4.6
(129) הצבעות

בהקשר זה

 איך לקרוא מאמרי וידאו (חלק א)
 איך לקרוא מאמרי וידאו (חלק ב)
 מסך פלזמה או LCD?
 תנע זויתי ב-LCD
 ביקורות וידאו
 מדריך לכיול YES IMPACT
 איזה גודל וסוג מסך אני צריך?
 100HZ במסכי LCD
 תאורת LED במסכי LCD
 עוד על וידאו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום וידאו:
כל מה שרצית לדעת על מסכים = טיפ היום
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht