מאמרים אחרונים

שתף בפייסבוק שיתוף בפייסבוק
RSS - מאמריםמאמרים
RSS - פורומיםפורומים
דווח למנהל דיווח למנהל
קישור לעמוד זה קישור לעמוד זה
עוד בקבוצת HT

דיסק: TOOL 10,000 DAYS

הדיסק הזה מתנגן לי כמה חודשים, אבל עדיין לא היה לי ברור אם אני מספיק מכיר אותו בכדי לדווח עליו.


ובכן, אני מרגיש מוכן...


TOOL היא אחת הלהקות האהובות עלי בעשור האחרון. מעטות הלהקות אשר בעצם ממציאות לעצמן ז'אנר מוזיקלי חדש ומקדימות את זמנן. TOOL היא בהחלט בקטגוריה של סוללת דרכים חדשים.


השילוב הקטלני של צלילים ואופי מוזיקלי מורכב, יחד עם יכולות ווקליות, מנגינות שנצרבות במוח וליריות מחוכמת לא נראו כבר שנים רבות במחוזות הרוק הכבד.


TOOL אינה מנסה להתחבב עליך - ההיפך. הם משתמשים בטכניקות שונות בכדי שלא להפוך להמוניים, מסחריים או פופולריים במיוחד. השירים אינם קומוניקטיבים ודורשים האזנה קשובה (כי לעיתים הפסגה של השיר נמצא בין 5 ל-8 דקות לאחר שהשיר מתחיל). יש TRACKS שלמים של רעשים לא ברורים (אשתי דיווחה שבנהיגה לפני כמה זמן היא היתה בטוחה שהיא גוררת מאחורי האוטו שקית נייר בגלל אחד ה-TRACKS שניגן לו ברקע והיא לא זיהתה שהדיסק מנגן כלל).


מבחינה לירית, קינן ג'יימס מיינארד ממשיך לנגוח בפוליטיקאים, בטלויזיה, בדת המאורגנת (ובפרט בנוצרים) ובעצם בכל דמות סמכותית בסביבה. זה היה נכון מהרגע הראשון שבה נתקלים בשם הלהקה (שתרגומו הפשוט הוא "טמבל" רק במובן מלוכלך בסגנון PRICK).


המשקל הכבד על כתפיו גרמו לו בשנים האחרונות לקחת על עצמו תפקידים בקולנוע (לא מוצלח במיוחד) ופעילויות בלהקה נוספת (A PERFECT CIRCLE - לעיתים מוצלח ולעיתים לא). מכל אלבום חדש של TOOL בעצם יש ציפיות לסלול דרכים חדשות, אבל זה כמובן הופך לקשה יותר ויותר לאחר יותר מעשור של פעילות.


בזמנו, שני הדיסקים המופתיים הראשונים של TOOL לא משו מה-CD PLAYER שלי במהלך כמעט שלושת רבעי השנה (אחד מהדיסקים לא זז משם למשך חצי שנה של שמיעה כמעט רצופה והשני לאחר 3 חודשים). את 10,000 DAYS לא הייתי מסווג באותה רמה כלל של הדיסקים הללו.


בעצם, עם כל דיסק של TOOL, הרמה יורדת בהכרח. עם זאת, צריך לציין שמעטות הלהקות שמתקרבות ל-TOOL גם כאשר היא מתגמדת לעומת ימי הזוהר שלה. בניגוד ללהקות כמו METALLICA אשר התמסחרו ובעצם איבדו את עצמן לדעת, TOOL לקחה את הדוגמא של PEARL JAM ובעצם דוחפת את הגבולות מחדש למרות המחיר הכבד של אי-מסחור.


בדיסקים קודמים, חקרו מיינרד והחברים שלו את גבולות המיניות (PUSHIT), חקרו את עברן (שכרות), הביעו סלידה ממה שאמריקה הפכה לו (על ידי מיפוי המבול שיהפוך את נוואדה לחוף ואת קליפורניה עמוק מתחת לפני המים...), וכמובן הסבירו מדוע דת מאורגנת בכלל, ונצרות בפרט - מיותרת וחסרת תועלת...


רמת הליריקה נשארה כשהיתה, גם ב-10,000 ימים מצאתי לא מעט קטעים שדרשו מחשבה עמוקה בכדי לנסות ולדוג את כוונת המשורר. גם כאן דרושה פעילות מה עם המילון אנגלי-אנגלי בשביל להבין את דבריו של מיינרד, אבל התועלת שווה את זה. קטעים כמו:

EYEBALLS DEEP IN MUDDY WATER
LIAR, LAWYER, MIRROR
WHATS THE DIFFERENCE?

גרמו לי הנאה רבה. קטעי הקישור מיותרים כתמיד וכמנהגי בעבר, שווה לכווץ את הדיסק לאוסף קטעים מינוס הניסויים המוזיקליים הללו שאני כבר קבוע מזהה אותם ומקפץ מעליהם תוך כדי שמיעתם.

כמו כל תקליט של TOOL, מספר הברקות בולטות בהחלט. אחת מהן היא VICAROUSLY, אשר מבטאת את הסלידה מ-REALITY TV ומתאוות הדם של האוכלוסיה. גם RIGHT IN TWO (שהפך להיות ה-RINGTONE שלי, אגב) מבריק גם מבחינה מוזיקלית, וגם מבחינה לירית:

קופיף הורג קופיף הורג קופיף
בגלל חתיכות אדמה קטנות
קופיף טיפשון
תן להם אגודלים
והם יכינו להב
אם הם רואים כל דבר שלם, מיד הם ינסו לחלק אותו
לחלק אותו לשניים
רבים בגלל עננים, בגלל אדמה באוויר
רבים על חיים, על דם, על אוויר ועל אור
בגלל שמש, בגלל שמש, אחד בגלל השני
איך הם שרדו ללא כיוון או דרך זה ממש מיסתורי עבורי...

וכמובן, על כך שבני אדם זקוקים להדרכה צמודה, השיר 10,000 ימים (חלק 2) מספר את סיפורו של המנהיג העייף ועל הציפיות ממנו (רמז עבה לישו שמסוכסך עם השמיים).

נוסף: November 13th 2006
מסקר: עפר לאור
דירוג:
קישורים קשורים: אתר הלהקה
כניסות: 2570
שפה:

  

[ חזור לרשימת ההמלצות | הוסף תגובה ]

דיסק: TOOL 10,000 DAYS
פורסם על ידי K4rP4D ביום 2006-11-17 16:28:28
הדירוג שלי:


אחד האלבומים האהובים עלי בשנה האחרונה
ביקורת מצויינת :)

תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht