עוד אפשרויות

Google translateGoogle translate
RSSמאמרים וחדשות RSS
קישור לעמוד זהLinkback
גרסא להדפסהגרסא להדפסה
del.icio.usשמירה ב del.icio.us
DIGGהמלצה ב-DIGG

מאמרים מהקבוצה

מזרימדיה: Popcorn Hour A-110

02/10/2008 - 07:00


עמוד הקודם: ניגון פורמטי אודיו מתקדמים | המאמר המלא | עמוד הבא: קבצי אודיו, תמונות וניווט >

 
 
 

ניגון תכני וידאו

Elephants Dreamזה החלק הכי מעניין כמובן. הושם כאן דגש על קבצים בקצב נתונים גבוה, קידודים מתקדמים ומגוון רב של פורמטי וידאו פופולאריים.

את הבדיקות התחלתי עם Elephants Dream. למי שלא מכיר, זהו אחד הפרויקטים של מפעל ה Blender.org אשר עושה שימוש בתוכנות Open Source ובכך ליצור סרטים שהינם חופשיים לשיתוף גם כן.
ה Elephants Dream הינו בפורמט MPEG-2, רזולוציה של 1080p24 ו- CBR של 48Mbps - בהחלט מועמד מתאים לבדיקת יכולת ניגון קבצי וידאו בקצב נתונים גבוה לאורך זמן.

ה A-110 לא הראה שום קושי בניגון של קובץ זה ולכן עברתי לקובץ הבדיקות הבא. קטע קצר מ Ice Age אשר הגיע ישירות ממעבדות Syabas עצמן. החברה עושה שימוש בקובץ זה על מנת לבדוק שלא התקיימה רגרסיה בכל פעם שהם מבצעים שינוי בקוד ה Playback. גם כאן, הקובץ בפורמט MPEG-2, רזולוציה של 1080p24 ו CBR של 41Mbps. גם כאן לא נתקל ה A-110 בשום קושי לנגן כהלכה את הקובץ.

חשבתי לעצמי כי הגיע הזמן לפורמטים קצת יותר מתקדמים. עברתי למקור הטוב ביותר כיום עבור משתמש ביתי, ריפים 1:1 של כותרי Blu-ray. יש לציין כי קבצים אלו משמשים כמקור לקידודי mkv רבים. במהלך הקידוד מתבצעת הורדה של קצב נתוני הוידאו, הורדת שפות נלוות, השמת פילטרים מיוחדים על מנת לחדד את התמונה על חשבון פרטים אחרים ולעיתים גם הורדת רזולוציה. בשל כך, תמיד רצוי להשתמש בקבצי M2TS כמקור מכיוון שהם מהווים כאמור את המקור הנעלה ביותר מבחינת איכות הוידאו והאודיו.

רזולוציית הקבצים הייתה 1080p24 כמובן והקידוד נע בין MPEG-2 ל VC-1 ועד ל MPEG-4 AVC, כל שלושת הקידודים הקיימים כיום מעל כותרי Blu-ray. מכיוון שהצ´יפ עליו בנוי ה A-110 מכיל תמיכה ברמת חומרה בפרופיל 4.1 עליו מבוסס פורמט ה Blu-ray, לא הייתי אמור לצפות לקשיים בניגון תכנים מסוג זה - וכך באמת היה הדבר.


Apocalypto נוגן בצורה נפלאה.

כותרים כמו The Fifth Element Remastered, Hulk, 3-10 to Yuma, Apocalypto, Rambo, Simpsons, Ratatouille ועוד רבים נוגנו ללא תקלה. לא משנה עד כמה תובעני היה קצב הנתונים (עד ל 45Mbps כאשר מתוך נתון זה הפסקול תופס 10Mbps בפורמט DTS-HD Master Audio), ה A-110 לא הראה שום סימני חולשה או גמגומים שונים בתצוגת הוידאו.


Rambo - סרט נפלא ותובעני לבדיקת ה A-110

מי שעושה שימוש בריפים של Blu-ray כאחד המקורות הראשיים עבור תכני הצפייה שלו, פתרון כמו ה A-110 יכול להוות פתרון נאה. כאשר בהמשך השנה ישולב בשאיפה תמיכה בתפריטים (בדומה לתפריטים של כותרי DVD), הפתרון יהיה מושלם ומקביל לנגן Blu-ray ייעודי. חשוב לציין כי לא קיימת תמיכה בכותרי +BD ויש צורך לעשות שימוש בריפים אשר הוסרה מהם שכבת הגנה זו.

כותרי ה Blu-ray הינם די גדולים בנפחם ונעים לרוב בגודל של כמה עשרות ג´יגה. גודל זה לרוב הינו גדול מידי עבור ה Average Joe ולכן קיימות קבוצות של אנשים אשר מקודדים את הסרטים הללו לגודל קטן יותר להורדה. התהליך כולל לרוב השמטה של פסי קול נוספים מעבר לפסקול המרכזי, החסרה של תוספות וקידוד מחדש של הוידאו על מנת להפחית את קצב הנתונים. כל הפעולות הללו נעשות במטרה להוריד את גודל הקובץ הסופי מעשרות ג´יגה לכמה בודדים אשר נפוצים לרוב בתוך קונטיינר ה mkv הנפוץ. לעיתים גם נוספים פילטרים שונים על מנת להוריד גרעון, לחדד את התמונה ועוד.
כפי שכבר הבנתם, תהליך זה דורש מיומנות מצד העושה אותו וקיימים מקרים בהם הוא לא מבוצע כהלכה.

Transformers - קידוד מעולה בקצב נתונים של 12Mbps, פרופיל 5.1 עם Ref Frames של 8

ה A-110 ידע לנגן בהצלחה את רוב קבצי ה mkv MPEG-4 AVC שהוזן (החל מ 720p ועד ל 1080p עם קצב נתונים של 26Mbps). כאשר הוא נתקל בקובץ mkv בעל פרופיל מעט שונה מהסטנדרט, הוא סירב לנגנו או ניגן אותו עם תקלות. זוהי מגבלה מסויימת, אך כל עוד מזינים אותו בשחרורים מקובלים מקבוצות שחרור מוכרות ובעלות מוניטין - מגבלה זו לא תצוץ בפני משתמש נורמטיבי. יש לציין כי מספר הקבצים אשר לא נוגנו לי כהלכה ניתן לספירה מעל אצבעות יד אחת ובכל אופן, קבצים בעייתים אלו נמצאים כרגע בבדיקה אצל Syabas ויהיה ניתן למצוא תיקון לאלו באמצעות עדכון קושחה עתידי.

כאשר פרופיל קובץ ה mkv הינו 4.1, כל הקבצים ינוגנו כדבעי, ללא תלות בקצב הנתונים בשל התמיכה המובנת בחומרה לפרופיל זה. כאשר הקבצים בפרופיל 5.1, נכנס לנו פרמטר נוסף לתמונה, ה Ref Frames. מקודדי הסרטים לרוב מגדירים מבורות קידוד בפרופיל 5.1 ו Ref Frames גבוה מחשיבה כי מספר גבוה מבטיח איכות גבוהה יותר, אך זהו לא המקרה כאן. קידוד שכזה מבטל את התמיכה הרישמית בפענוח בחומרה ועלול לגרום לגמגומים וניגון קלוקל במצבים מסויימים. אני אישית נתקלתי בגמגום בודד כזה (מתוך כמה עשרות קבצים) כאשר התוכן הוזן דרך כונן קשיח USB. יש לשער כי קצב הנתונים הנתמך דרך ממשק ה USB ישתפר בעתיד ואז מגבלה זו תעלם.


300- נוגן מצויין.

חשוב לציין כי מגבלת פרופיל גבוה מ 4.1 הינה כזאת אשר קיימת בכל מזרימי המדיה השונים. כיום המודעות בנוגע לקידוד בפרופיל 4.1 על מנת להעניק תמיכה בפענוח בחומרה במגמת עלייה בקרב מקודדי הסרטים, כתוצאה מכך כמות נכבדה מהשחרורים כיום הינם בפרופיל 4.1 אשר לא יגרמו לבעיות בניגון ויבטיחו חווית צפייה כשירה.

אין לצפות עכשיו כי רוכשי המזרימדיה השונים יתחילו להכנס לקרבי קבצי הוידאו השונים על מנת לבדוק אם הם עובדים כשורה, הרי אחת הסיבות שהם בחרו במזרימדיה ולא HTPC הינה על מנת לחסוך את הזמן אשר נדרש להתעסקות זו. סביר להניח כי רוב התכנים אשר תבחרו לצפות יעבדו כנדרש על ה A-110 ולאחר זמן מה בכלל תגידו שאני הוזה והכל עובד, אך אם פתאום תיתקלו בקובץ אשר לא גמגם קלות בסצנה מסויימת  - עכשיו לפחות תדעו את הסיבה.

ניתן לומר כי קבצי ה mkv הינם המקור הפופולארי ביותר כיום בזירת תכני הוידאו להורדה. קבצים אלו נהפכו סטנדרט מקובל לצפייה מכיוון שהם מהווים פשרה נוחה ומקובלת של איכות יחסית לגודל הקובץ. בשל כך, תמיכה בסוג קבצים כאלה הינה די קריטית להצלחתו של כל מזרימדיה.

לגבי תמיכה בעברית, ה A-110 בעל יכולת הצגה טבעית של תרגומים בשפת הקודש, פשוט העניקו לקובץ התרגום (לרוב קובץ SRT) שם זהה לקובץ הוידאו וחסל - התרגום יוצג בצורה נאותה ללא שום המרות מייגאות.
תמיכה בשמות קבצים בעברית עדיין לא קיימת נכון לזמן כתיבת הביקורת, אך חברת Syabas דואגת לנושא ותמיכה זו אמורה להגיע בקרוב. 

DivX, Xvid, DVD ISO

מי שקונה מזרימדיה כמו ה A-110 כיום, כמובן שלא יזין אותו בתכנים מסוג זה, זהו מעשה עוון בכלל לצפות בכלל בתכנים בעלי רזולוציה כזאת נמוכה לפי דעתי ולא הייתה לי כלל כוונה לבזבז פיקסלים פה עליהם, אך רעייתי האהובה הפצירה בי שאני אקדיש מעט זמן לנושא. אם אין ל A-110 יכולת לנגן בהצלחה את ה DivX, XviD וקבצי ה ISO של הילד, אז אני לעולם לא אקבל אור ירוק להכניס מזרימדיה שכזה לסלון הביתי.


Dora & Boots - אחד מתכני ה DVD & DivX הפופולריים ביותר אצלי.

שמחתי לגלות כי ה A-110 לא נתקל בשום מעצור בניגון תכנים קלילים אלו. טלטאביס, רינת, דורה ובוטס נראו במלוא הדרם ולבית חזר השקט. בניגון DVD ISO קיימת אפילו אפשרות לעשות Zoom של 100, 133, 200 ו-400% כאשר בכל מצב יש לנו יכולת להזיז את חלון ה Zoom. אפשרות חמודה, אך לא ממש שימושית. חשוב לומר כי מספר קבצי ISO & IMG לא נוגנו מסיבה מסויימת, התקלה דווחה ובימים אלו ממש Syabas עובדת על תיקון לנושא.

למי שיש ברשותו מספר מדיות DVD, ישמח לדעת כי ניתן לחבר כונן USB DVD חיצוני ולנגן דרכו את כותרי ה DVD שברשותכם עם מגבלה קטנה, הצ´יפ הראשי ב A-110, ה SMP8635, איננו תומך בהצפנת CSS ולכן כותרי ה DVD שתרצו לנגן יהיו צריכים להיות חסרים הגנה שכזאת.

יש לציין כי שרת ה myiHome איננו תומך בקבצי ISO ועל מנת לנגן אותם יש צורך להשתמש ב NFS או SMB.
אם כבר מזכירים את שרת ה myiHome, רצוי לומר כי כרגע קיימת גרסת Beta שלו אשר מאפשרת הכנסת Plugin מסוג MovieJukeBOX אשר תתרום למכשיר להיות מזרימדיה ידידותי מעין כמוהו.


< עמוד הקודם: ניגון פורמטי אודיו מתקדמים המאמר המלא עמוד הבא: קבצי אודיו, תמונות וניווט >


נושאים מקושרים

4K ו-UHD
4K ו-UHD
וידאו
וידאו


עוד מ: ziv_r
תגיות


דרגת קושי: 1
דירוג הכתבה

דירוג ממוצע:

4.8
(32) הצבעות

בהקשר זה

 הקלטת HDTV
 מזרימדיה מול HTPC
 ביקורות HDTV
 הסקירה המלאה על yesMax HD
 עוד על 4K ו-UHD


המאמר הפופולרי ביותר בתחום 4K ו-UHD:
מזרימדיה: Popcorn Hour A-110
תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht