רשמים ראשונים ממטחנה ידנית 1Zpresso JX-Pro (עודכן)

פורום מכונות קפה ידניות (לא אוטומטיות), ומטחנות קפה
boren (פותח השרשור)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
שם מלא: אורן
נתן תודות: 286 פעמים
קיבל תודות: 493 פעמים

Re: רשמים ראשונים ממטחנה ידנית 1Zresso JX Pro (עודכן)

נושא שלא נקרא #16 

חיסרון נוסף של המטחנה ששכחתי לציין הוא שכששופכים פולי קפה למיכל העליון של המטחנה, חלק מהפולים מתיישבים בתוך השקע שבחלק העליון של גלגל עובי הטחינה במקום ליפול פנימה. צריך לכסות את המטחנה עם כף יד ולנער אותה כמה פעמים כדי שהפולים האלה ייפלו פנימה.
knob_with_beans_1000.jpg
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור

rico2108
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 48 פעמים
קיבל תודות: 53 פעמים

נושא שלא נקרא #17 

אני משתמש במטחנה כשבועיים לאספרסו באירופיקולה. שורה תחתונה הלמה אותי בהפתעה- המטחנה הזאת הולכת להחליף את הlido e כממטחנה היומיומית. למה? כי היא מהירה הרבה יותר, ידית נוחה יותר וallignment טוב יותר מה שמוביל לתוצאה טובה יותר בכוס! (על אף שבלידו מותקנת סכין מאוד איכותית תוצרת etzinger, אותה סכין של הsette).
ההפרשים בגודל הטחינה בין הקליקים 12.5 ננומטר,הפרשים מאןד מאוד קטנים. מאוד הפתיע אותי שאורן כתב שמבחינתו ההבדל בין קליק לקליק לא קטן מספיק.למעשה הרבה פעמים אני משנה קפיצה,שתיים ובקושי מרגיש הבדל אבל אולי כי במכונת מנוף היד משנה את לחץ החליטה. בכל אופן מטחנת אספרסו בכל מובן המילה.
כן יש חשמל סטטי במיכל, כן פולים נכנסים למנגנון הכיוון וצריך לתת שקשוק קטן אבל זה שטויותתתתתת. המטחנה הזו עולה פחות מ500 שח לחדשה-בלתי נתפס איזו איכות אספרסו אפשר להפיק ממנה!
ולגבי הקפיצות בין אספרסו לפור אובר לא אמורה להיות בעיה(לדוגמא זוכרים שעוברים כך וכך סיבובים שלמים ומגיעים למספר כך וכך-לא חושב שיש יותר פשוט מזה)
ראוי לציון שלא בדקתי איך המטחנה בטחחנות גסות יותר או דקות יותר מאספרסו.

dbx22
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 3 פעמים
קיבל תודות: 5 פעמים

נושא שלא נקרא #18 

מעניין מאוד, יש למישהו ניסיון איך היא מול kinu m47?

boren (פותח השרשור)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #19 

@rico2108 - ההבדלים בקליקים יכולים להיות גדולים מדי. אם תסתכל בטבלה בעמוד הראשון תראה שעם אותם 11 גרם קיבלתי חליטות של 40, 29 ו-21 שניות עם פולים מסויימים (קוצ'סקו DW). ההבדל היה רבע דרגה, כלומר קליק אחד. הייתי מעדיף שכל קליק יגרום להבדל של 3 או 4 שניות בחליטה, לא 9 עד 11 שניות. כנראה שההבדל הוא באמת בסוג המכונה.

הבעיה עם מעבר בין אספרסו לפילטר קיימת אם בשני המקרים נמצאים על אותו מספר בגלגל, למשל 15 ו-25. אם המספרים הם 15 ו-30 אפשר להתרגל לזה. מלבד הטסטים הראשוניים אני משתמש במטחנה כמעט רק לפילטר, אז זה לא כל כך בעייתי בשבילי. ובכל זאת, התרגלתי מהסטה לתצוגה שלא משתמעת לשתי פנים (למשל 6B ו-7D). היה נחמד אם היה דבר כזה גם במטחנה הזו, אבל כנראה שהציפיות שלי גבוהות מדי.

את נושא הניקוי אני מקווה לפתור עם מפוח-מברשת קטן שהזמנתי מאליאקספרס.

את הפולים שנתקעים בחלק העליון אפשר לפתור עם מזיגה מכלי לרוטב שכולל פיה שמאפשרת לכוון את הפולים ישירות לאחד הפתחים. יש לי כלי לרוטב אבל הוא קצת צר וקטן מדי. אני מתכוון לחפש משהו מתאים יותר ואז גם הנושא הזה ייפתר לגמרי.

ושלא יהיה ספק, אני בסה"כ מאוד מרוצה מהמטחנה ולא מתכוון למכור אותה. מה שאני כן מתכוון למכור זה את אחת משתי המטחנות החשמליות ששימשו אותי קודם לפילטר (לא החלטתי עדיין איזו מהן).

rico2108
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

Re: רשמים ראשונים ממטחנה ידנית 1Zpresso JX-Pro (עודכן)

נושא שלא נקרא #20 

אורן אני חושב שהביקורת שלך נותנת המון מידע חשוב על המטחנה והיא בוחנת אותה מבלי קשר לעלותה וטוב שכך. הביקורת שלי פשוט אומרת שהמטחנה ביחס לכסף מדהימה ולכן אצלי מקבלת 10 עגול. לגבי הקליקים שוב הדרך הנכונה למדוד היא כפי שעשית במכונה עם לחץ חליטה קבוע אבל לבטח אפשר להשפיע על זמן החליטה בשינוי כמות הקפה בפורטפילטר בעשיריות הגרם לפה ולשם.
לגבי חשמל סטטי זה עניין שאני מסכים שהוא חיסרון ואולי מפוח קטן יקל על התהליך.
ולגבי הפולים שנתקעים- אין צורך לשום כלי אורן. אני מוזג את הפולים למטחנה מבלי לכסות כלום בכף היד. הפולים שניתקעו יורדים בשקשוק מינימלי של המטחנה ימינה שמאלה, פשוט להרעיד אותה לחצי שניה. נסה את זה מבלי לפחד, הפולים לא יעופו על הרצפה אלא ישר יצטרפו לחבריהם לתא (: לא מחשיב את זה כחיסרון כי זה לא באמת משפיע על הworkflow
נערך לאחרונה על ידי rico2108 ב 13/01/2021 20:14, נערך פעם 1 בסך הכל.

rico2108
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #21 

13/01/2021 18:43  
dbx22 כתב:
מעניין מאוד, יש למישהו ניסיון איך היא מול kinu m47?
...
מקריאה על הkinu פה לדעתי לא יהיו הפתעות. הkinu תעלה עליה. כל קליק אצלה הוא הבדל של 10 ננומטר למול 12.5 ב1zpresso. בנוסף הסכינים שלה איכותיות יותר מיוצרות באיטליה ולא בסין כמו אצל ה1zpresso שזה אגב מה שנתן לטייואנים את היכולת למכור אותה במחיר זול משמעותי. תוסיף לזה נפח עבודה של 40-50 גרם קפה למול 30 בערך ובנוסף איכות חומרים טובה יותר.
דעתי היא שאם אתה מוכן להשקיע את הכסף לך על kinu. צריך לזכור שאני השוותי ל lido שיצאה לשוק לפני כמה שנים טובות והיום לא הכי משתלמת ביחס למחיר. בנוסף ידועה בכך שהalignment אצלה מעט בעייתי. ועדיין לא הולך למכור אותה. אני אוהב אותה (;

Clockwork_Orange
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 44 פעמים
קיבל תודות: 66 פעמים

נושא שלא נקרא #22 

לפחות לפי השוואה של הופמן עם המון מטחנות ידניות, הוא לא ציין הבדל משמעותי באספרסו בין ה-Kinu לבין המטחנות האחרות שהוא סקר, ושאין סיבה לשדרג מאחת לאחרת. אמנם ה-JX Pro לא הופיעה בביקורת, אבל אני מניח שהיא יכולה בכיף להיכנס לרשימה הזו. בנוסף, לא בטוח שה-Kinu מתאימה כל כך לפילטר, במידה וזה רלוונטי.

אם הייתי מתכנן לשדרג מטחנה ידנית לאספרסו (כרגע אין לי כוונה כזו), הייתי משדרג ל-Apollo BPlus, שהבנתי שהיא מהירה משמעותית מרוב המטחנות הידניות לאספרסו, והיא גם קצת יותר זולה מה-Kinu, אבל לא יודע מתי היא תחזור למלאי.

rico2108
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #23 

13/01/2021 20:25  
Clockwork_Orange כתב:
לפחות לפי השוואה של הופמן עם המון מטחנות ידניות, הוא לא ציין הבדל משמעותי באספרסו בין ה-Kinu לבין המטחנות האחרות שהוא סקר, ושאין סיבה לשדרג מאחת לאחרת. אמנם ה-JX Pro לא הופיעה בביקורת, אבל אני מניח שהיא יכולה בכיף להיכנס לרשימה הזו. בנוסף, לא בטוח שה-Kinu מתאימה כל כך לפילטר, במידה וזה רלוונטי.

אם הייתי מתכנן לשדרג מטחנה ידנית לאספרסו (כרגע אין לי כוונה כזו), הייתי משדרג ל-Apollo BPlus, שהבנתי שהיא מהירה משמעותית מרוב המטחנות הידניות לאספרסו, והיא גם קצת יותר זולה מה-Kinu, אבל לא יודע מתי היא תחזור למלאי.
...
נקודה חשובה. אני דיברתי על אספרסו בלבד אבל אני יודע שלkinu יש גם סכין brew לטחינות גסות יותר.
כן הapollo גם כן נראת איכותית מאוד
נקודה חשובה שיש להדגיש שוב- jx pro היא מהמטחנות המהירות בקטגוריה שזה בהחלט יתרון גם בהשוואה אבסולוטית. הlido מהאיטיות ביותר(הרבה בגלל הידית הקצרה שלא נותנת מספיק מנוף)

dbx22
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 3 פעמים
קיבל תודות: 5 פעמים

נושא שלא נקרא #24 

לא יודע אם זה המקום לשאול את זה, אבל נראה לי שפה הקהל המתאים מסתובב
שתי שאלות:
1. לאיזה רמת מטחנות חשמליות, המטחנות הידניות האלה משתוות?
2. מה הסיבה שלא עושים מטחנות ידניות עם קוטר סכינים גדול יותר? לדוגמא הסכין שיש בניש או ה83ממ קוניות שיש במאצר רובור/HG1?

Clockwork_Orange
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 44 פעמים
קיבל תודות: 66 פעמים

נושא שלא נקרא #25 

ה-Lido E למשל מבחינתי מוצלחת בהרבה ממטחנת Compak K3 שהייתה לי בעבר. לעומת הניש היא פחות מוצלחת מן הסתם, וגם פחות סלחנית אם הכיול לא מדוייק, אבל זה נכון גם בהשוואה של הניש מול המטחנה הקודמת שלי, Rocket Fausto.

יש מטחנות עם להבים גדולים יותר, הן פשוט פחות ניידות, כרגע קופצות לי לראש Kinu m68 ו-Pharos, אבל אני פחות מכיר כדי לתת המלצות ספציפיות.

urich
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 40 פעמים
קיבל תודות: 48 פעמים

נושא שלא נקרא #26 

לעניין החשמל סטטי האם ניסית שפריץ מים/ ערבוב טיפת מים בפולים? לפי סרטון חדש של הופמן כולל צילומים ההבדל דרמטי למדי

boren (פותח השרשור)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

Re: רשמים ראשונים ממטחנה ידנית 1Zresso JX Pro

נושא שלא נקרא #27 

@urich - כן, התייחסתי לזה קודם:
01/01/2021 9:00  
boren כתב:
עשיתי את זה באחד משני השוטים בדרגת טחינה 16 (בגלל זה יש שניים כאלה ברשימה). לא ראיתי הבדל.
...

rico2108
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #28 

קפצתי למסקנה מהירה מידי לגבי התוצאה הסופית בכוס ואני מרגיש חייב לתקן את ההשוואה.בכל זאת מבחן טעם הווא סובייקטיבי וקצת קשה ודורש זמן.
אחרי עוד כמה כוסות אספרסו משתיהן הייתי אומר שjx pro מדגישה יותר טעמים של ה"קצוות"-מרירות חמיצות וזה מה שתפס לי את הלשון. הלידו לעומתה יוצרת טעם מאוזן יותר ועדין יותר ובמבחן הכוס אני באופן אישי אעדיף אותה אבל אלה ניואנסים קטנים.
לגבי שאר הקריטריונים שכתבתי(אחידות,מהירות,קלות כיוונון וכו) הjxpro עדיפה והיא תמורה מדהימה לכסף.

rico2108
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #29 

עוד הערה חשובה לגבי ה"אופי" של האספרסו שהיא יוצרת לעומת הלידו למי שחושב לקנות. בלידו האספרסו יוצא מלא גוף וסמיך ובjxpro חסר גוף, זה כמובן לא חיסרון בהכרח ותלוי בהעדפה האישית. אני באופן אישי אוהב הרבה גוף באספרסו. לאור המאפיין הזה יהיה מעניין לנסות אותה בpour over שם יכול להיות מעניין קפה עם גוף חלש יחסית וטעמים מודגשים יותר.

boren (פותח השרשור)
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #30 

אני משתמש בה כמעט רק לפילטר, ומאוד מרוצה מהתוצאה. אם חסר לך גוף באספרסו נסה לטחון דק יותר כדי להאריך את החליטה ל-40 שניות או יותר.

שלח תגובה

חזור אל “מכונות קפה ידניות ומטחנות”