מאמרים אחרונים

שתף בפייסבוק שיתוף בפייסבוק
RSS - מאמריםמאמרים
RSS - פורומיםפורומים
דווח למנהל דיווח למנהל
קישור לעמוד זה קישור לעמוד זה
עוד בקבוצת HTפסגת הסאונד והמרוץ אחר השלמות


עמוד 1 מתוך 21
עבור לעמוד  1  |  2  |  3  | ... |  19  |  20  |  21  |  הבא 
   פורומים > אודיו > אודיו רב-ערוצי (ק''ב)
מחבר הודעה
RanMoyal
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  May 11, 2005
הבעות תודה: 578
מספר הודעות: 1678

 #1  נשלח: ה' 31/05/2018 15:55
פסגת הסאונד והמרוץ אחר השלמות

(זה הולך להיות ארוך מאוד. נא להצטייד בשתייה ו..זמן..)

רקע

הרקע לפוסט הזה מתחיל אי שם לפני כ- 12 שנה, אולי יותר, אולי פחות, מי כבר זוכר. הכל התחיל בקריאה על חברה מופלאה שהיוותה אז את חוד החנית בתחום הפרוססינג לקולנוע ביתי, הלא היא חברת Lexicon. דובר אז רבות על היכולות הסוניות המופלאות שלה והעובדה שהיא מקדימה מאוד את כל המתחרים למינהם.

לאור העובדה שלא הייתה שום אפשרות להקשיב לפרוססור, החלטתי לבסס את הרכישה על קריאה בלבד, מבלי לבחון את המוצר בחלל שלי.

הסט הנוצץ שכלל פרוססור ומגבר רב ערוצי נחתו מארה"ב והפיקו צליל מצוין.

למרות זאת, נותרה רק בעיה אחת, קטנה, המכשיר מעולם לא עמד במבחן אמיתי כאמור, מדעי, ככל האפשר, אל מול מכשירים אחרים.

היות ומעולם לא הייתי שייך למחנה שחושב ששומעים ו/או רואים אצלו הכי טוב ולפיכך אין טעם לבחון את הדברים במציאות, או מאלו שפשוט יושבים בנחת ונהנים מהקיים ...חלילה וחס.....החלטתי לבחון את הדברים לעומק, למרות ההשלכות הלא פשוטות שיכולות להיות לתוצאות של בדיקות כאמור.

ההזדמנות הגיעה בדמות הצעה של חבר (שנראתה בזמנו הזויה..) לבחון את הפרוססור היקר אל מול רסיבר של דנון.

במהלך המבחן שנערך, הצלחתי בקושי רב להבחין בין השניים, ההבחנה הייתה יותר עניין של מזל ולא באמת הבדלים אמיתיים.

ואז התרחש דבר שתפס אותי לא ממש מוכן.

החבר הפעיל את האודיסי, שהייתה אז תוכנה יחסית בוסרית ולאחר מספר רגעים מהפעלת התוכנה ולאור ההבדלים הברורים כל כך, החלטתי בו במקום שאני מוכר את הסט המהולל ומתחיל לצלול לתוך נושא האקוסטיקה וליתר דיוק אל תוך נושא ה- Room Correction הדיגיטלי וזאת מעצם העובדה שהמערכת שלי מאז ומעולם הייתה בתוך סלון, ללא אפשרות טיפול אקוסטי קלאסי.

ואומנם, לאורך השנים עסקתי (במקביל לכיולים אין סופיים של מקרנים), בכיולים והתנסויות של מערכות כיול שונות ומשונות, בין אם מדובר באודיסי, או ARC, או MCACC או YPAO, כאשר בשנתיים האחרונות המערכת שהעסיקה אותי הכי הרבה הייתה של חברת Dirac Live, הן ברמת מכשירים חיצוניים שהיו עם Dirac והן ברמת רסיברים עם Dirac בילט אין.

בתקופה האחרונה החלטתי לבחון ביתר רצינות את מערכות הכיול השייכות לתחום ה- High End, כאלו שנדרש עבורן תקציב גבוה משמעותית, כל זאת על מנת לבדוק אם אכן הקפיצה בתקציב, מביאה עימה גם קפיצה בסאונד.

וכך מצאתי את עצמי קורא ולומד לעומק על 2 מערכות שונות, בתקציבים הגבוהים משמעותית מהמערכות שבדקתי עד לשלב זה : המערכת של חברת Trinnov והפתרון התוכנתי של חברת Lyngdorf ובשמה המסחרי של התוכנה: Room Perfect.

באשר לטרינוב, נוכחתי לדעת וגם לשמוע במציאות לא פעם, כי מדובר במערכת מצוינת ומתוחכמת, אך כזו שדורשת עקומת למידה חדה מאוד על מנת למקסם את היכולות שלה.

לאחר שיחה עם היבואן המקומי של טרינוב וההבנה כי לא ניתן יהיה לשמוע את המערכת אצלי בחלל, הורדתי לחלוטין את טרינוב מסדר היום, ללא כל קשר לעלות הכספית הנדרשת.

כאמור, שום מערכת כיול לא מעניינת אותי, אם אין לי את האפשרות לשמוע אותה בחלל שלי ובתנאים שלי. העובדה שהיא נשמעת נהדר בחלל אחר, עם רמקולים אחרים, לא מעלה או לא מורידה בכל הקשור לתנאים הספציפיים שלי.

לעומת זאת, בשיחה עם הבעלים של חברת Vermoze הישראלית, המשמשת כיבואן החדש והבלעדי של חברת Lyngdorf, הובהר לי כי הם שוקלים להביא את הפרוססור החדש של החברה, ה- MP50 .

לאחר מספר שיחות, הוסכם כי הפרוססור יובא אלי, למשך מספר שבועות, ללא כל התחייבות באשר היא, וזאת על מנת ליתן לי שהות מספקת לבחון את המכשיר לעומק ואף לבחון אותו בקפידה אל מול מוצרים אחרים (זוכרים את מקרה לקסיקון ורכישה "על עיוור"....).


Lyngdorf MP50 & SDA2400חברת לינגדורף היא בעיקרה חברת סטריאו היי אנד מדנמרק (חברת בת של SL-Audio ) אשר בראשה עומד אחד מאנשי התעשייה המוכרים בעולם, מר פיטר לינגדורף.

במהלך 2007 החברה ייסדה שותפות עיסקית עם חברת הפסנתרים המפורסמת Steinway האמריקאית וזאת על מנת לייצר ליין של מוצרי יוקרה ללא כל פשרה או מגבלה, כמובן שמוצרים אלו נושאים תג מחיר גבוה מאוד.

נכון להיום, מוכרת החברה מוצרים תחת המותג Lyngdorf ומוצרים שמתומחרים אף גבוה יותר תחת המותג Steinway -Lyngdorf.

הפרוססור מדגם 50MP הוא הפרוססור הראשון של החברה, ביחד עם ה- 200MP שיצא תחת המותג Steinway-Lyngdorf.

מחיר מחירון של ה- 50MP הינו 10,000 דולר בארה"ב (ניתן לרכוש אף באמאזון במחיר האמור) ומחירו באירופה הינו 12,000 אירו.

ביחד עם הפרוססור הובאו לבדיקה 3 מגברי סטריאו של החברה, ה SDA2400, במחיר של 2,500 דולר, עבור כל מגבר (המערכת שלי מורכבת מ 6.1 ערוצים. אין סנטר).

לפרוססור יש 16 ערוצים, מתוכם 12 ערוצי פיענוח ייחודיים, ביחד עם עוד 4 ערוצים שבשלב זה הם בתצורה של Matrixed. הפרוססור מסוגל לטפל ב- 4 סאבים בו זמנית וכולל בתוכו את כל הפורמטים הידועים לנו, לרבות Auro. התצורה המקסימלית הינה 9.1.6.

נכון לכתיבת פוסט זה, המכשיר מגיע עם Hdmi Board 2.0 - 10G שזו בהחלט אכזבה, אך יעודכן אצל החברה ל-18G במהלך אוגוסט הקרוב, בעלות של 1,300 דולר, לרבות יכולות eARC .

למרות העובדה שמדובר בפרוססור מורכב, עם יכולות ניהול באס אין סופיות, מערכת השליטה עליו היא אינטואיטיבית, קלה וחדשנית.

המכשיר בנוי לעילא ולעילא עם עיצוב מינימליסטי הכל כך אופייני לאזור הזה של העולם.

בלב ליבו של המכשיר מצויה כאמור התוכנה הייחודית של החברה- Room Perfect, אשר ניתן אגב למצוא אותה גם בפרוססור העל של חברת מקינטוש ה- MX160.Room Perfect

התוכנה מציגה תפיסה שונה וחדשנית מכל התוכנות שהתנסיתי בהן לאורך השנים וככל שהתעמקתי בתוכנה, כך הרעיונות מאחוריה הפכו להגיוניים יותר.

לינגדורף טוענת מספר דברים, בכל הקשור לרעיונות העומדים מאחורי Room Perfect:

1. אין חדר מושלם ברמה האקוסטית. לכל חדר יש ויהיו בעיות. לחברה אין כוונה, או אף יכולת, לתקן לחלוטין את כל הבעיות הנוגעות לחדר, אלא לנסות ולהפיק את הסאונד הייחודי של הרמקולים שאותם רכשת, באופן הטוב ביותר, בתוך החלל שבחרת למקם אותם.

2. לפי החברה, אין כל משמעות והגיון במדידת מיקום ישיבה ספציפי, או סוג של ממוצע בין מספר נקודות ישיבה. לטענת החברה, מדידה של נקודה כאמור היא צרה מדיי וכל תזוזה של המיקרופון יכולה להניב תוצאות שונות לחלוטין. לינגדורף טוענת שהבעיות נמצאות במרחב התלת מימדי של החלל ובאופן הזה יש להציע פתרון.

לאור זאת, התוכנה כלל וכלל לא מודדת נקודות ישיבה, אלא את כל החלל באופן רנדומלי לחלוטין.

3. כידוע לנו, מערכות הכיול השונות מכיילות את הרמקולים לעקומה מסוימת, לכל חברה יש את העקומה הספציפית שלה. לינגדורף טוענים שכיול כל רמקול באשר הוא, בין אם זה רמקול יקר ותוקפני, או רמקול זול ורגוע, לכדי עקומה ספציפית וידועה מראש, היא חשיבה בעייתית ויש בה בכדיי לחטוא למטרה.


הרעיון מבחינת לינגדורף הוא להתרכז ב- Power response בניגוד ל frequency response- , תוך שמירה על אופי הרמקול שלך, ככל האפשר, בחלל הנתון.


לאור האמור, המדידה הראשונה שנדרש המשתמש לבצע, כלל אינה קשורה לביצוע תיקון כלשהו, אלא בודקת את הטונליות והיכולות של הרמקול *שלך* בחלל הנתון ותפקידה לייצר באותו רגע, עקומה מסוימת, on the fly, בהתאם ליכולות ואופי הרמקול *שלך* בחלל הנתון.

4. המערכת מכיילת את הרמקולים הקדמיים והסאב כיחידה אינטגרלית אחת. רמקול שמאל+ סאב= ערוץ שמאלי. רמקול ימין+סאב= ערוץ ימני.

החברה מפורסמת לא מעט בזכות הפטנטים השונים שלה בתחום האקוסטיקה (מחזיקה במספר גדול מאוד של פטנטים ויש שטוענים שהוא הגדול בעולם ) אשר חלקם הגדול בא לידי ביטוי בתוכנת הכיול Room Perfect, אשר אין מחלוקת מהווה תוכנה חדשנית ביישום ובתפיסה.

מהלך המדידה:

1. לאחר סיום המדידה הראשונה כאמור (הנוגעת לטונאליות ויכולות הרמקול) , מתחיל תהליך הכיול.

2. בשלב זה, מבקשת המערכת לבצע מדידות רנדומליות ככל האפשר, בכל הקשור למיקומים שונים בחלל, בגבהים שונים ובהטייה שונה של המיקרופון, כל זאת תוך התעלמת מוחלטת ממקומות הישיבה השונים.

לצורך הדוגמא, מיקום המיקרופון (על החצובה) יכול ויהיה בגובה של 2 מטר, ממוקם בפינת החדר, עם הטיית המיקרופון לכיוון הויטרינה שלכם, או שמא בגובה של חצי מטר, ממוקם ליד שולחן האוכל, כאשר המיקרופון מוטה בכלל לכיוון הרצפה וכיוצ"ב. הרעיון הוא להקפיד על אי סימטריות ככל האפשר, הכל על מנת לתת למערכת הבנה טובה יותר של החלל שלכם.

3. נקודת מדידה לגיטימית, היא כל נקודה ונקודה בחלל שלכם, בה הרמקולים של כל המערכת יכולים "לראות" את אותה נקודה.

במהלך התהליך, המערכת מייצרת כ- 120 צלילים יחודיים ומסוגלת לבצע את הכיול גם כאשר יש רעש והמולה מסביב. הצלילים מוזרים ומטרידים ובהחלט יש ליידע את תושבי הבית שהם עומדים לשמוע משהו בהחלט שונה. אחד מהיתרונות של המערכת, זו העובדה שאין צורך לשמור על שקט, היות והמערכת יודעת לנטרל את כל רעשי הרקע.

4. לאחר כל מדידה, המערכת תיידע את המשתמש כמה Room Knowledge היא צברה, קרי 45%, 68% ידע וכן הלאה.

המערכת מאפשרת להפסיק את התהליך עם הגעה ל -90% ידע, אך המשתמש יכול לבחור להמשיך בתהליך עד להגעה של 100% ידע. כמובן שככל שאחוז הידע יהיה גדול יותר, התיקון יהיה מדויק יותר.

5. לאחר שהמערכת מגיעה ל- 95% ידע, המשתמש נדרש לבצע מדידות קיצון, קרי מיקום המיקרופון קרוב מאוד לרצפה, לתקרה, לקירות, לויטרינה וכיוצ"ב.

6. לאור העובדה כי המערכת לומדת כל חלל באופן שונה, יש קושי לדעת כמה זמן, בסך הכל, ידרש לכם, בחדר שלכם, לסיים את כל תהליך המדידה הנדרש.

7. יתכן ותדרשו לבצע 6 מדידות, או 8, או בכלל 20 (מדידת נקודה אחת לוקחת כ -4 דק') ולכן זה תהליך שיכול לקחת ארבעים דקות, או בעצם שעה וחצי (בחלל שלי לקח לי כ- שעה להגיע ל 100% ).

המערכת תנפק פרטים גם לגבי כח העיבוד (באחוזים) שנדרש כדיי לבצע את התיקון. כמובן, שבחדרים מטופלים ידרש למערכת כח עיבוד קטן יותר.

8. המדידה היא פשוטה, ברורה ומאוד קלה. המערכת לא מספקת גרפים, או מלל שיכול להעיד מה בדיוק בוצע. כמובן שניתן למדוד עם REW, אך לינגדורף טוענת שמדידה כזו היא פשטנית מדיי ולא מלמדת על כל הדברים שמתרחשים כאן.

כפי שכבר בוודאי ניחשתם, המיקרופון, שמספקת החברה, הוא מיקרופון איכותי ורגיש ביותר.

9. התהליך עצמו יכול להתבצע באמצעות הפרוססור בלבד, או באמצעות מחשב, או ניתן אף לשלוט עליו באמצעות הטלפון הסלולרי. הכל מאוד קל ופשוט.

10. לאחר שסיימנו את תהליך הכיול, המערכת מאפשרת לנו לבצע מדידה נוספת ומאוד מעניינת הנוגעת למיקומי הפוקוס בחלל ההאזנה.נקודות פוקוס בחלל ומערכת Voicing מתוחכמת

זוהי נקודה מאוד מעניינת ומסוג הדברים שאתה לא מבין איך לא חשבו על זה קודם.

למעשה, אותן נקודות פוקוס, כלל אינן קשורות למדידה ולתיקונים שהמערכת כבר ביצעה, אלא עומד מאחוריה הרעיון שמא, בשלב מסוים, המשתמש יעדיף לרכז את כח העיבוד של המערכת במיקום שונה בחלל ולא רק במיקום ספציפי של אותו סוויט ספוט אליו הוא רגיל (נקודת הפוקוס הראשונה(.

לצורך הדוגמא, נסו לדמין סיטואציה לפיה אורחים מגיעים לראות סרט ואתם נדחקים למקום ישיבה צדדי (לצורך הדוגמא נקרא לאותה נקודה צדדית-"נקודת פוקוס מס' 2") , בלחיצת כפתור אתם מסוגלים לגרום לכך שמירב כח העיבוד של המערכת יתרכז באותה נקודת פוקוס צדדית שבחרתם ובהתאם, מיקום זה יהפוך למקום הכי טוב בחלל.

והאורחים שלכם? למי אכפת בנינו, כך או כך הם מוקסמים מהמסך והסאונד.. רעיון פשוט לכאורה, שעובד בצורה מדהימה.

ואם אתם אלטרואיסטים, אז המערכת גם מציעה מצב Global בו הסאונד זהה לגמרי בכל פינה בחלל שלכם.


11. בנוסף לאמור, לפרוססור יש מערכת שלמה של Voicing Tool המהווה בעצם אקוולייזר סופר מתוחכם, יעיל ופשוט להפעלה, הכולל בחובו מספר גדול מאוד של פילטרים שונים, עם לא מעט אופציות אשר נועדו להתאמת הסאונד לאותו משתמש.

ניתן לשמור עד 32 מצבי וויסינג שונים, הכוללים בתוכם התאמות שונות ומשונות הנחוצות למשתמש לסיטואציות שונות.

12. חשוב לדעת כי המערכת, כפי שהוסבר, מכיילת את הרמקולים הקדמיים ביחד עם הסאב כיחידה אחת, אינטגרלית, ולכן ככל שנרצה לבצע שינויים בחיתוך הרמקולים, או במספר הרמקולים, או בשינוי המרחקים, השינויים הללו יביאו למחיקה אוטומטית של כל הכיול שביצענו. ראו הוזהרתם.

13. חשוב וראוי לציין כי לינגדורף אינה מכוונת ליצירת עקומה ישרה, או מתיימרת לתקן את כל הבעיות בחדר, אלא להגיע לנוסחה הכי נכונה מבחינתה, על מנת לקבל את הסאונד הכי מוצלח בחדר הנתון, עם הרמקול הנתון.שווט אאוט:

במהלך ה-6 שבועות בהם הושאר המכשיר בביתי (תקופה בהחלט משמעותית), ולאחר שקצת עברה ההתלהבות ממוצר חדש וטכנולוגיה חדשנית, החלטתי לנצל את הזמן ולבצע בדיקה מקיפה של יכולות המכשיר אל מול מכשירים אחרים.

לצורך כך, ניצלתי קשרים מול ספקים וגם חברים שונים, על מנת לקבל לבדיקה מספר לא מבוטל של מכשירים. המטרה הייתה לבדוק כל מערכת כיול אפשרית ואיך היא מתפקדת בחלל ביחס ל Room Perfect- (אז לפני שתשאל השאלה לגביי מערכת מסוימת, התשובה היא : כן! הכל כולל הכל, למעט טרינוב).

בתקופה זו נהפך הסלון למעבדת בדיקות משוכללת, למורת רוחם של יושבי הבית.

הבדיקה מול כל מכשיר הייתה מקיפה ויסודית ובוצעה במשך מספר ימים.

על מנת למנוע הפיכת השרשור לקרב קופסאות מתכתיות עם לדים צבעוניים, אני לא מתכוון לנקוב בשמות החברות ובמודלים המדויקים שנבחנו, למעט לציין את העובדה שכל חברה (mainstream) עליה אתם חושבים, אכן נבדקה, כן, לרבות פיוניר (מי ששאל) או אנתאם למי ששאל גם... הכל כולל הכל.

1. התהליך בבסיסו היה כמובן לא הוגן, הרי לוקחים כאן רכב יוקרתי מאוד ומשווים אותו לרכבים שעולים שביעית ממנו, ולאחר מכן אף מביעים "פליאה", כיצד הרכב הזול לא מצליח להתמודד... אז חשוב לומר שמטרת הבדיקה הייתה קודם כל בשבילי ועבורי ולא על מנת להצדיק, או להחליש, טענות מדעיות כאלה או אחרות.

2. מטרת התהליך הייתה להבין עד כמה הפערים, אם בכלל, קיימים בין מוצרי יוקרה כאמור לבין מוצרי מיינסטרים שעולים משמעותית פחות. האם באמת הפער הכספי מצדיק את זה?!

3. בשלב מאוחר יותר, לאחר שנוכחתי ביכולות המכשיר, מטרת התהליך הייתה למצוא מכשיר שיוכל להעניק לי חוויה קרובה לחוויה שעברתי עם הלינגדורף, אבל בעלות נמוכה משמעותית. לצערי, מטרה זו לא הושגה.

4. נעשו נסיונות לבדוק מוצרי היי אנד אחרים אל מול הלינגדורף, לרבות טרינוב ודאטהסט, אך נסיונות אלו לא צלחו וזאת לאור העובדה כי הצרכן נדרש לרכוש מוצרים אלו "על עיוור", ללא אפשרות ניאותה לבחון אותם בביתו. כמובן שזה לא בא בחשבון מבחינתי ללא קשר לעלות המכשירים.

5. אתם בוודאי יכולים להבין כי תהליך כזה הוא מעייף פיזית ונפשית, החל משיחות עם יבואנים שאינם ששים להשאיל מוצרים, וכלה בסחיבת המוצר, חיבורו, כיולו, הקשבה, פירוק והחזרה. רק המחשבה על זה מעייפת.

6. כל המכשירים שכן נבדקו, הופעלו באמצעות ההגברה הפנימית שלהם וגם חוברו בשלב מסוים למגברים של לינגדורף, על מנת למנוע יתרון בכל הקשור להגברה איכותית יותר.

7. היו רסיברים שנתנו בהחלט קרב (לא, אני לא אפרט מי הם היו, כי המסקנה לא רלבנטית לחלל שלכם) והיו כאלו שהרבה פחות. בסך הכל, הלינגדורף יצא תמיד מנצח, לפחות בחוויה שלי, בחלל שלי וכמובן בטעם האישי שלי.

8. התהליך עצמו ארך מספר שבועות ובמהלכו, הגיעו לביתי לא מעט אנשים על מנת לשמוע את הלינגדורף. חלקם אף עברו מבחן עיוור, אשר במהלכו לא ידעו מי המכשיר שמנגן באותה עת, בין אם זה הלינגדורף, או שמא אחד מהרסיברים שנבחן באותה עת. זו הייתה בהחלט חוויה מרעננת לשמוע אנשים מדברים בצורה פתוחה וכנה לאור העובדה שידעו כי המכשיר ניתן בהשאלה, ללא כל מחויבות, וזאת בניגוד לסיטואציה בה אתה מתבקש כאורח לחוות דיעה על מכשיר יקר שכבר נרכש....ולפעמים..באמת לא נעים לומר מה אתה חושב.

ראוי לציין כי בשום מקרה לא הועדף מוצר אחר על הלינגדורף, אבל היו בהחלט דיונים באשר לצורך בהוצאת הסכומים האמורים והצדקתם.


9. האם ההבדלים בין הלינגדורף למכשירים שעולים כשישית ממנו, היו דרמטיים, בלתי נתפסים שגורמים לך לתפוס את הראש בתדהמה? התשובה לכך היא: לא.

כאשר צופים ב-"סקייפול", דניאל קרייג לא דופק בדלת ומתיישב לידך לצפות בסרט ובאופן "מפתיע", ראסל קרואו עדיין מת בסוף "גלדיאטור".... כמובן שצריך לשים את הדברים בפרופורציה הראויה.

עם זאת, ראוי וחשוב לדעת כי ההבדלים הם ברורים, קיימים, חדים וקלים לאבחנה.

האם ההפרש הכספי מצדיק את ההבדלים?

זו כמובן שאלה אישית שצריכה להשאל לגביי כל מוצר יוקרה שאנחנו קונים, בין אם החלטנו לשדרג את הרכב, או המטבח, או החדר במלון..

חשוב להבין שבעידן הטכנולוגי הנוכחי, גם הוצאה של 6,000 ש"ח יכולה להביא אותנו לתוצאות מרשימות ובהתאם לחוק התפוקה השולית הפוחתת, תדרש כאן הוצאה כספית כבדה ולא מבוטלת, כדיי לקבל 30 אחוזי שיפור נוספים (רק לשם הדוג') או כל אחוז שיפור שאותו משתמש ירגיש שהוא השיג ברכישת המוצר.

אז אחרי כל המלל הזה, איך הכל בעצם נשמע?

10. הפרוססור ביחד עם המגברים, חוברו אצלי למערכת הכוללת זוג מכונות מלחמה, סליחה, רמקולים של חברת Wilson Audio מדגם SASHA , סידרה 2 וכן סאב של B&W מדגם - DB1 , ו-4 in wall גדולים של קליפש.

11. הדבר הראשון אליו שמים לב, זו העובדה שבווליום יחסית גבוה, המערכת נשארת מאוד מאוזנת, מאוד בטוחה ולא הופכת לצורמנית ומעיקה, ובלשון אחר: לא מתפרקת. כל זאת בניגוד למכשירים אחרים שנבדקו אשר הפכו למעיקים וצורמניים בווליום גבוה.

12. הפרוססור מעניק לך את ההרגשה התמידית שאתה נמצא בידיים מצוינות, סאונד שהוא Effortless , כמו רכב יוקרתי שנוסע בבטחה, בכל מסלול, בכל מזג אוויר ונותן לך באופן תמידי את אותה הרגשה.

13. המערכת יודעת להעביר את הסאונד באופן מאוד מרשים, יוקרתי, נעים, או לחילופין תוקפני מאוד שצריך, כל זאת בלי שום ניצוץ של צורמניות, עייפות, או מצבים שגורמים לך לשחק כל הזמן עם הווליום של השלט.

14. היכולת של המערכת לייצר אינטגרציה מופלאה בין הקדמיים לסאב, היא סופר מרשימה, מאוד בולטת ובהחלט שונה מהדברים אליהם הורגלנו. יכולת זו, גורמת לכך שהבמה הקדמית נשמעת כיחידה אחת, מאוד גדולה בנוכחות שלה, מאוד מדויקת, כל זאת תוך שלילת היכולת של המאזין להבחין איזה מבין הרמקולים מנגן. מעין הר גדול של סאונד.

15. למרות "פרסומם" של חברות מסוימות בהפעלת הסראונדים, הסיפור כאן הוא לחלוטין שונה, לא בהכרח בכמות האינפורמציה ברמקולי הסראונד, אלא בתחושת ה ambiance התמידי שהמערכת מייצרת, היכולת שלה לגרום למאזין להפוך לחלק מהסצינה, בניגוד למערכות אחרות שנותנות לך את התחושה שאתה צופה בסצינה מהצד.


16. באופן מוזר לחלוטין וקצת "מפחיד", יש למערכת את היכולת לגרום לסאונד להשמע לגמרי מהמסך ולהעלים לחלוטין את קיומם של הרמקולים, היו פעמים שפשוט קמתי לרמקולים על מנת לבדוק שמא אחד מהם לא עובד. המערכת מסוגלת לייצר תחושה של קולנוע במובן של סאונד שיוצא אך ורק מתוך המסך הגדול, עם הפרשי כיוון וגובה.

17. נקודה חזקה נוספת של הלינגדורף ומאוד משמעותית, מצויה בתחום הווקאל/דיאלוג והיכולת להעביר את התדרים הללו בצורה כל כך משכנעת, עמוקה, מלאה וללא כל צליל של הידהוד ו/או ארטיפקטים (סליחה על הזליגה לכיוון הוידאו) .

היות ורוב האינפורמציה אותה אנו שומעים במהלך הסרט מצויה למעשה בדיאלוגים, קל מאוד להתרגל ולהתמכר להבדל הברור הזה, ביחס למערכות אחרות.

מעניין לציין שכל הנקודות שאוזכרו, הן אינן רק הערות שלי, אלא הן הערות שחזרו על עצמן, שוב ושוב על ידי אנשים שהקשיבו למכשיר, כל זאת מבלי לנהל כל שיחה מקדימה.

יש למכשיר את היכולת לגרום לך לחשוב שאכן מדובר כאן במשהו שונה..


18. האם המכשיר מהנה, כיפי ושונה מכל מה שהכרנו, הן בחווית השימוש היום יומית והן בחווית הסאונד הכוללת? התשובה לשאלה הזו היא חד משמעית: כן!סיכום והחלטה

1. במהלך החודשים האחרונים התנהלו דיונים ארוכים ומאוד אינטנסיבים שעלו לטונים מאוד גבוהים, בתוך קבוצת ווטס אפ מסוימת המונה 5 חברים קרובים.

2. לכל ה-5 יש מערכות יקרות ומושקעות ולחלק מהחברים יש אף חדרים ייעודיים ומטופלים היטב. אומנם, אני הוא זה שהוביל את מהלך הבחינה והבדיקה של המכשיר עוד לפני חודשים רבים, אך ה-4 הנוספים מהר מאוד הדביקו את הפער והיו שותפים מלאים ושווים לחוויה.

3. עד אז, הקבוצה התנהלה בקצב מכובד ביחס לכל קבוצה אחרת, אך כחודשיים לפני הגעת הלינגדורף ובמהלך התקופה הארוכה בה המכשיר שהה בביתי, מצאנו את עצמנו רבים, מתווכחים ומתדיינים ארוכות בכל הקשור להצדקת הוצאת סכומים גבוהים כל כך לאור ההתקדמויות הטכנולוגיות המהירות כל כך בתחום הזה.

לאף אחד מאיתנו לא היה ספק לגביי יכולותיו של המכשיר ואיכויותיו הרבות, אך היה בהחלט ספק לגביי הוצאה כל כך גבוהה בנקודה הטכנולוגית הספציפית בה אנו נמצאים.

4. חשוב להבין כי מבחינתי, ההחלטה לא הייתה מיידית והיא לא נלקחה בשעות, או בימים הראשונים, עת שהבחנתי בהבדלים, אלא היה מדובר בתהליך ארוך ולעיתים מייגע.

ההתלבטויות הרבות שעברתי עם עצמי, מעולם לא היו קשורות לאיכות הסאונד, או לעליונותו הברורה של המכשיר, אלא להוצאה הכרוכה ברכישת הפרוססור, שמתלווה לה גם הוצאה ברכישת הגברה חיצונית.

לאחר ימים רבים של התהפכויות והתלבטויות החלטתי לא להחליט ולהחזיר את המכשירים ליבואן....

סיימנו? לא בדיוק.

5. למעשה, ההחלטה התקבלה לאחר ימים ספורים ללא המכשיר.

הזמן הארוך עם המכשיר, גרם לי להתאהב בסאונד שהוא הצליח לייצר בחלל שלי. זה היה חסר פתאום. היה כאן חלל שנפער שאי אפשר היה למלא אותו.

קשה היה להתחמק מזה. קשה היה להתנתק מזה. התמכרתי לסאונד ולא הייתה כאן דרך חזרה...

נותר רק להתקשר ליבואן ולומר לו שהחלטתי לבצע את הרכישה...

בתחילת התהליך, התנהלתי ישירות מול היבואן ובסוף התהליף, כאשר החלטתי לבצע את הרכישה, היא בוצעה אל מול פיוצ'ר, אשר קיבלה את זכויות ההפצה הבלעדיים מהיבואן המקומי ובהחלט תימחרה את המכשיר באופן הוגן, ביחס לאפשרויות של רכישה מחו"ל. אני משוכנע, על בסיס נסיון עבר, שפיוצ'ר תשכיל לתת את השירות הטוב ביותר ואף למעלה מזה, לסוג כזה של מוצר ולתמיכה שנדרשת עבורו.סיום עם טוויסט

1. לאחר קבלת ההחלטה לרכוש את המכשירים, איחלתי ל-4 חברי קבוצת הווטסאפ הצלחה רבה והנאה מהמוצרים החביבים שיש להם בבית.

התהליך כמעט והסתיים...

ואז, קרה דבר מדהים.

2. ל- 4 החברים, שעד לשלב האמור היו מאושרים מהפרוססור/רסיבר שהיה בביתם ובכלל מהסאונד אצלם בחלל, ניתנה ההזדמנות לבחון את הלינגדורף בחלל שלהם, עם הרמקולים שלהם, כל זאת למרות שאף אחד מהם לא חשב ולו לרגע להוציא את הסכומים האמורים.

כעת, הייתה להם ההזדמנות להקשיב לחומרים שהם מכירים היטב, אל מול המוצר שהיה להם באותה עת.

לאחר שכל אחד ואחד מהם בחן את המכשיר במשך מספר ימים, כל ה- 4 נשבו בקסמיו של הפרוססור, בין אם הלינגדורף חובר למערכת בסלון ובין אם הוא חובר למערכת בחלל ייעודי ומטופל היטב.

3. כתוצאה מכך ולמרות שאף אחד מהם לא חלם להוציא את הסכומים האמורים, או בכלל לשדרג את המוצר הקיים, כל אחד ואחד מהם החליט לבצע את הרכישה, לאור החוויה המיוחדת שהמכשיר הזה העניק לו.

הלינגדורף הצליח לשנות ולשפר את הסאונד בכלל אחד מהחללים בהם הוצב!

לאור זאת נרכשו 5 פרוססורים.

אני עדיין מחכה למתנה אישית מכל אחד ואחד מהם, כאות תודה על החשיפה למכשיר המיוחד והמאוד מהנה הזה, אבל אני בספק אם תגיע...

שונות

1. ברמה האישית היה לי חשוב להבין אם בכוונת החברה לבצע שידרוג ל 2.1 ואם זה בכלל אפשרי במודול הקיים. היות ולטענת החברה אין גירסה סופית של הצ'יפ האמור, היא נמנעת מלצאת בהצהרות, אך כן אישרה כי במסגרת המודול הנוכחי, היא כן תוכל להעניק תמיכה מלאה בכל מה שקשור לתחום הוידאו שיביא איתו - 2.1.

2. אני מניח שתשאלנה שאלות לגביי יכולות הסטריאו של המכשיר. חשוב לציין כי לא באמת טרחתי להקשיב למוסיקה בכזו אדיקות וסבלנות בה הקשבתי לתוכן רב ערוצי, אך בכל זאת, ביצעתי מספר השוואות בין הלינגדורף למספר רסיברים שנחשבים בעלי יכולות גבוהות בתחום הסטריאו.

גם בתחום הזה, למותר לציין כי ההבדלים היו לא הוגנים, לאור ההבדלים העצומים במחיר וגם בתחום זה, ההבדלים היו בהחלט ניכרים לטובת הלינגדורף, אך זה לא המקום והזמן להרחיב על כך היות הבדיקות היו שטחיות מדיי בשל חוסר המשקל שאני נותן לתחום הסטריאו בתחביב הזה (ובגלל זה גם בחרתי למקם עניין זה תחת סעיף "שונות").

3. חיפוש בגוגל יביא אתכם ל- White Paper של לינגדורף בכל הקשור ל- Room Perfect כמו כן גם ניתן למצוא את כל המסמכים העוסקים בפטנטים הקשורים עם RoomPerfect עבור כל אלו המבקשים להעמיק קצת יותר.


מצורפים מספר תמונות, וכן לינק לביקורת מקיפה על המכשיר, שבוצעה על ידי Widescreen Review.

http://lyngdorf.com/wp-content/uploads/2017/09/WSR...

למי שכבר התעייף (ובצדק) , להלן סיכום הביקורת:

The Lyngdorf MP-50 processor and SDA-2400 amplifiers have performance that matches the best sound quality heard in my room so far. But add RoomPerfect to the equation and the Lyngdorf products move to the top of the pile.

The largest benefit heard from RoomPerfect was an amazing top-to-bottom integration of sound. Everything seemed to be coming from a single loudspeaker capable of producing sound from any direction. It opened my eyes to a degree of improvement that I had expected might be possible but never actually experienced before.

Whatever RoomPerfect is doing that is different from other room measurement/correction products definitely works very well in my room and is very impressive sound as the end result.

These products are now in a class of their own.

While these are very expensive products, you can spend far more on products that don’t produce as good of an overall result. There may be a reason for picking an alternate high-end processor like Datasat or Trinnov, but those reasons would likely be related to setup capabilities the Lyngdorf processor may not have compared to the other products. But sound quality isn’t among the reasons you may choose one of those other processors.

The MP-50 and SDA-2400 amplifiers are equal to or better than those other processors when it comes to sound quality with RoomPerfect in use. WSRלכל מי שהצליח לשרוד את הפוסט הארוך הזה, מקווה שנהניתם.רן
(43) הבעות תודה: shapin , guyezra , epony , ZiggyMan , עידו12 , Thehobit1 , molvy , Amir64 , Zachn , dilbert78 , freedom_il , idan309 , MONI , big007 , FastandFurious , leshets , Catskinner , romanhit , Alon_Solo , Crossover-Shop , royla , tbind , erez67 , Ofer01 , RobotCop , menny , ngold7 , IGAL4d , crusader , liron1006 , niko , GuyHoresh , omz , sky1sky10 , eagle75 , saar156 , Shtirlitz , Itay_Pollak , mosheg , sufgi , Lee , alon_fleischer , Ziggity
פרופיל | שלח הודעה | חפש
חיים (חיים לגו)
ht-friend
ht-friend


הצטרף בתאריך:
  Nov 11, 2004

מיקום: ראשון לציון
הבעות תודה: 308
מספר הודעות: 4880

 #2  נשלח: ה' 31/05/2018 16:10

הביקור אצלך אחד מהמלהיבים שהיו לי
אכן כך, פסגת הסאונד
בשוק מהסאונד עד היום
לא ידעתי שאפשר להגיע לרמות כאלה גבוהות בקולנוע ביתי

_________________
נפט וסולר לחימום ביתי,ולתעשיה.
חיים-0532253784
פרופיל | שלח הודעה | חפש
guyezra
חבר במועדון 10K
חבר במועדון 10K

הצטרף בתאריך:
  Jan 06, 2005
הבעות תודה: 520
מספר הודעות: 32994

 #3  נשלח: ה' 31/05/2018 16:38


קריאה מרתקת!
פרופיל | שלח הודעה | חפש
Mad
חבר פעיל במיוחד
חבר פעיל במיוחד

הצטרף בתאריך:
  Jul 28, 2006
הבעות תודה: 105
מספר הודעות: 554

 #4  נשלח: ה' 31/05/2018 16:53

אהבתי את צורת הכתיבה (המרתקת) והאופן שבו אתה עובר מסע בכל רכישה (במובן הכי חיובי שיש).
תתחדש ותהנה.
פרופיל | שלח הודעה | חפש
epony (אור)
חבר במועדון 10K
חבר במועדון 10K

הצטרף בתאריך:
  May 22, 2005
הבעות תודה: 1426
מספר הודעות: 10572

 #5  נשלח: ה' 31/05/2018 16:58

תודה רבה, רן!

כמי שנחשף בשבועות האחרונים לשלל התחושות והלבטים הרבים שלך בכל הנוגע ללינגדורף ולפערים המשמעותיים מאוד הן בתמורה והן במחיר ביחס למערכות כיול אוטומטי אחרות, זה נהדר לשמוע גם על כל הדרך מההתחלה על הסוף, וגם שבסופה אכן נפל הפור לטובת רכישת הפרוססור הנפלא הזה.

ת.ת.ת.
פרופיל | שלח הודעה | חפש
avihuli
חבר שלא מהעולם הזה
חבר שלא מהעולם הזה

הצטרף בתאריך:
  Aug 06, 2011
הבעות תודה: 1084
מספר הודעות: 7557

 #6  נשלח: ה' 31/05/2018 17:22

פשוט פוסט מרתק !!
אין מילים נוספות (ומיותרות) להוסיף, כ"כ אוהב לקרוא את הפוסטים שלך ממש כאילו הייתי בתוך קבוצת הווטסאפ...
תתחדש ותמשיך למשוך את עצמך ואת הציוד מעבר למקסימום !!

_________________
למכירה:
זוג סטליטים מעוצבים Monitor Audio Mass 10 בצבע שחור, 900 שקל.
https://www.monitoraudio.com/en/support/past-produ...
פרופיל | שלח הודעה | חפש
istarmini (יואב)
חבר במועדון 10K
חבר במועדון 10K

הצטרף בתאריך:
  Jul 13, 2008
הבעות תודה: 1911
מספר הודעות: 15894

 #7  נשלח: ה' 31/05/2018 17:43

תודה רן על פוסט מדהים, מפורט ומקצועי.

כאחד מחברי הקבוצה המטורללת הזו אני רוצה להוריד בפניך את הכובע, אפילו שלאורך החודשים האחרונים רציתי לתת לך בראש .

אתה אחד יחיד ומיוחד , פרפקציוניסט מטורף ,מקצוען בכל תחום שמענין אותך וחבר אמיתי.

אני רוצה להודות לך על שלא ויתרת לעצמך ולנו על שהתעקשת שנאזין ורק אחרי זה נחליט.

נשארה לי עוד סוגיה קטנה לסגור וזו ההנהלה ,שתחיה, אבל היא כבר מבינה שהפור נפל ולכן בביקור הבא שלך אצלי תכנס על קצות האצבעות, או הכי טוב נכניס אותך מהכניסה הצדדית, לכל צרה שלא תבוא

אז שיהיה בהצלחה לכולנו, שרק נהנה ממנו .

תודה לדור על שאיפשר לנו להגשים את החלום

הללויה
פרופיל | שלח הודעה | חפש
yarino
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Feb 24, 2007
הבעות תודה: 147
מספר הודעות: 2984

 #8  נשלח: ה' 31/05/2018 17:56

מצטרף ליואב,

חבורה מיוחדת של 5 "פסיכים" שנשאבו לתוך ההמכשיר הנפלא הזה.

רן, אתה באמת אדם מיוחד ופרפקציוניסט בכל תחום.. מודה לך מקרב לב על רכישה מדהימה

סיבוב של חסן עליי
פרופיל | שלח הודעה | חפש
טלHD
חבר במועדון 10K
חבר במועדון 10K

הצטרף בתאריך:
  Nov 15, 2008
הבעות תודה: 988
מספר הודעות: 13242

 #9  נשלח: ה' 31/05/2018 18:22

פוסט כתוב ומנוסח כמו הכותרת שלו (מרוץ אחר השלמות)
פרפקציוניסטיות קיצונית שגורמת לפרפקציוניסטים להראות חאפרים לידך
לפעמים זה קשה, אבל בדרך כלל זה מרתק ומעשיר
נשאר לאחל לך להנות מהמכשיר לפחות כמו מהדרך שעשית לבדיקתו.

דרך אגב,
ציטוט:
לפרוססור יש 16 ערוצים, מתוכם 12 ערוצי פיענוח ייחודיים, ביחד עם עוד 4 ערוצים שבשלב זה הם בתצורה של Matrixed. הפרוססור מסוגל לטפל ב- 4 סאבים בו זמנית וכולל בתוכו את כל הפורמטים הידועים לנו, לרבות Auro. התצורה המקסימלית הינה 9.1.6.

אני מניח שהתכוונת שתצורה המקסימאלית היא 9.4.6... ?
פרופיל | שלח הודעה | חפש
Balance
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Feb 11, 2008
הבעות תודה: 97
מספר הודעות: 2314

 #10  נשלח: ה' 31/05/2018 18:39

טלHD כתב:

אני מניח שהתכוונת שתצורה המקסימאלית היא 9.4.6... ?


· לא, החיבור שלך הוא 19 ערוצים...
פרופיל | שלח הודעה | חפש
ride (יניב דיין)
אחראי תחום מקרנים
אחראי תחום מקרנים

הצטרף בתאריך:
  Nov 26, 2004

מיקום: יבנה
הבעות תודה: 412
מספר הודעות: 6207

 #11  נשלח: ה' 31/05/2018 18:42

WOW איזה פסוט !!!! פשוט תענוג לקרוא ! תתחדש רן
פרופיל | שלח הודעה | חפש
טלHD
חבר במועדון 10K
חבר במועדון 10K

הצטרף בתאריך:
  Nov 15, 2008
הבעות תודה: 988
מספר הודעות: 13242

 #12  נשלח: ה' 31/05/2018 18:45

Balance כתב:
ציטוט:
...


· לא, החיבור שלך הוא 19 ערוצים...
·
אם בספירה של ה 16 ערוצים נספר רק ערוץ אחד לסאב (9.1.6), אזי המינוח המדוייק הוא 9.4.6
פרופיל | שלח הודעה | חפש
Balance
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Feb 11, 2008
הבעות תודה: 97
מספר הודעות: 2314

 #13  נשלח: ה' 31/05/2018 18:49

טלHD כתב:

ציטוט:
...


·
אם בספירה של ה 16 ערוצים נספר רק ערוץ אחד לסאב (9.1.6), אזי המינוח המדוייק הוא 9.4.6


·אתה יכול עד 16 ערוצים, לבחירתך איך לחלק
פרופיל | שלח הודעה | חפש
Balance
חבר ותיק
חבר ותיק

הצטרף בתאריך:
  Feb 11, 2008
הבעות תודה: 97
מספר הודעות: 2314

 #14  נשלח: ה' 31/05/2018 18:51

ראשית אכתוב שהיה מרתק, תקופה מיוחדת, ותודה לך רן. אתה חבר אמיתי

נדמה שנכתב הכל על המכשיר, התכונות, מערכת הכיול, ובכל זאת, אוסיף מעט מהחוויה שלי...

בחודשים האחרונים אני בתהליך שדרוג למערכת תומכת 4K והתעניינתי במספר מכשירים שהם בבחינת "מיינסטרים".
היה לנו שיח מאד פורה בנושא, מה נכון לרכוש, מה יהיה בקרוב מבחינת פורמטי אודיו, גירסאת HDMI וכו'...

אחת האופציות שהועלו היתה מערכת שנקראת רום פרפקט, קראתי עליה ומאד התחברתי לפילוסופיה שעומדת בבסיסה, היא עושה שכל. אבל לא חשבתי שאצטרף לרכישה של מכשיר בסדר גודל המחיר הזה.

ולכן בחודשים אלה עברו אצלי מספר מכשירים, לכל אחד מהם האזנתי בצורה מעמיקה למשך מספר ימים. בחלל שלי.

הבחינה התבצעה בשני מישורים.

הראשון מיקרו - ישנם מס' קטעים קבועים שאני מכיר לעומק ואותם בחנתי והשוואתי. במישור הזה לא בכל המקרים הלינגדורף בלט באופן מוחלט, אם כי הוא בסוף ניצח. נתן יותר מכל אחד אחר.

השני מאקרו – חוויה כוללת. לראות בעיקר סרטים באורך מלא ולבחון את ההרגשה לאורכו ובסיומו. במישור הזה, נהניתי הכי הרבה עם הלינגדורף. גם בעוצמות גבוהות הסאונד היה נינוח מאד, לא צורמני, לא מעיק.

משהו בלינגדורף מיד שבה אותי, בעצם שניים.
הראשון הוא הסאונד העמוק עם רקע שחור, יחד עם תחושת effortless ונקיון. השני הוא עבודת מערכת הכיול.

המערכת הזו מנטרלת את החדר ואת תכולתו מלהתערב, כך שגם בעוצמת באס גבוהה, אין שום ויברציה של חפץ כלשהו, של דלת או חלון. זה קטע מדהים.

הוזכר כבר שהמערכת רום פרפקט כמו מעלימה את הרמקולים הראשיים (גם אני לא משתמש ברמקול סנטר) ומתקבלת תמונת פאנטום ענקית, לרוחב ולגובה, וגם אני קמתי מדי פעם לבדוק שאכן שני הרמקולים מנגנים...

קסם לי גם הרעיון, שמכשיר זה בנוי בחלקו בתצורת Upgradable, מה שאומר שיתכן ויהיה ניתן לשדרג כרטיס HDMI לגרסא 2.1 בעתיד וכך אוכל להשאר עם המכשיר למשך תקופה ארוכה.
מערכת השליטה במכשיר מאד אינטואיטיבית, קלה לתפעול, כיף גדול.

לאור האמור מעלה, לא יכולתי לוותר על הרכישה של המכשיר הזה, למרות מחירו "הלא שגרתי"
פרופיל | שלח הודעה | חפש
molvy (משה לוי)
ht-friend
ht-friend


הצטרף בתאריך:
  Mar 16, 2010
הבעות תודה: 1167
מספר הודעות: 6166

 #15  נשלח: ה' 31/05/2018 19:18

איזה פוסט מרתק מותח ומעניין

קראתי את הפוסט בשקיקה בלי יכולת להפסיק לשנייה

חשתי שאני בסרט מתח עם תסריט מעולה ושחקנים איכותיים שלא מותירים לך את היכולת לנחש מה יהיה בסוף הסרט

המתח והדרמה נותרו עד סיומו המדהים של הסרט עם סוף מרהיב

היו ממש זיקוקים שקראתי את הטוויסט שהביא את הדרמה את סיומה הטוב והמפתיע

שאפו לכולם על תהליך שבתחולתו אי אפשר היה לחזות את סופו

תתחדשו ותיהנו

אני ממש לא מעז לבוא לשמוע את המערכות הללו
פרופיל | שלח הודעה | חפש
כל הזמנים הם שעון קיץ - ישראל (GMT+3) הצג הודעות קודמות:    
פורומים > אודיו רב-ערוצי (ק''ב) עבור לעמוד  1  |  2  |  3  | ... |  19  |  20  |  21  |  הבא 


  
    שם משתמש:
נתוני כניסה לכל אתרי HT:

  סיסמא:
 

  


 | 

קפוץ אל: 
לא ניתן לשלוח הודעות בפורום זה
לא ניתן להגיב להודעות בפורום זה
לא ניתן לערוך את הודעותיך בפורום זה
לא ניתן למחוק את הודעותיך בפורום זה
לא ניתן להצביע לסקרים בפורום זה
לא ניתן לצרף קבצים בפורום זה
לא ניתן להוריד קבצים בפורום זה

תקנון / תנאי השימוש באתר צור קשר / contact us כל הזכויות שמורות לקבוצת ht