בית חכם מבוסס על openHAB המדריך השלם (מתעדכן)

SIRI, CORTANA, ALEXA, ECHO, GOOGLE HOME, HOME PAD, שלטים חכמים, KEY PADS, אפליקציות
ahiel
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 42 פעמים
קיבל תודות: 112 פעמים

Re: בית חכם מבוסס על openHAB המדריך השלם (מתעדכן)

נושא שלא נקרא #736 

@zoviraxאכן הם ירדו מאקליפס ולכן צריך להתקין.
מבחינת influx יש סקריפט לתקן את זה...
אם המידע הישן לא חשוב לך אפשר גם למחוק את כל הטבלאות שיתחיל מחדש (יותר פשוט). הנה דוגמא לסקריפט שמתקן את ה-4 items שמוגדרים בהתחלה

קוד: בחירת הכל

MEASUREMENTS=$(cat << EOF
item1
item2
item3
item4
EOF
)

command="SELECT value::integer INTO temp FROM measurement; DROP MEASUREMENT measurement; SELECT value::integer INTO measurement FROM temp; DROP MEASUREMENT temp;"

for m in $MEASUREMENTS; do
    echo "Updating $m..."
 influx -database 'openhab_db' -username 'admin' -password 'mypass' -execute "$(sed "s#measurement#$m#g" <<< $command)"
done

zovirax
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון ה-15K
חבר במועדון ה-15K
שם מלא: zovirax
נתן תודות: 269 פעמים
קיבל תודות: 303 פעמים

נושא שלא נקרא #737 

@ahiel
כבר הסקריפט הזה הופעל על ה items הרלוונטים 😀
לקח לי מלא זמן להבין שהם ירדו מהבילדאין.
תודה לעולם שיש docker
תוך רבע שנייה כבר היה לי mosquitto

שלא לדבר שהעדכון לקח בערך שלוש דקות
קצת לנקות קשקושים של legacy ואני כבר פרודקשיין
מינימום דאוןטיים

chenta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 22 פעמים
קיבל תודות: 29 פעמים

Re: OpenHab 3.0 ?

נושא שלא נקרא #738 

28/01/2021 13:00  
le1982 כתב:
OpenHab 3.0 מישהו כאן כבר ניסה לעדכן, ושרד כדי לספר?
...
לכל מי שמתעניין ב OH3 אשמח לשתף בחוויות שלי מתהליך השדרוג שעברתי בחודשים האחרונים.
קצת רקע על המערכת שלי:
OH3.0.1, מותקנת על RPi4, 2GB RAM
שירותים נוספים שמותקנים: Mosquitto, Grafana, Zigbee2mqtt+CC2531, openVPN(through PiVPN)

לאחר מספר משחקים שביצעתי עם המערכת החדשה במקביל ל- OH2.5 יציב שרץ על Pi אחר, הגעתי לכמה מסקנות וכך בניתי את המערכת החדשה שלי.
קודם כל החידוש הקונספטואלי המרכזי הוא המודל הסמנטי. זה למעשה ארגון של כל ה- items וה- groups לתוך מבנה היררכי. המודל נראה בהתחלה קשיח אבל בסופו של דבר צריך להבין את מה הוא משרת ובהתאם לזה להשתמש בו. למיטב הבנתי (ויתכן שאני לא מדייק) הדיוק במודל ישפיע בעיקר על ביצועי HABot כי כך הוא יבין טוב יותר מה כל item אמור לעשות. אני עשיתי לא מעט abuse למודל והשתמשתי בתגיות שלא בדיוק מתאימות אבל זה שירת אותי בבניית ה- UI ואולי בגלל שאני לא משתמש ב- HABot אני לא מרגיש שום בעיה.
מעבר לזה חידושים נוספים שראוי לציין:
1. סביבת ממשק חדשה שמכילה דפים (Pages) עם אפשרויות רבות לעיצוב וקסטומיזציה. היא לא מושלמת- אדבר על כך בהמשך.
2. ממשק מעניין שנוסף שעוד לא צללתי אליו הוא יכולת להגדיר מסך שליטה בצורת Floor Plan- זה למעשה תמונת רקע כלשהיא (לאו דווקא של שרטוט הדירה) ועליו אפשר להגדיר פקדים שמבצעים פעולות כלשהן. בגרסא הקודמת יצרתי מסך דומה באמצעות תמונת SVG שהוצגה ב- HABPAnel, יהיה מעניין לראות את האפשרויות החדשות או החסרות בממשק החדש. כשיהיו תובנות אעדכן.
3. קצת שינויים בקוד- נתקלתי בזה בעיקר בחוקים שקשורים לזמן. הם עברו מ- JODA time ל- JAVA time. יש קצת שינויים אבל יש פוסט מעולה על המרות בין הפורמטים עבור OH3:
https://community.openhab.org/t/datetim ... 3-x/107197
4. כמו שגם נרשם במעלה השרשור, למיטב הבנתי ביטלו את האפשרות של Auto Link. אישית לא השתמשתי בזה מעולם אז אני לא יודע לתת על זה פרטים.
5. במידה וההתקנה בוצעה ע"ב openhabian, הוסיפו מנגון מובנה לגיבוי אוטומטי ל- SD חיצוני שמאפשר במידת הצורך לשחזר את הסביבה המלאה כמעט באפס זמן. במקרה שלי ביצעתי את כל ההגדרות אבל יש לי עוד ב- ToDo לבדוק את זה.
6. יש כנראה עוד חידושים ושינויים שפחות הרגשתי. יש על כך תיעוד מלא באתר.
31/01/2021 23:14  
zovirax כתב:
אתם הגדרתם ממשק או שאתם עובדים עם ה sitemap המיושן?
...
לגבי הנושא הזה- אני אישית עובד גם עם ה- pages החדשים וגם עם ה- sitemap הישן והטוב. כמו כן התחלתי לבנות מחדש את ממשקי ה- HABPanel שלי שיש להם יתרונות מסויימים על פני הממשק החדש.
לגבי pages- פרסמתי פוסט בפורום של OH עם דוגמא למה עשיתי אך ורק עם היכולות הבסיסיות, כמובן שמכאן אפשר רק להשתכלל עם custom widgets וכו'. אבל גם ללא כניסה לעולם ה- YAML אפשר לעשות לא מעט.
למי שמעוניין מוזמן לקרוא את מה שפרסמתי-
https://community.openhab.org/t/my-oh3- ... ets/119120

את ה- sitemap שלי אני ממשיך לתחזק ולעדכן בעיקר כי הוא מרגיש לי עדיין מאוד נוח ואינפורמטיבי, פשוט לעבודה אבל אולי הכי חשוב לי- זמין לי בנייד דרך ה- cloud connector גם כשאני לא בבית או סתם מחוץ ל- LAN. אני עובד באייפון, ראיתי שבאפליקציה לאנדרואיד יש גישה לממשק של OH3 ואולי שם הוא זמין גם מחוץ ל- LAN אבל לא בדקתי, אם מישהו התנסה אשמח לשמוע.

להדגמת השימושיות של ה- sitemap- התקנתי על ה- Pi שרת VPN ויצרתי יכולת כיבוי והדלקה שלו דרך ה- sitemap כך שכשאני מחוץ לבית ורוצה גישה ל- LAN, אני יכול להדליק את השירות, להתחבר ל- VPN ולגלוש כאילו אני בתוך הבית (ואז גם ממשק OH3 זמין לי). הסיבה לכיבוי והדלקת השירות היא פשוט עניין אבטחתי- אני לא משתמש ב- VPN בצורה תדירה מאוד והעדפתי שהפורט הזה יהיה סגור כברירת מחדל.
גם על זה פרסמתי פוסט בפורום:
https://community.openhab.org/t/wiregua ... t/91333/17
זה עוד השתכלל מאז, מי שמעניינים אותו פרטים מוזמנים לפנות.
01/02/2021 11:42  
zovirax כתב:
בכל מקרה התקנתי docker של eclipse-mosquitto
...
לגבי זה- יש התקנה מובנית של Mosquitto דרך openhabian-config. מאוד פשוט אבל לפחות בגרסאת openhabian שאני עבדתי איתה יש איזו בעיה שגורמת ל- service של Mosquitto לא לעלות לאחר reboot. יש לזה תיקון לא מסובך אך הוא כן טיפה עם פרטים אז לא אלעה כאן את הקוראים, אם מישהו נתקל ורוצה את התיקון תגידו ואוסיף בהמשך.

28/01/2021 14:14  
jagheadg כתב:
למה לא פשוט להישאר עם קבצי הטקסט הקיימים (אם יש לך)?
...
לאחר המשחקים שלי שכללו התקנה מחודשת של הכל מאפס כמה פעמים התייצבתי על שיטת העבודה המועדפת עלי והיא רובה דרך הקבצים, בדומה לאיך שעבדתי ב- OH2.5. העבודה עם קבצים יותר נוחה לי מאשר עבודה עם MainUI החדש.
1. את רוב הדברים אפשר לבצע דרך הקבצים. שני פוסטים רלוונטיים לנושא זה מהפורום:
איך מגדירים את המודל הסמנטי בצורה טקסטואלית בקבצים:
https://community.openhab.org/t/oh3-sem ... les/112520
הוספת ערכי metadata בצורה טקסטואלית:
https://community.openhab.org/t/oh3-add ... les/112843
2. Things הגדרתי תמיד דרך PaperUI אז עכשיו זה דרך MainUI. לא מאוד שונה.
3. ראיתי מספר אזכורים על בעיות במידה ומגדירים חלק מה- items דרך קבצים וחלק דרך ה- UI. ולכן אני מגדיר את כולם באמצעות קבצים בצורה בלעדית.
4. כאשר עובדים עם קבצים דרך עורך טקסט ייעודי (כמו VS Code למשל) אפשר בקלות לבצע שינויים ע"י Replace in files ובלחיצת כפתור לשנות למשל שם של item. דרך ה- UI זה סיוט. בנוסף ספציפית לגבי שם (Name, לא Label) בכלל לא ניתן לשנות דרך ה- UI אלא אם מוחקים ומגדירים מחדש.
5. חוקים- עם השנים למדתי והתרגלתי לשפת Rules DSL שלהם שמבוססת על Xtend. ב- OH3 יש עוד כמה אופציות כולל JavaScript אבל אני לא ממש מכיר את זה ועוד לא התחלתי ללמוד. בינתיים להבנתי אין כוונה לבטל את התמיכה ב- Rules DSL כך שהרגשתי נוח להעביר את החוקים הרגילים שלי כמו שהם (עד כדי התיקונים הנדרשים), ואולי בהמשך להתפתח עם שפות נוספות.
6. יתרון משמעותי נוסף לעבודה עם קבצים- הגיבוי של הקבצים הוא פשוט מאוד והטעינה שלהם למערכת חדשה גם היא פשוטה. רק צריך לוודא שה- channels מעודכנים ואפשר לפרוס תצורה על מערכת חדשה בלא הרבה מאמץ. הסייג היחיד הוא שעבור ה- Pages אין כרגע גיבוי נוח ל- YAML אז אני כרגע פשוט מעתיק את כל הקוד לקובץ טקסט נפרד עבור כל דף לאחר כל שינוי. (מעבר לתצוגת code, בחירת כל הטקסט Ctrl-A, העתקה והדבקה בקובץ טקסט שנגיש לי מסביבת VSC). קצת מייגע אבל גם לא מאוד נורא.

לסיכום- השדרוג והמעבר לגרסה 3 היה מלווה בהרבה ניסיון וטעיה ולקח לי ברוטו כחודשיים של עבודה (לא משרה מלאה כמובן... 3 ילדים והכל...). אני מודה שאם יש למישהו סביבת 2.5 יציבה ומרוצה מהממשק של sitemap ו- HABPanel, אין מה למהר לשדרג. מה גם שמרגיש לי שהגרסאות הבאות (3.1 וכו') יכילו שדרוגים ותיקונים שיכולים להשפיע על ה- workflow (סתם תחושה מתוך קריאת פסוטים שונים בפורום).
יחד עם זאת, לאחר השוק ההתחלתי צריך לזכור שבסוף זאת אותה מערכת. אפשר די בקלות לעבוד איתה כמו שעבדנו עם 2.5 מבלי לנצל את כל הפיצ'רים החדשים ולהיכנס אליהם לאט לאט. עם כל אלה התנסיתי לא מעט בחודשים האחרונים ואשמח לסייע לכל מי שרוצה לדבר על שדרוג או בעיות ספציפיות.

בהצלחה לכולם!
שמח לתרום גם משהו לשרשור המעולה הזה!!

jagheadg
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 52 פעמים

נושא שלא נקרא #739 

@chentaתודה על הפירוט. התחושה שלי כרגע היא להישאר עם משהו עובד ויציב כי לא מרגיש שכרגע חסר לי משהו ב 2.5
אני גם "משחק" ולומד על הדרך את הסביבה החדשה בדרך מיוחדת שלדעתי לא חשבו עליה.
התקנתי OH3 על דוקר שרץ על PI4 אחר שזרוק באיזה חדר ומחובר לרשת. את כל ההגדרות והמשחקים אני עושה לא על המערכת המבצעית העובדת אלא בצד.
כל ה things זמינים במערכת החדשה מהמערכת המבצעית דרך ה remote openhab server שהוסיפו שמזהה אוטומטית את השרת הישן. מאוד נוח.

chenta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #740 

@jagheadg
זאת אכן דרך מצויינת ללמוד וכך גם אני התחלתי.
13/04/2021 21:51  
jagheadg כתב:
remote openhab server
...
שכחתי מזה באמת- קראתי על זה אבל לא עשיתי בזה שימוש בסופו של דבר. שמח לשמוע שזה עובד טוב.
היו בעיות מיוחדות בגישה ל- Things מהמערכת החדשה?
האם רק ה- Things נגישים או גם items?

razserv2010
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 114 פעמים
קיבל תודות: 66 פעמים

נושא שלא נקרא #741 

בOH2 על רספברי פיי הITEMS לא הצליחו להתסנכרן חזרה לOFF/ON אחרי הפעלה מחדש של המערכת
מישהו יודע אם סידרו את זה בOH3?
הנה הפוסט שכתבתי בעבר שם על זה:
https://community.openhab.org/t/i-can-n ... on-restart

chenta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #742 

14/04/2021 14:21  
razserv2010 כתב:
בOH2 על רספברי פיי הITEMS לא הצליחו להתסנכרן חזרה לOFF/ON אחרי הפעלה מחדש של המערכת
...
לא היתה לי מעולם בעיה אז אני לא יודע להגיד אם היה שינוי. אבל ביצעתי עכשיו בדיקה והכל שוחזר כמו שצריך לאחר הפעלה מחדש.

בפוסט שלך ראיתי שדיברת בעיקר על mqtt. אז וידאתי את זה עם מספר items מסוג switch ואחד מסוג number.

אני מריץ OH3 על RPI4

מקווה שזה עוזר

razserv2010
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 114 פעמים
קיבל תודות: 66 פעמים

נושא שלא נקרא #743 

15/04/2021 11:26  
chenta כתב:
14/04/2021 14:21  
razserv2010 כתב:
...
לא היתה לי מעולם בעיה אז אני לא יודע להגיד אם היה שינוי. אבל ביצעתי עכשיו בדיקה והכל שוחזר כמו שצריך לאחר הפעלה מחדש.

בפוסט שלך ראיתי שדיברת בעיקר על mqtt. אז וידאתי את זה עם מספר items מסוג switch ואחד מסוג number.

אני מריץ OH3 על RPI4

מקווה שזה עוזר
...
תודה, עזרת לי

jagheadg
חבר ותיק
חבר ותיק

Re: ewelink switch

נושא שלא נקרא #744 

13/04/2020 20:15  
didi_b כתב:
קניתי מפסק WIFI של sonoff ללא קו 0 במחשבה לחבר אותו ל openhab בעזרת ifttt אך לצערי לא ניתן להוסיף דברים חדשים לiftt כיוון שזה גרם לעומס על השרתים והחליטו להפסיק את החיבור בניהם.

מישהו הצליח לשלוט במפסק ewelink דרך http או דרך binding אחר?

תודה
...
אז החלטתי לבדוק את הנושא שוב, עבר לא מעט זמן מהפעם האחרונה. להפתעתי גיליתי שיש משתמש שלקח את זה לשלב הבא והנכון ויצר Binding לשליטה על מפסקי Sonoff/eWelink ב openHAB.
ההתקנה כרגע של התוסף היא ידנית, העתקת קובץ ה JAR לתקיית ה addon של oh.
אין צורך לצרוב את המודולים ל tasmota והשליטה מבוססת על חיבור מקומי ברשת (ואולי לגיבוי גם דרך הענן, לא בדקתי), זה פשוט עובד.
הקישור להודעה בפורום:
https://community.openhab.org/t/ewelink ... ing/116141

בגדול יש שתי גרסאות, אחת ל 2.5 והשנייה ל 3 (אני עם 2.5.12).
נתחיל בלהוריד את קובץ ה JAR ולהעתיק אותו לתיקייה addon עם שינוי הרשאה ל openhab.

קוד: בחירת הכל

/usr/share/openhab2/addons
נלך לתפריט ה configuration שם אמור להופיע binding חדש.
נעבור להוספת thing מסוג sonoff ונבחר Sonoff Account, נזין את שם המשתמש והססמה של חשבון ה eWelink.
מייד אחרי זה אפשר לראות ב LOG שהתוסף מריץ גילוי ברשת הפנימית לרכיבים מחוברים (שכבר הוגדרו עם האפליקציה של eWelink).
עכשיו אפשר ללכת ל INBOX ולראות את המכשירים שזוהו ולהוסיף אותם כ items.

jagheadg
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #745 

14/04/2021 9:14  
chenta כתב:
@jagheadg
13/04/2021 21:51  
jagheadg כתב:
remote openhab server
...
שכחתי מזה באמת- קראתי על זה אבל לא עשיתי בזה שימוש בסופו של דבר. שמח לשמוע שזה עובד טוב.
...
אכן יש גישה גם לכל ה items.
עוד משהו מעניין שגיליתי לאחרונה: באפליקציית הנייד (על Android) לשליטה ב OH, נוספה אפשרות להתחבר ליותר משרת OH אחד ולראות את ה sitemap של השרת השני. מגניב. ככה אני עושה נסיונות עם OH3 על שרת אחר בלי להפריע ולשנות כלום בשרת ה production.
נערך לאחרונה על ידי jagheadg ב 16/05/2021 13:33, נערך פעם 1 בסך הכל.

chenta
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #746 

16/05/2021 9:54  
jagheadg כתב:
14/04/2021 9:14  
chenta כתב:
@jagheadg

...
אכן יש גישה גם לכל ה items.
עוד משהו מעניין שגיליתי לאחרונה: באפליקציית הנייד לשליטה ב OH, נוספה אפשרות להתחבר ליותר משרת OH אחד ולראות את ה sitemap של השרת השני. מגניב. ככה אני עושה נסיונות עם OH3 על שרת אחר בלי להפריע ולשנות כלום בשרת ה production.
...
אתה עובד עם האפליקציה לאנדרואיד?
אני עובד עם אייפון ולצערי היא פחות מתקדמת. זנחו אותה אולי??
למשל אני לא יכול לפתוח ממנה את HABpanel ואין לי גישה משם לממשק של oh3.
מבאס... :?

movieman
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 41 פעמים
קיבל תודות: 364 פעמים

נושא שלא נקרא #747 

הייתי מציע לשים את השרשור הזה כ-STICKY ,
כלומר מוצמד למעלה באופן קבוע בפורום "עוזרות קוליות, שליטה ובקרה"

השרשור מכיל המון מידע מרוכז בכל הנוגע ל-openHAB

kmvsbemjammmawhezw
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 25 פעמים
קיבל תודות: 20 פעמים

נושא שלא נקרא #748 

קראתי את ההודעות הראשונות, שהמליצו לקנות dognle zwave אבל גם hub של Xiaomi וחיישנים של Zigbee.
אפשר הסבר למה צריך גם hub וגם dongle?
בנוסף, לפי מה שקראתי Zigbee עובד על תדר 2.4Ghz שעמוס כבר ככה (Wifi,BT, מיקרוגל ועוד), לעומת Zwave שעובד על תדר נמוך יותר 908 MHz.
אז למה שאני אקנה חיישני Zigbee אם יש לי dongle Zwave?
ולמה בכלל לעבוד עם Zigbee?
יש לציין, שאני מתכנן שה Raspberry Pi שאליו יתחבר הdongle יהיה 2 מטר מראוטר אלחוטי חזק (AX3 Pro), כך שלא חושב שמתאים לי Zigbee.

Darklord
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 26 פעמים

נושא שלא נקרא #749 

24/11/2021 11:16  
kmvsbemjammmawhezw כתב:
אז למה שאני אקנה חיישני Zigbee אם יש לי dongle Zwave?
ולמה בכלל לעבוד עם Zigbee?
יש לציין, שאני מתכנן שה Raspberry Pi שאליו יתחבר הdongle יהיה 2 מטר מראוטר אלחוטי חזק (AX3 Pro), כך שלא חושב שמתאים לי Zigbee.
...
ההמלצה היתה להשתמש ברכיבי Zwave עבור מתגים וברכיבי ZigBee עבור חיישנים. חיישני ZigBee יותר זולים ונפוצים. במידה ובחרת להשתמש בטכנולוגיה אחת אז כמובן שאין צורך ב-2 dongles

kmvsbemjammmawhezw
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 25 פעמים

נושא שלא נקרא #750 

24/11/2021 14:30  
Darklord כתב:
ההמלצה היתה להשתמש ברכיבי Zwave עבור מתגים וברכיבי ZigBee עבור חיישנים. חיישני ZigBee יותר זולים ונפוצים. במידה ובחרת להשתמש בטכנולוגיה אחת אז כמובן שאין צורך ב-2 dongles
...
אני בעיקר מתעניין בחיישן עשן (לגילוי שריפה). אז לפי מה שאתה אומר אני צריך לבחור בZigbee.
מפחד שלא יעבוד טוב, כי יש לי ראוטר חזק שיהיה די קרוב לדונגל Zigbee.
איך אתם מתגברים על הפרעות כמו WIFI?

שלח תגובה

חזור אל “עוזרות קוליות, שליטה ובקרה”