עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל!

11/12/2013 - 07:00 
 
 


הקדמה היסטורית

אוזניות כפי שאנו מכירים אותן קיימות כבר מעל מאה שנים. הן שימשו בתחילה לטלפוניה, ומאז סוף שנות ה-50 הן משמשות להאזנה למוזיקה, לאחר שמוזיקאי בשם ג'ון קוס (KOSS) פיתח את האוזניות הסטריאופוניות (השם בטח מוכר לרוב הקוראים, KOSS הייתה לאורך שנים אחת מיצרניות האוזניות הדומיננטיות בעולם).
אוזניות אלחוטיות הופיעו מאוחר יותר, במהלך שנות ה-70'. הן התבססו בתחילה על תקשורת אינפרה-אדומה (IR), שחייבה קו ראייה ישיר ולכן הגבילה את השימוש לשימוש ביתי - מול הטלויזיה או מערכת הסטריאו. בהמשך, פותחו אוזניות אלחוטיות המשתמשות בשידור אלחוטי (רדיו), אבל גם הן היו ברובן גדולות ומסורבלות ודרשו כח רב, עובדה שהפכה אותן למוצר ביתי בלבד.
בשנת 1998 החל השינוי, עם ההכרזה על טכנולוגיית ה"שן הכחולה" (Bluetooth, להלן BT) - טכנולוגיה אלחוטית לטווח קצר, חסכונית באנרגיה ועל כן מתאימה להתקנים ניידים. מאז שנת 2000, תחום המוצרים התומך בתקשורת BT הולך ומתרחב - מציוד היקפי למחשב, דרך טלפונים ניידים ועד מצלמות, מחזיקי מפתחות, מקררים ובעצם - מה לא.
כמובן, שגם על שוק האודיו טכנולוגיית ה- BT לא פסחה. משדרים ומקלטים המיועדים להעביר מוזיקה ממקור נייד למגבר ביתי מיוצרים ע"י מרבית החברות המתמחות בתחום, ואוזניות אלחוטיות המשתמשות בטכנולוגיה זו הינן מוצר שמחירו ההולך ופוחת הופך אותו לפופולרי בקרב מאזיני האודיו הנייד.

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 

על החברה

חברת Jaybird האמריקאית מתמחה במוצרי אודיו אלחוטיים בתקשורת BT. מקור שמה בציפור השיר עורבני (Jay)  הנפוצה בארה"ב. החברה מייצרת ארבעה דגמים של אוזניות, מהן שלושה בתצורת In ear monitors  ואילו הרביעי (שהיה הדגם הראשון ששיווקו) הינו בעל קשת העוברת מעל הראש ועיצוב רבוע, ייחודי למדי.

בנוסף לאוזניות, החברה מייצרת מתאמי BT המתחברים לנגנים החסרים את הטכנולוגיה ומאפשרים שימוש באוזניות. הם אף מספקים מתאם לנגני אייפוד ישנים יותר, בהם שבב ה- BT מוגבל ביכולותיו, כדי להפיק את המרב מהפטנטים של החברה אשר אמורים למקסם את איכות הצליל והתקשורת.

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 

על הדגם

הדגם הנסקר פה הוא הדגם העליון בסדרת אוזניות ה- IEM, ה- Bluebuds X. דגם זה מוגדר על ידם כ- Premium BT Headphones, והוא כולל את כל הטכנולוגיות החדשות של החברה, אשר אמורות להעניק נוחות ואיכות ללא תחרות, יחד עם זמן סוללה שעוד לא נראה באוזניות BT בעלות מבנה זעיר. האוזניות הינן אוזניות In ear monitors, המחוברות ביניהן בכבל דק יחסית. עיצובן שגרתי למדי, אם כי נדיר לראות אוזניות BT כ"כ קטנות וללא מקלט נפרד.

האוזניות עמידות לחלוטין למים ולזיעה (לא לצלילה, אלא לתנאי רטיבות). הם אף מספקים איתן קוד קופון לחברה המבצעת ציפוי דוחה מים להתקנים אלקטרוניים, אם מישהו מעוניין למגן גם את הנגן שלו...

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 

חברת Jaybird היא נותנת החסות של נבחרת הטריאתלון האמריקאית, ודגם ה- Bluebuds X הינו הדגם הנבחר שלהם לאימונים.

מפרט האוזניות מאתר היצרן:

 אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל!


מה באריזה

האוזניות מגיעות עם "ציוד הקפי" עשיר מאוד. בכל הקשור להתאמה אישית, הן כוללות שלושה זוגות מתאמי סיליקון בגדלים שונים (פריט סטנדרטי למדי באוזניות in ear), ובנוסף שלושה זוגות "סנפירים" המיועדים לייצוב האוזניה בתוך האוזן. את ה"סנפירים" ראינו כבר באוזניות אחרות (למשל ה- CX-680 של Sennheiser),  אולם התכנון שלהם פה נוח יותר (לפחות עבור מבנה האוזן שלי).

 אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל!

האוזניות הינן בעלות סוללה נטענת ומגיעות עם כבל קצר בעל חיבור micro-USB. כמובן שניתן להשתמש בכל כבל אחר, אבל אורכו נוח למדי לשימוש והוא עושה רושם איכותי ועמיד. בנוסף, האוזניות מגיעות עם נרתיק נשיאה קשיח ואיכותי, אשר מאפשר אריזה של האוזניות יחד עם כבל הטעינה, לניידות מושלמת.

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 

התוסף האחרון, גם הוא קשור לנוחות הלבישה, הינו זוג מאגדי כבלים פלסטיים, אשר במבט ראשון נראים מעט מוזרים אולם כשקוראים את המדריך המצורף - ברור מה השימוש שלהם, ולטעמי היישום גאוני. הם מיועדים לקיצור כבל האוזניות בהתאם לאופן בו אנו בוחרים ללבוש אותן.

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 
המאגד הפלסטי לכבלים

 

תצורות לבישה

רוב אוזניות ה- IEM מתוכננות לאופן לבישה אחד - מתחת לאוזן (כאשר הכבל עובר בחזית האפרכסת) או מעל האוזן (כאשר הכבל מגולגל מעליה). חלק מהמשתמשים בוחרים לשנות את אופן הלבישה, אולם לא כל אוזניה תתאים לשינוי או תהיה נוחה בתצורה חלופית.

ב- Jaybird בחרו לפעול אחרת - הם מספקים עם האוזניות הנחיות מפורטות כיצד ללבוש את האוזניה בכל דרך שנבחר. יתרה מכך, הם אף מספקים הדרכה מפורטת, צעד אחד צעד, כיצד להרכיב את ה"סנפירים" בהתאם לאופן לבישת האוזניה (הרי עם היפוך האוזנייה, גם כיוון האוזן ביחס אליה משתנה).

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 
חלק מדף ההנחיות

זוג מאגדי הכבלים המסופקים באריזה מאפשר לקצר ולהתאים את הכבל בדיוק למימדי הראש, כך שאם חובשים את האוזניות מעל האוזן, הכבל קצר, צמוד לעורף ויציב. כאשר חובשים את האוזניות מתחת לאוזן, ניתן לוותר על מאגדי הכבלים, החוט משתלשל על העורף כבדרך שגרה.  

כך זה נראה, מעל לאוזן (מאחוריה) או כשהכבל מגיע מלמטה:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שליטה וחיווי קולי

בדומה למרבית אוזניות ה- BT, גם פה ישנו שלט המאפשר שליטה מלאה על המכשיר המנגן, ואם מדובר בטלפון - על פעולות כגון הוצאת וקבלת שיחה. השליטה מבוצעת ע"י לחיצות באורך משתנה על שלושה כפתורים (לחיצה קצרה, בינונית וארוכה), ובאמצעות שלושה כפתורים ניתן להדליק, לכבות, לענות ולנתק שיחות, להעביר שיר קדימה/אחורה וכמובן לשלוט על הווליום.

 

האוזניות כוללות חיווי קולי בקול אנושי נעים (Jenna בפי החברה), המעדכנת על הפעולה שנעשתה - הדלקת האוזניות או כיבוין, חיבור להתקן BT (Pairing) וכו'.

לאוזניות נורת לד זעירה המאפשרת לדעת את מצב הסוללה - היא נדלקת בעת הפעלת האוזניות ובעת לחיצה על כפתור, כך שהחיווי קל למדי.


נוחות שימוש

עד היום, עם כל אוזניות ה- IEM שהיו לי, צורת החבישה המועדפת עליי הייתה מתחת לאוזן. צורה זו נוחה גם עם אוזניות אלו, אבל דווקא מיקום השלט (צד ימין, מתחת לגובה האוזן) היה לי פחות נוח, כנראה בגלל שהתרגלתי לשלטים שיושבים על כבל שמאל של אוזניות חוטיות. בצורת לבישה זו האוזניות יציבות למדי ולא נופלות מהאוזן בזמן פעילות גופנית, אבל מדי פעם כן צריך להכניסן מעט פנימה.

התצורה השניה, ה"ספורטיבית" יותר הפתיעה אותי מאוד לטובה. מיקום הסנפיר בצורה הפוכה מקבע את האוזניה במקומה בקלות ומונע ממנה לזוז לחלוטין, גם בעת פעילות ספורטיבית אגרסיבית יחסית (משחק כדורסל סוער עם החבר'ה).  בתצורה זו השלט ממוקם ממש מעל אוזן שמאל - מיקום נוח מאוד לטעמי, שגם מייצב אותו ומונע ממנו לזוז.

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 
הכבל המגולגל בתצורת "מעל האוזן"

בנוגע לשלט - הכפתורים בולטים מספיק כך שקל למצוא אותם במימוש, ואפילו בשימוש עם כפפות דקות (עדכון מבוקר חורפי). שיטת השליטה, המתבססת על זמן לחיצה משתנה, עדיפה לטעמי על השיטה של מספר לחיצות (אחת לווליום / שתיים להעברת שיר וכו'), מכיוון שהשליטה קלה יותר ולאחר שמתרגלים, עושים הרבה פחות טעויות.

בשתי התצורות, האוזניה כמעט ואינה מורגשת. תחושת ה"עייפות" והלחץ שמקבלים בשימוש באוזניות דומות (בחלק מהדגמים כמובן) לא מופיעה גם לאחר כמה שעות של האזנה רצופה.

מבחינת כיווניות הצליל (סטריאו), ברירת המחדל המוצהרת ע"י החברה היא "מעל לאוזן", וכך גם האוזניות מזוהות. אם הופכים אותן, הכיוון משתנה, ולמי שזה חשוב - זו נקודה שכדאי לזכור. 

מבחן קליטה

מדובר באוזניות אלחוטיות, ועל כן הבדיקה הראשונה שעשיתי היא איכות הקליטה שלהן.

האזנה בלבד 

בשלב הראשון, ביצעתי בדיקה סטטית (מקור עומד). השתמשתי בשלושה מקורות למבחן זה:

  1. מחשב שולחני עם דונגל BT.
  2. טלפון נייד -Samsung Galaxy Note 2.
  3. טלפון נייד - Apple iPhone 5.

אסכם ואומר שעם כל שלושת המקורות, איכות הקליטה מצוינת.

בשטח פתוח הקליטה הייתה נקייה ונטולת הפרעות גם במרחק שעלה על 10 מטרים.
בתוך בית (בנייה טרומית, קירות בטון), הקליטה הייתה נקיה דרך קירות גם במרחק של 3-5 מטרים (תלוי בקיר), ואז החלו ניתוקים (גם בנקודות בהם הקליטה הייתה פחות טובה, כמעט ולא היו רעשים במוזיקה).

בשלב השני בדקתי את איכות הקליטה בזמן תנועה, כשהמקור נע איתי (מצב שימוש רגיל בזמן נסיעה). בכל מקום בו שמתי את הטלפון (השתמשתי ב Note 2 לבדיקה השוטפת), לא משנה אם ביד, בכיס, בנרתיק זרוע, בתיק גב או אפילו בתיק רכיבה לאופניים הנמצא מתחת למושב - הקליטה הייתה רציפה ונטולת הפרעות, גם בשימוש ארוך (כשעוצמת הסוללה ירדה).

שימוש כדיבורית

המיקרופון מובנה בשלט, ולמרות המיקום המוזר (מעל האוזן), הקליטה בצד השני של השיחה הייתה טובה מאוד ונטולת רעשים. אולי בזכות המיקום, גם בזמן רכיבה על אופניים לא הורגשו רעשי הרוח האופן משמעותי, עובדה שהפתיעה אותי למדי (עד עכשיו, ה Plantronics Voyager PRO הייתה הדיבורית היחידה שראיתי שמתמודדת יפה עם רוח בזמן רכיבה).

סיכום 

חד משמעית - אלו אוזניות ה- BT הכי יעילות ששמעתי מבחינת ניקוי רעשים ושמירה על קליטה נקייה. גם במבחני רמקולים מבוססי BT לא תמיד ראיתי תוצאות כ"כ טובות. 

מבחן סוללה

זמן הסוללה המוצהר עפ"י היצרן הוא 8 שעות נגינה. זהו זמן ארוך ביחס לאוזניות BT המוגבלות באופן טבעי במקום הפנוי לסוללה, ולכן הייתי מעט פסימי.
כבר בהאזנה הראשונה נתבדיתי - האוזניות ניגנו כמעט שמונה וחצי שעות לפני שהתריעו על סוללה חלשה. בהאזנות הבאות זה הלך והשתפר, והיה גם מקרה (כנראה ווליום נמוך, קליטה ממרחק קרוב או גורם אחר) שגם עברתי את 10 השעות ללא טעינה...

בכל קנה מידה - זה זמן סוללה מצוין, שיכול להספיק גם לשבוע או יותר של אימונים ללא טעינה בין לבין.

זמן הטעינה לסוללה מלאה קצר יחסית (כשעה וחצי), אז הוא גם אינו מהווה מגבלה במקרה שנמצאים בטיול בחו"ל, או פשוט בין אימונים. הטעינה קלה ופשוטה - מרימים את הכיסוי שנמצא בגב האוזניה, ומתגלה שקע micro-USB קל ונוח לחיבור.

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 
שקע הטעינה החבוי מאחורי גב האוזניה

 


מבחן האזנה

את האוזניות בדקתי גם בבית ובעבודה (בסביבה שקטה) וגם במהלך אימונים (ריצות בחוץ ואימונים בחדר כושר).

מבחינת אטימת צליל - האוזניות נפלאות, אולי אפילו קצת יותר מדי. האיטום מושלם, ובעוד בחדר הכושר או בעבודה אין לי בעיה עם זה, בזמן אימון בשטח פתוח הניתוק מהסביבה עלול להיות מסוכן, ודורש שיקול דעת.

בנוגע לאיכות הצליל, האוזניות מאוזנות מאוד. אין הדגשה בולטת של שום חלק מהמנעד, כך שחובבי באסים למשל יצטרכו להשתמש באקולייזר המובנה בנגן (וזו אגב אחת ההמלצות של החברה). כפי שציינתי קודם לכן, הקליטה נקייה לחלוטין ונטולת הפרעות, כך שאפשר לשים לב לפרטים קטנים מאוד בתוכן ולבמה שמייצרות האוזניות, אשר מרגישה רחבה מאוד.

 


בשיר Nothing Else Matters של Metallica, בגרסת ההופעה החיה עם התזמורת הסימפונית של סאן פרנסיסקו (מהאלבום S&M), ניתן להבחין במיקומים השונים של הכלים המנגנים ברקע, והשירה של ג'יימס האטפילד ברורה ונקייה. בשיר The Unforgiven מהאלבום Metallica, שהוקלט 10 שנים קודם לכן, ניתן לשים לב להבדל בקולו של הסולן, צרוד יותר ואפילו יותר "גס", בהתאם לסגנון של השיר.

  

כדי לבדוק יותר לעומק את התאמת האוזניות לקולות שירה (ווקאל), האזנתי לשיר Sing for me של Tarja Turunen, מהאלבום My Winter Stormקולה של הזמרת דומיננטי בכל השירים באלבום, אבל בשיר זה במיוחד הוא מודגש, והמוזיקה מהווה רקע בלבד, לאווירה. האוזניות מתפקדות טוב מאוד, השירה צלולה ונקיה. בקטע אחד בלבד בו היא מטפסת לסולם גבוה מאוד מרגישים שהצליל מעט פחות חד, אבל החוויה הכללית מצוינת.

כדי לבחון את התחום הגבוה ואת התגובה של האוזניות לשינויים מהירים בצליל השתמשתי בשיר שאני אוהב במיוחד (ויהיה מוכר למי שקרא ביקורות ציוד שערכתי) - The devil went down to Georgia, של The Charlie Daniels Band. זה שיר קצבי ומהיר עם הרבה נגינת כינור אנרגטית (Fiddling). האוזניות עומדות בקצב יפה מאוד, ניתן להרגיש בפריטות הבודדות גם בקטעים המהירים. בקטעים הצווחניים שוב מורגשת מעט פחות חדות, אבל אני לא בטוח שמי שלא מכיר את השיר טוב היה שם לב.

 

עוד שיר קצבי שבחנתי, בסגנון אחר, הוא Becoming Insane של Infected Mushroom. זהו אחד הטראקים האלקטרוניים המוכרים לרוב הישראלים. גם בשיר זה התוצאה נהדרת - קולות השירה והמוזיקה אינם מתנגשים, האינטנסיביות של השיר מועברת בצורה ברורה והחוויה (בפרט בזמן ספורט) - גורמת לרגליים לזוז בהילוך גבוה.

את הבאסים בדקתי עם עוד שיר שאני מאוד אוהב, Gangsta's Paradise של Coolio מהאלבום הנושא את אותו השם. לאורך כל השיר יש ברקע פעימות באסיות, אשר נשמעות טוב ואינן מודגשות יתר על המידה, ולא פוגעות בשיר. השירה צלולה, וכמו בבדיקות קודמות, תחושת הבמה רחבה והתוצאה מוצלחת.

 

השיר האחרון שבחנתי היה השיר Brother של הרכב המטאל הישראלי Orphaned Land. הסיפור מאחורי השיר (סיפור יצחק וישמעאל) מתואר באמצעות המילים הקשות למדי (מנקודת מבטו של יצחק, המבקש את סליחת אחיו בדיעבד), והמוזיקה המלווה את המילים מעצימה את תחושת ה"אסון" והמאורע הקשה.
לשמחתי, האוזניות הצליחו להעביר את התחושה שהמוזיקה יוצרת, וגם במקרה זה, למרות שמדובר בשיר איטי יחסית, הוא בהחלט הצליח להכניס אותי לאווירת אימון בחדר הכושר. 


סיכום

אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל! 

חד משמעית, מדובר באוזניות הספורטיביות הכי טובות בהן השתמשתי, אלחוטיות או חוטיות. גם מול אוזניות ספורטיביות פחות שהיו בבעלותי (לא רק IEM), הן מהוות תחרות מרשימה מבחינת הנוחות ואיכות השמע.

בזכות זמן הסוללה הארוך, השימוש כדיבורית, השליטה הנוחה והקלה ומגוון האביזרים, קל מאוד להשתמש באוזניות אלו לכל מטרה, והאיכות טובה מאוד לשימוש יומיומי (לא בהשוואה להאזנה אודיופילית בחיבור למערכת הביתית).

החסרונות היחידים בהם הבחנתי הם ירידה קלה בחדות בצלילים המאוד גבוהים, והמיקום הקצת מוזר של השלט כאשר האוזניות מגיעות לאוזן מלמטה.

אפשר לומר שפשוט נהניתי מהשימוש בהן, וקל לראות שאני ממליץ לכל אחד שאוהב לשמוע מוזיקה בזמן הספורט, בנסיעות באוטובוס, או פשוט במהלך היום-יום (במיוחד אם מחפשים להתנתק מהנגן עצמו).  

ציונים 

  • עיצוב - 8.
  • אביזרים - 9.
  • קליטה - 10.
  • זמן סוללה - 10.
  • איכות שמע - 9.

המחיר לצרכן - 849 ש"ח

האוזניות מיובאות לארץ ע"י ICON group ומשווקות ברשת Idigital

לדיון בנושא: אוזניות Jaybird Bluebuds X - לא רק לספורט, להכל!


נושאים מקושרים

אודיו
אודיו
בשיתוף עם HTMobile
בשיתוף עם HTMobile
ניידים
ניידים


עוד מ: uriler
תגיות


דרגת קושי: 1
בהקשר זה

 עוד על בשיתוף עם HTMobile


המאמר הפופולרי ביותר בתחום בשיתוף עם HTMobile:
iXtreamer - סטרימר משולב תחנת עגינה לאייפון (iDevice)
למאמר זה בפרקים
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht