סכנה פוטנציאלית בשקעים חכמים של FrankEver

SIRI, CORTANA, ALEXA, ECHO, GOOGLE HOME, HOME PAD, שלטים חכמים, KEY PADS, אפליקציות
bourbon (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל
נתן תודות: 4 פעמים
קיבל תודות: 5 פעמים
יצירת קשר:

סכנה פוטנציאלית בשקעים חכמים של FrankEver

נושא שלא נקרא #1 

דיסקליימר מראש:
אני לא חשמלאי ויש סיכוי מצויין שהבעיה שאני חושב שמצאתי כאן אינה באמת בעייה.

אחרי ששמנו את זה בצד - יש לי שני שקעים חכמים של FrankEver כבר כמה שנים. לאחרונה הזמנתי עוד כמה כאלה - במודל מעודכן יותר, אחד לשימוש מיידי במחמם רגליים, והאחרים לשימוש עתידי. אני חושב שהשקעים הללו פופולריים במיוחד בארץ כי יש להם גירסה שמתאימה לישראל (כוללת הארקה שתואמת לשקעים ישראלים). ההתקנה עברה בלי בעיה, והיה נראה שהכל תקין.

אבל אתמול, שמתי לב להתנהגות מאד מוזרה - נורת הבקרה של מחמם הרגליים דלקה באור חלש גם כשהשקע החכם היה כבוי (כלומר, כשהוא לא היה אמור להעביר מתח הלאה). לאחר בדיקה - התברר שההתנהגות המוזרה הזו חזרה על עצמה בכל המפסקים החדשים שקניתי - ולאחר בדיקה, התברר שגם המפסקים הקודמים שהיו לי מהדגם הישן מתנהגים באותה צורה. בהשוואה - שקע חכם של BlitzWolf התנהג כצפוי, ולא העביר שום מתח במצב כבוי.

לאחר כמה בדיקות נוספות, הגעתי (להבנתי) לבעיה, שבהנחה שאני צודק - היא בעיית design חמורה בשקעים החכמים הללו - שקיימת כנראה בכולם לדורותיהם:
כיבוי השקע מתבצע על ידי ניתוק קו האפס, ולא על ידי ניתוק קו הפאזה. כלומר - כשהמתג כבוי - הפאזה עוברת ישירות, בזמן שקו האפס מנותק. וידאתי את זה גם באמעות טסטר, וגם לבסוף על ידי פתיחת אחד השקעים ווידוא חד משמעי שהמתג מנתק את קו ה-N, ולא את קו ה-L (כלומר, את החור שמצד שמאל, ולא את זה הימני). על המעגל עצמו, הכל נראה בסדר - כלומר, על הכניסה למתג רשום L - רק הכניסה והיציאה מהמתג מגיעות מהפין השמאלי (קו האפס).

עכשיו, כאמור בהתחלה, אני לא חשמלאי, אז אני לא יכול להגיד בוודאות מה המשמעות של זה. אבל להבנתי הבסיסית - לנתק את קו האפס זו לא הדרך הנכונה לנתק שקע. אני גם בקשר עם החנות, שהסכימה לשלוח לי שקעים חדשים (אחרי בדיקה שאין להם את הבעיה הזו) או לזכות אותי. אני בספק רב שיש להם שקעים שלא סובלים מהבעיה כי כאמור, זו נראית בעיית design - אבל נראה. אגב, ניסיתי לראות האם יש דרך פשוטה להחליף בין הפינים - אבל אין, הפינים עצמם מחוברים בצורה חזקה מאד לכיסוי הפלסטיק.

מצורפת תמונה של השקע החכם מבפנים - ניתן לראות שהצד בו יש מתג ומסומן כ-L מחובר לפין השמאלי.

השאלה - האם זה אכן לא תקין כמו שאני חושב? בכל זאת - מכשירים לא באמת עובדים כשהשקע כבוי - למשל, במחמם הרגליים הנ"ל נדלקת נורת הבקרה, אבל הוא לא באמת מתחמם. אני מניח שמעבר פאזה ללא מעבר קו אפס יכול לגרום לנזק למכשירים מסויימים, אבל אין לי באמת מושג. אשמח אם מישהו שמבין קצת יותר בחשמל ממני יוכל לחוות את דעתו מה המשמעות של זה - האם זה אכן לא תקין כמו שאני חושב ועד כמה זה מסוכן?
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור

bourbon (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל
יצירת קשר:

Re: סכנה פוטנציאלית בשקעים חכמים של FrankEver

נושא שלא נקרא #2 

Anybody?

bourbon (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #3 

אגב, זה הסרטון ששלחתי לחנות ומראה את הסימפטומים של הבעיה:

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 46 פעמים
קיבל תודות: 256 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

נראה לי שהם חיברו את זה פשוט הפוך.
בשקעים ישראליים, כמו ברוב העולם, הפאזה מימין והאפס משמאל. לפי התמונה שלך הם חיברו את הימני ל-N והשמאלי ל-L (ובנוסף הימני כחול).
בשקעים צרפתיים, בריטיים וסיניים (כמובן) זה גם המצב, אבל הארקה למעלה, אז השקע החכם מחובר הפוך. אני משער שזה שורש הבעיה.
מה שכן, אני הולך לעבור על כל השקעים החכמים בבית שלי עכשיו...

bourbon (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #5 

כן, אתה צודק. הינו בפינג פונג כמה ימים, לקח להם זמן להשתכנע, אבל הם בסוף הודו שיש בעיה והם הולכים לשנות את הדיזיין. שני חברים שמבינים בחשמל אמרו שזה לא תקין בעליל ופוטנציאלית מסוכן להשתמש בזה ככה.
אגב, היה אפשר לראות רמז לבעיה - בכל התמונות בדף המוצר, השקע מופיע הפוך - כלומר, ההארקה למעלה ולא למטה. זה כנראה אכן מקור הטעות שלהם...

ag43
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 49 פעמים
קיבל תודות: 206 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

רק לוודא - אתה בטוח שהבעיה לא אצלך בבית?

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 46 פעמים
קיבל תודות: 256 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

@ag43 לא, זו טעות שלהם. זה רלוונטי לא רק לישראל, אלא גם לארה״ב, ונכון כנראה לרוב השקעים הנמכרים ב-AliExpress.
בכל מקרה, זה אמנם לא תקני בעליל, אבל ההשפעה של זה לרוב לא גדולה, כי המעגל עדיין מנותק, וכאשר הוא סגור המכשיר מקבל פאזה ואפס בפינים הנכונים.

ag43
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 49 פעמים
קיבל תודות: 206 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

סתם שאלה - היות וכבר פירקת את השקע, למה שלא תחליף בין הימני לשמאלי וזהו?

bourbon (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל
יצירת קשר:

נושא שלא נקרא #9 

אין אפשרות כזאת, זה לא שלא ניסיתי. הפינים לא ניתנים לניתוק, כך שלא ניתן להחליף ביניהם... יש צורך בשינוי העיצוב / ייצור...

זאב

שלח תגובה

חזור אל “עוזרות קוליות, שליטה ובקרה”