החלפת ראוטר (מודם) של סלקום ADB VV5823

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
dror p (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
שם מלא: dror p
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

החלפת ראוטר (מודם) של סלקום ADB VV5823

נושא שלא נקרא #1 

שלום,

לפני כשנה עברתי מהוט לסלקום על גבי התשתית של בזק- טלפון אינטרנט וטלוויזיה. הראוטר שהתקינו כולל מודם וטלפון: ADB VV5823.
לאחר תקופה של מספר שבועות שמתי לב שמדי פעם האינטרנט לא עובד... לא בתקשורת אלחוטית וגם לא בחוטית. כשניסיתי לשלוח פינגים לראוטר או שאין מענה, או שקיבלתי מענה של של 1-2 שניות (בחיבור חוטי). הפתרון היה להפעיל מחדש את הראוטר והבעיה נפתרה.

פניתי לסלקום מספר פעמים, הם ניסו לפתור את הבעיה מרחוק, שלחו טכנאי פעם או פעמיים, וגם החליפו את הראוטר (לאותו הדגם). הבעיה לא נפתרה- בממוצע הייתי אומר שפעמיים בחודש הייתי צריך לאתחל אותו. לפעמים היה עובד חודש רצוף- לפעמים היה צורך לאתחל אותו פעמיים בשבוע.

יש לי לא מעט צרכנים אלחוטיים וחוטיים. טלוויזיות, מחשבים נייחים, מחשבים ניידים, טאבלטים וטלפונים. יש לי ראוטרים אלחוטיים בכל קומה, וגם יש שימוש במתגים (סוויץ') כדי לחבר מספר צרכנים חוטיים.

כדי לצמצם את השימוש בראוטר של סלקום ניסיתי לחבר אליו ראוטר נוסף כך שהראוטר של סלקום רואה רק צרכן אחד ואת הטלפון, ללא תקשורת אלחוטית וללא חלוקת כתובות... וזה לא פתר את הבעיה. ניסיתי לחבר את הראוטר של סלקום דרך ה-WAN שלו (כלקוח בראוטר שלי), ולהשתמש במודם ובחייגן של הראוטר שלי... והראוטר של סלקום לא עבד (משמע הטלפון לא עבד).

האם מישהו יכול לעזור... האם ניתן להחליף את הראוטר המשולב של סלקום ולקבל גם אינטרנט וגם טלפון?
תודה רבה, דרור

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
נתן תודות: 380 פעמים
קיבל תודות: 790 פעמים

Re: החלפת ראוטר (מודם) של סלקום ADB VV5823

נושא שלא נקרא #2 

02/05/2021 15:29  
dror p כתב:
האם מישהו יכול לעזור... האם ניתן להחליף את הראוטר המשולב של סלקום ולקבל גם אינטרנט וגם טלפון?
...
לאור זה שפנית לסלקום וקיבלת את מקסימום "השירות" שהם יכולים לתת אני חושב שכבר הבנת שהתשובה היא לא (המתאם שיחות חייב להיות שלהם, למיטב הבנתי בגלל הוראות של משרד התקשורת). אם אתה מתכוון האם אפשר להשתמש במתאם שיחות פרטי, התשובה בקיצור היא לא, ובאריכות היא כן אם אתה משתמש בספק voip מחו"ל על כל החסרונות והיתרונות של זה:
viewtopic.php?f=62&t=208499

02/05/2021 15:29  
dror p כתב:
כדי לצמצם את השימוש בראוטר של סלקום ניסיתי לחבר אליו ראוטר נוסף כך שהראוטר של סלקום רואה רק צרכן אחד ואת הטלפון, ללא תקשורת אלחוטית וללא חלוקת כתובות... וזה לא פתר את הבעיה. ניסיתי לחבר את הראוטר של סלקום דרך ה-WAN שלו (כלקוח בראוטר שלי), ולהשתמש במודם ובחייגן של הראוטר שלי... והראוטר של סלקום לא עבד (משמע הטלפון לא עבד).
...
זה כן אמור לעבוד:
viewtopic.php?p=2936141#p2936141
viewtopic.php?p=2955260#p2955260
viewtopic.php?p=2984159#p2984159

תבדוק אם יש הגדרות WAN בראוטר של סלקום, אם יש הגדרה של החייגן אז מן הסתם זה לא יעבוד, תשנה שהחיבור יהיה dynamic/DHCP. מעבר לזה, זה פשוט אמור לעבוד. תנסה לעשות לו ריסט אחרי שהכל מחובר בתצורה הנכונה, כלומר אחרי ש: א. אתה מוודא שיש אינטרנט תקין בראוטר הפרטי שלך. ב. אתה מחבר את ה-WAN של הראוטר של סלקום לראוטר הפרטי. ג. אתה מוודא שאין שום הגדרת של חייגן בראוטר של סלקום ואם יש אתה משנה ל-DHCP.

dror p (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #3 

@eran405
.
שלום ומודה לך על המענה המהיר, לגבי הרעיון לחבר את הראוטר של סלקום לראוטר שלי- אכן ראיתי את המקרים בהם נאמר שזה עבד. אין בראוטר של סלקום (שלי) אפשרות לשנות את הגדרות החייגן. ואכן בראוטר שלי הפרטי עם החייגן האינטרנט עובד תקין, והניסיון לחבר את הראוטר של סלקום דרך ה-WAN לא צלח. לא היה טלפון ולא היתה גישה לאינטרנט דרכו.

אני לא כל כך בטוח מה האופציות שלי. נכון לעכשיו אני מנחש שהבעיה היא הראוטר שלהם מאחר שזה הרכיב שאין באפשרותי להחליף והבעיה 'נפתרת' רק כשאני מאתחל אותו. האם סביר/אפשרי שגם אם אעבור לראוטר+מודם אחר (ללא טלפון), אגלה שגם שם התקלה הזו מתרחשת? משמע, אולי הגורם לבעיה נמצא לפני הראוטר, בין הקופסא של בזק לארון תקשורת?

מה האלטרנטיבה שלי לגבי קו הטלפון, האם ניתן להשתמש בקו של בזק גם עבור אינטרנט וגם עבור טלפון רגיל? או שאצטרך לחזור לאינטרנט בכבלים של הוט, ואז להשתמש בבזק רק עבור הקו טלפון הביתי?

מקווה שלא שאלתי יותר מדי שאלות

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #4 

@dror p

האופציה הכי פשוטה והכי כדאית עבורך היא בדיוק לחבר את הציוד המשולב של סלקום מאחורי הראוטר הפרטי שלך. אני מבין שניסית וזה לא עבד לך אבל מהניסיון של אחרים זה יכול לעבוד. מומלץ בחום לנסות שוב והפעם "להתעקש" קצת יותר ולמצוא דרך לגרום לזה לעבוד. זה ללא ספק האופציה הכי קלה והכי זולה עבורך.

בזק בהחלט עדיין מספקים קו טלפון רגיל, ואין שום בעיה לקבל קו כזה במקביל לחיבור של האינטרנט (אתה מקבל פילטר עם יצאה אחת לקו טלפון ואחת למודם). זה אפילו קו טלפון הרבה יותר טוב מכל חברה אחרת (אפילו הוט זה voip), גם בגלל האמינות (לדוגמא בהפסקת חשמל כרגיל האינטרנט וכל ה-voipים למיניהם יפלו) ולדעתי גם שומעים יותר טוב בקו של בזק. החיסרון הוא המחיר שלמיטב ידעתי הרבה הרבה יותר גבוה. כל אחד והשיקולים שלו אבל רב האנשים משתמשים היום בעיקר בסלולרי ולכן הסכומים המטורפים שבזק רוצים על הקו שלהם לא יוצאים משתלמים (מי שצריך קו ביתי עם אמינות גבוה, חייב קו של בזק). תבדוק מה המחירים שהם מציעים לך ותחליט, זה רק עניין של מחיר, מבחינה טכנית ללא ספק עדיף קו של בזק.

אם בין כה וכה אתה שוקל להחליף לאינטרנט של הוט, זה כבר סיפור אחר ולעבור לאינטרנט + טלפון מהוט בהחלט יכול להיות פתרון טוב (אצל הוט אפשר להפוך את ההוטבוקס ל-bridge והקו טלפון ממשיך לעבוד). לא הייתי עובר להוט רק בגלל הטלפון, כי כאמור אפשר לקחת קו טלפון לדוגמא מסלקום ולחבר את הציוד שלהם מאחורי הראוטר הפרטי שלך.

האופציה הנוספת היחידה שאני מכיר היא לקחת ספק מחו"ל עם מתאם שיחות פרטי, כמו שמפורט בשירשור הארוך שקישרתי לעיל:
viewtopic.php?f=62&t=208499
זה בדיוק הפתרון שאני משתמש בו, בעיקר בגלל שאני עם אנלימטד+015 ואין לי אפשרות לקבל קו טלפון דרכם. היתרון העיקרי של זה הוא חוסר תלות מוחלט בין האינטרנט+ספק לבין הקו טלפון. החיסרון שהכי גדול מבחינתי שאי אפשר להתקשר לכל המספרים המיוחדים (מספרי חירום, מספרי כוכבית, 1800 וכו'). לגבי מחיר אני פחות יכול להגיד, אני אצל anveo שהם לא זולים וזה מספיק טוב עבורי פשוט כי אני מדבר יחסית מעט מהטלפון בבית.

לגבי ה"אולי הגורם לבעיה נמצא לפני הראוטר", נשמע פחות סביר לאור העובדה שריסט לראוטר פותר את הבעיה. בתקווה שאתה מסדר את הקו טלפון ע"י חיבור הציוד שלהם מאחורי הראוטר הפרטי, אז זה לא עולה לך כלום ותגלה עם הזמן האם הבעיה נפתרה או לא. אם אתה מחליט על אופציה אחרת שדורשת השקעה אמיתית, הייתי מוודא בגבולות הסביר שהחלפת הראוטר באמת פתרה את הבעיה (אם אין ברירה אחרת ע"י זה שלא יהיה לך קו טלפון ביתי לכמה ימים רק בשביל לוודא שהבעיה הסתדרה).

אמ;לק תמצא דרך להפעיל את הציוד המשולב של סלקום מאחורי הראוטר הפרטי שלך. 99.9% שזה אפשרי ופשוט לא "התאמצת" מספיק בשביל לגרום לזה לעבוד. מאד קשה לי להאמין שרק אצלך סלקום חסמו את זה, בעוד שאצל אחרים זה עובד.

dror p (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #5 

@eran405

שוב מודה לך מאוד על המענה המהיר והמפורט. הבעיה היא שאני לא מבין היכן להתעקש... האנשים שזה הצליח להם באופן כללי אמרו שלא שינו הגדרות חייגן מאחר ואין להם גישה להגדרות הללו. לבטל תקשורת אלחוטית, ולבטל DHCP (ללקוחות)... בזה בסך הכל מסתכם מרחב התמרון שיש לי. ניסיתי לאתחל כל מכשיר בנפרד, ניסיתי לאתחל את הראוטר של סלקום רק לאחר שהחייגן של הראוטר שלי מחובר... אולי זה עניין של גרסה? אצלי: VV5823_CLC_7.5.0.0039 - main

לגבי מעבר לכבלים- מהירות הגלישה שלי דרך בזק משמעותית יותר גבוהה ויותר יציבה... אז אם אני חוזר לכבלים זה התפשרות כדי להתגבר על התקלה הזו.

אולי צריך ללכת לכיוון אחר... אולי צריך לבקש מהם לעשות עדכון גרסה? (אם קיים) ... אולי צריך לבקש מהם ראוטר אחר?

אם זה לא יעזור, אז אזמין קו רגיל מבזק.

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות

נושא שלא נקרא #6 

@dror p

האם יש מסך שמראה מה הסטטוס של החיבור שאתה יכול לשתף? אולי משם נוכל להבין מה הבעיה.

האם יש אינטרנט בפורטי ה-LAN של ה-VV5823 כשאתה מחבר אותו מאחורי הראוטר הפרטי? כל מה שנדרש הוא שהראוטר שלהם יבין שהחיבור הוא dynamic/DHCP. או שזה הגדרה שיש בממשק ניהול שלו או שהוא מזהה אוטומטית ואז כנראה זה עניין של לעשות לו ריסט אחרי שהוא מחובר לראוטר הפרטי (וכמובן יש חיבור לאינטרנט בראוטר הפרטי). הדבר היחיד הנוסף שאני יכול לחשוב עליו, הוא שטווח הכתובת צריך להיות שונה, אז אם לדוגמא ה-VV5823 מחלק כתובות ברשת 192.168.1.0 (לדוגמא 192.168.1.10, 192.168.1.11 וכו'), אז חשוב שבראוטר הפרטי תבחר טווח שונה (לדוגמא 192.168.2.0). אם יש אופציה לעשות איפוס הגדרות ל-VV5823 בממשק שלו או ע"י כפתור reset שכרגיל דורש לחיצה עם סיכה אז שווה לנסות גם את זה. "להתעקש" אני פשוט מתכוון לנסות עוד פעם ולהאמין שזה בסוף יעבוד.

אחרי שיש אינטרנט בפורטי ה-LAN הטלפון אמור לחזור. אם צריך תנסה לעשות עוד ריסט ואולי לתת לזה כמה דקות. חשוב לציין שהאינטרנט בפורטי ה-LAN הוא מאחורי double NAT, אז כרגיל עדיף לא להשתמש בו בשותף. כוונתי היא להשתמש בבדיקה האם יש חיבור לאינטרנט בפורטי ה-LAN רק בשביל להבין האם הצלחת שה-VV5823 יתחבר דרך הראוטר הפרטי לאינטרנט.

dror p (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #7 

@eran405

עדכון קצר(?)... דבר ראשון לגבי הרעיון של לחבר את הראוטר שלהם לראוטר שלי, כל הניסיונות לא צלחו. כמובן שמדובר בעניין פשוט ובסך הכל צריך לומר לראוטר להתחבר... אבל אין לי גישה אמיתית לראוטר ולכן אין לי שום אפשרות להשפיע על המצב, בכל מה שקשור לחייגן אני יכול לתת לו שם משתמש וסיסמה ושום דבר אחר לא ניתן לשינוי. ושוב: האנשים שאמרו שזה עבד להם אמרו שהם לא שינו שום דבר, וזה פשוט עבד להם. גם ראיתי את מי שאמר שצריך להשתמש ב-LAN4 או ב- LAN1... ניסיתי את כולם.

אותו דבר לגבי ה-LAN... ניסיתי טווח שונה, ניסיתי את אותו הטווח, ניסיתי עם DHCP ובלי... וניסיתי להפעיל אחרי ולהפעיל לפני ולהפעיל מחדש לאחר התחברות החייגן שלי.

המסקנה שלי היא כזו: אם אכן הבעיה בראוטר, אז גם אם הייתי מצליח לחבר אותו לראוטר שלי- אולי עכשיו צמצמתי את הבעיה לטלפון? הבעיה כאן שאני לא אדע כשהטלפון לא יהיה זמין- בכל מה שקשור לאינטרנט יש שימוש רציף, אז הבעיה 'נפתרת' מהר... אם רק הטלפון מפסיק לעבוד אני לא אדע על כך כל כך מהר- וזו כבר בעיה יותר גדולה.

גם אין לי ממש את האפשרות לבדוק אם הבעיה מופיעה גם עם הראוטר שלי- כי מדובר בניתוק קו הטלפון לתקופה ממושכת. אם אין תקלה, אצטרך תקופה של חודש כדי להיות בטוח בכך.

בכל מקרה פניתי אל סלקום, חלפה תקופה ארוכה מהפניות הקודמות שלי, ועכשיו אני לומד שמבחינת סלקום לא מדובר בתקלה... זאת אומרת כל הפעמים הקודמות שפניתי אליהם, וכל הניסיונות שלהם לפתור את הבעיה, והטכנאים, והחלפת הראוטר, וכו'... ועכשיו אומרים לי שבכל הראוטרים זה ככה... צריך לאתחל אותם כל מספר שבועות...

אז אין להם צורך לשלוח טכנאי כי אין בעיה, אבל הם הציעו לי לרכוש ראוטר טוב יותר. (ממתי התמיכה הטכנית עוסקת במכירות?) שאלתי מה השם של הראוטר חברה/יצרן, כדי שאוכל לקרוא אודותיו, ולהפתעתי הם צריכים לבדוק את הנושא... לא קיבלתי תשובה.

הם שמו את הדגש על התקשורת האלחוטית האיכותית של הראוטר שהציעו לי... אמרתי שאין לי צורך בתקשורת אלחוטית- והם מבלי להתבלבל אמרו לי שהראוטר שהם לא יודעים איך קוראים לו, הרבה יותר איכותי ויציב מהראוטר שלי, ואיתו לא יהיו לי בעיות... אז אין להם בעיה למכור לי מוצר כדי לתקן את התקלה, אבל אין צורך בטכנאי כי לא מדובר בתקלה וזה קורה לכל הראוטרים... חוץ מלראוטר חסר השם שהם מנסים למכור לי.

אז התוכנית שלי היא כזו: על הקו בזק שלי ראיתי דפוס שכתוב עליו "1988" ואני מנחש שמדובר בשנת ייצור, הבעיה שהבית הזה נבנה בערך עשור לאחר שנת הייצור שלו, והקו הזה עובר אווירית דרך הקומה השלישית עד לארון תקשורת בקומה הראשונה בצד השני של הבית. אז אני מנחש שהקו הזה באזור ה-40 מטר רץ. אז החלטתי להחליף אותו בכבל תת קרקעי חדש, שיגיע ישירות לארון תקשורת (יש תעלה פנויה).

אם זה יפתור את הבעיה עם הראוטר של סלקום- חזל"ש. אם לא יפתור- מחליף את הראוטר שלהם בשלי ועובר לקו בזק רגיל.

מודה לך מאוד על זמנך ועזרתך!

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”