האם ככה בונים בית חכם?

SIRI, CORTANA, ALEXA, ECHO, GOOGLE HOME, HOME PAD, שלטים חכמים, KEY PADS, אפליקציות
Huber (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: ערן
נתן תודות: 518 פעמים
קיבל תודות: 4198 פעמים

האם ככה בונים בית חכם?

נושא שלא נקרא #1 

בשנה הבאה אני נכנס לדירה חדשה מהקבלן. אחת המטרות שלי היא להפוך את הבית ל"חכם" ככל הניתן. עוד לא התחלתי במחקר מעמיק בנושא, אבל יצא לי לראות את הווידאו הבא מאחד הערוצים שאני נהנה מהתוכן שלהם בו הוא מדגים איך הוא בנה בית "חכם".

שלושת המטרות המרכזיות שלו היו:

1. שהכל ישלט גם חכם וגם ידני.

2. שליטה מרכזית על כל הקליינטים בבית החכם ושימוש בעוזרת קולית אחת בלבד (ללא פרגמנטציה).

3. שהאוטומציה לא תהפוך למכשלה.

לא נשמע כמו מטרות הגיונית בדרך לבית חכם. מה דעתכם? והאם הבחירה שלו ב HOMEKIT לדעתכם נכונה (מאוד מומלץ לצפות בווידאו להבין למה הוא בחר דווקא במערכת הזו אם מחליטים להגיב).

eizen5
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 520 פעמים
קיבל תודות: 92 פעמים

נמחק.

נושא שלא נקרא #2 

נמחק.
נערך לאחרונה על ידי eizen5 ב 30/12/2023 20:04, נערך פעם 1 בסך הכל.

גלובל
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
נתן תודות: 43 פעמים
קיבל תודות: 116 פעמים

Re: האם ככה בונים בית חכם?

נושא שלא נקרא #3 

רק תזהר מבעיה שקורת לפעמים לבעלי בתים חכמים .....
שמרוב חוכמה אתה במקרים מסויימים נהייה עבד לטכנולוגיה ולבעיות שצצות לפעמים בתכנות קינפוג והפעלה מחדש של מערכות ,
עד כדי שבזמן שאתה ניגש לאייפד ומצליח לתת פקודה לתריסים להיסגר כבר יכולת לסגור אותם ידנית לפחות פעמיים .

סתם עיצה ידידותית למתלהבים מבתים חכמים ...😀

hsafra
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 18 פעמים
קיבל תודות: 88 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

09/08/2021 18:11  
גלובל כתב:
עד כדי שבזמן שאתה ניגש לאייפד ומצליח לתת פקודה לתריסים להיסגר כבר יכולת לסגור אותם ידנית לפחות פעמיים .
...
לגשת ל-ipad זה ניינטיז :D
"Alexa, set blinds to 54 percent״

Huber (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #5 

גלובל כתב:
רק תזהר מבעיה שקורת לפעמים לבעלי בתים חכמים .....
שמרוב חוכמה אתה במקרים מסויימים נהייה עבד לטכנולוגיה ולבעיות שצצות לפעמים בתכנות קינפוג והפעלה מחדש של מערכות ,

סתם עיצה ידידותית למתלהבים מבתים חכמים ...😀
...
נכון שלא קראת מה רשמתי (ובטח לא צפית בווידאו)? כי רשום שם בפירוש שהמטרה הראשונה היא גם שליטה ידנית במקביל, אז ממה להיזהר בדיוק?

אתה נשמע כמו אלו שמפחדים מרכבים אוטונומיים ושאר התקדמויות טכנולוגיות שמשפרים לנו את החיים.

Huber (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #6 

09/08/2021 23:51  
hsafra כתב:
גלובל כתב:
...
לגשת ל-ipad זה ניינטיז :D
"Alexa, set blinds to 54 percent״
...
עוד אחד שמגיב בלי לצפות בוווידאו. אין צורך באייפד - אומרים "סירי..." בדיוק כמו שאומרים אלקסה והכל עובד.

Huber (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #7 

09/08/2021 17:04  
shmizan כתב:
אני חושב ששלושת הדברים שציינת הן מטרה של כל אחד שהופך את הבית שלו ל"חכם".

לגבי "להפוך את הבית ל"חכם" ככל הניתן", ומה שרואים בסרטון:
אתה באמת רוצה להכניס אוטומציות בכל הדברים האלה שהוא הכניס?

לא - המטרה היא לא לחקות אותו אחד לאחד אלא ללכת עפ"י התכנון הכללי. אצלי אני רוצה שליטה על תריסים חשמליים, מזגן, מערכת הקולנוע הביתי והאורות למשל.

1. אתה באמת רוצה להדליק אורות בקול? עם דיליי של 2.5 שניות כל פעם? ובאנגלית? עם עלויות של homepod בכל חדר בבית (או שמא רק חדרים מסוימים צריכים להיות חכמים, ואז יש בעיית אחידות)?

כן. כשאני במיטה/בספה צופה בסרט וכו אני לא רוצה לקום לחפש מפסק. כבר היום אני עושה את זה עם מנורות חכמות של שיאומי אבל שים לב מה הוא אומר לגביהם (עלות/אסטטיקה וכו). שליטה מרכזית על הכל כולל אורות גם ממפסק, גם מאפליקציה יעודית שמקיפה את הכל וגם קולית נשמע לי נפלא.

2. תריסים חשמליים (במקום רגילים) שלוקח להם 15 שניות לרדת ולעלות?

לאן אני ממהר? שיקח 30 רק שלא יחייב אותי לחפש מפסק כל פעם או לקום מהמיטה אם שכחתי לסגור את התריס הגדול בסלון וכו.

3. כתלות בכמות החדרים בבית - רמקולים בכל חדר?

למה לא? 99$ לחדר X 4 חדרים בהם יש בזה צורך לא ממש הוצאה בלתי סבירה בעלות הכללית של בית חכם.

4. מושב אסלה מתרומם?? מים מודחים לפי פקודה??

כפי שציינתי אני לא מתכוון לחקות אותו אחד לאחד. זה בהחלט מטופש גם לדעתי, אבל יש מספיק אספקטים אחרים בהם זה שימושי להפליא.

5. חיישני נזילות (שלא ברור מתי וכמה יתרמו בתאכלס?)

העלות אפסית - אז למה לא? במיוחד במקרה שלו כשיש מרתף ולרב בארה"ב במרתפים יש מערכות מים עם סכנה לנזילות.

6. תנור נשלט מרחוק??

התנור עצמו פחות מעניין - אבל למדתי למשל מהסירטון שיש לו כיריים שתומכות בסו-ויד. להיט. ימנע ממני את הצורך במכשיר היעודי שיש לי כיום, וכן, בסו-ויד שליטה מרחוק זה פתרון יעיל.

ושלא לדבר על להחליף סוללות בכל מיני מכשירים בבית בזמנים רנדומליים? ראית כמה סוללות הוא מכניס לכל תריס חשמלי?

ראיתי. ראית שהוא ציין שזה מחזיק מעל לשנה? פעם בשנה החלפת סוללות - ניחא. מה גם שאני בטוח שאפשר למצוא לזה פתרון עקיפי (איזשהו שנאי שיספק את המתח במקום).

לדעתי הדבר הכי שימושי ואסתטי שהוא הציג הוא האינטגרציה בין המצלמה בדלת כניסה לטלויזיה.

דווקא זה לי הרבה פחות שימושי, אני אגור בבניין קומות בו כבר יש אינטרקום ם מצלמה דו כיוונית. בנוסף שי לי אקיטה בבית - הרבה יותר טוב ממערכת אזעקה... :lol:

...

eizen5
חבר ותיק
חבר ותיק

נמחק.

נושא שלא נקרא #8 

נמחק.

Darklord
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 26 פעמים
קיבל תודות: 20 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

אנחנו בדיוק מתחילים שבוע הבא לבנות בית פרטי ואני גם במצב דומה בגיבוש הדרישות שלי מבית חכם. הדרישות שלי:

- שליטה ידנית בנוסף לשליטה חכמה. חלק מהמשפחה מאותגרת טכנולוגית (אשה וילדים קטנים) ולכן חשוב שתהיה שליטה ידנית. לכן הכיוון הוא שימוש במפסקים חכמים מאחורי המפסקים הרגילים בקיר.
- השליטה צריכה להיות מרכזית ועל גבי מערכת פתוחה. לכן, הכיוון הוא שימוש ב-Home Assist או OpenHab. אני איש הייטק ולכן אין לי בעיה במערכות שדורשות קידוד/סקריפטינג.
- אני אישית מעוניין להתרכז יותר בתרחישים אוטמטים ופחות בפקודות לעוזרת קולית או תפעול מה-iPad. לדוגמא: פתיחה של כל התריסים בחלל המרכזי בשעות הבוקר, דריכה אוטומטית של האזעקה בשעת הלילה שהולכים לישון, כיבוי מזגן בחדר ילדים אם אין שם אף אחד למשך חצי שעה וכדו'. כמובן שזה דורש חיישנים בכל החדרים מלבד המתגים.

כרגע אני מתחיל לקרוא איזו טכנולוגיה מומלצת - zwave, zigbee או wifi. כנראה שאפתח שירשור בנושא כאשר יהיו לי קצת יותר תובנות ושאלות יותר ממוקדות...

Huber (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #10 

10/08/2021 13:00  
shmizan כתב:
10/08/2021 11:41  
Huber כתב:
...
...
כנראה אני מתנהל אחרת לגמרי ממך, ונראה שיש לך "קושי" רב עם שימוש במפסקים :lol:
אני לא מוצא את עצמי יושב בספה ופתאום מתחיל לנגן סרט ק"ב.
בד"כ זה מלווה בהבאת חטיפים\שתייה או פעולות קטנות אחרות שגם ככה מובילות אותי ליד המתג, או שאני בכלל לא על הספה ומחליט שאני רוצה סרט.

התריס החשמלי היחידי אצלי בבית הוא בסלון ליד הטלויזיה וממש לא משנה לי אם הוא מורם או לא.
כמות הפעמים שאני רואה סרט באור יום ממילא שואפת ל-0.
כבר שנים שלא נגעתי ברוב מצבי התריסים בבית (למשל - נכון שבסרטים עתידניים כשהם קמים מהמיטה פתאום התריס החשמלי נפתח לבד, אבל אני מעדיף לקום עם אור טבעי).

כנראה. קורה על בסיס יומי מצבים בהם אני רוצה לגור תריס ואני לא ליד מספק (כשאני הולך לישון, המפסק לא ליד המיטה, כשאני צופה במקרן, מתיישבים בספה ורק אח"כ נזכרים שיש איזשהו תריס פתוח וכו'). לך לא קריטי - אשריך, לי מאוד יעיל יהיה לשלוט על התריסים קולית/אפליקציה.

אם אתה לא שם רמקול בכל חדר יש בעיית אחידות, ומה קורה אם אתה רוצה להדליק אור בחדר ההוא שלא שמת בו רמקולים?
ובכלל כמות גדולה של רמקולים שווה לתחזוקה הולכת וגדלה.

אבל כבר עניתי על זה. הנה שוב. ב 99$ לרמקול - שיהיה בכל חדר. לא הוצאה שמצריכה את ים המילים שאנחנו שופכים פה על זה.

לגבי חיישני נזילות, אני בכלל לא חושב שזאת עלות זניחה, הוא הראה שם מנוע שמכבה את הברז הראשי, זה לא נראה כמו עסק זול (אבל גם לא יותר מדי יקר), וכנראה שזה לעולם לא יחזיר את ההשקעה (אצלי למשל כמות הימים שבהם אין אף אחד בבית שואפת ל-0 לאורך שנים - תמיד יש מי שישים לב לבעיה ברורה כמו נזילה מתחת לכיור).

אז לך זה לא יעיל - לא אומר שלאחרים זה לא. הצרכים שלך לא זהים לצרכים של כולם. לא צריך? שוב - אשריך...

יש לך בעיה לקום למתג אבל אין לך בעיה לגשת לאינטרקום באמצע הסרט? :lol:

לא מבין מה מצחיק אותך, ולמען האמת הדיון מתחיל להיות מגוחך. כמות הפעמים שאני צריך לקום לאינטרקום זניחה בצורה קיצונית. רב האנשים שמגיעים אלי יודעים את הקוד מי שלא אלו אורחים לא קרואים וממש אין הרבה כאלו. מצד שני כמות הפעמים בהם אני מדליק ומכבה אור או סוגר ופותח תריסים גדולה בעשרות מונים. בפעם האלף, הצרכים שלך לא זהים לצרכים שלי, לא מבין למה קשה לך לקבל את זה.

ובכלל, ניסיתי להשתמש בשלל עוזרים\עוזרות קוליות, וזה פשוט לא זה מבחינתי. פשוט לא מרגיש נוח או טבעי.

בגלל זה ציינתי בתחילת הדיון (וגם בסרטון זה הדבר הראשון שהוא מציין) שלכל יישום חייב להיות גם שליטה קולית, אבל גם שליטה באפליקציה מרוכזת וגם שליטה פיזית. תעשה לכולם טובה, תצפה בסרטון (שוב אם צריך) כי כנראה פיספסת את הנקודה ואולי גם אחרות.

...

Huber (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #11 

10/08/2021 13:30  
Darklord כתב:
אנחנו בדיוק מתחילים שבוע הבא לבנות בית פרטי ואני גם במצב דומה בגיבוש הדרישות שלי מבית חכם. הדרישות שלי:

- שליטה ידנית בנוסף לשליטה חכמה. חלק מהמשפחה מאותגרת טכנולוגית (אשה וילדים קטנים) ולכן חשוב שתהיה שליטה ידנית. לכן הכיוון הוא שימוש במפסקים חכמים מאחורי המפסקים הרגילים בקיר.

מסכים לחלוטין - והוא מתרכז בזה לא מעט בסירטון הנ"ל.

- השליטה צריכה להיות מרכזית ועל גבי מערכת פתוחה. לכן, הכיוון הוא שימוש ב-Home Assist או OpenHab. אני איש הייטק ולכן אין לי בעיה במערכות שדורשות קידוד/סקריפטינג.

גם אני איש IT, וזה מה שאני עושה בכל שעות העבודה שלי, לא רוצה להתעסק בזה בבית. רוצה להגדיר פעם אחת ושיעבוד. הטכנולוגיה צריכה לעבוד בשבילי - לא אני בשבילה. זו השקפת החיים שלי, במיוחד בזמן הפנאי שלי. לגבי "מערכת פתוחה", מניסיון שלי מערכות כאלו אולי קצת יותר גמישות אבל לרב הרבה פחות אמינות.

- אני אישית מעוניין להתרכז יותר בתרחישים אוטמטים ופחות בפקודות לעוזרת קולית או תפעול מה-iPad. לדוגמא: פתיחה של כל התריסים בחלל המרכזי בשעות הבוקר, דריכה אוטומטית של האזעקה בשעת הלילה שהולכים לישון, כיבוי מזגן בחדר ילדים אם אין שם אף אחד למשך חצי שעה וכדו'. כמובן שזה דורש חיישנים בכל החדרים מלבד המתגים.

ממליץ לך בחום לצפות בווידאו שוב ביותר תשומת לב - הוא מראה בדיוק איזו רמת גמישות אדירה ואיזה ירידה לרמת ה"מי נמצא אפא ומתי ומה יקרה בסנריו הזה בדיוק" מאפשרת לו המערכת שהוא הרכיב. אחד הדברים שדוחף אותי לכיוון שהוא יישם שם. לפי מה שאתה מתאר זה בדיוק מה שאתה מחפש.

כרגע אני מתחיל לקרוא איזו טכנולוגיה מומלצת - zwave, zigbee או wifi. כנראה שאפתח שירשור בנושא כאשר יהיו לי קצת יותר תובנות ושאלות יותר ממוקדות...

אשמח להיות שותף, תייג אותי כשתפתח, גם אני רק מתחיל ללמוד את התחום (Y)

...

eizen5
חבר ותיק
חבר ותיק

נמחק.

נושא שלא נקרא #12 

נמחק.

Huber (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #13 

בתזמון די מדהים, הבעלים של אחד מערוצי הטכנולוגיה הגדולים ברשת החליט להפוך את הבית שלו לחכם. מקשר את הוידאו שלו למי שרוצה ללמוד ולהבין מה הוחלט (בחר בסוף ב Z-Wave) ולמה:

ChinggisKhan
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 214 פעמים
קיבל תודות: 541 פעמים

נושא שלא נקרא #14 

ראיתי את הכתבה של ליונס גם.
אנחנו בנינו בית פרטי ונכנסנו אליו לפני שנה וחצי. האמת היא שהתעסקתי בזה המון בשלב התכנון ובסוף החלטתי רק להשאיר תשתית ולא להתקין כמעט כלום. מרגיש לי, באופן אישי, שהטכנולוגיה עוד לא התגבשה מספיק מבחינת אחידות תקינה וכו'.
לכן ההמלצה שלי היא להכין תשתיות בכל מקרה תמיד ואולי לחכות עוד שנתיים-שלוש לקבל פרספקטיבה טובה יותר לגבי התקן המוביל.

נ.ב
גם אלכס מטק-פלאו מתעסק המון בבית-חכם ושות'

Huber (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT

נושא שלא נקרא #15 

טק-פלאו?