שאלות של מתחיל בבית חכם

SIRI, CORTANA, ALEXA, ECHO, GOOGLE HOME, HOME PAD, שלטים חכמים, KEY PADS, אפליקציות
Catskinner
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
נתן תודות: 123 פעמים
קיבל תודות: 940 פעמים

Re: שאלות של מתחיל בבית חכם

נושא שלא נקרא #16 

09/11/2020 17:54  
boubi כתב:
שלום לכולם,

אני מתחיל להתעניין בבית חכם ורוצה קצת להתנסות בזה.
קראתי אתמול על הנושא ובינתיים דיי מבולבל.
יש לי כמה שאלות שעם הנסיון שלכם יוכלו למקד אותי יותר בנושא.

הבנתי שיש בקרים פיסיים של ופלטפורמות לניהול בית חכם.
יש לי NAS ולכן אני רוצה להתנסות ב-home assistant (על docker).
מעבר להתקנה שאני אקרא עליה, איזה מוצרים אני יכול כבר להזמין ולנסות שיעבדו עם הפלטפורמה הזו?
הכוונה אני רואה המון ZB/Vera/Broadlink ולא בטוח אם כל דבר מתאים לHA.
אני רוצה להתחיל עם שקע חכם, מנורה חכמה וראיתי שיש גם סוויצ' (שמחברים אותו לכבל חשמל) שהופך את הכבל לחכם.

אם יש עדיפות למתג חכם אז גם אשקול.
אני רוצה לנסות אולי גם תסריט של חיישן תנועה (מנורה נדלקת בכניסה לאמבטיה)
אז אם תוכלו לכוון אותי למה עדיף וכדאי להתחיל.
יש לי חוש טכני וידע בתכנות אז יכול להתמודד עם קצת קוד ולכן רוצה מע' פתוחה.

תודה לכולם.
...
אותי לימדו שכשנתקלים בבעיה סבוכה הכלל הראשון זה לקחת צעד אחורה, להגדיר מטרות ואז להתחיל לחתוך ולפרוס את הבעיה לפרוסות קלות לעיכול.

נתחיל בזה שההגדרה עצמה מטעה בכלליות שלה. תחת המונח בית חכם גורפים הרבה טכנולוגיות חכמות יותר או פחות. שנית, לא כל פתרון המאפשר פתיחה או סגירת מתגים או הדלקת אורות מצריך בית חכם או אפילו מוגדר כבית חכם.

בגדול יש בעץ האוטומציה הביתית שני ענפים עיקריים: הבית המחובר והבית החכם. הבית המחובר מסתמך על שרתים חיצוניים ועל תקשורת אינטרנט כדי לשלב בין המרכיבים ולהריץ תרחישים. אין שום דבר חכם בבית עצמו ולכן הוא לא דורש דבר מלבד כמה אפליקציות על טלפון או שילוב של עוזרת קולית כמו אלקסה או גוגל. לרוב האנשים זה מספיק ועבורם זה מספיק חכם כדי לענות על הצרכים.

בענף השני תמצא את חסידי הבית החכם הקלאסי. זה שבו יש בקר שעליו מריצים תוכנה שמפקחת על האביזרים בבית ומריצה חוקים ותרחישים. בעקרון, הבית החכם יכול לעבוד גם ללא תקשורת אינטרנט ואם משקיעים מספיק בכתיבת לוגיקה ותרחישים - גם ללא ממשק משתמש. אבל מה, זה מוצר נישה. אין פה הרבה סטנדרטיזציה, זה דורש התאמות אישיות כבדות ולכן זה יותר בחזקת תחביב לרוב המשתמשים.

ברור שיש גם שילובים של בית חכם שהוא גם בית מחובר, אבל נניח את זה בצד כרגע.

אז השאלה היא מה בעצם אתה צריך, כי אם מדובר בהדלקת כמה אורות ולהדליק מרחוק את דוד המים אז אין שום צורך בהוצאות אדירות או השקעת זמן שלרובנו אין.
מעצבן אותי כשאומרים "אני ילך, אני יקנה". מעצבן אותי עוד יותר כשכותבים את זה.

EliranAv
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 9 פעמים

נושא שלא נקרא #17 

אצלי ה-Home Assistent מותקן על השרת Synology דרך ה-Docker - מוגדר על גרסת Latest ככה שמאד קל לעדכן את המערכת,
השימוש שאני עושה הוא:
בעיקר נורות/מנורות חכמות של שיאומי ("יקרים") ו-Tuya ("זולים"),
סווטיצים של טריסים חשמליים ושל דוד חשמלי,
הפעלת מזגנים (תדיראן חכם) - רכיב של "gree" שצריך להוסיף,
אינטגרציה לרסיבר/טלוויזה

אם זה מעניין:
למוצרים של שיאומי (לפחות מה שיש לי) יש שליטת LAN שאפשר להגדיר/לאפשר דרך האפליקציה - מוצרים מעולים.
במוצרי ה-Tuya צריך קצת יותר להתאמץ... יש מדריכים שלמים על איך אפשר להחליף להם את ה-Firmware ל-Tasmota אבל חיפשתי דרך "יותר עדינה", בגדול ניתן להוריד ל-Home Assistant רכיב שנקרא "localtuya" וזה מאפשר תקשורת LAN מול המכשירים האלה. החלק המעצבן זה שצריך להוציא את ה-token של כל מכשיר כדי להגדיר אותו (אני עושה את זה בעזרת סימולטור של אנדרואיד עם גישה לקבצי ה-config).

סה"כ העסק עובד יפה ודי יציב.

boubi (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 30 פעמים
קיבל תודות: 56 פעמים

נושא שלא נקרא #18 

[
21/11/2020 22:16  
Catskinner כתב:
09/11/2020 17:54  
boubi כתב:
שלום לכולם,

אני מתחיל להתעניין בבית חכם ורוצה קצת להתנסות בזה.
קראתי אתמול על הנושא ובינתיים דיי מבולבל.
יש לי כמה שאלות שעם הנסיון שלכם יוכלו למקד אותי יותר בנושא.

הבנתי שיש בקרים פיסיים של ופלטפורמות לניהול בית חכם.
יש לי NAS ולכן אני רוצה להתנסות ב-home assistant (על docker).
מעבר להתקנה שאני אקרא עליה, איזה מוצרים אני יכול כבר להזמין ולנסות שיעבדו עם הפלטפורמה הזו?
הכוונה אני רואה המון ZB/Vera/Broadlink ולא בטוח אם כל דבר מתאים לHA.
אני רוצה להתחיל עם שקע חכם, מנורה חכמה וראיתי שיש גם סוויצ' (שמחברים אותו לכבל חשמל) שהופך את הכבל לחכם.

אם יש עדיפות למתג חכם אז גם אשקול.
אני רוצה לנסות אולי גם תסריט של חיישן תנועה (מנורה נדלקת בכניסה לאמבטיה)
אז אם תוכלו לכוון אותי למה עדיף וכדאי להתחיל.
יש לי חוש טכני וידע בתכנות אז יכול להתמודד עם קצת קוד ולכן רוצה מע' פתוחה.

תודה לכולם.
...
אותי לימדו שכשנתקלים בבעיה סבוכה הכלל הראשון זה לקחת צעד אחורה, להגדיר מטרות ואז להתחיל לחתוך ולפרוס את הבעיה לפרוסות קלות לעיכול.

נתחיל בזה שההגדרה עצמה מטעה בכלליות שלה. תחת המונח בית חכם גורפים הרבה טכנולוגיות חכמות יותר או פחות. שנית, לא כל פתרון המאפשר פתיחה או סגירת מתגים או הדלקת אורות מצריך בית חכם או אפילו מוגדר כבית חכם.

בגדול יש בעץ האוטומציה הביתית שני ענפים עיקריים: הבית המחובר והבית החכם. הבית המחובר מסתמך על שרתים חיצוניים ועל תקשורת אינטרנט כדי לשלב בין המרכיבים ולהריץ תרחישים. אין שום דבר חכם בבית עצמו ולכן הוא לא דורש דבר מלבד כמה אפליקציות על טלפון או שילוב של עוזרת קולית כמו אלקסה או גוגל. לרוב האנשים זה מספיק ועבורם זה מספיק חכם כדי לענות על הצרכים.

בענף השני תמצא את חסידי הבית החכם הקלאסי. זה שבו יש בקר שעליו מריצים תוכנה שמפקחת על האביזרים בבית ומריצה חוקים ותרחישים. בעקרון, הבית החכם יכול לעבוד גם ללא תקשורת אינטרנט ואם משקיעים מספיק בכתיבת לוגיקה ותרחישים - גם ללא ממשק משתמש. אבל מה, זה מוצר נישה. אין פה הרבה סטנדרטיזציה, זה דורש התאמות אישיות כבדות ולכן זה יותר בחזקת תחביב לרוב המשתמשים.

ברור שיש גם שילובים של בית חכם שהוא גם בית מחובר, אבל נניח את זה בצד כרגע.

אז השאלה היא מה בעצם אתה צריך, כי אם מדובר בהדלקת כמה אורות ולהדליק מרחוק את דוד המים אז אין שום צורך בהוצאות אדירות או השקעת זמן שלרובנו אין.
...
היי, תודה רבה על הפירוט.
כמו שאמרת, לרובנו אין את זמן ההתעסקות בדברים כאלו, אבל כמו שכתבתי אני מתחיל להתעניין וזה באמת מעניין.
נדמה לי שממה שכתבת אני באמת נמצא בשילוב של בית מחובר לבית חכם, אני רוצה חיבור של מתגים או תרחישים פשוטים של הדלקת נורה בכניסה לאמבטיה, שזה ממה שהבנתי בית מחובר.
אבל אני רוצה את היכולת לשלוט בכל מאפליקציה אחת ולא רשימת אפליקציות של רכיבים שונים בפלאפון, וזה כבר אם הבנתי אותך, בית חכם.
כמובן שאם זה משהו שלא דורש ממני הוצאות גדולות בינתיים בזמן הלמידה אז זה מצויין כי אני מחפש רכיבים זולים, התוכנה נמצאת כבר על שרת בייתי קיים כך שהפעלת שני רכיבים תהיה שווה בין אם זה HA או "בית מחובר", לא?
והמטרה היא שבהמשך אוכל ליצור תרחישים מעניינים יותר עם מגוון גדול יותר של מודולים.

boubi (פותח השרשור)
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 30 פעמים
קיבל תודות: 56 פעמים

נושא שלא נקרא #19 

21/11/2020 22:22  
EliranAv כתב:
אצלי ה-Home Assistent מותקן על השרת Synology דרך ה-Docker - מוגדר על גרסת Latest ככה שמאד קל לעדכן את המערכת,
השימוש שאני עושה הוא:
בעיקר נורות/מנורות חכמות של שיאומי ("יקרים") ו-Tuya ("זולים"),
סווטיצים של טריסים חשמליים ושל דוד חשמלי,
הפעלת מזגנים (תדיראן חכם) - רכיב של "gree" שצריך להוסיף,
אינטגרציה לרסיבר/טלוויזה

אם זה מעניין:
למוצרים של שיאומי (לפחות מה שיש לי) יש שליטת LAN שאפשר להגדיר/לאפשר דרך האפליקציה - מוצרים מעולים.
במוצרי ה-Tuya צריך קצת יותר להתאמץ... יש מדריכים שלמים על איך אפשר להחליף להם את ה-Firmware ל-Tasmota אבל חיפשתי דרך "יותר עדינה", בגדול ניתן להוריד ל-Home Assistant רכיב שנקרא "localtuya" וזה מאפשר תקשורת LAN מול המכשירים האלה. החלק המעצבן זה שצריך להוציא את ה-token של כל מכשיר כדי להגדיר אותו (אני עושה את זה בעזרת סימולטור של אנדרואיד עם גישה לקבצי ה-config).

סה"כ העסק עובד יפה ודי יציב.
...
אוקיי, נשמע טוב.
אמנם על tuya קראתי ועם זה באמת קצת פחות בא לי להתעסק אחרי שראיתי שזה מצריך הלחמות כדי לשנות לו FW.
מעדיף משהו פשוט יותר להתחלה.

elic1973
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 3 פעמים

נושא שלא נקרא #20 

המבצעים של black friday באתר של Shelly הם רק הנחה במיסים? כלומר במחיר הבסיס זה זהה ?

https://shop.shelly.cloud/shelly-2.5-tw ... automation

זוג Shelly2.5 :
32.8$ ללא מיסים, 39.36$ כולל מיסים.

שלח תגובה

חזור אל “עוזרות קוליות, שליטה ובקרה”