אפשרויות יצירת בית חכם לפני איכלוס

בקרים, דימרים, טכנולוגיות לשליטה על צרכני החשמל בבית, SMART GRID וכו'
eli2006 (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל
נתן תודות: 11 פעמים
קיבל תודות: 0

אפשרויות יצירת בית חכם לפני איכלוס

נושא שלא נקרא #1 

שבוע טוב לכולם,
אנחנו לפני כניסה לדירה שרכשנו לאחר קבלת טופס 4.
מטבע הדברים לא הייתה אפשרות לתכנון מקדים והכנת תשתיות.

מהן האפשרויות שלנו בשלב זה לבית חכם?
מה סדר גודל של עלויות?
והאם יש מערכת שמתאימה יותר לסביבת המכשירים של אפל?

תודה רבה לעוזרים 🙏

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל
שם מלא: עפר לאור
נתן תודות: 640 פעמים
קיבל תודות: 4750 פעמים

Re: אפשרויות יצירת בית חכם לפני איכלוס

נושא שלא נקרא #2 

הדבר הכי חשוב זה לבדוק אם יש לך קו אפס בכל המתגים. אם יש, אתה במצב טוב ותוכל בקלות להוסיף בית חכם.

יש המון אופציות. תתחיל הלנסות ולתאר את הציפיות שלך ומה אתה מתכנן לחבר לזה.

kobbi
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 223 פעמים
קיבל תודות: 377 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

מבחינתי בית חכם זה כל כך אווט כמעט כמו תלת מימד בטלויזיות.
במקום זה היתי שואל את עצמי מה נדרש לחבר לראוטר ?
מזגן ? - סנסיבו ב 200 שח
דוד חשמל ? סוויצר ב 200שח
מכונת קפה ? .....
בקיצור לדעתי עזוב אותך משטויות אפילו רשת ביתית קווית היא כבר לא מוצר חובה עם רשת מאש טובה (אבל טובה באמת לא מהחארטות הסיניות ב 900שח).
תהנו בביתכם

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 46 פעמים
קיבל תודות: 256 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

@kobbi, בית חכם זה לא בשביל כולם. אם זה לא מתאים לך, זה לא אומר לגבי אחרים. בנוגע לרשת ביתית זה ממש לא נכון. כדי לקבל כיסוי טוב חייבים Ethernet, בטח כשהדירה או בית גדולים, וכאשר יש ממ״ד. גם בשביל WiFi כדאי שיהיו 2 נקודות לפחות, המחוברות ביניהן ב-Ethernet.

@eli2006, כפי שאמר @oferlaor, אתה צריך קו אפס בכל המפסקים. אם אין לך, תזמין חשמלאי שישחיל לך. רצוי גם קופסאות עמוקות, אבל זה מאוחר מדי. מעבר לכך, אתה יכול לקנות מפסקים חכמים (בארץ ביוקר, או ב-AliExpress בזול), או לחבר מודולים כמו Shelly מאחורי המפסקים הקיימים. אם אתה רוצה לעשות דברים יותר מתוחכמים, כמו אוטומציות כאשר דלת נסגרת וכד׳, תצטרך לקנות גם את החיישנים המתאימים, ולהקים בקר בית חכם שינהל את הכל.

eli2006 (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #5 

תודה לכם על התגובות!
הדירה היא חמישה חדרים עם ממ״ד(~135 מ״ר)

@oferlaor,
בדקתי עם החשמלאי ואמר שייתכן ויש קו 0 בחלק מהמתגים: תריסים חשמליים שיש בכל הבית, ומתג תאורה מחליף בחדר הורים. ככלל, אין קו 0 שעובר ונצטרך להעביר.

לגבי אפיון המערכת, אין לי ניסיון עם זה בכלל. בכל זאת אנסה לתאר בכלליות.
*ראשית חשוב לי שהיא תהיה פשוטה ותעבוד! (יש דבר כזה?)
* מכיוון שרב המכשירים בבית הם של אפל, הייתי רוצה להשלים את האקו סיסטם עם מערכת אחת וחשובה לי התמיכה הזאת.
*חיבור האינטרנט יהיה דרך סיב של פרטנר ואצטרך לרכוש ראוטר שתומך בכך.
*שליטה בתאורה לפי איזורים: גם on/off וגם שלפחות באיזור המטבח/סלון (חלל אחד אצלי) תיהיה אפשרות לדימר.
*שליטה בוילונות חשמליים ובתריסים חשמליים לפי פריסט לפי שעות עם שליטה ידנית כמובן.
*שליטה במזגן לפי תסריט מסוים שמשתנה בטמפרטורה/שעה - אוטומטי
* יצירת אוטומטים שחוזרים על עצמם בשעות מסוימות ביום לא בטוח שההמשך קשור לבית חכם אז תעירו לי:
*רשת אלחוטית/חוטית אמינה/ מהירה
*מערכת רמקולים של רמקול אחד איכותי בכל חדר/ מרפסת עם יכולת לבחור שירים מספוטיפיי/ אפל מיוזיק ולכרוז מהטלפון לכל חדר( אין לי מושג אם זה אפשרי)
* בכניסה לבית יש מסך של האינטרקום בכניסה לביניין. הייתי רוצה להעביר את סיגנל הוידאו לטלפון. אפשרי?
* מצלמת דלת (עינית) של הבית עם קול/וידאו לטלפון
* שליטה בנעילת הדלת מרחוק
* בחירת תכנים משרת flex שרץ על ה pc מכל טלויזיה/ מכשיר נייד
***מנגנון fail-safe כלשהוא לבקרה.

@kobbi למה אתה חושב שזה אאוט? האם ההשקעה עולה על ההחזר עבורך? או שמדובר בסיבה אחרת?
@dr0r, בשלב זה הייתי רוצה אוטומטים שתלויים בשעה ביום, או בכמות אור או טמפרטורה או קירבה. מה אז צריך?

מהם האפשרויות העומדות בפני לאור התכולות שציינתי בהודעה?

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #6 

עירבבת כאן כמה דברים שכאילו קשורים אבל לא באמת.

נתחיל ברשת. זה הכי חשוב ליציבות. קח מערכת mesh אמינה. לדוגמא eero. אני לקחתי tplink deco שזה טיפה יותר פשוט.

רמקולים - נשמע לי ש sonos יעשה לך את העבודה.

לגבי מתגים - דאג לחווט חיבור אפס לכל המתגים. לא ממליץ להמתין עם זה אחרי שעברת לגור כי זה דורש כיבוי ממושך של החשמל.

ראוטר - יש הרבה אופציות טובות. תעבור על ההמלצות בפורום.

לא ראיתי דרישה למערכת שמשלבת את הקולנוע הביתי שלך או אקו/גוגל הום. לא רלוונטי עבורך ?

המערכת הכי פופולרית בישראל ממה שראיתי היא control4. יש הרבה אינטגרציות שלה בארץ. אני אישית הלכתי עם rti. גם savant מוצלח. אלה מערכות שדורשות אינטגרטור שיפתח לך את הממשק. אם אתה רוצה לבד, openHAB יותר פתוח מאלה אבל זה לאנשי DIY.

אלה מערכות השליטה (לרוב טאבלט אנדרואיד או אייפד/אייפון יהיו החומרה שעליה הממשק שליטה ירוץ). עדיין צריך מתגים וחשמל חכם. אחרי שאתה בוחר את מערכת השליטה אתה יכול לברר מה מומלץ. כדאי מערכת עם אינטגרציה חזקה. אני למשל הלכתי על חשמל חכם של ויטראה. זו חברה ישראלית והם עובדים חזק מאוד עם rti ו control4. רוב החברות יתמכו לך כבר בתריסים ודימרים. את האוטומטיות לפי סנסורים (שמש/גשם/טמפ) יש לפי חברת חשמל חכם והם יכולים גם לדאוג לסנריו.

לכל החברות המובילות יש אינטגרציה עם קולנוע ביתי ועם אלקסה ו/או גוגל הום.

אינטרקום ומצלמת דלת - לא מספיק מכיר. יש פתרונות wifi למצלמת דלת אבל נראה לי שבשביל מצלמת אינטרקום תתייעץ עם האינטגרטור.

מנעול. סיפור מורכב. המערכת הכי אמינה באר לדעתי עדיין Entr אבל היא בהגדרה חסומה מחיבור למערכות אחרות. יש טריקים לשלוט בה מרחוק אבל זה האקים (מחברים שלט פיזי לממסר יבש). לא יודע להגיד לך שזה קריטי, אני חושה שזה פחות מעניין ושימושי גם בלי חיבור כזה. המערכות היותר פתוחות גם טיפה יותר פרוצות ופחות אמינות ממה שראיתי.

מערכות בית חכם זה עולם ומלואו. לא רואה דעיכה של התחום. ההיפך, הוא נראה שהוא מתחמם. פרוייקטים שפעם עלו מאות אלפי שקלים עולים עשרות אלפים כיום. זה עדיין לא במחיר שווה לכל נפש כמובן.

john_wick
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
שם מלא: ג'ון
נתן תודות: 1 פעם
קיבל תודות: 3 פעמים

נושא שלא נקרא #7 

למה צריך קו 0?
ממה שראיתי אין כמעט הבדלים היום בין מתגים חכמים ללא קו 0 וכאלה עם קו 0.

אני הייתי ממליץ לך משהו נוסף לכל מה שעלה פה ,
תקנה שקעים מבוססי zigbee או כאלה שלא שמאפשרים פעולה ללא שרת מרוחק (כמו mqtt)
דוגמה טובה יהיו המתגים של shelly שגם לא צריכים קו 0 ממה שאני זוכר כדי לעבוד.

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #8 

קו אפס מאפשר למתג לקבל חשמל באופן מסודר בלי התחכמויות. יש מתגים שיודעים להשתמש בזרם שזולג או שהם מייצרים זליגה, אבל לרוב זה אומר שיש להם איזה סוג של קבל או בטריה. אפשרי אבל אם עדיין הבית לא אוכלס, ביום עבודה סוגרים את הסיפור וזה כדאי כלכלית.

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #9 

@john_wick בלי קו 0 יש זרם דרך מעגל המנורה, גם כאשר היא כביכול כבויה, כדי להפעיל את המודול או המפסק החכם. זה רעיון רע מאוד מכמה סיבות: א. יש סכנת התחשמלות בעת החלפת נורה, כי גם אם האמפליטודה קטומה, עדיין רץ זרם חליפין מהיר; ב. זה לא חוקי, בגלל א׳; ג. חיי הנורות מתקצרים דרמטית, כי זורם דרכן זרם כל הזמן, גם אם לא מספיק בשביל תאורה; ד. יש נורות (בעיקר LED) שבכל זאת מאירות חלש או מהבהבות.
@eli2006 תפריד בין מערכת הבית החכם, לבין כל מה שמסביב. בשביל מערכת בית חכם מלאה אתה צריך בקר - יש הרבה מאוד אפשרויות, בתלות בעיקר בכמה אתה מוכן להשקיע מבחינת כסף וזמן.

eli2006 (פותח השרשור)
חבר פעיל
חבר פעיל

נושא שלא נקרא #10 

@oferlaor
תודה על התשובה המפורטת 8)
מצטער על הדיליי, מלא ברדק.
28/02/2021 23:55  
oferlaor כתב:
...
נתחיל ברשת. זה הכי חשוב ליציבות. קח מערכת mesh אמינה. לדוגמא eero. אני לקחתי tplink deco שזה טיפה יותר פשוט.
...
כלומר לקנות רק את המשואות של eero ללא הראוטר? האם זה לא מביס את המטרה של מערכת מסוג זה?
לאחר שקראתי מעט על ה-eero ראיתי שהמהירויות שמתקבלות הן יחסית נמוכות(ביחס להשקעה ולהצהרות). האם יש טעם בחיבור של 1 גיגה, אם ברב המקומות בבית המקסימום הנקודתי לא יעבור את ה- 350 Mbps ?

איך לדעתך צריך להיראות מערך כזה, בדירה המדוברת, מבחינת מיקומים\פריסה\כמות משואות? מה אומרים על הנחה מעל תקרות גבס?
oferlaor כתב:

...
האם הם מתחברים לממשק בית חכם כלשהוא? כלומר מבחינת ממשק אחד כללי להכל?
האם יש סטאפ מומלץ? יש להם מיליון דגמים
oferlaor כתב:

לגבי מתגים - דאג לחווט חיבור אפס לכל המתגים. לא ממליץ להמתין עם זה אחרי שעברת לגור כי זה דורש כיבוי ממושך של החשמל.
...
Done.
לאחר ששאלתי את מנהל העבודה בביניין לגבי האפסים וקיבלתי תשובה שלילית, הזמנתי חשמלאי והתברר שבכל המתגים למעט 3 היו כבר אפסים.
oferlaor כתב:

לא ראיתי דרישה למערכת שמשלבת את הקולנוע הביתי שלך או אקו/גוגל הום. לא רלוונטי עבורך ?
...
כן, תוכל להמליץ על מערכת כזו?
oferlaor כתב:

המערכת הכי פופולרית בישראל ממה שראיתי היא control4. יש הרבה אינטגרציות שלה בארץ. אני אישית הלכתי עם rti. גם savant מוצלח. אלה מערכות שדורשות אינטגרטור שיפתח לך את הממשק. אם אתה רוצה לבד, openHAB יותר פתוח מאלה אבל זה לאנשי DIY.
...
תוכל לספר על העלויות, באופן כללי, של מערכת כזאת לעומת ה-openHAB לדוגמא?
האם מערכת מסוג ה-openHAB פוגעת בהכרח ברובסטיות של המערכת?
oferlaor כתב:

אלה מערכות השליטה (לרוב טאבלט אנדרואיד או אייפד/אייפון יהיו החומרה שעליה הממשק שליטה ירוץ). עדיין צריך מתגים וחשמל חכם. אחרי שאתה בוחר את מערכת השליטה אתה יכול לברר מה מומלץ. כדאי מערכת עם אינטגרציה חזקה. אני למשל הלכתי על חשמל חכם של ויטראה. זו חברה ישראלית והם עובדים חזק מאוד עם rti ו control4. רוב החברות יתמכו לך כבר בתריסים ודימרים. את האוטומטיות לפי סנסורים (שמש/גשם/טמפ) יש לפי חברת חשמל חכם והם יכולים גם לדאוג לסנריו.
...
האם תוכל לתת מספר דוגמאות למערכות שליטה שנפוצות גם בחו"ל ויעבדו בארץ אך יהיו גמישות\זולות יותר?
למה התכוונת ב-" לפי חברת חשמל חכם.."
oferlaor כתב:

...
סירי?

@dr0r
תודה על המענה.
05/03/2021 21:22  
dr0r כתב:
...
@eli2006 תפריד בין מערכת הבית החכם, לבין כל מה שמסביב. בשביל מערכת בית חכם מלאה אתה צריך בקר - יש הרבה מאוד אפשרויות, בתלות בעיקר בכמה אתה מוכן להשקיע מבחינת כסף וזמן.
...
מחפש משהו שהוא good value מבחינת עלות. מבחינת זמן מוכן להשקיע, נהנה מזה. לא הייתי רוצה להתפשר מבחינת reliability של החיבוריות והפונקציונאליות. אפשר גם מחו"ל.
תוכל לכוון אותי?

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #11 

03/04/2021 12:38  
eli2006 כתב:
@oferlaor
תודה על התשובה המפורטת 8)
מצטער על הדיליי, מלא ברדק.
oferlaor כתב:
...
...
כלומר לקנות רק את המשואות של eero ללא הראוטר? האם זה לא מביס את המטרה של מערכת מסוג זה?
לאחר שקראתי מעט על ה-eero ראיתי שהמהירויות שמתקבלות הן יחסית נמוכות(ביחס להשקעה ולהצהרות). האם יש טעם בחיבור של 1 גיגה, אם ברב המקומות בבית המקסימום הנקודתי לא יעבור את ה- 350 Mbps ?

איך לדעתך צריך להיראות מערך כזה, בדירה המדוברת, מבחינת מיקומים\פריסה\כמות משואות? מה אומרים על הנחה מעל תקרות גבס?
oferlaor כתב:

...
האם הם מתחברים לממשק בית חכם כלשהוא? כלומר מבחינת ממשק אחד כללי להכל?
האם יש סטאפ מומלץ? יש להם מיליון דגמים
oferlaor כתב:

...
Done.
לאחר ששאלתי את מנהל העבודה בביניין לגבי האפסים וקיבלתי תשובה שלילית, הזמנתי חשמלאי והתברר שבכל המתגים למעט 3 היו כבר אפסים.
oferlaor כתב:

...
כן, תוכל להמליץ על מערכת כזו?
oferlaor כתב:

...
תוכל לספר על העלויות, באופן כללי, של מערכת כזאת לעומת ה-openHAB לדוגמא?
האם מערכת מסוג ה-openHAB פוגעת בהכרח ברובסטיות של המערכת?
oferlaor כתב:

...
האם תוכל לתת מספר דוגמאות למערכות שליטה שנפוצות גם בחו"ל ויעבדו בארץ אך יהיו גמישות\זולות יותר?
למה התכוונת ב-" לפי חברת חשמל חכם.."
oferlaor כתב:

...
סירי?

@dr0r
תודה על המענה.
05/03/2021 21:22  
dr0r כתב:
...
...
מחפש משהו שהוא good value מבחינת עלות. מבחינת זמן מוכן להשקיע, נהנה מזה. לא הייתי רוצה להתפשר מבחינת reliability של החיבוריות והפונקציונאליות. אפשר גם מחו"ל.
תוכל לכוון אותי?
...
במקרה של EERO באמת כן כדאי לשלב עם הראוטר שלהם. אבל יש מתחרים שהם רק AP שהוא Mesh (אני משתמש ב-DECO למשל).

השאלה הפוכה, לאיזה מערכת שליטה חכמה/בית חכם יש תמיכה ב-Sonos. למיטב זכרוני להכל יש תמיכה. מצד שני יש יתרון לממשק של Sonos ולרוב לא נדרש התממשקות לבית חכם.

אני בבית משתמש ב-RTI ומאוד מרוצה. אני גם יודע שיש הרבה שחובבים את Control4. מערכות כמו HA, זה כבר יותר מתאים ל-DIY (האחרות דורשות אינטגרטור).

לגבי SIRI - תמיכה בזה מסבכת מאוד, כי יש מעט יחסית מערכות שתומכות באופן מלא ב-Homekit.

avihuli
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 1376 פעמים
קיבל תודות: 1230 פעמים

נושא שלא נקרא #12 

עוקב.
Main 7.1.2: LG 77C9, Yamaha RX-A2050, Emotiva BasX A-150, Yamaha BD-A1020, Tronsmart Vega S95 Telos, Wii.
SVS ULTRA Bookshelf / Center, Focal Bird, M&K M40T, SVS Prime Elevation, SVS SB-3000.

Bedroom: LG 55EG910Y | Media Room: in progress

oferlaor
סמל אישי של משתמש
מנהל
מנהל

נושא שלא נקרא #13 

אתה יודע שאפשר פשוט להרשם כמנוי לשרשור בלי להגיב...

יש למטה ליד התגובה המהירה אופציה כזו...
image.png
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור

dr0r
חבר ותיק
חבר ותיק

נושא שלא נקרא #14 

Home Assistant ו-openHAB הן מערכות קוד פתוח, ובהגדרה הגמישות שלהן והתמיכה בכל מיני דברים איזוטריים הכי גדולה. לכל אחת מהשתיים עדת מעריצים משלה. openHAB הרבה יותר שמרנית, וכתוצאה בשנים האחרונות Home Assistant עקפה אותה בתמיכה ובציבור המשתמשים.
מבחינת עלות אלה האופציות הכי זולות, כל שאתה צריך הוא Raspberry Pi, ולקנות דונגלים של Zigbee ו-Z-Wave (וכמובן את המודולים). החיסרון הוא שזה לא מעט עבודה להגדיר את המערכת טוב - כולל הקישור ל-Siri (פרטים על הגדרת האינטגרציה כאן).

יש גם מערכות כמו SmartThings, שבהן ההתקנה הרבה יותר פשוטה, אבל אתה מוגבל ברכיבים הנתמכים, כאשר לדברים פחות נפוצים צריך להתקין Device Handlers בממשק המפתח שלהם.

בנוגע לראוטרים - מומלץ מאוד להשחיל קו Ethernet בין הנקודות, כדי שהתקשורת ביניהן תהיה קווית - ואז תצטרך רק dual band ולא tri band. זה בלוג מאוד מוצלח לסקירה של ראוטרים.

digest
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד
קיבל תודות: 5 פעמים

נושא שלא נקרא #15 

28/02/2021 20:30  
eli2006 כתב:
*ראשית חשוב לי שהיא תהיה פשוטה ותעבוד! (יש דבר כזה?)
...
...
04/04/2021 15:02  
dr0r כתב:
Home Assistant ו-openHAB הן מערכות קוד פתוח, ובהגדרה הגמישות שלהן והתמיכה בכל מיני דברים איזוטריים הכי גדולה.
...
אין דבר כזה. בית חכם זה לא פשוט! אם תתחיל עם OpenHAB/HomeAssistant זה יהפוף להיות המקצוע שלך והתעסקות אין סופית!
שום דבר מזה לא עובד 24x7 unattended כפי שאתה מצפה ממפסקים טיפשים, זה אין סוף הגדרות, תקלות, עדכונים וכו׳. הRaspberry Pi לבד - זה לא הקונטרולר לסמוך עליו, הרי מדובר על בטיחות (חשמל) וביטחון (אזעקה ומצלמות) בבית חכם אמיתי. וזה עוד לא התחלתי לדבר על הגנה נגד פריצות, אבל עם יכולת לנהל בית מרחוק...

בית חכם זה תחביב נהדר. אבל זה צריך להיות תחביב שלך :D
דבר שני, זה בטוח לא יהיה תחביב של אנשים אחרים בבית.
הייתי ממליץ על מערכת מוכנה עם התקנה (או עזרה בהתקנה) תמיכה וענן לא בסין.

לגבי סירי, זה קשה, חיברתי סירי למערכת שלי, אבל זה כתיבת קוד, באגים וכל מה שאמרתי על התחביב :-). יכול להיות שבOH/HA יש אינטגרציה יותר טובה עם סירי, לא אהבתי מערכות מורכבות ומסובכות מדי...

שלח תגובה

חזור אל “חשמל חכם ותשתיות”