עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

Logitech z515 - מוזיקה בכל מקום

11/12/2011 - 07:00


עמוד הקודם: מבוא | המאמר המלא | עמוד הבא: סיכום >

 
 
 

הפעלה ראשונית

מגיעות ליצרן מחמאות על קלות ההפעלה -בשימוש הראשוני במוצר, כל שיש לעשות הוא :

  • א. חיבור הרמקול לחשמל (בהנחה שלא הטענתם אותו קודם ומיד עם קבלתו הוצאתם אותו מהקופסא - כמוני) והדלקתו.
  • ב. חיבור הדונגל המצורף למחשב והפעלת נגן מוזיקה/משחק מחשב/כל תוכנה שמשמיעה צלילים.

זהו - בזה מסתיים התהליך. המחשב מזהה לבד את הרמקולים (במערכות הפעלה התומכות ב Plug & Play של כרטיס קול USB) ומעביר את האודיו אל הרמקול.

 

קליטה אלחוטית

למרות גודלו הזעיר והיעדר אנטנה נוספת, וכפי הנראה בזכות ניצול יעיל של פרוטוקול התקשורת, הקליטה של דונגל ה-Bluetooth מעולה - חיברתי את הדונגל למחשב בחדר השינה שלי ויצאתי להסתובב בדירה . אומנם, יש לי דירה קטנה יחסית (3 חדרים), אבל חדר השינה מוקף קירות מבלוקים של בטון (בניה ירושלמית ישנה) אז קיימת הפרעה לשידורים אלחוטיים
מנסיון עבר עם דיבוריות Bluetooth באותה סביבת מבחן, במידה ואין קו ראיה בין הפלאפון לדיבורית חלות הפרעות מורגשות במהלך השיחה.
לא כך היה עם הדונגל והרמקול הנבחנים - לא משנה כמה טיילתי בדירה, הייתה קליטה טובה מאוד. גם כאשר התמקמתי כך שהיו שני קירות בין הרמקול לבין המחשב עם הדונגל, איכות הקליטה הייתה מצוינת ונטולת רעשים סטטיים.

על מנת לאתגר את החיבור האלחוטי בין הרמקול למחשב עשיתי שני ניסויים נוספים -

  • ירדתי במדרגות הבניין שלי (אני גר בקומה שנייה) ובדקתי מתי הקליטה מתחילה להשתבש. בקומה הראשונה התחילו הפרעות קלות מאוד ובקומת הקרקע ההפרעות התגברו. דלת הכניסה לבניין כבר היה קשה לזהות את המוזיקה.
    זהו הישג מרשים מאוד של חברת לוג'יטק. ההישג מרשים עוד יותר כאשר מביאים בחשבון את העובדה שאני גר בבניין ישן אשר חדר המדרגות שלו בנוי מבטון מזוין עבה. להערכתי, בבית פרטי בעל שתי קומות, לא תהיה בעייה להשתמש ברמקול בצורה חופשית בין הקומות.
    הערה טכנית - אני מקווה ששיפור הקליטה הושג על ידי סינון רעשים מתקדם ולא על ידי הגברת עוצמת השידור של הדונגל. הדונגל מחובר למחשב ולכן יכול להשתמש באספקת החשמל של המחשב בניגוד למכשיר נייד (הניזון מסוללה פנימית, המוגבלת בעוצמתה).
  • במטרה לבדוק האם איכות הקליטה נובעת מעוצמת השידור של המתאם המסופק, השתמשתי בחיבור Bluetooth סטנדרטי (בניגוד לדונגל שסופק עם המכשיר), כמקור אודיו. צורך הניסוי הושמע שיר באמצעות מכשיר אייפון 3Gs והנגן הורחק מהרמקול הנבחן (בתנאים דומים לשלב 1).
    לשמחתי, התוצאות היו דומות. דבר זה מחזק את האפשרות שסינון הרעשים הביא לשיפור.

 

איכות השמע - מוזיקה

זוהי נקודת החולשה של המכשיר. כמובן שאיני מצפה מרמקול בגודל כזה לתוצאות של רמקול רצפתי (או מדפי) במערכת אודיו ביתית, אבל בהחלט ציפיתי לאיכות קול סבירה ומעלה, בפרט כאשר חברת לוג'יטק מגדירה את הצליל כ"Rich, Full Stereo Sound". לצערי, גם בהשוואה למערכת סטריאו ישנה של Kenwood שיש בבית הורי, מערכת הסטריאו ניצחה נצחון מוחץ.

המכשיר, מפאת גודלו הקטן ומשקלו הנמוך, אינו יכול לרדת לצלילים הנמוכים, וזה נתמך במפרט היצרן, המציין טווח תדרים בתחום  122-20,000Hz.
לא היה ברשותי ציוד בדיקה, אבל על ידי השמעת קטעי ניסיון המוכרים לי היטב ברמקול הזה, הגבול התחתון מעשית גבוה יותר. כפי הנראה, יש גבול עד כמה אלמנט של 2 אינץ' יכול לרדת.
בתחום הגבוה המצב יותר טוב אבל שוב, שומעים את האיכות הנמוכה של הרמקול.
הרמקול לא מספיק מדויק בקטעים מהירים, הצלילים הנמוכים לא באמת נמוכים ובולעים את הצלילים הגבוהים. יכולתי לשמוע את איכות הבנייה של הרמקול המתבטאת בצליל "פלסטיקי", מוגבל וחסר במה.


יש לי מספר קטעי אודיו ומוזיקה שאני משתמש בהם לבחינת רמקולים.
הסתפקתי בשניים בלבד הפעם משתי סיבות:
האחת, זה היה מספיק בשביל להבין את המסקנות העיקריות. השנייה והחשובה יותר, פשוט לא יכולתי לעמוד במה שהרמקול עשה לשירים הללו...

 

הקטע הראשון - ראפ משולב עם קלאסי - Dreams
מבצעת: Nana
אלבום: Rapsody Golden Stars 2007

מדובר בשיר המשלב שירה בקול נשי צלול (אלט) וקטעי ראפ בקול גברי. נעימת הרקע עשירה בבאסים, אולם רובה מבוסס על קלידים.
כבר מן ההתחלה אפשר היה להבין שהשיר הזה גדול על הרמקול. בצלילים הנמוכים הרמקול פשוט לא הצליח להשמיע אותם בצורה טובה - הבאס הרגיש מלאכותי וגבוה מאוד. אשר הזמרת שרה - הרמקול עוד נשמע בצורה סבירה, כל עוד לא נכנסו צלילים נמוכים שבלעו את שאר הצלילים.
לא ציינתי את הבמה כי היא פשוט לא קיימת.

 

הקטע השני - רוק  קלאסי - The show must go on
מבצעים - Queen
אלבום - Queen: The Platinum Collection


 השיר בטוח מוכר לכולם אבל למי שהיה על הירח בעשרים שנה האחרונות -  זהו שיר רוק טיפוסי הכולל קטעי גיטרות בולטים, סולו של פרדי מרקורי וקטעים המשלבים את כלל הכלים (גיטרות, באס, תופים).
הדרך היחידה שהצלחתי לסיים את שמיעת הקטע הייתה להתעסק בדברים אחרים ולהקשיב לשיר רק בחצי אוזן. הצלילים הנמוכים לא באמת נמוכים ועדיין מצליחים לבלוע את הצלילים הגבוהים יותר. רמקול לא נועד להתמודד עם שיר איכותי זה.

 

 

 

אם אסכם בקצרה את המבחן המוזיקלי - הרמקול נועד לשמיעה ברקע, בזמן ביצוע פעולה אחרת.
כאשר התמקדתי בביצועי הרמקול, גיליתי מייד שהוא באיכות נמוכה והפשרות שנעשו בשביל הניידות (ואולי אף זמן הסוללה הארוך, כ-10 שעות עפ"י הצהרת היצרן שאומתה על ידי) פגמו בצורה משמעותית באיכות השמע.
באותו הקשר של הניידות, ניכר שהיצרן רצה שהרמקול יהיה עמיד בטלטלות (שזהו אופי השימוש המצופה ממנו). הפלסטיק ממנו בנוי המכשיר מרגיש עמיד, הגריל הקדמי נוקשה אולם ייתכן ובניה "הדוקה" זו גם גרמה לפגיעה באופי הצליל, עקב "חניקת" הדרייברים.

איכות השמע - סרטים/סדרות

בתחילה התלבטתי האם לעשות את המבחן על הטלויזיה או על המחשב.
לאחר מבחן השמע של קטעי המוזיקה הבנתי שאין טעם לבחון זאת ברמת הטלוויזיה והסלון הביתי, מכיוון שהרמקול אינו מתאים לסוג זה של שימוש.

הרמקול חובר למחשב בו הוקרנו הסרטים ע"י הדונגל האלחוטי.
באותה הנימה של בחינת הרמקול ביחס לרמקולים למחשב ולא בהשוואה למערכת קולנוע ביתית, השתמשתי בקטעי וידאו חדשים ופשוטים יותר מאשר אלו המשתמשים אותי לבחינת רמקולים/רסיברים/מזרימי מדיה.

הקטע הראשון היה פרק בסדרת 'תיאורית המפץ הגדול' (The Big Bang Theory), הפרק האחרון בעונה הרביעית.
הסדרה היא סדרת קומדיה אשר אינה מכילה שום קטעי אודיו מאתגרים - הדמויות נשמעו היטב ולא היו קולות צורמים או עמומים. הרמקול תיפקד היטב, אולם אין לי שום דבר מיוחד להגיד עליו מעבר לזה שהוא עשה את העבודה.

הקטע השני היה הסרט ת'ור (Thor) - זהו סרט אקשן המספר על עלילות האל הנורדי.
כמצופה מסרט אקשן הוא מכיל מספר קטעי  אודיו נמוכים וחזקים.
פה הרמקול קצת התייאש ופשוט לא ירד לצלילים הנמוכים. יכולתי לשמוע את הפלסטיק צועק די.
לאחר סיום הקטע, ניתקתי את הרמקול ועברתי לראות במערכת הקולנוע ביתי שלי, מכיוון שחווית האודיו היא חלק בלתי נפרד מהנאה מסרט (בפרט בסרט כמו Thor, שאין ממש סיבה אחרת לראות).

 


< עמוד הקודם: מבוא המאמר המלא עמוד הבא: סיכום >


נושאים מקושרים

ניידים
ניידים


תגיות


דרגת קושי: 1
בהקשר זה

 עוד על בשיתוף עם HTMobile


המאמר הפופולרי ביותר בתחום בשיתוף עם HTMobile:
iXtreamer - סטרימר משולב תחנת עגינה לאייפון (iDevice)
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht