עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

כותונת הפסים של הקולנוע הביתי

07/03/2005 - 08:00


עמוד הקודם: הקדמה | המאמר המלא

 
 
 

הפתעה! 

כל זה מפתיע מאוד לרוכשים החדשים של מסכים ביחס 16:9 (מקרנים, פלאזמות או מסכי LCD) אשר ציפו להיפטר אחת ולתמיד מהפסים השחורים. במסכים כמו פלאזמה, הפסים הללו אינם סתם רזולוציה אבודה, אלא שהם יכולים לגרום לנזק ממשי לאורך זמן - על ידי צריבת המסך!

כאמור, הפסים קיימים כיום בעיקר בגלל דרישת הקהל שלא לאבד פרטים מהסרט המקורי. כאשר רוכשים כיום סרטים ביחס 4:3 או 16:9, יש גם לשים לב ליחס המקורי של התמונה על מנת להבין עד כמה הפסים יהיו רחבים.

חשוב גם לדעת כי במקרים מסויימים הגירסאות השונות (4:3 מול 16:9) שונות באופן יותר משמעותי. בסרט BUG´S LIFE, למשל, נוצרו שתי גירסאות שונות של הסרט בכדי להפוך את הסרט לאופטימלי עבור שני המקרים. דמויות הוזזו על גבי המסך בכדי לכסות את כל מרווח המסך באופן היעיל ביותר.

בלינק זה ניתן לראות דוגמאות של דרכים שונות לטפל בהבדל בין "הגירסא הרחבה" (WIDESCREEN) אשר מיועדת למסכים רחבים, לבין "הגירסא המלאה" (FULLSCREEN) המיועדת למסכים ביחס 4:3.

המסקנות הן שלא ניתן להתחמק לחלוטין כיום מהפסים הללו. הם משודרים בתכנים של טלויזיה רגילה (פרסומות, סדרות וסרטים) על מנת לתת תחושה יותר "קולנועית" לתמונה. במקרה של שידורי טלויזיה כאלה - מדובר על בזבוז טהור של רזולוציה. ממירי YES מאובזרים, למשל, באפשרות לתמוך בשידורים בשיטה האנאמורפית ואכן נעשו צעדים בכיוון הזה (שודרו מספר סרטים בפורמט זה בערוץ יעודי אשר הופעל למשך סוף שבוע בודד). הניסוי לא הוארך, ומדי פעם יס מכריזה כי בעתיד הקרוב היא תשוב לשדר בפורמט זה. היתרון בתכנים כאלה היא שרוחב הפסים יורד, והרזולוציה האפקטיבית, שמגיעה למסך שלנו, עולה.

במסכים רבים ובפרוססורים חיצוניים, ניתנת האפשרות לשנות את יחס המסך ואף להוסיף ZOOM לתמונה. בכך ניתן להעלים את הפסים השחורים (או להפחיתם) על חשבון חדות התמונה ומידע בצידי המסך.


< עמוד הקודם: הקדמההמאמר המלא


נושאים מקושרים

וידאו
וידאו


עוד מ: oferlaor
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

4.6
(10) הצבעות

בהקשר זה

 איך לקרוא מאמרי וידאו (חלק א)
 איך לקרוא מאמרי וידאו (חלק ב)
 מסך פלזמה או LCD?
 תנע זויתי ב-LCD
 ביקורות וידאו
 מדריך לכיול YES IMPACT
 איזה גודל וסוג מסך אני צריך?
 100HZ במסכי LCD
 תאורת LED במסכי LCD
 עוד על וידאו


המאמר הפופולרי ביותר בתחום וידאו:
כל מה שרצית לדעת על מסכים = טיפ היום
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht