בית חכם

בקרים, דימרים, טכנולוגיות לשליטה על צרכני החשמל בבית, SMART GRID וכו'
MarioMan
עוסק בתחום
עוסק בתחום
שם מלא: יונתן פת-יה
נתן תודות: 19 פעמים
קיבל תודות: 195 פעמים

נושא שלא נקרא #16 

אם כבר מקפיצים כל תקופה את השרשור הזה אז למה ישר רצוי להשתמש ב-KNX ולא נגיד ב-Lutron? או Vantage? או Philips Dynalite?

אני מדבר על מערכות חשמל חכם מסורתיות ולא פתרונות Z-WAVE למניהם, כן?

ואינטגרציה אפשר לבצע מול כל מערכת אוניברסלית שמכבדת את עצמה דוגמת RTI, ELAN או URC (שכבר לא מיוצגים בארץ) - אפשר גם עם Crestron כמובן אך ב-Crestron החליטו לאחרונה להטיל "מס Lutron" בדמות תשלום כספי נוסף עבור אינטגרציה מול Lutron והדבר הזה כנראה יחלחל מאותה סיבה גם להתממשקות עם כל חשמל חכם שהוא לא Crestron.
Vermoze - Innovative Technology Solutions Ltd.

Hava972
עוסק בתחום
עוסק בתחום
נתן תודות: 7 פעמים
קיבל תודות: 58 פעמים

נושא שלא נקרא #17 

ב KNX אתה לא כבול לעבוד מול חברה אחת שהתקינה לך את המערכת ויכול לקבל שרות מכל מי שמתעסק בזה ויודע מה הוא עושה וכמובן שיש לך גם מבחר אביזרים מחברות שונות אם תרצה להחליף/להוסיף בבית לחצנים/בקרים

אין שום בעיית אינטגרציה ב KNX מול חברות הבקרה כגון קונטרול4, RTI, קרסטרון וכו'

MarioMan
עוסק בתחום
עוסק בתחום
שם מלא: יונתן פת-יה
נתן תודות: 19 פעמים
קיבל תודות: 195 פעמים

נושא שלא נקרא #18 

נתחיל מהסוף:

נכון. אפשר להתממשק עם KNX למערכות צד ג' ואני לא טענתי אחרת. רק אמרתי שאת האינטגרציה אפשר לעשות מול מותגים נוספים בתחום ולא רק Control4.

לגבי מבחר אביזרים מחברות שונות - זה נכון שזה המצב, אבל התועלת של הדבר הזה בשטח היא פחותה באופן משמעותי:

בית חכם מסורתי מורכב ברובו מבקרים ו-Keypadים ("מפסקים"). אם אני כדייר התחלתי עם בית חכם הכולל מפסקים של חברה X אני ארצה להמשיך עם אותה חברה כדי שהעיצוב בבית יהיה אחיד.

אז נכון שאני יכול לשים מפסקים של איזו חברה שבא לי, אבל האילוץ האסתטי והאחידות הם בעצם בסוף אלו שכובלים אותי ליצרן ולא המערכת עצמה.

גם בנושא של החלפת בקרים אז בפועל הגמישות הזו לא באמת שימושית ברגע שיש מערכת קיימת. היא לא שימושית כי בקרת תאורה היא קצת יותר מעבר ללוודא הספקים - יש שם עוד נושאים כגון סוגי עומסים, סוגי מנורות, עומסי התנעה, יכולת וסוג עמעום ועוד. כך שאם לדייר יש כבר "בית עובד" וצריך להחליף בקר העדיפות גם ככה תהיה להביא בקר זהה לקודם במקום להתחיל להתעסק בלוודא התאמת בקרים למנורות בבית שכבר גרים בו.

עוד ראוי לציין שהיות ש-KNX הוא תקן שמאגד בתוכו מעל 500 יצרנים שונים (למיטב זכרוני בפועל המספר גבוה משמעותית) ובפנים יש יצרנים מכובדים ואמינים כמו ABB, Simens, Schneider ואח' אך לצד אלו לא חסר יצרנים ומוצרים מחורבנים ככה שהגמישות הזו חושפת את הדייר גם לאפשרות שיתקינו אצלו בבית מוצר באיכות ירודה.

ואם כבר עסקנו במערכות פתוחות אז יש לנו בדיון הזה דוגמא מצוינת לכמה דיירים מאוכזבים מחברה מסוימת. אותה חברה למיטב ידיעתי מייצרת מוצרים אשר עובדים בפרוטוקול Z-WAVE שגם הוא, על אף שאינו תקן IEC (למיטב ידיעתי) כולל בתוכו ריבוי יצרנים. והנה, שחור על גבי אתר, יש בפנינו דוגמא למוצר לכאורה לא מוצלח שהפך דיירים למאוכזבים.

בקיצור, הגמישות הזו היא לא בהכרח חסרון אבל היא גם לא בהכרח יתרון מוחלט כפי שמנסים להציג אותה, בעיקר בהתקנות ביתיות.

במסחרי יש לזה יותר תועלת למרות שבפרויקטים רציניים מאוד גם כשמאפיינים מערכת KNX במכרז זה לרוב מוגבל ליצרנים שציינתי למעלה.

זה כן שימושי לכאלה שעוסקים בחלק הביתי של השוק בהיבט שככה לעוסקים בתחום יותר קל להעיף את המתחרים מפרויקט קיים (לפני או אחרי אכלוס) מבלי לבצע שינויים משמעותיים במערכת שכבר קיימת.

לגבי שירות מכל מני גורמים:
אם נוציא לרגע מהדיון את העובדה שיש במערכות KNX תועלת מאוד רצינית לעוסקים בתחום כפי שציינתי שורה קודם (וזה בסדר גמור אגב - רק היה ראוי לציין את זה) ונתעסק בדייר אז גם בהיבט הזה התועלת היא חלקית מנקודת המבט של הדייר. הסבר:

אם אני רכשתי במיטב כספי בית חכם הכולל מערכת חשמל חכם, ועל אחת כמה וכמה מערכת חשמל חכם מסורתית (שרק עבודות התשתית עלו לי במקרה הטוב כמו כל עלות המוצרים) אני ממש לא רוצה לקבל "שרות מכל מי שמתעסק בזה" - אני רוצה שזה שמכר לי ידאג גם לתת לי שירות ושלא אצטרך לחפש מתקינים פרילנסרים או חברות אחרות בתחום (שוב, עדיף מאוד לאותם מתקינים וחברות - לדייר קצת פחות).

לכן, בתור דייר שבשוק למערכת חשמל חכם מסורתית, אחפש חברה שיש לה גם מוצר טוב וגם שירות איכותי מוכח. זה שיש לי מערכת כמו KNX ש"כל אחד יכול להתעסק איתה" זה אפילו לא בונוס אלא אלטרנטיבה נחותה (בעיניי) למוצר טוב ואמין שמגיע עם שירות באותה הרמה.

רק להבהיר: ראיתי לא מעט מערכות KNX ממש מוצלחות בבתים ואני מכיר כמה עוסקים וחברות שמתקינים ומשווקים מערכות KNX שבחיי אני מאחל לכל מי שעושה בית חכם להתקל בשירות ובאיכות כמו שהם מציעים. ועם זאת, לבוא ולהמליץ על KNX בתור ה-פתרון כי XYZ זה דבר בעייתי מאוד בלשון המעטה.

להגיד לדוגמא משהו כמו: "ממליץ לך להתקין מערכת KNX המבוססת על בקרים של ABB עם מפסקים של ABC המותקנים על ידי חברת DEF" זה הרבה יותר נכון ושימושי מאשר להשוות תקן מול מוצר.
Vermoze - Innovative Technology Solutions Ltd.

Hava972
עוסק בתחום
עוסק בתחום
נתן תודות: 7 פעמים
קיבל תודות: 58 פעמים

נושא שלא נקרא #19 

סיכמת הכל - מוצר טוב ושירות טוב זה מה שחשוב.
אבל עדיין עדיף לעבוד מול מוצר שתוכל לקבל שרות לא רק מהמקום שבו רכשת לכל מקרה כי יש מקרים שנוצר פיצוץ בין הלקוח לכל חברה באשר היא

URIJJ
עוסק בתחום
עוסק בתחום
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 0

Re: בית חכם

נושא שלא נקרא #20 

אמינות מערכת נגזרת:
1. מה הפרוטוקול שהמערכת עושה בה שימוש
2. מה הספק היציאה של הבקר לפחות 2000 וואט לשרידות נמוכה
3. האם בקרי התריסים כוללים הכנה כפולה?
4. מה יקרה כאשר משהוא מרכזי יתקלקל במערכת האם תוכל עדיין להפעיל מפסקים בקיר? אוט תצטרך להפעיל מארון החשמל?

גם חשוב לא פחות:
1. שירות חשוב יותר מכל דבר, רצוי לדבר עם לקוחות
2. האם התשתית של המפסקים היא של קווי תקשורת או חוטי חשמל רגילים? רצוי חוטי חשמל רגילים

זה העיקר אורי SmartHome4U 0522467195
·

שלח תגובה

חזור אל “חשמל חכם ותשתיות”