איך להיפטר מריח לא נעים מבית מפוח המזגן המיני מרכזי מעל לתקרת כבס?

Heating, Ventilation & Air-Conditioning
kingikra (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 335 פעמים
קיבל תודות: 242 פעמים

איך להיפטר מריח לא נעים מבית מפוח המזגן המיני מרכזי מעל לתקרת כבס?

נושא שלא נקרא #1 

לפני שבועיים היה אצלי צבעי. בסה"כ עשה עבודה טובה.
ביום הראשון הוא צבע חדר ואני בינתיים הייתי בסלון. בשלב מסוים, עוד בזמן שעבד בחדר, הוא נזכר שהוא צריך לרסס איזה חומר (הוא קרא לזה שמן ) על כתמי נזילות מים בתקרת הגבס. נזילות המים תוקנו עוד לפני שהגיע.
צריך לציין שהמזגן היה דלוק.
לקח בדיוק 10 שניות עד שהרגשתי שאני נחנק מהריח של השמן שהוא ריסס. סגרתי את המזגן ופתחתי את כל החלונות.
אני מניח שבעשר השניות הללו, היונק של המזגן ספג לא מעט מהחומר הזה.
היום כבר עברו שבועיים ועדיין הריח קיים. אמנם לא באותה עוצמה אבל קיים.

האם יש איזו דרך מהירה להיפטר מהריח? הוא היה אצלי בתחילת השבוע לתיקון קטן וטען שהריח יעלם. מאוד מעצבן אבל כרגע או אפשר לחחזיר את הגלגל אחורה. צריך רק לציין שכמו כל "בית מזגן מיני מרכזי", כלומר גם שם אין דרך לאוורר בצורה נורמלית.

תודה מראש

איינשטיין
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה
נתן תודות: 178 פעמים
קיבל תודות: 401 פעמים

נושא שלא נקרא #2 

זה אכן ייעלם עם הזמן.
הדבר היחיד שניתן לעשות בינתיים זה להתיז לפתח היניקה ריח אחר שאתם יותר אוהבים (אולי ספריי דאודורנט טוב). זה יתפשט בבית ויטשטש את הריח שאתה לא אוהב. תעשה את זה מספר פעמים וסביר להניח שתפסיק להריח את הריח ההוא. בהמשך, הריח החדש ייעלם בהדרגה.

מרגיש שזה נשמע כמו חכמי חלם 8)
חיים פעם אחת, נצלו כל רגע להנות מהם!

kingikra (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #3 

האמת, זה מה שחשבתי לעשות אבל רציתי להתייעץ קודם. כרגע אין לי בבית שום ספריי ריח. אקנה ואנסה.

תודה

oris74
סמל אישי של משתמש
חבר במועדון HT
חבר במועדון HT
שם מלא: אורי
נתן תודות: 1102 פעמים
קיבל תודות: 916 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

הכי טוב ספריי למייבש כביסה

dol
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 13 פעמים

נושא שלא נקרא #5 

ממליץ על ניקוי מסנני האוויר של פתחי היניקה ולאחר מכן הפעלה על מצב אוורור כשהחלונות בבית פתוחים. כל ריסוס נוסף של מבשם רק יזהם את המזגן ויפגע באיכות האוויר.

kingikra (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #6 

oris74 כתב:הכי טוב ספריי למייבש כביסה
...
זה אני לא מכיר. אבדוק

תודה

kingikra (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #7 

dol כתב:ממליץ על ניקוי מסנני האוויר של פתחי היניקה ולאחר מכן הפעלה על מצב אוורור כשהחלונות בבית פתוחים. כל ריסוס נוסף של מבשם רק יזהם את המזגן ויפגע באיכות האוויר.
...
את מסנני האוויר אני מנקה אחת לכמה חודשים. פעם אחרונה ממש לפני כמה ימים.
מצב איוורור לא ניסיתי.
רצוי לציין שכשאני מפעל את המזגן (אצלי המזגן פועל עד אמצע נובמבר), אני לא מריח את הריח. רק כשאני מפסיק אותו לכמה לכמה שעות, אני מתחיל להריח את הריח.

T-boon
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 24 פעמים
קיבל תודות: 15 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

kingikra כתב:
רק כשאני מפסיק אותו לכמה לכמה שעות, אני מתחיל להריח את הריח.
...
...
תאכלס אני מתקין מזגנים.
תבין רגע מה קורה, ברגע שמזגן עובד על קירור, אז הסוללה שבתוך תיקרת הגבס (המאייד) מתחילה להתקרר עקב הגז הנדחס לתוכה, וכולם יודעים מה קורה למשהו קר אשר בא במגע עם אוויר, בדיוק כמו שתשאיר כוס מים קרים על שולחן, המאייד סופח אל עצמו את הלחות שיש באוויר, המאייד נרטב ומתחילה פעולה של ניקוז המיים אל מחוץ לבית (הצינור הזה שמטפטפ בחוץ)

ברגע שהמאייד רטוב/לח אז מן הסתם הוא סופח ריחות ביתר קלות, אילו היה המזגן פועל על איוורור בלבד אז המאייד נשאר יבש,
בנוסף, וזה תלוי בהמון גורמים אבל כמעט כל מאייד לאורך השנים מתחיל לפתח עובש אשר ניתן להסרה בקלות על ידי שטיפה עם מים+סבון כביסה,
לרוב, כל עוד המזגן עובד אז לא תריח את ריח העובש אלא רק כאשר תכבה אותו ואו שתדליק שוב,

מה שקורה זה שהמאייד נשאר רטוב/לח גם לאחר כיבוי המזגן ולכן נוצר העובש (עובש זו פטרייה שאוהבת לחות)
ועם השנים מתחיל להיות ריח רע כתוצאה מכך,
אינני יודע מה גורם למזגן אחד לייצר יותר עובש מהאחר,
אבל אחד המזגנים שלי בבית מייצר את זה יותר מכולם,
בהתחלה הייתי צריך לשטוף את המאייד כל שנה (התזה של מים עם סבון כביסה מומס בתוך) עם פיסטולט מחובר לקומפרסור לחץ אוויר, לא כיף בכלל...

אבל מצאתי פתרון נוח יותר, במקום לכבות את המזגן כשיוצא מהבית,
פשוט מעביר אותו למוד של איוורור, ככה המאייד מתייבש לגמרי, לא נשאר לח או רטוב ולכן לא נוצר עובש...

שים לב שאופציה של יבוש המאייד נמצאת גם בשלט של המזגן עצמו, בתדיראן למשל הם קוראים לזה X-FAN
זה בעצם גורם למפוח להמשיך לעבוד גם לאחר כיבוי המזגן,
הבעייה היא שזה רק ל 10 דקות וזה לא מספיק בכדי ליבש את המאייד לגמרי,
ושוב- מאייד שנשאר לח לאורך זמן, זה מאייד שמסריח מעובש בסופו של דבר.

אגב, לא להתעצל עם ניקוי הפילטרים,
פעם בכמה חודשים זה לא מספיק, עדיף פעם בשבוע כאשר המזגן פועל המון שעות ביום.
או לפחות פעם בחודש,
אם הפילטרים לא נקיים לגמרי אז האוויר לא יזרום טוב דרכם ויוצא מכך שפחות אוויר זורם דרך המאייד ומכך יוצא שהוא מתייבש לאט יותר,
בנוסף, פילטר סתום באבק בסופו של דבר לא יסנן טוב ואבק יחדור אל תוך המאייד הרטוב,
האבק נדבק על צלעות המאייד וסותם אותו, ואז אפילו שהמסננים נקיים, המאייד עצמו כבר סתום, האוויר לא זורם דרכו בקלות.
אבק ורטיבות=מתכון לעובש

מקווה שעזרתי, הפיצו לחברים,
אם תרצו אפשר גם מאמר קצר על ריח רע בבגדים שרק יצאו ממכונות כביסה (במיקרים שחומץ, אקונומיקה ושאר תרופות סבתא לא עוזר)
ONKYO TX-NR 509
cerwin wega VE12
samsung UE65MU7000U

kingikra (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #9 

T-boon כתב:
...
...
תאכלס אני מתקין מזגנים.
תבין רגע מה קורה, ברגע שמזגן עובד על קירור, אז הסוללה שבתוך תיקרת הגבס (המאייד) מתחילה להתקרר עקב הגז הנדחס לתוכה, וכולם יודעים מה קורה למשהו קר אשר בא במגע עם אוויר, בדיוק כמו שתשאיר כוס מים קרים על שולחן, המאייד סופח אל עצמו את הלחות שיש באוויר, המאייד נרטב ומתחילה פעולה של ניקוז המיים אל מחוץ לבית (הצינור הזה שמטפטפ בחוץ)

ברגע שהמאייד רטוב/לח אז מן הסתם הוא סופח ריחות ביתר קלות, אילו היה המזגן פועל על איוורור בלבד אז המאייד נשאר יבש,
בנוסף, וזה תלוי בהמון גורמים אבל כמעט כל מאייד לאורך השנים מתחיל לפתח עובש אשר ניתן להסרה בקלות על ידי שטיפה עם מים+סבון כביסה,
לרוב, כל עוד המזגן עובד אז לא תריח את ריח העובש אלא רק כאשר תכבה אותו ואו שתדליק שוב,

מה שקורה זה שהמאייד נשאר רטוב/לח גם לאחר כיבוי המזגן ולכן נוצר העובש (עובש זו פטרייה שאוהבת לחות)
ועם השנים מתחיל להיות ריח רע כתוצאה מכך,
אינני יודע מה גורם למזגן אחד לייצר יותר עובש מהאחר,
אבל אחד המזגנים שלי בבית מייצר את זה יותר מכולם,
בהתחלה הייתי צריך לשטוף את המאייד כל שנה (התזה של מים עם סבון כביסה מומס בתוך) עם פיסטולט מחובר לקומפרסור לחץ אוויר, לא כיף בכלל...

אבל מצאתי פתרון נוח יותר, במקום לכבות את המזגן כשיוצא מהבית,
פשוט מעביר אותו למוד של איוורור, ככה המאייד מתייבש לגמרי, לא נשאר לח או רטוב ולכן לא נוצר עובש...

שים לב שאופציה של יבוש המאייד נמצאת גם בשלט של המזגן עצמו, בתדיראן למשל הם קוראים לזה X-FAN
זה בעצם גורם למפוח להמשיך לעבוד גם לאחר כיבוי המזגן,
הבעייה היא שזה רק ל 10 דקות וזה לא מספיק בכדי ליבש את המאייד לגמרי,
ושוב- מאייד שנשאר לח לאורך זמן, זה מאייד שמסריח מעובש בסופו של דבר.

אגב, לא להתעצל עם ניקוי הפילטרים,
פעם בכמה חודשים זה לא מספיק, עדיף פעם בשבוע כאשר המזגן פועל המון שעות ביום.
או לפחות פעם בחודש,
אם הפילטרים לא נקיים לגמרי אז האוויר לא יזרום טוב דרכם ויוצא מכך שפחות אוויר זורם דרך המאייד ומכך יוצא שהוא מתייבש לאט יותר,
בנוסף, פילטר סתום באבק בסופו של דבר לא יסנן טוב ואבק יחדור אל תוך המאייד הרטוב,
האבק נדבק על צלעות המאייד וסותם אותו, ואז אפילו שהמסננים נקיים, המאייד עצמו כבר סתום, האוויר לא זורם דרכו בקלות.
אבק ורטיבות=מתכון לעובש

מקווה שעזרתי, הפיצו לחברים,
אם תרצו אפשר גם מאמר קצר על ריח רע בבגדים שרק יצאו ממכונות כביסה (במיקרים שחומץ, אקונומיקה ושאר תרופות סבתא לא עוזר)
...
קודם כל אני חייב לציין שהמידע שכתבת פה חשוב מאוד ובטוח יהיה שימושי למישהו אז תודה רבה על כך.
מה שאני רוצה להבין זה האם אתה טוען שהריח אותו אני מריח מגיע מעובש ואין לו שום קשר לצבעי ולשמן אותו תיארתי?
הדירה בת 15 וכך גם המזגן. התאוריה שלך מעניינת מאוד אבל זה קצת מוזר שהצטבר עובש לכדי ריח רע דווקא מהרגע שהצבעי עזב את הבית. כמו כן הריח גם זהה לריח של השמן.

T-boon
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 24 פעמים
קיבל תודות: 15 פעמים

נושא שלא נקרא #10 

מה שתפס את תשומת ליבי זה שאמרת כי הריח מגיע דווקא כאשר המזגן מכובה ואו כאשר אתה מדליק אותו שוב,
וזו בדיוק התופעה במזגן עם עובש (למרות שיכול להוציא ריח עובש גם בעת פעולה אבל בדרך כלל פחות מורגש)

בקשר לשמן, יתכן כי ריח השמן "נדבק" למאייד וללוחות הגבס אך יעלם בהמשך,
אם המאייד אכן כבר סתום מאבק אז יתכן שריח השמן נתפש שם חזק יותר ויקח יותר זמן להיעלם.
תאיר עם פנס אל תוך המאייד ותראה אם הוא מלוכלך או לא,

שטיפת מאייד (לפעמים גם אם נראה נקי) זה מלכלך,
אתה תופתע כמה בוץ יוצא משם ואז תחשוב לעצמך איך עד עכשיו נשמת אוויר כזה שנמצא בסירקולציה מתמדת ועובר דרך המאייד.

יש גם כל מיני חומרים שמגיעים בצורת ספרי וכו' אשר אפשר להתיז על המאייד אך להבנתי הם לא באמת מבצעים פעולת ניקוי,
אם מעברי האוויר בין הצנרת וצלעות הקירור סתומים אז הם ישארו סתומים מאבק שנדבק,
מה שהתחשירים האלה עושים זה רק חיטוי שהורג בקטריות ואולי בישום אבל כל עוד יש אבק דבוק אז התופעה תחזור.
ONKYO TX-NR 509
cerwin wega VE12
samsung UE65MU7000U

dol
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 13 פעמים

נושא שלא נקרא #11 

@T-boon מדוייק.
יצא לי לנקות מאייד של יחידה פנימית של מזגן, סיפור לא פשוט לאדם שהוא לא טכנאי ובלי חצר. כמות הלכלוך שיצאה משם זעזעה אותי. ממליץ לקרוא קצת על "תסמונת הבניין החולה", יספק חומר מודעות לגבי האוויר שאנו נושמים בבית שלנו.
בחלק מהמזגנים מהשנים האחרונות ישנה פונקציה של "ניקוי עצמי", לאחר כיבוי המזגן היחידה הפנימית ממשיכה לעבוד למשך מספר דקות על מנת להסיר את הלחות שהצטברה על המאייד, בדיוק מה שפונקציית האוורור עושה.

royla
חבר ותיק
חבר ותיק
שם מלא: רועי
נתן תודות: 595 פעמים
קיבל תודות: 303 פעמים

נושא שלא נקרא #12 

@T-boon
·
תודה רבה!
כיף חיים.

kingikra (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #13 

הפעלתי פעמיים את האיוורור למשך זמן רב וגם התזתי דיאורדורנט שרכשתי ממש לפני.

נקווה לטוב

kingikra (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

נושא שלא נקרא #14 

אחד החסרונות של מזגן מיני מרכזי זו הגישה אליו. אם נשאיר רגע בצד את העובדה שאין לי מושג בכלל מה זה המאייד ואיפה הוא נמצא, ממש לא הייתי רוצה לנסות ולנקות אותו בעצמי.
חוץ מלנקות את הפילטר של היונק, אני לא יודע כלום לבד במזגן.
בעבר היה גם פילטר פנימי במזגן אבל איזה טכנאי הוציא אותו פעם כדי לנקות ולא החזיר כמו שצריך ואני לא הצלחתי להחזיר בעצמי בשום אופן.

seri
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 89 פעמים
קיבל תודות: 23 פעמים

נושא שלא נקרא #15 

@T-boon
·

אחלה הסבר.

שאלה ובקשה.

שאלה :[/b]
יש לי מיני מרכזי, ניקיתי את הסוללות החיצוניות עם Nar-Coil , האם ניתן לנקות גם את הסוללות של היחידה הפנימית עם החומר הזה ? או שיש מצב שהוא יפגע במשהו אחר ?
היחידה החיצונית נמצאת בחוץ אז כל המים והחומר נשטפו החוצה, כאן מדובר בניקוי מעט יותר מורכב

ולבקשה , אשמח להסבר על "אם תרצו אפשר גם מאמר קצר על ריח רע בבגדים שרק יצאו ממכונות כביסה (במיקרים שחומץ, אקונומיקה ושאר תרופות"

שלח תגובה

חזור אל “HVAC - בקרת אקלים ומיזוג”