התייעצות לקראת קניית מכונה

פורום מכונות קפה ידניות (לא אוטומטיות), ומטחנות קפה
yuvalnurick (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל
נתן תודות: 0
קיבל תודות: 1 פעם

התייעצות לקראת קניית מכונה

נושא שלא נקרא #1 

היי,
**זה יצא די ארוך, אני חושב שזה קשור ללא מעט מחקר שכבר עשיתי. אשמח לתגובות על בחירת המכונה (ובפרט השוואה בין SB/HX/DB, ותעדוף פרמטרים בהשפעה על התוצאה בכוס ובסוף המלצות על המכונה שלדעתכם תתאים לי אם היא לא באופציות)**
קראתי לא מעט כאן בפורום ובכלל ואני חושב שיש מקום לדיון נוסף על נושאים דומים או לפחות להעלות דעה חדשה.
אני רוצה להיות מסוגל להוציא קפה קונסיסטנטי (אסביר למטה) ושהמכונה תשרת אותי כמה שנים (אמינות, איכות בניה).

הסטאפ הקיים:
לפני כמה חודשים, ובעקבות הדיונים כאן בפורום קניתי מטחנת Eureka Mignon Specialita.
אפקטיבית, אין לי היום מכונת קפה. לאבא שלי יש מכונת Vibiemme Domobar יותר מעשר שנים והיא הרפרנס. אני רגיל להשתמש בה ואין לי בעיה עקרונית לחכות בין הכנת אספרסו להקצפת חלב.
בהתאמה התקציב התחיל מבערך 4000 למכונת קפה כשאני מוכן לעלות בתקציב בשביל ערך מוסף משמעותי.

צורך: שותים בערך 20 כוסות בשבוע (לא כפולות) כשחצי מהשנה שותים עם חלב (חורף) וחצי מהשנה (קיץ) בלי (מארחים מדי פעם).

ראש E61:
בגדול חובה שהמכונה תהיה יפה, כשהסתכלתי על מכונות עם העיצוב הקופסתי (לדוגמא רוב ה- LELIT או Gaggia classic) לא עברו סף אצל הגברת. מכונות E61 ככלל עוברות סף.

אני שואל את עצמי מה הפרמטרים הקריטיים לבחירת הסטאפ:
איכות/טעם המים? (כרגע בדירה שכורה, חשבתי לשים סיליפוס לדירה וסינון שרף במיכל)
איכות המטחנה? (נראה לי שאני במקום סביר)
איכות הקפה? (קונה קליה ישראלית טריה)
איכות המכונה? היציבות/חזרתיות?
השליטה בטמפרטורה?
פרופילי חליטה?
דחיסה (לחץ/זווית/פיזור) של הקפה בידית?

להבנתי הדברים שחשובים לי זה החזרתיות והיכולת לשלוט בטמפ' החליטה.

השוואה בין SB/HX/DB:
אני רוצה להיות מסוגל להוציא אספרסו קונסיסטנטי לכן אני נוטה לפסול מכונות HX באופן גורף. השיטה שבה אני צריך לקרר את המים בצנרת (cooling flush) ובפועל חייב להתקין מד טמפרטורה על הראש כדי לוודא חזרתיות והעובדה שאני בגדול מפסיד דרגת שליטה בקפה של טמפ' החליטה די הוציאה לי את החשק ממכונות כאלו.
אני מנחש (בטח תוכלו לתקן אותי) שאלו מכונות הרבה יותר קשות לתחזוקה מאשר מכונות SB או אפילו DB בגלל שהדוד הוא חתיכת מפלצת מוזרה וגם צריך לרענן בו את המים כמו ב- DB.

SB:
החיסרון המהותי שכולם מדברים עליו זה זמן ההמתנה להקצפה. אני מודה שלחכות דקה לא כל כך מטריד אותי. זה בערך הזמן שלוקח לי להתארגן להקצפה ולא נראה לי שבזמן שאני חולט אספרסו אני אקציף חלב (ולמשקה עם חלב זה לא כזה קריטי שהאספרסו עומד עוד דקה. גם ככה זה דורש לא מעט ריכוז לעצור את האספרסו בזמן. חוץ מזה, אם אני מבין נכון, אין בכלל שאלה שאיכות הקפה ממכונת SB היא אופטימלית.

DB:
אידיאלי, בגדול אין המון בתקציב שלי.

מה עוד חשוב?
להבנתי הדבר החשוב הבא הוא בקרת טמפ' PID (ומקבלים על הדרך שעון חליטה שזה גם נחמד).
גודל - לא מפלצתי.

מכאן הגעתי לכמה מכונות:
MINIMA
domobar junior DB
domobar
domobar digital 2021
lelith elizabeth
ranchillo silvia pro
ECM clasica PID
Expobar Brewtus IV
Expobar Brewtus IV Multiboiler

אז עשיתי טבלת השוואה:
image.png
המכונות שיש לי גישה אליהן ושיחקתי איתן קצת הן הדומובר, הלליט וסינכרוניקה של ECM.
דומובר - זה הדור הקודם, אין בה PID והייתי שמח לשדרג. חוץ מזה ניסיון ארוך עם האמינות, היבואן והשירות ובסה"כ מרוצה מאוד.
בלליט יש כביכול V כמעט על כל הנושאים והיא Double boiler שזה שדרוג עצום אבל אני לא בטוח באיכות הבניה והתחזוקה לאורך זמן שלה, מה גם שמבחינת מראה (סובייקטיבית) היא פחות יפה.
דומובר ג'וניור זה רק הדור הקודם, יש בזה משהו מסוכן ואין בה PID. הג'וניור החדשות הן רק HX.
דומובר 2021 - לא ראיתי בעיניים (לא בטוח שיש אותה כבר אצל משווקים או בכלל בארץ - יהיה לי קשה לקנות מכונה שלא ראיתי פחות או יותר על מה מדובר). מטריד אותי המעבר להקצפה, דרך לוח בקרה שנראה פגיע.
מינימה, רנצ'יליו ואקספובר - דודים בגודל מוזר, או קטן כך שהחליטה לא ממש יציבה או ענק שייקח לו שנה להתחמם או לעבור לקיטור והמינימה קצת יקרה.
ECM - קצת יקרה אבל בגדול נראית מושלמת. גרסה שניה של המכונה (עם PID כסוף).

מסקנה:
ראשונה יש את ה- ECM. יש איתה בעיה כפולה - מצד אחד קשה למצוא מלאי שלה, הבנתי שבארץ אין וגם ב elektros וב- barista.gr כרגע אין מלאי). אבל אם זאת המכונה הנכונה אין לי בעיה לחכות.
לגבי המחיר - אצל היבואן היא די יקרה (אבל יש יתרון בלשחק איתה אצל היבואן), הייתי שמח לשמוע אם יש גמישות אמיתית במחיר (אפשר גם בפרטי) ולגבי ניסיון של הזמנת מכונות מחו"ל (מטחנה הזמנתי אבל מכונה נראית לי יותר רגישה). אני מרגיש שלשלם עליה יותר מ- 6000 יהיה קצת מחוץ לגבולות התקציב הלא ממש מוגדר שלי.
שניה יש את הלליט שמציעה על הנייר תמורה משוגעת לאגרה (לא בדקתי מלאי שלה).
ואחרונה יש את הדומובר החדשה שאין לי מושג כמה תעלה בארץ אבל אני מניח שזה דומה מדי ל- ECM והיא מפסידה לה בנקודות (ותק, מראה(?), איכות בניה (לטענת יושבי הפורום))

עוד שתי הערות על single boiler:
א. לפני כמה ימים מישהו העלה רעיון כאן בפורום לשחק עם פרופילים במכונת SB על ידי פתיחה של שסתום הקצפה בשניות הראשונות של החליטה (משעשע, אם אמצה את המכונה אולי אגיע גם לזה)

ב. תקלה נפוצה שמדברים עליה באינטרנט היא שאיבה של אורינג מידית ההקצפה - אצל אבא שלי לא נתקלתי בזה אף פעם וגם אף פעם לא קיררתי את הדוד ומילאתי אותו מיד בסוף ההקצפה. אני מניח שזה קשור לכך שלחץ ההקצפה שם לא מטורף. חוץ מזה התקלה הזו לא לגמרי ברורה לי - יש חמש דרכים להכניס חומר לדו אחרי כיבוי ההקצפה וירידת הטמפ':
1. הדלקת המשאבה (לא רלוונטי - כי אנחנו מדברים על זה שלא עושים את זה)
2. זליגה דרך המשאבה - משאבות דיאפרגמה שנמצאות בלחץ חיובי דולפות ובכך מאזנות קצת את הלחץ בדוד.
3. שחרור לחץ על ידי שסתום שחרור לחץ (לזה הוא נועד לא? אבל בפועל כמעט אף פעם אין הפרש לחצים שפותח אותו)
4. ידית החליטה
5. ידית ההקצפה
שתי האחרונות חוות לחץ אבל שוב - הייתי מניח שלזה נועדו השסתומים.

תודה שקראתם עד לפה,
יובל
נא להרשם/להכנס לחשבון בפורום על מנת לצפות בקבצים או בתמונות המצורפים לשרשור

boren
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
שם מלא: אורן
נתן תודות: 286 פעמים
קיבל תודות: 493 פעמים

Re: התייעצות לקראת קניית מכונה

נושא שלא נקרא #2 

סחתין על ההשקעה! אני בטוח שעם כזה ריסרצ' לא תיפול עם הבחירה שלך. יותר מאוחר אנסה לענות על חלק מהשאלות, אבל בינתיים אני מציע לך לקרוא ביקורות ולראות סרטונים על המינימה. יש מצב שזה יהפוך את ההחלטה שלך ליותר פשוטה. באופן אישי זו המכונה שהייתי קונה מכל מה שמופיע ברשימה הזו.

TsurTriger
סמל אישי של משתמש
כתב צילום
כתב צילום
נתן תודות: 182 פעמים
קיבל תודות: 300 פעמים

נושא שלא נקרא #3 

נראה לי שבגדול די בחרת את המכונות שאתה שוקל

מה השאלות שלך אלינו? :)

בגדול לדעתי אין צורך אמיתי ב-DB. מכונות DB זה מותרות. אפשר להגיע לקפה מעולה עם HX גם להקציף במקביל.
ב-HX אין חשיבות ל-PID. ולכן, התקציב שלך בהחלט סביר למכונות יד 2 HX ואולי אפילו תשאר עם עודף של כמה מאות שקלים. כל מה שצריך זה קצת סבלנות. כל מכונה של החברות הגדולות בגדול תהיה טובה ותענה על הדרישות. ההבדלים הם בעיקר עיצוביים בין החברות עצמן.
צור טריגר.
www.trigger-studio.com

סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #4 

12/04/2021 19:10  
boren כתב:
סחתין על ההשקעה! אני בטוח שעם כזה ריסרצ' לא תיפול עם הבחירה שלך. יותר מאוחר אנסה לענות על חלק מהשאלות, אבל בינתיים אני מציע לך לקרוא ביקורות ולראות סרטונים על המינימה. יש מצב שזה יהפוך את ההחלטה שלך ליותר פשוטה. באופן אישי זו המכונה שהייתי קונה מכל מה שמופיע ברשימה הזו.
...
היי, תודה על התגובה.
בגדול יש לי כמה בעיות עם המינימה:
1. טכנית - יש לה דודים עצומים ובטח לוקח לה נצח להתחמם וגם קצת חראם לחמם 2 ליטר מים לקיטור כל פעם שאני מכין שתי כוסות קפה...
2. לא יהיה לי איפה לראות אותה, למיטב ידיעתי אף אחד לא מוכר אותה בארץ (וגם לא ראיתי באף פוסט בפורום שמישהו קנה אותה חוץ מזה שהמליצו עליה מדי פעם מאז שהיא יצאה), ובהתאמה אני לא בטוח איזה מן שירות היא תקבל בישראל.
3. היא יקרה יחסית לתקציב שלי - עולה היום 1300 פאונד פלוס מע"מ ועמלות חברת שילוח שזה משהו כמו 7500, בערך עוד 2000 מה- ECM.
4. אין לחברה הזאת אפילו אתר שהצלחתי למצוא שזה כבר איפשהו בין מוזר לחובבני (או שאני מפספס משהו).

יובל
נערך לאחרונה על ידי yuvalnurick ב 16/04/2021 0:46, נערך פעם 1 בסך הכל.

סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #5 

13/04/2021 18:50  
TsurTriger כתב:
נראה לי שבגדול די בחרת את המכונות שאתה שוקל

מה השאלות שלך אלינו? :)

בגדול לדעתי אין צורך אמיתי ב-DB. מכונות DB זה מותרות. אפשר להגיע לקפה מעולה עם HX גם להקציף במקביל.
ב-HX אין חשיבות ל-PID. ולכן, התקציב שלך בהחלט סביר למכונות יד 2 HX ואולי אפילו תשאר עם עודף של כמה מאות שקלים. כל מה שצריך זה קצת סבלנות. כל מכונה של החברות הגדולות בגדול תהיה טובה ותענה על הדרישות. ההבדלים הם בעיקר עיצוביים בין החברות עצמן.
...
אז ככה:
1. למה כולם פה ממליצים על HX כשנראה לי שלמי שאוהב אספרסו עדיף SB?
2. מה הפרמטרים הקריטיים לבחירת סטאפ? מה משפיע הכי הרבה על טעם הקפה בסוף?
איכות/טעם המים? (כרגע בדירה שכורה, חשבתי לשים סיליפוס לדירה וסינון שרף במיכל)
איכות המטחנה? (נראה לי שאני במקום סביר)
איכות הקפה? (קונה קליה ישראלית טריה)
איכות המכונה? היציבות/חזרתיות?
השליטה בטמפרטורה?
פרופילי חליטה?
דחיסה (לחץ/זווית/פיזור) של הקפה בידית?
...
יכול להיות לדוגמא שבכלל עדיף לי להשקיע בידית כדי לעשות פרופילי לחץ ואני מכוון למטרה הלא נכונה.

3. המלצה על מכונות רלוונטיות שפיספסתי (יכול להיות שפיספסתי חברות שלמות)
4. אם הבחירה הנכונה היא ECM classika pid איפה משיגים אח כזאת במחיר סביר בארץ או בעולם?

חוץ מזה רציתי לתעד עוד קצת מידע מהחקר שלי שיהיה בפורום כי חראם.

תודה,
יובל

boren
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #6 

@yuvalnurick
לכל מכונת E61 לוקח כמה עשרות דקות עד שהיא חמה מספיק לחליטה. במהלך הזמן אפשר לחמם גם את דוד ההקצפה. הוא יהיה מוכן הרבה לפני שהמכונה תהיה מוכנה לחליטה אופטימלית. אני אתפלא אם עלות החשמל תהיה הרבה יותר גבוהה מ-10 שקלים לחודש.

אי האפשרות לראות אותה זה בהחלט חיסרון. במיוחד למכונה עם עיצוב כל כך לא שגרתי. לגבי חלפים אני פחות צופה שזו תהיה בעיה. בד"כ מכונות כאלה משתמשות בחלפים סטנדטיים.

זה האתר של היצרן:

http://www.elcor.it/home-en/

הדומיינים acs.it ו-acs.com תפוסים ע"י חברות אחרות, ומשום מה לא עלה בדעתם לקנות את advancedcoffeemachines.com (ארוך, אבל עדיף על משהו שלא נשמע קשור).

TsurTriger
סמל אישי של משתמש
כתב צילום
כתב צילום

נושא שלא נקרא #7 

1. אמרת שאתה גם מכין הפוך
2. HX זו הפשרה הכי טובה בין SB לבין DB במחיר "שפוי". אתה משלם בהקפדה על טכניקה / שיטת עבודה (קולינג פלאש וכיוצ'). לדעתי, HX זו מכונה אידיאלית כאשר התקציב מוגבל. התוספת של 2000-3000 שח על אותה מכונה רק DB היא לדעתי מיותרת ועדיף להוציא אותה על מטחנה טובה יותר.

לדעתי הסדר הבא משפיע ביותר על התוצאה בכוס
1. טכניקה
2. מטחנה
3. מכונה
4. קפה טרי

5. כל השאר פחות משמעותי

בגדול כל מכונה E61 של החברות הגדולות וידועות תהיה טובה:
Rocket
ECM
Bezzera
Profitech
Quickmill
Lelit
צור טריגר.
www.trigger-studio.com

boren
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #8 

קפה טרי במקום האחרון? וואוו. לדעתי זה הדבר הכי קריטי. תן לי פולים טובים וטריים ואני יכול להפיק איתם אספרסו מעולה מציוד שעולה פחות מ-2000 ש"ח. לעומת זאת מהקפה המיובא שנמכר בסופרמרקטים בלתי אפשרי לייצר קפה טוב גם עם ציוד ב-20,000 ש"ח.

Clockwork_Orange
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 44 פעמים
קיבל תודות: 66 פעמים

נושא שלא נקרא #9 

כן, גם אני חושב שקפה זה הכי חשוב, אח"כ מים, ורק אז כל השאר.

סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #10 

16/04/2021 11:42  
Clockwork_Orange כתב:
...
בהקשר של מים האם "סיליפוס לדירה וסינון שרף במיכל" זה מספיק טוב? האם עדיף להשקיע דווקא פה בזיקוק והוספת מלחים לדוגמא?

TsurTriger
סמל אישי של משתמש
כתב צילום
כתב צילום

נושא שלא נקרא #11 

16/04/2021 11:34  
boren כתב:
קפה טרי במקום האחרון? וואוו. לדעתי זה הדבר הכי קריטי. תן לי פולים טובים וטריים ואני יכול להפיק איתם אספרסו מעולה מציוד שעולה פחות מ-2000 ש"ח. לעומת זאת מהקפה המיובא שנמכר בסופרמרקטים בלתי אפשרי לייצר קפה טוב גם עם ציוד ב-20,000 ש"ח.
...
אני בכוונה לא הלכתי לקיצון שאתה מצייר. בוודאי שעם ציוד גם ב-100 אלף שח עם קפה בן 10 שנים לא יפיק אספרסו נורמלי.

מצד שני, אפשר להסתכל גם על נושא הטכניקה, שעם ציוד ב-20 אלף שח ועם קפה טרי, עם טכניקה גרועה - הקפה יהיה נוראי.

מצד שלישי, מכונה מסובכת מדי עם מטחנה יקרה וקפה טרי ובלי ניסיון טכניקה וניסיון אז הקפה גם יהיה גרוע.

לקנות קפה טרי זה הכי פשוט, פשוט מזמינים משמחי לדוגמה או כל פעם ממקום אחר. עם הציוד זה כבר יותר חתונה קתולית. כי אף אחד לא סס להחליף ציוד כל חצי שנה (וההפסד הכספי עלול להיות גדול בכל החלפה).

ולכן, לדעתי, קודם כדאי לבחור את המכונה והמטחנה הנכונה, להקנות טכניקה נכונה ופשוט לעבור על כמה וכמה סוגי קפה מקומיים ומיובאים עד שמוצאים את הקפה שהכי לטעמך.
צור טריגר.
www.trigger-studio.com

TsurTriger
סמל אישי של משתמש
כתב צילום
כתב צילום

נושא שלא נקרא #12 

16/04/2021 12:09  
yuvalnurick כתב:
Clockwork_Orange כתב:
...
בהקשר של מים האם "סיליפוס לדירה וסינון שרף במיכל" זה מספיק טוב? האם עדיף להשקיע דווקא פה בזיקוק והוספת מלחים לדוגמא?
...
לדעתי אתה מתפזר.
קח קנקן בריטה + שקית רזין למיכל ואתה מסודר.
היום בדיוק עשיתי בדיקה לחבר לקשיות של המים והוא עם קנקן בריטה + שקית רזין במיכל, ויצא בין 0 ל 50 שזה אפשר להגיד אפס (מים מרוככים מאוד).

אני, בגלל שהמכונה אצלי בחיבור ישיר, עם מרכך 8 ליטרים + פילטר פחם וגם יוצא בין 0 ל-50 בבדיקה.

שנינו גרים בצפון, המים פה מאוד קשים (מי מעיינות באיזור הררי). המים בברז אצלי יוצאים בין 200 ל-300. לשם השוואה.
צור טריגר.
www.trigger-studio.com

boren
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #13 

@TsurTriger - אני לא מדבר על מקרי קיצון מופרכים כמו שאתה מתאר (קפה בן 10, באמת?), וגם לא על פולים שאנשים מיבאים במשלוח אישי מהיר מחו"ל. אני מדבר על פולים מיובאים נפוצים כמו לוואצה, סגפרדו, אילי ומאורו (שלא לדבר על מותגים זולים יותר) מול קפה טרי של יוניקו, קוצ'אסקו, קפה-עולה, נגרו וקולים מקומיים אחרים. אני מנחש שהפולים המיובאים נמכרים במאסות הרבה יותר גדולות מאשר אלה של בתי קלייה בוטיק מקומיים. זה לא משנה את העובדה שההבדל באיכות בין שתי הקבוצות הרבה יותר משמעותי מאשר ההבדל בין מכונות ומטחנות ברמות מחיר שונות מאוד. אני אקח כל יום בשבוע פולים טריים מקלייה מקומית עם ציוד בסיסי יחסית על פני קפה מיובא שנקלה לפני חצי שנה שנחלט עם ציוד יקר.

טכניקה היא כמובן מרכיב משמעותי מאוד, אבל היא לא שיקול שצריך לגרום להעדיף ציוד יקר במיוחד. הקשר בין מחיר הציוד לקלות השימוש בו קיים אבל די רופף. מצד אחד יותר קל לקבל תוצאות עקביות ממכונות E61 (שמתחילות ב-4K) מאשר עם מכונות כמו גאג'יה קלאסיק שעולה חצי. מצד שני מכונת סינגל-בוילר E61 כמו VBM דומובר שעולה 4K תאפשר לקבל אספרסו מעולה ביותר קלות ועקביות מהרבה מכונות HX שעולות כפול (בטח אם לא מוסיפים להן מד-חום לראש). ואם עולים עוד בתקציב למכונות שמוסיפות שליטה על זרימה (כמו הלליט ביאנקה) אז אפשר אמנם לכוון לתקרה גבוהה יותר, אבל גם גראף הלימוד שלהן יותר תלול ויש יותר סיכוי לקבל תוצאות גרועות בהתחלה.

באופן אישי הייתי הולך על ה-MaraX בתקציב של 5.5K ושוקל לקנות את המינימה אם אפשר למתוח את התקציב ל-7.5K. לא רואה סיבה להוציא יותר. אם מטחנה עומדת על הפרק (וכאן נראה שפותח הדיון כבר מסודר עם מטחנה נחמדה מאוד) הייתי מעדיף אחת עם שקילה אוטומטית. בין אם המטחנה הסינית שהתחילו לייבא לארץ ובין אם סטה 270Wi ביבוא אישי (אחת הקניות הטובות ביותר שעשיתי מימי). ההבדל בנוחות ובעקביות בהשוואה למטחנות אחרות בתקציב הזה משמעותי. זה מביא את ההוצאה ל-8K או 10K בהתאמה. אני לא ממש רואה סיבה להוציא יותר.

Clockwork_Orange
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 44 פעמים
קיבל תודות: 66 פעמים

נושא שלא נקרא #14 

16/04/2021 12:09  
yuvalnurick כתב:
Clockwork_Orange כתב:
...
...
מסכים עם צור בגדול. אם תכנס בעתיד לעולם של קליות בהירות, אולי שווה להתקין פילטר שניתן לכיול. אני מניח שהוספת מלחים למים מזוקקים תיתן תוצאה אופטימאלית, אבל זה נראה לי יותר מדי כאב ראש.

סמל אישי של משתמש
חבר שרק התחיל
חבר שרק התחיל

נושא שלא נקרא #15 

תודה לכולם!
המינימה מעל התקציב שלי כרגע. אבחן את ה MaraX יותר לעומק, אם אני מבין נכון יש שם משחק בין SB ל- HX.
חוץ מזה אני די נעול על ה- ECM והגיע מלאי שלה ל barista.gr אז אם עוד מישהו רוצה להזמין כזאת הוא מוזמן לשלוח לי הודעה בפרטי.

יובל

שלח תגובה

חזור אל “מכונות קפה ידניות ומטחנות”