התייעצות בנוגע למעבר לכתובת IPV6 מצד הספקית

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
EricB (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
שם מלא: Eric
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

התייעצות בנוגע למעבר לכתובת IPV6 מצד הספקית

נושא שלא נקרא #1 

שלום ,

ברגע שספקית פרטנר פייבר מקצה לי כתובת IPV6 (בלבד לצורך העניין ) והכתובת החיצונית שלי היא כתובת IPV6 ( ללא כתובת IPV4 ) ,
זה ידרוש ממני לשנות עמדות קצה עם כתובת LAN פנימית של IPV4 ?
הראוטר כיום בצד של LAN מכיל כתובות פנימיות שלא מיועדות לניתוב ברשת הגלובאלית ויש לך כתובת אחת של WAN שאיתה יוצאים ברשת החוצה ( IPV4) . אך , ברגע שהספקית נותנת לי כתובת IPV6 בלבד , מה קורה עם המחשבים שמוגדרים עם כתובות פנימיות ומנסים לצאת החוצה לרשת האינטרנט ?
הם מומרים לכתובת WAN של IPV6 ויוצאים החוצה ?
במצב כזה מה הכי כדאי לעשות במידה ורוצים להשאיר אותה תצורה עם הכתובות הפנימיות כפי שהוקצו ויש כתובת אחת WAN חיצונית ע"י הספק שהיא IPV6 בלבד ?

תודה רבה .

Borderline1
סמל אישי של משתמש
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 157 פעמים
קיבל תודות: 449 פעמים

Re: התייעצות בנוגע למעבר לכתובת IPV6 מצד הספקית

נושא שלא נקרא #2 

תעשה ניסוי ותגלה לבד
עדכן את כולנו אם קרה משהו, לדעתי זה שקוף לך

מה הקטע הזה של הבולד?

EricB (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #3 

27/04/2021 19:40  
Borderline1 כתב:
תעשה ניסוי ותגלה לבד
עדכן את כולנו אם קרה משהו, לדעתי זה שקוף לך

מה הקטע הזה של הבולד?
...
הבולד זה שיהיה נוח יותר לקרוא , יכול להיות שהמסך אצלי בהיר מדי והכתב נראה זהה לרקע .
לגבי הניסוי , אני מעדיף לדעת מבחינת תקשורת אם ניתן להמיר מכתובת IPV4 לכתובת IPV6

איינשטיין
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 178 פעמים
קיבל תודות: 401 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

אתה מקבל כתובת IPv6 בנוסף לכתובת IPv4. לא במקום.
חיים פעם אחת, נצלו כל רגע להנות מהם!

NeatNit
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 37 פעמים
קיבל תודות: 42 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

הנה תשובה מלאה.

דבר ראשון: אף ספקית כיום לא תיתן לך רק IPv6 בלי IPv4, בגלל שעדיין חלקים עצומים מהאינטרנט זמינים רק דרך IPv4. אז המצב שאתה מתאר לא יקרה בפועל, אלא אם כן יש איזושהי תקלה (די רצינית) בספק או בנתב שלך. אתה כן יכול לעשות את זה בכוונה, אם אתה רוצה, דרך ההגדרות של הראוטר (אם הממשק מאפשר).

אבל נניח שהמצב הזה כן קורה, מה יקרה אז? התשובה די פשוטה: כל אחד מהמכשירים בבית שלך יקבל כתובת IPv6 (אמיתית, כלומר עולמית ואישית לאותו מכשיר בלבד). כל התקשורת, מהמחשב/טלפון ועד לשרת שאתה משתמש בו, תעבור ב-IPv6 כל הדרך. או לכל הפחות, מבחינת הרשת הביתית שלך, זה ייראה ככה. (יכול להיות שהספק משתמש ב-tunneling כזה או אחר אבל כל הרעיון הוא שזה שקוף מבחינתך)

כשהספק נותן לך כתובת IPv6, הוא בעצם נותן לראוטר שלך טווח די רחב של כתובות, והראוטר מקבל את ההרשאה להקצות את הכתובות בטווח הזה כראות עיניו. ברגע שמכשירים מתחברים לרשת, הראוטר מקצה לכל מכשיר כתובת כלשהי בטווח הזה. כמו שאמרתי, הכתובת הזאת היא אמיתית וייחודית לכל מכשיר.

ומה לגבי ה-IPv4 ברשת הפנימית שלך? הוא ימשיך להתקיים, אבל יהיה מנותק מהאינטרנט. הכתובות בתחום
192.168.X.X
או
10.X.X.X
הן לגמרי בשליטה של הראוטר ועובדות גם כשהראוטר מנותק מהאינטרנט, אבל אם אין לראוטר כתובת IPv4 חיצוניות, אז הכתובות האלה יוכלו לשמש רק עבור תקשורת בין המכשירים שבתוך הרשת.

זה אולי אפשרי להגדיר את הראוטר שלך (או אולי מכשיר אחר ברשת, לא בדקתי) כדי איכשהו להמיר בין IPv4 ל-IPv6, אבל איפשהו מישהו יצטרך להמיר את זה בחזרה. לא התעמקתי בזה, אבל קוראים לזה Tunneling.

מקווה שזה עונה על מה ששאלת 🙂

EricB (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #6 

29/04/2021 0:40  
NeatNit כתב:
הנה תשובה מלאה.

דבר ראשון: אף ספקית כיום לא תיתן לך רק IPv6 בלי IPv4, בגלל שעדיין חלקים עצומים מהאינטרנט זמינים רק דרך IPv4. אז המצב שאתה מתאר לא יקרה בפועל, אלא אם כן יש איזושהי תקלה (די רצינית) בספק או בנתב שלך. אתה כן יכול לעשות את זה בכוונה, אם אתה רוצה, דרך ההגדרות של הראוטר (אם הממשק מאפשר).

אבל נניח שהמצב הזה כן קורה, מה יקרה אז? התשובה די פשוטה: כל אחד מהמכשירים בבית שלך יקבל כתובת IPv6 (אמיתית, כלומר עולמית ואישית לאותו מכשיר בלבד). כל התקשורת, מהמחשב/טלפון ועד לשרת שאתה משתמש בו, תעבור ב-IPv6 כל הדרך. או לכל הפחות, מבחינת הרשת הביתית שלך, זה ייראה ככה. (יכול להיות שהספק משתמש ב-tunneling כזה או אחר אבל כל הרעיון הוא שזה שקוף מבחינתך)

כשהספק נותן לך כתובת IPv6, הוא בעצם נותן לראוטר שלך טווח די רחב של כתובות, והראוטר מקבל את ההרשאה להקצות את הכתובות בטווח הזה כראות עיניו. ברגע שמכשירים מתחברים לרשת, הראוטר מקצה לכל מכשיר כתובת כלשהי בטווח הזה. כמו שאמרתי, הכתובת הזאת היא אמיתית וייחודית לכל מכשיר.

ומה לגבי ה-IPv4 ברשת הפנימית שלך? הוא ימשיך להתקיים, אבל יהיה מנותק מהאינטרנט. הכתובות בתחום
192.168.X.X
או
10.X.X.X
הן לגמרי בשליטה של הראוטר ועובדות גם כשהראוטר מנותק מהאינטרנט, אבל אם אין לראוטר כתובת IPv4 חיצוניות, אז הכתובות האלה יוכלו לשמש רק עבור תקשורת בין המכשירים שבתוך הרשת.

זה אולי אפשרי להגדיר את הראוטר שלך (או אולי מכשיר אחר ברשת, לא בדקתי) כדי איכשהו להמיר בין IPv4 ל-IPv6, אבל איפשהו מישהו יצטרך להמיר את זה בחזרה. לא התעמקתי בזה, אבל קוראים לזה Tunneling.

מקווה שזה עונה על מה ששאלת 🙂
...
אינשטיין ו-NeatNit תודה .

יש לי שאלה נוספת , נניח שקם אתר עם כתובת IPV6 בלבד , ולי יש IPV4 בלבד ( יציאת WAN בראוטר ) , יש לי עדיין אפשרות לתקשר עם האתר הזה באמצעות " TUNNELING " שאמרת ? אני יודע ש-Tunneling מתבצע בVPN , אשמח למונח או משהו שאפשר לקרוא עליו יותר על סוג TUNNELING שציינת כי לא מצאתי על זה כלום לפני המילות חיפוש שחיפשתי .
יש חסרון ב-Tunneling מבחינת DELAY ושאר הפרמטרים לעומת NAT/PAT רגיל ללא המרה מIPV4 ל-IPV6 ?

בכללי מבחינת מהירות עדיף להיכנס לכתובת אתר שהיא IPV4 או IPV6 או אין כל משמעות של זה ?
כי הבנתי שהרבה אתרים מתחילים להוסיף לעצמם גם כתובת IPV6 ולא להישאר עם IPV4 .

תודה רבה .

NeatNit
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #7 

01/05/2021 12:59  
EricB כתב:

יש לי שאלה נוספת , נניח שקם אתר עם כתובת IPV6 בלבד , ולי יש IPV4 בלבד ( יציאת WAN בראוטר ) , יש לי עדיין אפשרות לתקשר עם האתר הזה באמצעות " TUNNELING " שאמרת ? אני יודע ש-Tunneling מתבצע בVPN , אשמח למונח או משהו שאפשר לקרוא עליו יותר על סוג TUNNELING שציינת כי לא מצאתי על זה כלום לפני המילות חיפוש שחיפשתי .
יש חסרון ב-Tunneling מבחינת DELAY ושאר הפרמטרים לעומת NAT/PAT רגיל ללא המרה מIPV4 ל-IPV6 ?
...
בעיקרון תחשוב על Tunneling בתור שירות תרגום. אם אתה יודע רק עברית ומי שאתה רוצה לדבר איתו יודע רק יידיש, אז אתה תחפש מישהו שיודע את שתי השפות כדי שיתרגם ביניכם.
אתה אומר למתרגמן: "תגיד לו: 'איפה החבאת את הגופות?'"
המתרגמן אומר לו (ביידיש): "איפה החבאת את הגופות?"
הוא עונה למתרגמן
והמתרגמן אומר לך: "הוא אמר: 'אתה לעולם לא תמצא אותן'"

כלומר כל הודעה חייבת לעבור דרכו. זה בדיוק דומה ל-VPN, ולמעשה אני לא אופתע אם רוב שירותי ה-VPN כבר כוללים IPv6 ללא תלות באיך אתה מתחבר אליהם.

אין לי ניסיון עם זה אבל אני משער שזה מוסיף קצת delay, אבל לא המון. במיוחד אם המתרגמן הזה נמצא בדיוק באמצע הדרך ביניכם, אז המסלול הפיזי שההודעה עוברת מאוד קרוב למסלול של תקשורת ישירה ביניכם.
EricB כתב:
בכללי מבחינת מהירות עדיף להיכנס לכתובת אתר שהיא IPV4 או IPV6 או אין כל משמעות של זה ?

תודה רבה .
...
אין הבדל במהירות בין IPv4 ל-IPv6. היתרון של IPv6 הוא שהוא מקל על קונפיגורציה. רוב האנשים שמשתמשים באינטרנט באופן "רגיל" (בעיקר לגלוש באינטרנט ולהתחבר לשרתים) לא אמורים להרגיש שום הבדל.

בעיקרון, אם IPv6 עובד וגם IPv4 עובד, אז אף אחד מהם לא אמור להיות עדיף. הסיבה שעוברים ל-IPv6 היא שלוקח יותר עבודה לגרום ל-IPv4 לעבוד, ויש מקרים שבהם הוא לא עובד, למשל משחקי רשת שלא עובדים דרך Double NAT.

EricB (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #8 

03/05/2021 9:54  
NeatNit כתב:
EricB כתב:

...
בעיקרון תחשוב על Tunneling בתור שירות תרגום. אם אתה יודע רק עברית ומי שאתה רוצה לדבר איתו יודע רק יידיש, אז אתה תחפש מישהו שיודע את שתי השפות כדי שיתרגם ביניכם.
אתה אומר למתרגמן: "תגיד לו: 'איפה החבאת את הגופות?'"
המתרגמן אומר לו (ביידיש): "איפה החבאת את הגופות?"
הוא עונה למתרגמן
והמתרגמן אומר לך: "הוא אמר: 'אתה לעולם לא תמצא אותן'"

כלומר כל הודעה חייבת לעבור דרכו. זה בדיוק דומה ל-VPN, ולמעשה אני לא אופתע אם רוב שירותי ה-VPN כבר כוללים IPv6 ללא תלות באיך אתה מתחבר אליהם.

אין לי ניסיון עם זה אבל אני משער שזה מוסיף קצת delay, אבל לא המון. במיוחד אם המתרגמן הזה נמצא בדיוק באמצע הדרך ביניכם, אז המסלול הפיזי שההודעה עוברת מאוד קרוב למסלול של תקשורת ישירה ביניכם.
EricB כתב:

תודה רבה .
...
אין הבדל במהירות בין IPv4 ל-IPv6. היתרון של IPv6 הוא שהוא מקל על קונפיגורציה. רוב האנשים שמשתמשים באינטרנט באופן "רגיל" (בעיקר לגלוש באינטרנט ולהתחבר לשרתים) לא אמורים להרגיש שום הבדל.

בעיקרון, אם IPv6 עובד וגם IPv4 עובד, אז אף אחד מהם לא אמור להיות עדיף. הסיבה שעוברים ל-IPv6 היא שלוקח יותר עבודה לגרום ל-IPv4 לעבוד, ויש מקרים שבהם הוא לא עובד, למשל משחקי רשת שלא עובדים דרך Double NAT.
...
אחלה הסבר , תודה רבה.

בשורה התחתונה אם הבנתי נכון - במידה ויש לי מחשב קצה שיש לו כתובת IPV4 בלבד ללא IPV6 עם קינפוג סטאטי והוא מחובר לראוטר ( שמבצע NAT) ואני מקבל כתובת חיצונית WAN שהיא IPV6 בלבד ( ללא IPV4 ) אז מתבצע ה-TUNNELING ומבחינת המשתמש קצה הכל עובד רגיל והמרה של IPV4 ל-IPV6 מתבצע אוטומטית ?

איך אני בודק אם אני נמצא תחת Double NAT ?

NeatNit
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #9 

03/05/2021 12:21  
EricB כתב:
בשורה התחתונה אם הבנתי נכון - במידה ויש לי מחשב קצה שיש לו כתובת IPV4 בלבד ללא IPV6 עם קינפוג סטאטי והוא מחובר לראוטר ( שמבצע NAT) ואני מקבל כתובת חיצונית WAN שהיא IPV6 בלבד ( ללא IPV4 ) אז מתבצע ה-TUNNELING ומבחינת המשתמש קצה הכל עובד רגיל והמרה של IPV4 ל-IPV6 מתבצע אוטומטית ?
...
בעיקרון זה יכול לעבוד, אבל תהיה חייב להגדיר ידנית את ה-Tunneling (של 4 בתוך 6) בראוטר. זה לא יקרה לבד.
לחילופין אפשר להגדיר tunneling של 6 בתוך 4 בין המחשבים לראוטר.. אבל זה באמת יהיה מיותר. כמו שאמרתי, מצב כזה לא אמור לקרות אף פעם, הראוטר יחלק כתובות IPv6 למחשבים ברשת.
03/05/2021 12:21  
EricB כתב:
איך אני בודק אם אני נמצא תחת Double NAT ?
...
תבדוק את הכתובת IP שלך באתר כמו whatismyipaddress.com ;
תבדוק בהגדרות של הראוטר מה הכתובת החיצונית שלו.
אם הם לא זהים - אתה מאחורי Double NAT. זה אומר NAT אחד אצל ספק האינטרנט ו-NAT נוסף אצלך בבית.

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”