תכנון רשת ביתית עם תמיכה ב-VLAN

פורום רשתות, IT ומחשוב כללי - רשתות, ראוטרים, מחשבים ניידים, אביזרים וכו'.
Darklord (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד
נתן תודות: 26 פעמים
קיבל תודות: 20 פעמים

תכנון רשת ביתית עם תמיכה ב-VLAN

נושא שלא נקרא #1 

שלום,

אני בשלב התכנון של הרשת עבור בית חדש 2 קומות. אני מעוניין לבצע הפרדה בין המכשירים המחוברים לרשת לצורכי Security. לדוגמא: למחשבים המחוברים לרשת יש גישה מלאה, לטלוויזיות יש גישה החוצה בלבד, וכדומה.

לצורך הפשטות והדוגמא נניח שלכל חדר אני מושך 2 כבלי רשת. אחד יהיה מחובר למחשב והשני לטלוויזיה.
בהנחה שיש לי Managed Switch 48 port אז אני פשוט מושך כבל רשת מה-Switch המרכזי לכל החדרים בבית ומגדיר VLAN Groups לפי היציאות ב-Switch, ואז אני יכול להגדיר VLAN אחד למחשבים ו-VLAN אחר לטלוויזיות.

השאלה שלי אם זה אפשרי להשתמש ב-Managed Switch מרכזי יותר קטן (24 port) ובקומה השניה לשים switch 16 port (לא managed) ועדיין לקבל את ההפרדה בין המכשירים? להבנתי זה לא אפשרי, אבל אשמח לשמוע מאנשים יותר מנוסים.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר
נתן תודות: 9 פעמים
קיבל תודות: 718 פעמים

Re: תכנון רשת ביתית עם תמיכה ב-VLAN

נושא שלא נקרא #2 

האופצייה של שימוש במתג לא מנוהל לצורך עבודה עם VLANs, היא לא אפשרית וחוץ מזה גם מומלץ בחום, בכדי לא ליצור בעיות רשת שונות להשתמש במתג אחד ולחבר עליו את כל הנקודות.
גם בכדי לעבוד עם VLANs לצורך הפרדת רשתות, נדרש או מתג L3, שישמש גם לניתוב של VLANs אלה בינהם או להשתמש בנוסף למתג L2 שתומך ב VLANs, גם בנתב שגם תומך ב VLANs ויכול לחבר את התתי רשתות אלה.

Darklord (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #3 

14/02/2021 11:26  
sys_admin כתב:
האופצייה של שימוש במתג לא מנוהל לצורך עבודה עם VLANs, היא לא אפשרית וחוץ מזה גם מומלץ בחום, בכדי לא ליצור בעיות רשת שונות להשתמש במתג אחד ולחבר עליו את כל הנקודות.
גם בכדי לעבוד עם VLANs לצורך הפרדת רשתות, נדרש או מתג L3, שישמש גם לניתוב של VLANs אלה בינהם או להשתמש בנוסף למתג L2 שתומך ב VLANs, גם בנתב שגם תומך ב VLANs ויכול לחבר את התתי רשתות אלה.
...
המון תודה על התשובה.
אז בהנחה שאני מעוניין ברכישה של UniFi Dream Machine Pro כ-Switch המרכזי שכולל בתוכו את פתרונות ה-Firewall, VPN וכו' אבל מוגבל ב-8 פורטים, אזי הפתרון לרכוש עוד Switches שתומכים ב-L2?

ag43
חבר ותיק
חבר ותיק
נתן תודות: 49 פעמים
קיבל תודות: 206 פעמים

נושא שלא נקרא #4 

כעקרון תוכל לשים 2 סוויטצים טיפשים של 8 נקודות ולמשוך אליהם 2 כבלי רשת, אחד מכל VLAN.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #5 

14/02/2021 13:23  
Darklord כתב:
14/02/2021 11:26  
sys_admin כתב:
...
המון תודה על התשובה.
אז בהנחה שאני מעוניין ברכישה של UniFi Dream Machine Pro כ-Switch המרכזי שכולל בתוכו את פתרונות ה-Firewall, VPN וכו' אבל מוגבל ב-8 פורטים, אזי הפתרון לרכוש עוד Switches שתומכים ב-L2?
...
אותו UniFi Dream Machine Pro, כמו כל ציוד ביתי או SOHO אחר, זה מוצר COMBO, כזה שכולל בתוכו מספר דברים שונים, אבל עם ביצועם נחותים. זה מוצר שהוא כולל בתוכו נתב שמחובר למתג של שמונה פורטים. כשרת VPN, למשל בשימוש בפרוטוקול של OpenVPN עם הצפנה רגילה, שהיום זה הסטנדרט לצורך כך, הוא לא יספיק לרוחב פס של יותר מכמה עשרות מגה בודדים.

בכל מקרה, אם מראש כתבת על מתג מנוהל של 48 פורטים, אז זה מה שאתה צריך לחפש. אם רוצים אחד של חברות שמייצרות ציוד לשוק הביתי, אז יש את המוצר סביר של DLINK למשל ודגם שלו הוא dgs-1510-52x , אם לא צריכים יכולות POE ואם כן, דבר שנדרש היום מרוב הרשתות ביתיות שבהן יש נקודות גישה אלחוטיות, הקני IOT, טלפוני IP ושאר ציודים שנדרשים להיות מוזנים מ POE, אז הדגם הוא: dgs-1510-52xmp .
זה מתג שיכול לשמש גם כמתג L2 וגם כמתג L3 עם יכולות בסיסיות שמספיקות בדרך כלל לרשת ביתית.
כמובן שבכל מקרה צריך ידע בסיסי בהכרת המחשב בכדי להגדיר את המתג ואת הנתב.

eran405
אחראי תחום רשתות
אחראי תחום רשתות
נתן תודות: 380 פעמים
קיבל תודות: 790 פעמים

נושא שלא נקרא #6 

13/02/2021 20:37  
Darklord כתב:
השאלה שלי אם זה אפשרי להשתמש ב-Managed Switch מרכזי יותר קטן (24 port) ובקומה השניה לשים switch 16 port (לא managed) ועדיין לקבל את ההפרדה בין המכשירים? להבנתי זה לא אפשרי, אבל אשמח לשמוע מאנשים יותר מנוסים.
...
המגבלה היא שסוויץ ללא VLANs יכול לטפל רק באחת מהתת רשתות שלך. בתצורה שציינת לעיל עדיין תוכל להפריד בין הפורטים השונים של הסוויץ המרכזי אבל כל המכשירים שמחוברים לסוויץ בקומה השניה יהיו חייבים להיות שייכים לאותה הרשת (כלומר לא תהיה הפרדה ביניהם אבל יכולה להיות הפרדה ביניהם לחלק או אפילו כל המכשירים שמחוברים דרך הסוויץ הראשי). לכן גם ציינו לעיל שאפשר לחבר לדוגמא שני סוויצ'ים פשוטים בקומה השניה - אחד לכל אחד מהתתי רשתות שלך - ולהפריד ביניהם בסוויץ המרכזי (כמובן תצטרך שני כבלים מהסוויץ הראשי, אחד לכל אחד מהסוויצ'ים הפשוטים).

חשוב להבין לעומק את הנושאים האילו, כי הפרדת רשתות "קניתי ציוד מתאים וסימנתי V" חסרת משמעות ורק תגרום לבעיות. צריך להבין גם את הנושא של VLANים שמפרידים בין הרשתות ברמה של הסוויצ'ים ויותר חשוב את הנושא של הפרדה ברמה של הראוטר ע"י חוקי firewall כו', כי זה מה שקובע מה מותר ואסור מכל רשת (לדוגמא יכול להיות שמהרשת של המחשבים מותר לגשת לכל המכשירים גם ברשת השניה, אבל מהרשת השניה מותר לגשת רק לשרת מדיה ברשת הראשית ורק לפורט מסויים בו, כמובן בנוסף גם מותר מכל רשת לגשת החוצה לאינטרנט).

הנה 2 פוסטים שניסיתי קצת להרחיב על הנושא (שאלו שם על הפרדה של רשתות אלחוטיות, אבל הפתרון עם VLANs מאפשר בראש וראשונה הפרדה של חיבורים קווים בעזרת סוויצ'ים מתאימים ובנוסף גם בהפרדת רשתות אלחוטיות עם APs מתאימים):
viewtopic.php?p=3147584#p3147584
viewtopic.php?p=3147806#p3147806

הייתי מחפש בדיוק איך עושים זאת בציוד הספציפי שאתה מתכוון לקנות וככה מוודא לפני הקניה שהציוד שאתה מתכוון לקנות באמת תומך באופציות שאתה מחפש וצורת העבודה איתו מתאימה לך.
14/02/2021 13:23  
Darklord כתב:
...
כן, בין אם זה ה-UDM או כל פתרון אחר שאין לו מספיק פורטים (מהמעט שאני מכיר לא תמצא ראוטר עם מספר הפורטים הגדול שציינת), תצטרך להוסיף עוד סוויץ מנוהל (או לפחות כזה שתומך בצורה טובה ב-VLANs). שוב חשוב להבין את הנושא כמו שפירטתי בחלק הראשון של ההודעה.

באופן כללי, ה-UDM Pro יכולה להיות אופציות מצויינת, אבל הייתי שוקל עוד אופציות בעיקר בגלל שלדעתי ה-UDM Pro הוא יקר יחסית, הוא מצליח להיות גם overkill וגם (לדעתי) פחות גמיש ונותן תמורה יותר נמוכה מאופציות אחרות (כמו לדוגמא ראוטרים מסדרת ה-edgerouters). בנוגע להערות של sys_admin, למיטב הבנתי ה-UDM Pro סה"כ כולל ראוטר + סוויץ (בניגוד ל-UDM הרגיל שכולל גם wifi ולכן לדעתי פחות אטקרטיבי). בחלק מהמקרים עדיף גם להפריד את הראוטר והסוויץ (אופציה שאין לך בסדרת ה-UDM) ולצרכים ביתיים או SOHO הרבה פעמים זה דווקא נח שהראוטר גם משלב סוויץ ראשי.

הייתי שוקל גם אופציות אחרות, כולל של חברות אחרות. אני פחות מכיר את הדגמים של חברות אחרות, אבל אני יכול לפרט על דגמים שלדעתי עדיפים של Ubiquiti: במקרה שלך הייתי שוקל את ה-ER-12, או אם אין לך צורך בסוויץ המובנה אז ER-4 (לדוגמא אם בין כה וכה אתה מוסיף לידו סוויץ ראשי נפרד ויש בו מספיק פורטים בשביל המיקום הזה). ה-edgerouters הרבה יותר גמישים מבחינת הקונפיגורציה שלהם והשילוב בין קונפיגורציה "בסיסית" בממשק שלהם ואופציות נרחבות ב-CLI מאד חזק ונח לדעתי. יחסית לציוד ביתי, זה ציוד שדורש ידע ברשתות ופחות מתאים למי שמחפש משהו עם כמה שפחות הבנה והתעסקות אבל כמו שציינתי לעיל אם אתה מחפש להפריד רשתות אתה צריך הבנה ברשתות. אם אתה מתלבט בנושא הייתי שוקל בחיוב להתחיל מ-ER-X שכל כך זול ששווה לדעתי לקנות אותו רק בשביל להבין מה זה edgerouter ואם אתה רואה שאתה צריך ראוטר יותר חזק (או יותר פורטים) אז אפשר להחליף אותו ב-ER-4 או ER-12 ולהשתמש ב-ER-X כסוויץ 5 פורטים תומך VLANים או כגיבוי או לבית אחר וכו'.

שם לב שה-edgerouters הם או ראוטר + סוויץ (ER-X ו-ER-12) או ראוטר נטו (ER-4), בכל מקרה אין אלחוטי (כמו גם ה-UDM Pro). אפשר לצוות להם איזה סוויצ'ים ו-APs שאתה רוצה, כולל אם היום כבר יש לך פתרון אלחוטי שאתה מסופק ממנו אין שום סיבה להחליף. אם בכל זאת אתה מחפש פתרון חדש, ה-APs של unifi נחשבים יחסית טוב, לדוגמא היום ה-U6Lite נראה לי אטרקטיבי, במיוחד עם UDM זה עושה היגיון להשתמש בציוד של unifi כי יש ל-UDM את ה-controller מובנה (למיטב הבנתי, אין לי ניסיון עם ה-UDM).

לגבי סוויצ'ים, אני בטוח שהסוויץ ש-sys_admin ציין הוא באמת "מוצר סביר", במיוחד למי שמחפש משהו אמין לעסק גדול ורציני. לשימוש ביתי יש לי בעיה עם התג מחיר אבל כל אחד והתקציב שלו. אני פחות מכיר סוויצ'ים מנוהלים אז לא אתן המלצות על מוצרים ספציפיים, אבל אם אתה בוחר ראוטרים/APs של Ubiquiti הייתי שוקל גם סוויצ'ים שלהם. אם אתה הולך על ה-UDM הייתי שוקל לצוות אליו סוויצ'ים מסדרת ה-unifi, ואם אתה לוקח edgerouter אז סוויצ'ים מסדרת ה-edgemax. סתם לסבר את האוזן תסכל לדוגמא על ES-24-Lite שלדעתי בעל תג מחיר יותר מתאים לבית ובתקווה מספק בשביל צרכים כאלה.

הנושא של VPN הוא בכלל נושא אחר. לדעתי אין בכלל אפשרות ל-OpenVPN בממשק של ה-UDM Pro (אולי אפשר להפעיל דבר כזה ע"י מה שנקרא "json hell"). ממה שאני כל הראוטרים של Ubiquiti מכוונים ל-VPN על בסיסי IPSec ולא על OpenVPN (לדוגמא ב-edgerouters אפשר בהחלט להפעיל OpenVPN אבל כמו ש-sys_admin ציין הביצועים יהיו מאד נמוכים, אלה ראוטרים עם חומרה יחסית חלשה ולכן המחיר הנמוך, הם מגיעים לביצועים טובים רק איפה שיש תמיכה בהאצה חומרתית). בשביל התחברות VPN לצרכים ביתיים או SOHO, פתרון מבוסס IPSec כנראה יספק את הצרכים שלך. עדיין כדאי לתאם ציפיות ולבדוק איזה ביצועים מתקבלים מהציוד שאתה מתכוון לקנות, לדוגמא לגבי edgerouters אתה יכול להתרשם כאן (ה-ER-12 אמור להיות שקול ל-ER-4).

Darklord (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #7 

המון תודה על התשובות, בעיקר ל-sys_admin ול-eran405 על התשובות המפורטות. אם לא הזכרתי, מדובר בבית פרטי חדש שהבנייה שלו תתחיל בקרוב. כרגע בתכנון יש 19 נקודות רשת פיזיות, לזה צריך להוסיף עוד 3 נקודות עבור AP ועוד אחת עבור NVR מה שאומר ש-switch 24 port הוא מאוד גבולי. האמת שה-ES-48-500 נראה ממש מתאים, גם מספיק פורטים לציוד קצה וגם פורטים POE למצלמות (מתוכננות 11). לזה כמובן יש צורך להוסיף EdgeMax Router, אבל אם אני מבין נכון אין צורך בעוד רכיבים (מלבד AP)? בניגוד ל-Unifi switch שדורש גם Controller.
דרך אגב, איך המחירים בארץ לעומת חו"ל? יש המלצה לחנות מומלצת לרכישה מחו"ל? אני מניח שרכישה של ה-AP יותר משתלמת מחו"ל לעומת ה-Switch בגלל הגודל...

ziv_r
סמל אישי של משתמש
עורך ראשי HTmag
עורך ראשי HTmag
נתן תודות: 2084 פעמים
קיבל תודות: 4724 פעמים

נושא שלא נקרא #8 

מכיוון שהבית עוד לא נבנה, אין מה להתלבט בכלל עכשיו עם הדגמים המדוייקים של הציוד, הרי הבית יהיה מוכן עוד שנה-שנתיים לפחות, נכון? עד אז ההמלצות ישתנו.
תתלבט עכשיו עם הריצוף, המטבח והכלים הסניטרים🙂

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #9 

כמובן שאחרי שלמדנו מהתגובה האחרונה האחרונה שהבית עוד לא נבנה, אז החלק החשוב בשלב זה יהיה בכלל דבר אחר וזה תכנון של תשתיות הפסיביות כמו למשל למקם את הארון תקשורת תקני במקום נכון, שעליו יגיעו כל הנקודות תקשורת. שגם את הפריסה שלהם זה הזמן המדוייק לתכנן. למשל גילינו שיש NVR, כך שיש סיכוי סביר שבגלל זה יהיה גם מצלמות שמחוברות עליו, כך שצריך לתכנן גם את המיקום של נקודות תקשורת עליהם וכך גם כל שאר הדברים כמו למשל צינורות הזנה מחוץ לבית עד לארון תקשורת.

Darklord (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #10 

כמובן שיש איש תקשורת בתמונה שתיכנן את מיקום המצלמות, מיקום ארון התקשורת והחיבור לכל נקודות התקשורת וגם את כל נושא המיגון.
השאלות שלי הם יותר בהקשר של הבנת הפתרונות הקיימים עבור הדרישות שלי. כשאני מזכיר ES-48-500 זה יותר בקונטקסט של מספר הפורטים והיכולות של הסוויטץ (כמו סוויטץ מנוהל, VLAN וכו'), ברור שבתווך של שנה יכול לצאת דגם חדש.
דרך אגב, כמו שאני בוחר ומגדיר עכשיו מסגרת תקציב לריצוף אני מעדיף לבחור ולהגדיר מראש מסגרת תקציב לציוד התקשורת, מיגון והקלטה. בסופו של דבר זו עלות לא זניחה...

ziv_r
סמל אישי של משתמש
עורך ראשי HTmag
עורך ראשי HTmag

נושא שלא נקרא #11 

זוהי עלות זעומה של אלפי שח בודדים, כלום לעומת שאר העלויות שלך.

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #12 

16/02/2021 23:20  
Darklord כתב:
כמובן שיש איש תקשורת בתמונה שתיכנן את מיקום המצלמות, מיקום ארון התקשורת והחיבור לכל נקודות התקשורת וגם את כל נושא המיגון.
השאלות שלי הם יותר בהקשר של הבנת הפתרונות הקיימים עבור הדרישות שלי. כשאני מזכיר ES-48-500 זה יותר בקונטקסט של מספר הפורטים והיכולות של הסוויטץ (כמו סוויטץ מנוהל, VLAN וכו'), ברור שבתווך של שנה יכול לצאת דגם חדש.
דרך אגב, כמו שאני בוחר ומגדיר עכשיו מסגרת תקציב לריצוף אני מעדיף לבחור ולהגדיר מראש מסגרת תקציב לציוד התקשורת, מיגון והקלטה. בסופו של דבר זו עלות לא זניחה...
...
המתג ES-48-500 הוא בעיתי ביותר מכל הבחינות החל מהביצועים ועד ליציבות שלו. בכל מקרה כבר נתתי לך מקודם דגם מדוייק של מתג ביתי פשוט זול ואמין, כזה שקיים כבר שנים רבות והמחיר שלו כבר לא ירד יותר ממה שהוא כרגע. גם בקשר למצלמות ול NVR צריך לקחת בחשבון שציוד זה צריך להיות של יצרן מוכר, שקיים ושיש לו תמיכה מבחינת תוכנה, אפילו, אם רוצים הכי זול וסיני, אז יש למשל חברות כמו hikvision או dahua, ששם כבר במחירים של 400$ אפשר לרכוש מצלמה פשוטה ובמחיר של 1500 דולר NVR שמתאים לשימוש ביתי.

ובידיוק כפי שכבר קיבלת את התשובה מקודם, לעומת שאר הרכיבים בבית תשתיות תקשורת זה עלות זעומה, אולי לא אלפי שקלים בודדים, אלה, אם לוקחים בחשבון את כל הרכיבים זה כמה עשרות אלפי שקלים בודדים, שזה אותו סדר גודל כמו תשתית חשמל בבית למשל.

ziv_r
סמל אישי של משתמש
עורך ראשי HTmag
עורך ראשי HTmag

נושא שלא נקרא #13 

מצלמה אחת לשימוש ביתי ב- $400? באמת?
נסחפת, צריך לפחות כפול מזה לשימוש ביתי 😀

sys_admin
חבר מביא חבר
חבר מביא חבר

נושא שלא נקרא #14 

17/02/2021 0:00  
ziv_r כתב:
מצלמה אחת לשימוש ביתי ב- $400? באמת?
נסחפת, צריך לפחות כפול מזה לשימוש ביתי 😀
...
לא רק כפול, שמעתי שיש כמה אוליגרכים שחושבים שהם צריכים גם כמה מצלמות כאלה לבית ומצלמה אחת כבר לא מספיקה להם. :lol:
למשל מצלמות כאלה מ ALIEXPRESS, ששם הם אוהבים לרכוש כידוע את המוצרי היוקרה שלהם:

https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... web201603_

Darklord (פותח השרשור)
סמל אישי של משתמש
חבר פעיל מאוד
חבר פעיל מאוד

נושא שלא נקרא #15 

16/02/2021 23:50  
sys_admin כתב:
המתג ES-48-500 הוא בעיתי ביותר מכל הבחינות החל מהביצועים ועד ליציבות שלו. בכל מקרה כבר נתתי לך מקודם דגם מדוייק של מתג ביתי פשוט זול ואמין, כזה שקיים כבר שנים רבות והמחיר שלו כבר לא ירד יותר ממה שהוא כרגע. גם בקשר למצלמות ול NVR צריך לקחת בחשבון שציוד זה צריך להיות של יצרן מוכר, שקיים ושיש לו תמיכה מבחינת תוכנה, אפילו, אם רוצים הכי זול וסיני, אז יש למשל חברות כמו hikvision או dahua, ששם כבר במחירים של 400$ אפשר לרכוש מצלמה פשוטה ובמחיר של 1500 דולר NVR שמתאים לשימוש ביתי.

ובידיוק כפי שכבר קיבלת את התשובה מקודם, לעומת שאר הרכיבים בבית תשתיות תקשורת זה עלות זעומה, אולי לא אלפי שקלים בודדים, אלה, אם לוקחים בחשבון את כל הרכיבים זה כמה עשרות אלפי שקלים בודדים, שזה אותו סדר גודל כמו תשתית חשמל בבית למשל.
...
לגבי היציבות, אני בהחלט אבדוק ואקרא ביקורות, אבל לא ברור לי מה הבעיה מבחינת ביצועים? בעיקר כשמדובר ברשת ביתית.

שלח תגובה

חזור אל “רשתות, אינטרנט ו- Fiber”