החורף קרב ובא. מהו מפסק הדוד החכם המומלץ ביותר כיום?

SIRI, CORTANA, ALEXA, ECHO, GOOGLE HOME, HOME PAD, שלטים חכמים, KEY PADS, אפליקציות
derpson (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 6 פעמים
קיבל תודות: 0

החורף קרב ובא. מהו מפסק הדוד החכם המומלץ ביותר כיום?

נושא שלא נקרא #1 

לקראת החורף שיבוא אלינו בקרוב, מחפש לשדרג את מפסק דוד החשמל, שממילא מתחיל להראות סימני גסיסה (פלסטיק מתיישן), במפסק חכם שיאפשר להדליק ולכבות את הדוד מרחוק.

ממה שראיתי, יש היום שלוש אפשרויות מובילות בשוק. אשמח לשמוע חוות דעת עליהם.
סוויצ׳ר - switcher
סוויצ׳היט - switcheat
כרומגן smart
עריכה:
ציינו בשרשור גם את סמארטגרייד - Smart Grade בתור אופציה

בגדול נראה לי שכלל המפסקים די דומים אחד לשני. כולם עולים סביב ה-300 ש״ח ללא קופונים ומבצעים מיוחדים. אני לא אופתע אם על המדבקה באחוריהם חתום אותו מפעל סיני שמייצר את כולם ורק מחליף את הצבע של הלד.

על הסוויצ׳ר קראתי שהמון התאכזבו מהגרסה הראשונה שלו אך אלה שרכשו את הגרסה השנייה מצאו בה נחמה והיא סיפקה את מבוקשם. עם זאת, אני לא בטוח כמה קל לי לסמוך על חברה שדי פישלה בגרסה הראשונה.

נראה שאלה שרכשו את הסוויצ׳היט די מרוצים ממנו. למרות שאין הרבה כאלה.

הכרומגן נראה כשחקן החדש ביותר בשוק ולא מצאתי יותר מדי ביקורות עליו. עם זאת, ייתכן שמדובר בחברה שיש לה גב חזק יותר מהחברות האחרות ואולי יהיה אפשר לצפות ממנה ליותר תמיכה למוצר?

אחד הדברים שנראו לי חשובים ולא הצלחתי ללגמרי להבין אם הם קיימים או לא במפסקים היא האפשרות לתפעול ידני של המפסק. כלומר, כאשר אני נמצא בבית, במרחק שני מטרים מהמפסק, לא רואה טעם להוציא את הטלפון ולהתחיל להפעיל אפליקציות אם אני יכול פשוט ללחוץ על כפתור פיזי במפסק עצמו ולהפעיל/לכבות את הדוד.

כמו כן, האם יש למי מהמפסקים הנ״ל אפשרות לעבוד עם אפליקציות צד שלישי שאינן אלה שמסופקות על ידי היצרן?

וגם, אם המפסקים האלה ממילא כנראה מיוצרים איפשהו במזרח, אין איך להשיג מפסק דומה מבית היוצר של שיאומי/עליאקספרס במחיר זול יותר?

תודה מראש וחג אורים שמח.
נערך לאחרונה על ידי derpson ב 02/12/2018 9:45, נערך פעם 1 בסך הכל.

Catskinner
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
נתן תודות: 123 פעמים
קיבל תודות: 940 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

המפסקים האלו עם האפליקציות שלהם הם מערכות סגורות. אי אפשר להתחבר שלא דרך האפליקציה, חוץ אולי מהסוויצ'ר שיש לו ממשק ל IFTTT ולאלקסה לפחות כך היה בפעם האחרונה שבדקתי. רוב הסיכויים שזה עדיין כך כי עד היום הם לא מסוגלים לבצע החלפה של שעון חורף/קיץ כמו שצריך אז סביר שגם היתר עובד בדיוק כפי שאני זוכר.

אני אחד מאלו שאכל המון קש עם הסוויצ'ר דור ראשון וזה שרף לי את החברה לכל החיים. בסופו של דבר החלפתי את ה POS במתג Z-WAVE המחובר למגעון בארון חשמל ושנשלט גם ידנית וגם דרך מערכת הבית החכם. מאוד אמין וגם לא דורש להסתמך על שירותי ענן.

זה גם עונה בעקיפין לשאלה שלך לגבי יצרנים אחרים מסין. החוק בארץ הוא שמתג לדוד מים חייב לנתק גם פאזה וגם אפס. עד כמה שידוע לי רק המתגים תוצרת הארץ מנתקים גם את האפס ולכן צריך לחבר דרך מגעון.
מעצבן אותי כשאומרים "אני ילך, אני יקנה". מעצבן אותי עוד יותר כשכותבים את זה.

nangel
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 2 פעמים
קיבל תודות: 19 פעמים

תבדוק Thermobit

נושא שלא נקרא #3 

יש לי את הדור הראשון כמה שנים וכיום יש לדעתי ממשק שגם מאפשר שליטה מרחוק.
היחוד שלו זה שהוא מחמם את הדוד אוטומטית בהתאם לכמות המים החמים שיש כבר בדוד. במיוחד בחורף הישראלי שיום יכול להיות שמשי ויכול להיות מעונן זה מאוד מאוד שימושי.
בשורה התחתונה אחרי שהגדרנו אותו פעם אחת אנחנו לא נוגעים ויש מספיק מים למי שצריך להתקלח גם בבוקר וגם בערב בהתאם למזג האויר.

Chura
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 163 פעמים
קיבל תודות: 285 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

אני לא מבין בזה הרבה עדיין, אבל כן יכול להגיד לך שכרומגן משתמשים בדילאור, שיש להם את סמארטגרייד, ואני חושב שגם סוויצ'היט מבוססים דילאור.
Configure Terminal
Write Erase
reload
(6)

Chura
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 163 פעמים
קיבל תודות: 285 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

Catskinner כתב:אני אחד מאלו שאכל המון קש עם הסוויצ'ר דור ראשון וזה שרף לי את החברה לכל החיים. בסופו של דבר החלפתי את ה POS במתג Z-WAVE המחובר למגעון בארון חשמל ושנשלט גם ידנית וגם דרך מערכת הבית החכם. מאוד אמין וגם לא דורש להסתמך על שירותי ענן.
...
· אפשר קצת פירוט בבקשה ?

Catskinner
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
נתן תודות: 123 פעמים
קיבל תודות: 940 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

@Chura
·אתה תוכל למצוא את כל המידע בשרשורים קודמים העוסקים בחיבור דוד מים/שמש למתג Z-Wave מדגם SIR-321.

בגדול זה דורש לזמן חשמלאי שיחבר בארון החשמל מגעון (Contactor) שאליו מתחבר המתג והדוד. המתג ממתג את המגעון שבתורו מנתק או מדליק את הדוד כך שאין חשיבות לניתוק האפס במתג עצמו. המתג עצמו מתחבר ב Z-Wave לבקר של הבית החכם ובו מתכננים את התרחישים וקובעים את הלוגיקה להפעלה. אני משתמש בתור בקר במחשב קטן שהוא בערך בגודל של Raspberry Pi ושמריץ Windows 10 ומערכת הבית החכם היא openHAB החינמית.

התרחישים שלי עובדים לפי ימי שבוע,, נוכחות בבית וטמפרטורה חיצונית. לקח משהו כמו 30-40 שורות כדי להגיע למצב שבו אני כבר לא מסתכל יותר על הדוד או נוגע במסך הבקרה. כל השליטה מתבצעת מקומית ללא תלות בגישה לספק שירותים בענן חיצוני.

היתרון הגדול מבחינתי הוא השילוב במערכת הבית החכם. מהרגע שיש למערכת מודעות כללית על הסביבה לא צריך לשבור את הראש על הכנסת חיישן מים לדוד שממילא לא נותן מידע מדוייק יותר לגבי הצורך בהדלקת הדוד מאשר הפעלת טריגר בנוסח "אם יש 2 אנשים בבית והשעה 5 בבוקר והטמפרטורה בחוץ היא מתחת ל 25 מעלות צריך להדליק את הדוד 30 דקות". יתרון נוסף הוא שלמתג יש אפשרות הפעלה ידנית ל 30, 60 ו 120 דקות בלחיצת כפתור כך שגם במקרה של קריסה עדיין אפשר להתקלח עם מים חמים - להבדיל מהסוויצ'ר דור ראשון שלא היה מאפשר הפעלה ידנית כאשר התקשורת הייתה נופלת, מה שהיה קורה בערך בפעמיים בשבוע והיה מכניס אותי לחרדות ועצבים בכל בוקר.

derpson (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

Re: תבדוק Thermobit

נושא שלא נקרא #7 

nangel כתב:יש לי את הדור הראשון כמה שנים וכיום יש לדעתי ממשק שגם מאפשר שליטה מרחוק.
היחוד שלו זה שהוא מחמם את הדוד אוטומטית בהתאם לכמות המים החמים שיש כבר בדוד. במיוחד בחורף הישראלי שיום יכול להיות שמשי ויכול להיות מעונן זה מאוד מאוד שימושי.
בשורה התחתונה אחרי שהגדרנו אותו פעם אחת אנחנו לא נוגעים ויש מספיק מים למי שצריך להתקלח גם בבוקר וגם בערב בהתאם למזג האויר.
...
תודה, איכשהו פספסתי אותו.

עם זאת, נראה כמו תוספת של סיבוך שלא באמת נחוצה. הרי בדוד החשמל כבר מותקן תרמוסטט פשוט וזול שמכוון אצלי ל-55 מעלות. בהסבר על המוצר טוענים שהיתרון הוא שהתרמוסטט הרגיל ממוקם בתחתית הדוד ואילו התרמוביט ממוקם בחלקו העליון. נראה לי שזה ההבדל העיקרי בין השניים ואילו התקשורת האלחוטית בין התרמוסטט לבקר היא גימיק שאינו נחוץ באמת.

מה עוד שמשיטוט באתר המוצר לא התרשמתי יותר מדי: קישורים לא עובדים בתחתית האתר, ביקורות של לקוחות שרצופות בשגיאות כתיב (אולי זה מראה על אמינות הביקורת דווקא). וגם, thermobit צריך להיות מתועתק כ-תרמוביט ולא טרמוביט במיוחד אחרי שידעו שנכון לכתוב תרמוסטט ולא טרמוסטט.

ahiel
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 42 פעמים
קיבל תודות: 112 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

@derpson
·אגב גם הטרמוביט מותקן בתחתית הדוד, נכנס לאותו שרוול של הטרמוסטט בדיוק...

nangel
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #9 

@derpson
יש מבחינתי לטרמוביט 2 פיצ'רים שימושיים:
1. מפעיל את הדוד רק אם צריך (וכמה שצריך). שימושי לדוגמא בימים שיש/אין שמש וזה בישראל חצי-שנה. שימושי גם אם בבוקר מתקלחים לדוגמא 2 אנשים ובערב רק אחד ואז טרמוסטט על טמפרטורה קבועה מבזבז זמן פעולה
2. אפשר לראות על המסך כמה מים יש. אין יותר מקרים שנכנסים למקלחת קפואה גם אם זה שלפניך התפנק יותר זמן מבד"כ במקלחת

עדיין בקלות אפשר להדליק ולכבות ידנית.

יכול רק לומר שאחרי שימוש במשהו חכם ולא "סתם" עם אפשרות להדליק ולכבות מרחוק אני ממליץ בחום לבחור פתרון חכם כזה או אחר. הרי למה שאתה תחליט מתי להדליק את הדוד אם המחשב יכול לעשות את זה בשבילך וכנראה שלא פחות טוב?

mp3lll
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון ה-20K
חבר במועדון ה-20K
נתן תודות: 134 פעמים
קיבל תודות: 1006 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

סוויצר בגלל אלכסה וגוגל הום.
"הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם" - אין יותר אקטואלי מזה.

Arie10
סמל אישי של משתמש
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 16 פעמים
קיבל תודות: 177 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

יש לי SWITCHEAT כבר שנה שניה וכולם מרוצים.
אפליקציה פשוטה.

derpson (פותח השרשור)
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #12 

@ahiel

והוא איכשהו מצליח לזהות את הטמפרטורה בחלקו העליון של הדוד? אולי עם חיישן אופטי כלשהו?

פשוט באתר המוצר כתוב:

״הבקר לוקח בחשבון את הטמפרטורה האגורה במיכל ואינו מפעיל את גוף החימום ללא צורך במקרה שהוא מזהה טמפרטורה גבוהה מזו שנקבעה בתוכנית (כפי שקורה בדודי השמש או במערכות סולריות אחרות
טרמוביט בודק את הטמפרטורה בחלקו העליון של הדוד, שם שכבת המים היא החמה ביותר ולא כפי שנעשה בדודים בארץ כאשר התרמוסטט המכאני קבוע בתחתית הדוד (ששם נמצאת שכבת המים הפחות חמים) והוא אינו " יודע" מה קורה בשכבה החמה״
...

@nangel

כנראה שלא הבנתי בדיוק מה סט החיישנים שמגיע איתו. תוכל בבקשה לפרט אילו חיישנים כלולים במוצר?
הרי התרמוסטטים הקיימים, אם הם מכוונים על טמפרטורה סבירה של ~50C דואגים לכבות את גוף החימום כשהטמפרטורה בדוד מגיעה לטמפ׳ שאליה הם מכוונים.

איך בדיוק מודדים כמה מים יש בדוד?
אני מדמיין לעצמי שאפשר לעשות זאת עם רצועה של חיישני טמפרטורה שמתוחה לאורכו של כל הדוד ובעזרתם ניתן לזהות את גובה שכבת הערבוב בין המים החמים לקרים בדוד וכך גם לחשב את נפח המים החמים שיש בו. האם כך הדבר או שמא יש פטנט אחר למדידת כמות המים החמים?

ahiel
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 42 פעמים
קיבל תודות: 112 פעמים

נושא שלא נקרא #13 

@derpson
·לפני כמה שנים התקנתי טרמוביט אצלי, ואני אומר לך שזה נכנס לשרוול של הדוד. אולי הם רוצים שתחליף שרוול אבל גם בזמנו שדיברתי עם היוצר של זה הוא לא אמר שיש שינוי בנושא הזה בדוד.

מתוך ניסיון אני אומר לך הם מודדים כמו הטרמוסטט, אם למישהו יש עדכון אני אשמח להתעדכן.
כמובן אם יש לך שרוול ארוך (כרומגן דיגיטל) אז זה יהיה יותר מדויק

nangel
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #14 

@derpson
כמות המים החמים בדוד מוערכת על-ידי הטמפרטורה שליד החיישן. ככל שהטמפרטורה גבוהה יותר זה אומר שיש יותר מים חמים והם מצליחים להשפיע יותר על החיישן.
במקרה של טרמוביט החיישן מורכב בקצה של הטרמוסטט הסטנדרטי ולכן מעשית הוא גבוה בכמה ס"מ בלבד ממנו.

אני לא חושב שהטרמוביט מודד יותר מדוייק. הוא כן מאפשר לראות מה הטמפרטורה וכך להעריך כמה מים יש. בנוסף הוא מאפשר לשנות את טמפרטורת היעד כדי להגדיל/להקטין את כמות המים המבוקשת. שם היתרונות מבחינתי.

Fungus
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0

Re: החורף קרב ובא. מהו מפסק הדוד החכם המומלץ ביותר כיום?

נושא שלא נקרא #15 

לאחר מחקר הגעתי להתלבטות בין Swicheat ל - Thermobit.

הייתי שמח לדעת בפירוט האם בשניהם האופציה להגדיר כיבוי אוטומטי לאחר הדלקה.
ואם כן האם אפשר להגדיר כל זמן או שיש מינימום .

תודה!

שלח תגובה

חזור אל “עוזרות קוליות, שליטה ובקרה”